Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Adventurer's Corner - Συζήτηση για Adventure games


darian227

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να'σαι καλα! Οπως φαινεται θα εγκαταστησω και τα δυο, θα τα δοκιμασω και μαλλον θα συνεχισω με οποιο φτιαχνει καλυτερη ατμόσφαιρα (ιδανικα οσο πιο κοντα στο Riven γινεται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να'σαι καλα! Οπως φαινεται θα εγκαταστησω και τα δυο, θα τα δοκιμασω και μαλλον θα συνεχισω με οποιο φτιαχνει καλυτερη ατμόσφαιρα (ιδανικα οσο πιο κοντα στο Riven γινεται).

 

Μπράβο σου πάντως που έχεις την υπομονή για τέτοια παιχνίδια, πλέον εγώ δεν την έχω δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παίζω αυτό τον καιρό το Book of Unwritten tales 2 και είναι απίστευτα όμορφο adventure. Μεγάλη έκπλήξη οι αναφορές γενικά στο χώρο του gaming κυρίως η χρονική μεταφορά σε adventure που φτάνουν μέχρι και τα text.

Απλά όσοι τους αρέσει αυτό το είδος παιχνιδιού θα πρέπει να το δουν asap.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα δύο παιχνίδια δεν τα έφτιαξε η Cyan (αλλά είχαν τις ευλογίες της, και τη συμμετοχή του Rand Miller). 

 

Συμφωνώ με τον Praetorian πως το Myst III είναι καλύτερα στημένο απο το IV, και να προσθέσω πως είχε γίνει develop απο την Presto Studios (δημιουργούς των πολυαγαπημένων μου - και εγκληματικά underrated - Journeyman Project 1-2-3), κάτι το οποίο φαίνεται και στο σχεδιασμό των γρίφων και της μουσικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσαμε με παρέα χθες και βάλαμε να παίξουμε όλοι μαζί το runway a road adventure. Ωραίες μνημες..

 

Προχθές βάλαμε πάλι η ίδια παρέα το the vanishing of ethan carter αλλά δεν τρελάθηκα.. Πολύ ωραία ατμόσφαιρα και γραφικά αλλά πολύ χύμα οι γρίφοι , γυρίζεις πέρα δωθε και ψάχνεις. (το παίξαμε κανα 2ωρο++)

 

Στη συνέχεια αφού τελειώσουμε το το runaway θα βάλουμε και τα επόμενα της σειράς και κανα broken sword και βλέπουμε. .. Ευτυχώς υπάρχουν πολλά καλά παιχνίδια στο είδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και φίλος μου ''κόλλησε'' με τα adventure και θέλει να παίξει και αυτός κανένα σπίτι του αλλά δεν ξέρει αγγλικά, ποιά υπάρχουν με ελληνικούς υπότιτλους;;

 

Θυμάμαι είχε βγει παλιά ένα murder in the abbey (λεγόταν και σκέτο the abbey) και είχε ελληνικούς (ίσως κάποια έκδοση του να είχε ελληνικά) αλλά τώρα που το ψάχνω, όπου και αν το βρω δεν λέει ότι έχει και ελληνικούς υπότιτλους.

 

Θυμιστέ κανένα που να μπορεί να παίξει στα ελληνικά και αν θυμάστε, πείτε και τί παίζει με το abbey.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και φίλος μου ''κόλλησε'' με τα adventure και θέλει να παίξει και αυτός κανένα σπίτι του αλλά δεν ξέρει αγγλικά, ποιά υπάρχουν με ελληνικούς υπότιτλους;;

 

Θυμάμαι είχε βγει παλιά ένα murder in the abbey (λεγόταν και σκέτο the abbey) και είχε ελληνικούς (ίσως κάποια έκδοση του να είχε ελληνικά) αλλά τώρα που το ψάχνω, όπου και αν το βρω δεν λέει ότι έχει και ελληνικούς υπότιτλους.

 

Θυμιστέ κανένα που να μπορείνα παίξει στα ελληνικά και αν θυμάστε, πείτε και τί παίζει με το abbey.

 

ριξε μια ματια εδω

http://adventureadvocate.gr/forum/14--greece-adventure-games

 

http://www.insomnia.gr/topic/403005-προτάσεις-για-παιχνίδια-μεταφρασμένα-στα-ελλη/?p=3937541

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιςης με Ελληνικά ειναι και τα

http://store.steampowered.com/app/433100/

http://store.steampowered.com/app/214340/?l=greek

 

http://store.steampowered.com/app/314790/

 

Αρκετά καλα παιχνιδια και σχετικά καινούργια!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ.

