Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Adventurer's Corner - Συζήτηση για Adventure games


darian227

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκτός απο το shock value (gore και σε ορισμένες περιπτώσεις "ερωτικό" περιεχόμενο), το οποίο πιστεύω προσπαθούσε να πατήσει πάνω στην (σχετική) επιτυχία του Phantasmagoria, δεν είχε κάτι ιδιαίτερο καλό. Προσωπικά το θεωρώ απο τα πιο χαζά FMV adventures ever made.

 

Πέρα απο το παντελώς ηλίθιο story (με αντίστοιχα ηλίθια plot twists), οι γρίφοι ήταν κάπως ότι να'ναι, ακόμα και για τα standards της εποχής, η μείξη FMV με pre-rendered 3D backgrounds είχε  υλοποιηθεί πολύ άσχημα (θυμάμαι χαρακτηριστικά πως οι αναλογίες των χαρακτήρων δεν ταίριαζαν με τα αντικείμενα στον χώρο) και οι διάλογοι ήταν... επιπέδου Καλημέρα Ζωή (και μερικές φορές, ούτε κάν) :P

 

Αν και δεν θα το πρότεινα ούτε για πλάκα, μπορείς να δεις ένα retrospect του Richard Cobbett στην πρώην στήλη Saturday Crap Shoot του PC Gamer για να πάρεις μια ιδέα για το "επίπεδο" της όλης παραγωγής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ανακοινώθηκε το νέο adventure της Daedalic με τίτλο Pillars of the Earth.

Βασισμένο σε πολυβραβευμένο βιβλίο του Ken Follett, φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον. Αναμένεται το 2017.

 

 

Βγήκε. Φαίνεται καλό!

 

http://store.steampowered.com/app/234270/Ken_Folletts_The_Pillars_of_the_Earth/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Κυκλοφόρησε το AER Memories of Old από τη Daedalic:

http://store.steampowered.com/app/331870/AER_Memories_of_Old/

 

Μοιάζει με το Rime και το ABZU όπως το βλέπω:

https://www.youtube.com/watch?v=kIAK0cRNpS0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρό είχα να ποστάρω εδώ!

 

Κυκλοφόρησε πριν λίγες μέρες στο GOG η συνέχεια ενός πολύ αγαπημένου μου σύγχρονου adventure, που αν δεν το έχετε παίξει έχετε κάνει πολύ άσχημα και να διορθωθεί η παράλειψη τάχιστα.

 

Ο λόγος για το The Inner World και τη συνέχειά του, The Last Wing Monk. Το πρώτο παιχνίδι είχε από τους καλύτερα σχεδιασμένους γρίφους σε indie adventure που έχω δει, πολύ όμορφους χαρακτήρες που δενόσουν μαζί τους και εξίσου όμορφο σενάριο. Θα το συνέκρινα στη φιλοσοφία του σχεδιασμού και την ατμόσφαιρα ακόμα και με το Grim Fandango, σε μικρότερη κλίμακα. Η σελίδα στο GOG, και το trailer.

 

το https://www.gog.com/game/the_inner_world_the_last_wind_monk

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Εμμέσως σχετικό με adventure games, το ScummVM ετοιμάζεται για την 2.0 έκδοση του - είναι σε playtesting φάση. Αυτή η έκδοση διορθώνει bugs με παιχνίδια που ήδη υποστηρίζονταν και έχει προσθέσει υποστήριξη για τα παρακάτω παιχνίδια:

 


  • Cranston Manor
  • Full Pipe
  • Gabriel Knight
  • Gabriel Knight 2
  • King's Quest VII
  • King's Questions
  • Leisure Suit Larry 6 (hi-res)
  • Leisure Suit Larry 7
  • Lighthouse
  • Mixed-Up Mother Goose Deluxe
  • Phantasmagoria
  • Phantasmagoria 2
  • Plumbers Don't Wear Ties (:D γιατί Θεέ μου; )
  • Police Quest 4
  • RAMA
  • Riven: The Sequel to Myst
  • Shivers
  • Space Quest 6
  • Starship Titanic
  • The Dark Crystal
  • Time Zone
  • Torin's Passage
  • Ulysses and the Golden Fleece

https://www.scummvm.org/news/20171122/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • RAMA

