Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Adventurer's Corner - Συζήτηση για Adventure games


darian227

Προτεινόμενες αναρτήσεις

+1 από εμένα για το Deponia. Από τα καλυτερα adventure που έχω παίξει αν και τον τελευταίο καιρό βγαίνουν γενικά πολύ ποιοτικά game στο είδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως και πολλοι αλλοι εδω μεσα και εγω επαιξα και τερματισα το Walking Dead.

 

Κακα τα ψεματα δεν το λες και ενα καθαροαιμο adventure game, μαλλον μια cool interactive ιστορια με options ομως που μετρανε και παιζουν ρολο.

 

παρολα αυτα με την απηχηση που ειχε το walking dead και τις τρελες πωλησεις που εκανε, πολλοι developers ξεκινησαν να ριχνουν παλι κλεφτες ματιες προς το genre των adventure games! (Οπως εγινε και στην περιπτωση των Dungeon Crawler RPGs με την επιτυχια του Legend of Grimrock).

 

Αυτο σε συνδυασμο με το Kickstarter τα πραγματα προμηνύονται εξαιρετικα ευχαριστα για το μελλον των adventure games!!

 

PS. Το νεο Broken Sword ετοιμαζεται ηδη χαρη στο Kickstaster!! :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Το Cognition λέει ή όχι τόσο;

 

Πολύ καλή δουλειά αν σου αρέσουν οι αστυνομικές περιπέτειες και οι... αχεμ... ψυχικές δυνάμεις. Εξαιρετική μουσική και έξυπνοι γρίφοι συνθέτουν ένα αξιόλογο σύνολο που αξίζουν την προσοχή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον προταση για adventure game...

θα σας παω πισω στο 1998 που η microsoft σε συνεργασια με την dreamforge και την ASC games εβαγαλαν ενα πολυ αξιολογο για την εποχη (πιστευω ακομα ειναι) παιχνιδακι το οποιο αξιζει να κοιταξετε.... Μιλαω για το Sanitarium (οχι το τραγουδι των metallica) ενα Psychological horror,point-and-click adventure game (συμφωνα με τη wiki) των 2D με εξαιρετικο στορυ και αρκετα ανατριχιαστικη ατμοσφαιρα με διαφορους ήχους και αρκετες καταστασεις που το mind-fuck παει συννεφο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εντάξει... τι να λέμε τώρα!! Το παιχνίδι απλά σπέρνει σε όλους τους τομείς. Κακώς που δεν είναι ιδιαίτερα γνωστό, ίσως φταίει και η θεματολογία του αλλά πρόκειται για παιχνίδι που από τη στιγμή που θα ασχοληθείς θα βυθιστείς στον άρρωστο κόσμο του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, δε νομίζω ότι είναι και άγνωστο το Sanitarium. Ίσως cult, αλλά με τίποτα πιο κάτω. (αν κάνεις search θα το βρεις 49 φορές εδώ στο insomnia) :-)

 

Απλά όταν βγήκε το έθαψαν κάποιοι στα reviews, αλλά σιγά σιγά βρήκε το δρόμο του. Εγώ πάντα ήθελα να το παίξω και σίγουρα θα το κάνω κάποια στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, δε νομίζω ότι είναι και άγνωστο το Sanitarium. Ίσως cult, αλλά με τίποτα πιο κάτω. (αν κάνεις search θα το βρεις 49 φορές εδώ στο insomnia) :-)

 

Απλά όταν βγήκε το έθαψαν κάποιοι στα reviews, αλλά σιγά σιγά βρήκε το δρόμο του. Εγώ πάντα ήθελα να το παίξω και σίγουρα θα το κάνω κάποια στιγμή.

 

 

Η αλήθεια είναι ότι είναι κάπως υπερτιμημένο, ΠΡΟΣΟΧΗ δεν λέω ότι δεν το απόλαυσα, αλλά δεν είναι και κάτι το πρωτότυπο..I+like+ponies+Read+Description+.+Taking+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι είναι κάπως υπερτιμημένο, ΠΡΟΣΟΧΗ δεν λέω ότι δεν το απόλαυσα, αλλά δεν είναι και κάτι το πρωτότυπο..I+like+ponies+Read+Description+.+Taking+

 

 

ειναι παιχνιδι του '98 πολλα μπορει να εχουν βασιστει στην ιδια λογικη που ειναι αλλων ετων.... για την εποχη του ηταν αρκετα πρωτοτυπο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Επίσης παρόμοια μπορεί κάποιος να τσεκάρει ξανά Black Mirror και Gabriel Knight.

 

 Δεν τα έπαιξα, τα είδα στο YouTube, αλλά ήταν μια χαρά.

 

 Επίσης τελευταίο το Starship Titanic. Πιο πολύ βέβαια ως φόρο τιμής στον αγαπημένο Douglas Adams.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο κακο στο Sanitarium ηταν το περιεργο gameplay.

Το σεναριο, η ατμοσφαιρα ηταν υποβλητικα.

 

οντως ειναι πιγο περιεργο. βασικα με ενοχλει πολυ που περπαταει λιγο αργα αλλα κατα τα αλλα ειναι μια χαρα..... επισης μου κολλαει στο courtyard and the chapel αλλα αυτο ειναι θεμα για αλλου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 και Gabriel Knight.

 

Αυτό παίζω τώρα. :-)

 

Το Starship Titanic δεν το έπαιξα ποτέ, παρόλο που λατρεύω τον Douglas Adams. Δεν ξέρω, δεν μπορώ να το πάρω απόφαση. Ίσως μου φαίνεται περίεργο που δεν βγήκε καταπληκτικό (σύμφωνα με reviews).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Manuel το Starship Titanic δεν το έπαιξα, το είδα στο YouTube. Είναι εξαιρετικά μικρό, και αρκετά τρελό, οπότε απλά ήθελα να το δω κι όχι να το παίξω. 

 

 Παρεπιπτόντως, το Sanitarium τα σπάει... Άλλη μια φορά επιβεβαιώνεται ότι η ατμόσφαιρα δεν έχει να κάνει με γραφικά και τεχνολογία. Ήταν τρομερά disturbing, ούτε ταινίες ούτε παιχνίδια πλέον έχουν τέτοια ατμόσφαιρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...