 

Πρέπει να έχει φίλος μας ένα κλειδί για deponia. Θα του πω να του το δώσει να ξεκινήσει με αυτό και διαβάζει και τα αλλα λινκ που βαλατε στην πορεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πέρασε λίγο under the radar, κυκλοφόρησε στο Steam προχθές το Journeyman Project: Pegasus Prime, το οποίο είναι η enhanced/remade έκδοση του αρχικού Journeyman Project.

 

Απο όσο μπορώ να δω, είναι η έκδοση που ανέβηκε αρχικά στο GOG.com, με επιπρόσθετη υποστήριξη για Steam achievements.

 

(Αν δεν ήταν ξεκάθαρο, highly recommended απο μένα, είναι ίσως απο τα πιο unique sci-fi/time travel themed adventure games που έχω παίξει ποτέ, έχει τα προβλήματα του αλλά νίωθεις το μεράκι των developer παρά τα τυχόν θέματα που έχει)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για κάποια adventures στα ελληνικά (επίσημα), από όσο ξέρω υπήρξαν ξεχωριστές εκδόσεις (retail boxed, δεν είμαι σίγουρος για digital download, σίγουρα όχι Steam, ή gog) που είχε αναλάβει η hell-tech.

 

Για το (Murder in) The Abbey η έκδοση στο Steam είναι η παλιά του 2008 μόνο με αγγλικούς υπότιτλους. Η έκδοση της hell-tech βγήκε εκεί κοντά με υποστήριξη ελληνικών υποτίτλων. Και αργότερα βγήκε και ένα Director's Cut που το βρίσκεις μόνο απευθείας από το site του developer και νομίζω μόνο σε εκδόσεις που υποστηρίζουν είτε ισπανικούς είτε αγγλικούς υπότιτλους. 

 

Ενιαία έκδοση και πρόσφατη με πολυγλωσσική υποστήριξη δεν νομίζω ότι υπάρχει. 

 

Το επίσημο web site της hell tech είναι αυτό αλλά δεν έχει περιεχόμενο αυτή τη στιγμή. Δεν ξέρω καν αν η εταιρεία υφίσταται ακόμα (υποθέτω πως όχι). Ίσως απαντούν στο e-mail του support που δίνουν( ; ), αν κάποιος θέλει παραπάνω πληροφορίες σχετικά. Κάποιος από hell-tech ήταν ενεργός και στο adventureadvocate.gr πριν μερικά χρόνια (πχ 1, 2) , αλλά δε γνωρίζω αν απαντάει ακόμα εκεί σε συζητήσεις ή pms. 

 

Για το scratches την μετάφραση και διάθεση στην Ελλάδα ανέλαβε η beacon multimedia (δεν βρίσκω επίσημο site). 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέσα στο steam έχει και να ψάξεις και με γλώσσα (πχ Ελληνικά) και σου εμφανίζει παιχνίδια.

 

Eκει, επιλέγοντας και το tag ''adventure'' πέραν από το ''Eλληνικά'' μου βγάζει αρκετές σελίδες και μερικά είναι τα: deponia, silence (whispered world 2), a new beginning a final cut και άλλα.

 

Τώρα έκανα όμως μια δοκιμή στο a new beginning που είχα ήδη εγκατεστημένο στον υπόλογιστή, αλλά δεν βρίσκω τα Ελληνικά. Οπότε, ή κάνω εγώ κάτι λάθος ή δεν υποστηρίζονται Ελληνικά και πληροφορούν λάθος.

 

 

Εdit: Τελικά βρήκα τις επιλογές για γλώσσα υποτίτλων και γλώσσα ήχου στο a new beginning, αλλά πουθενά τα Ελληνικά..

 

Κατεβάζω και deponia τώρα να δω.

 

Εdit2: Μια χαρά το deponia.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το runaway a road adventure (μιας και οι φίλοι δεν τρελάθηκαν... είχε μερικούς περίεργους γρίφους και ξενέρωσαν..) βάλαμε το Nibiru age of secrets (το είχα τερματίσει παλιά, θυμάμαι μου άρεσε πολύ) και είναι ότι πρέπει. Πιο νορμάλ -  ''φυσικολογικοί'' γρίφοι κλπ.

 

Μετά σειρά έχει το broken sword 1, lost horizon 1 και secret files tunguska (τα 2 τελευταία τα είχα πάει μακριά παλαιότερα που τα είχα παίξει... πολύ ωραία παιχνίδια επίσης).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι είναι τούτο ρε παιδιά?

 

https://www.youtube.com/watch?v=SokHO_XlMnk

 

το είδα στο game2.0

 

http://game20.gr/stories-untold-text-adventure-89838/?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+Game20+%28Game+2.0%29

 

μήπως το δοκίμασε κανείς να μας πει εντυπώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...