            -----

  • Starship Titanic

 

Ένα δάκρυ νοσταλγίας κύλησε... RAMA, Starship Titanic (και σε λιγότερο βαθμό, το υποτιμημένο Obsidian) είναι ίσως απο τα καλύτερα sci-fi adventure game που είχα παίξει στα 90's, όχι τόσο απο άποψη story/writing/puzzles αλλά περισσότερο απο θέμα scope και vision.

 

Θεωρώ πως είναι απο τα λίγα παιχνίδια του καιρού τους που κατάφεραν (ως ένα βαθμό, και σίγουρα όχι πάντα τέλεια) να παρουσιάσουν κόσμους και concepts που ξέφευγαν απο τα πεπατημένα του genre (εντός του πλαίσιου των adventure games πάντα).

 

Ειδικά σε ένα καιρό όπου το είδος είχε μια τάση προς σκοτεινό ρεαλισμό στον εικαστικό τομέα και/ή presentation* (βλ. Tex Murphy games, Blade Runner, Beneath a Steel Sky, I Have No Mouth And I Must Scream, ακόμα και τα αγαπημένα μου Journeyman Projects), τα προαναφερθέντα κατάφεραν να παρουσιάσουν πιο "ζωντανούς" κόσμους, μερικές φορές ακόμα και σουρεαλιστικούς (όπως στην περίπτωση του Obsidian).

 

To RAMA πάντως εξακολουθεί να είναι δυσεύρετο, γενικά θυμάμαι δεν τα πήγε πολύ καλά commercially, αν και κουβαλούσε το "βαρύ" όνομα του Arthur C. Clarke, αλλά ευτυχώς το Starship Titanic υπάρχει και σε GOG version (και αν δεν κάνω λάθος, η συγκεκριμένη έκδοση κυκλοφορεί και σε Steam). Όσο για το Obsidian, δυστυχώς τα πήγε τόσο χάλια εμπορικά που τα λιγοστά αντίτυπα που κυκλοφορούν (μεταχειρισμένα) είναι πανάκριβα... 

 

*Δύο εξαιρέσεις ακόμα που μπορώ να σκεφτώ είναι η σειρά Space Quest (που, αν και καλή, σαφώς δεν συγκρίνεται με το writing του Starship Titanic, ως comedy sci-fi) και το The Dig, το οποίο δεν περιλαμβάνω γιατί θα έβγαινε διπλάσιο σε μέγεθος το συγκεκριμένο post :P.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το RAMA είναι σε mental wishlist εδώ και αρκετό καιρό. Έχω δει κάποια reviews -- δεν γνώριζα την ύπαρξη του πιο μπροστά, όχι κοντά στον καιρό που κυκλοφόρησε -- και είναι κάτι που θα ήθελα να παίξω, αλλά δεν το βρίσκω εύκολα. Θα προτιμούσα φυσικά να βγει στο GOG σε κάποια στιγμή. 

 

Από τη λίστα που δίνουν, χαίρομαι ιδιαίτερα που έχουν μέσα το Riven. Θυμάμαι ότι το είχαν ενσωματώσει, αλλά νομίζω είχε ακόμα κάποια glitches. Η εκδόσεις από  Steam, και λιγότερο του GOG, έχουν αρκετά θέματα όταν το είχα ψάξει πριν μερικούς μήνες. Επίσης χαίρομαι για το Gabriel Knight 2 γιατί σκόπευα να το ξαναπαίξω σε κάποια φάση -- περισσότερο για να δω αν διατηρεί τη γοητεία του όπως το θυμάμαι.

