Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Adventurer's Corner - Συζήτηση για Adventure games


darian227

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψαχνω παιχνιδια advetures οπως ειναι τα phantasmagoria

gabriel knight 2 the beast within,pandora's directive,under a killing moon,

Γεια σας  ψαχνω   παιχνιδια  advetures  οπως   εινε τα  phantasmagoria   εννοω με videos .. πια  μου  προτεινετε??

 

πια εινε τα   καλυτερα??

Επεξ/σία από abractdivision
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δηλαδή FMV point and click adventure games?

 

To Gabriel Knight II: The Beast Within είναι πολύ κοντά στο Phantasmagoria (επίσης από Sierra) και πολύ καλό στο είδος του.

 

Τα παιχνίδια της σειράς Myst (κυρίως Riven, Myst III και Myst IV, αλλά τα τελευταία δύο δεν τα βρίσκεις εύκολα) από CYAN. 

To πρόσφατο Obduction επίσης από CYAN - που είναι αρκετά κοντά στο Riven. 

 

Το Toonstruck σε κάτι που θυμίζει την ταινία "Who Framed Roger Rabbit?"

 

Το 7th Guest και 11th Hour σε παιχνίδι που δίνει περισσότερο βάρος σε ανεξάρτητα mini-games/ puzzles. 

 

Σε λίγο πιο εναλλακτικά, μπορείς να κοιτάξεις τα Her Story, Contradiction, και The Infectious Madness of Dr Dekker. Όλα θέλουν αρκετά καλή γνώση αγγλικών. 

 

Υπάρχουν επίσης και τα Tex Murphy (κυρίως τα Under a Killing Moon, και το Pandora Directive). Και το πιο πρόσφατο Tesla Effect, το οποίο όμως δεν έχω παίξει οπότε δεν έχω άποψη για το πόσο καλό είναι.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Black Dahlia είναι από τα καλύτερα FMV και είχε κάνει αίσθηση στην εποχή.

 

Επιπλέον 7th Guest που είπε και ο Praetorian, Morpheus, Journeyman Project 3, Zork Grand Inquisitor (δεν τα λες FMV αλλά είχαν video cutscenes) , και θυμάμαι και το Star Trek: Borg και το X-Files της ομώνυμης σειράς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα  αυτα  εινε τα  πιο κορυφαια  παιχνιδια στο  video??

απλα  ψαχνω  Interactive παιχνιδια  οπως  το  Black Dahlia   ριππερ  και  το  phantasmagoria  με  στοιχεια  τρομου κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα  αυτα  εινε τα  πιο κορυφαια  παιχνιδια στο  video??

απλα  ψαχνω  Interactive παιχνιδια  οπως  το  Black Dahlia   ριππερ  και  το  phantasmagoria  με  στοιχεια  τρομου κτλ..

ναι αυτα ειναι τα κορυφαια. Δες εχει και απ αυτα που λες. Πρωτα λεει τον τιτλο και μετα σου δειχνει λιγο απο το παιχνιδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα  ψαχνω  Interactive παιχνιδια  οπως  το  Black Dahlia   ριππερ  και  το  phantasmagoria  με  στοιχεια  τρομου  ,,Toonstruck   darkseed..

 

 καταλαβατε  τι  παιχνιδια  εννοω?? οπως  εινε και το harvester   τετοια  παιχνιδια εννοω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα  ψαχνω  Interactive παιχνιδια  οπως  το  Black Dahlia   ριππερ  και  το  phantasmagoria  με  στοιχεια  τρομου  ,,Toonstruck   darkseed..

 

 καταλαβατε  τι  παιχνιδια  εννοω?? οπως  εινε και το harvester   τετοια  παιχνιδια εννοω

 

Μπορείς να μας πεις τι ακριβώς ψάχνεις; Δεν καταλάβαμε τις προηγούμενες 39378404 φορές που το έγραψες :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οπως  εινε το τα phantasmagoria

gabriel knight 2 the beast within και το  harvester,,,, ,Toonstruck   darkseed ,,, Tex Murphy  τετοια παιχνιδια  εννοω.

 

τετοια  παιχνιδια  υπαρχουν που να  ακολουθανε το στυλ  αυτων  των παιχνιδιων??

 

με  videos και να  κινεις τον χαρακτηρα οπως  κανεις στο beast within και το  harvester,,,, ,Toonstruck   darkseed , και στο  phantasmagoria??/

Επεξ/σία από abractdivision
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

με  videos και να  κινεις τον χαρακτηρα οπως  κανεις στο beast within και το  harvester,,,, ,Toonstruck   darkseed , και στο  phantasmagoria??/

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που περιορίζεις το "πεδίο" μόνο σε FMV adventures με 3rd person view και "full motion video" character sprites; Γιατί ήδη ακόμα και όταν άνθιζε το είδος των FMV βγήκαν μπόλικα σκουπίδια ή έστω κακές παραγωγές (από την άλλη πχ εγώ δεν είμαι οπαδός ούτε των phantasmagoria :P ).

 

Τέλος πάντων σε αυτό το στυλ είναι το Police Quest 4 - Open Season και το Sherlock Holmes - The Case of the Rose Tattoo.

Επίσης το σύντομο freeware "Fate By Numbers". 

 

Εδώ έχουν μια αρκετά εκτενή λίστα με FMV games. Δεν είναι όλα adventure games (αλλά η πλειοψηφία είναι), και τα περισσότερα είναι πρώτου προσώπου. Δεν βλέπω εύκολο τρόπο να φιλτράρεις τη λίστα. Χρειάζεται να κοιτάξεις τους τίτλους με type "FMV Game" γιατί στη λίστα έχουν βάλει και άλλα παιχνίδια που υπάγονται σε ένα ευρύτερο ορισμό του FMV. Επίσης, δεν έχουν βγει όλοι οι τίτλοι που έχουν εκεί για PC. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

...όπως π.χ. το... Harvester; :P

Δεν το έχω παίξει. Μάλλον ευτυχώς, γιατί ό,τι έχω δει από αυτό δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...