 

Δεν το έχω αναφέρει στο θέμα του LP για το Blade Runner, αλλά στο github του ScummVM έχουν εδώ και λίγα χρόνια ενσωματώσει και μια Blade Runner μηχανή, την οποία την αναπτύσσουν ακόμα αλλά με σχετικά αργούς ρυθμούς. Έχω ρίξει μια ματιά και έχω θετικές εντυπώσεις, ενώ υπάρχει και κάτι στα σκαριά για το LP στο οποίο θα βοηθήσει πολύ η έκδοση του ScummVM :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Εύκολα" το βρίσκεις το RAMA, το θέμα είναι οι τιμές που ζητάνε... για new οι τιμές συνήθως κυμαίνονται στα $100-βάλε, ενώ τα μεταχειρισμένα σχεδόν ποτέ δεν υπάρχουν μαζί με το box (και στις περισσότερες περιπτώσεις δεν έχουν ούτε manual/CD case). Τα ίδια δυστυχώς και για το Obsidian.

 

Για GOG version υποψιάζομαι πως το πρόβλημα είναι κυρίως το license, αφού εν μέρει το 2008 η Sierra είχε γίνει liquidate μετά την εξαγορά της Vivendi απο την Activision, ενώ με τον θάνατο του Clarke (πάλι το 2008 αν δεν κάνω λάθος) τα δικαιώματα του RAMA IP μάλλον "χάθηκαν" (το πιο πιθανό είναι να κινήθηκαν νομικά οι απόγονοι του Clarke ή ίσως το estate του για να τα πάρουν πίσω απο την Activision, και ως low priority IP να το άφησαν). Πάντως βλέπω υπάρχει σχετικό community wishlist οπότε ίσως κάποτε να το δούμε σε current-gen DRM free version :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κυκλοφόρησε το 2ο επεισόδιο του Pillars of the Earth και παράλληλα το έχουν σε έκπτωση 50% για 30 ώρες ακόμη:

http://store.steampowered.com/app/234270/Ken_Folletts_The_Pillars_of_the_Earth/

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωτο επισοδειο ειναι γυρω στις τρεις ωρες gameplay ή διαβασα λαθος;

 

Ακομα, με την αγορα του θα εχουμε προσβαση σε ολα τα επισοδεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, το season pass είναι σε έκπτωση. Άρα τα αγοράζεις όλα με 15€.

 

Στο review παρακάτω γράφει για περίπου 6 ώρες διάρκεια το 1ο επεισόδιο:

https://adventuregamers.com/articles/view/33359/page2

Επεξ/σία από Despotas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήρα τελικά το Pillars of the Earth και σε κανένα 20λέπτο τελειώνει το download.. για να δούμε.. Γενικά η μεσαιωνική εποχή (και ειδικά η μεσαιωνική Αγγλία) είναι η αγαπημένη μου εποχή σε ταινίες, μυθηστορήματα, παιχνίδια κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα "Arthur's Knights" της Cryo (AK:Origins of Excalibur και AK:The Secret of Merlin) θα τα λάτρευες, αφού σου αρέσουν τα παιχνίδια που εξελίσσονται στη Μεσαιωνική Αγγλία. Δυστυχώς όμως είναι πολύ δύσκολο να τα τρέξεις σε σύγχρονο PC. Μπορείς να ψάξεις και σε κάποιο abandonware site για το "Chronicles of the Sword", το οποίο τρέχει μια χαρά σε DOSBox.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια λεω μετα απο χρονια να ασχοληθω με καποια adventure.

Τωρα ειδος κλπ δεν εχω ιδεα.Παλιοτερα τα μονα που θυμαμαι να με ειχαν κρατησει ηταν τα Monkey,Syberia,Broken sword

Απο πιο πρόσφατα ειχα αρχίσει το Gray matter αλλα το ειχα παρατήσει λογω έλλειψης χρόνου οχι που δεν μου αρεσε αν και ημουν ακομη στην αρχη.

3-4 παιχνιδάκια θελω οχι με πολυ δύσκολους γρίφους ,με ωραια ιστορια, μιας και κυρίως παίζω βραδάκι μετα την δουλειά για χαλάρωμα.

Το Pillars of the earth που αναφέρθηκε παραπάνω αξιζει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...