Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Adventurer's Corner - Συζήτηση για Adventure games


darian227

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

και ομως, το game αποδεικνυεται πολυ καλο. Σε site που ειδα review, παιρνει 95%

Γραφει στο τελος,

Ανατρεπτικό, σαρδόνιο, αδίστακτο, πιστό στις 80'ς καταβολές του, πανέμορφο, πολιτικά μη-ορθό, χουχουτιάρικο. Ανοιχτή ερωτική επιστολή σε οποιονδήποτε πάσχισε να απαντήσει 'ερωτήσεις για ενηλίκους' πίσω στο μακρινό 1987 KAI το καλύτερο adventure του 2018. Επειδή μπορεί.

https://ragequit.gr/reviews/item/leisure-suit-larry-wet-dreams-don-t-dry/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Προστέθηκαν μερικά κλασσικά παιχνίδια της Lucasarts στο Steam όπως το Sam n Max, Afterlife και άλλα:

https://www.rockpapershotgun.com/2018/11/17/more-lucasarts-classics-appear-on-steam-including-hit-the-road-afterlife-and-outlaws/

Βέβαια υπάρχουν στο GOG εδώ και καιρό. Είναι σε έκπτωση μέχρι 23/11.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ τους adevturάδες! :D

Με αφορμή το full throttle που έδωσε δωρεάν το gog πριν λίγες μέρες είπα να ξαναρχίσω να ασχολούμαι με ένα είδος που πάντα μου άρεσε, μήπως και μου ξαναέρθει όρεξη για gaming επειδή όλα τα άλλα τα είχα βαρεθεί...ξεκίνησα με ένα παλιό αγαπημένο, το case of the rose tattoo που το είχα αφήσει μισό θυμάμαι και θα συνεχίζω με παλιά αλλά και με κανένα καινούργιο αν αξίζει τον κόπο.

Το unavowed που είδα πιο πάνω μου φάνηκε ενδιαφέρον και ωραίο αισθητικά, θα το δω. 

Επεξ/σία από zio10
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/12/2018 στις 11:29 ΠΜ, zio10 είπε

Χαιρετώ τους adevturάδες! :D

Με αφορμή το full throttle που έδωσε δωρεάν το gog πριν λίγες μέρες είπα να ξαναρχίσω να ασχολούμαι με ένα είδος που πάντα μου άρεσε, μήπως και μου ξαναέρθει όρεξη για gaming επειδή όλα τα άλλα τα είχα βαρεθεί...ξεκίνησα με ένα παλιό αγαπημένο, το case of the rose tattoo που το είχα αφήσει μισό θυμάμαι και θα συνεχίζω με παλιά αλλά και με κανένα καινούργιο αν αξίζει τον κόπο.

Το unavowed που είδα πιο πάνω μου φάνηκε ενδιαφέρον και ωραίο αισθητικά, θα το δω. 

Εχω ξεκινησει το Keepsake (2006) Ειναι πολυ ομορφο οπτικα και με πολυ καλο ηχο και γριφους. Το γουσταρω πολυ. 

Περισσοτερα οταν το τελειωσω 🙂

Εχει 0,81€ στο steam

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνοντας game για τις γιορτές έπεσα πάνω σε αυτό το διαμαντάκι

wmyt_series.jpg

 

Εξαιρετική μουσική, καρτουνίστικα γραφικά, έξυπνο χιούμορ και ωραίοι γρίφοι

Το βρίσκετε δωρεάν εδώ :

http://lassiegames.com/stitch/series-release/

Επεξ/σία από Neo4
  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Και έλεγα δε θα βρω thread για adventure games!? 😁

Πήρα λαπτοπ πρόσφατα για τις δουλειές μου αλλά και να παίζω παλιά παιχνίδια. Τώρα έχω ξεκινήσει το Gabriel Knight Anniversary. Φαίνεται πολύ καλό. Παίζετε ακόμα τέτοια παιχνίδια? Αν έχετε να προτείνετε όχι τόσο γνωστά παιχνίδια.. πείτε μου! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπουδήποτε και να κοιτάξεις στο thread θα βρεις ένα σωρό προτάσεις, τόσο από παλιά όσο (κυρίως) από νέα παιχνίδια. Απλά πάρε τις σελίδες προς τα πίσω.

Σαν πρώτη επαφή δες όλο τον κατάλογο της Daedalic και της Wadget Eye και τα ξαναλέμε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το (crowdfunded από το 2013) Mage's Initiation των Himalaya Studios (που μας έδωσαν τα fan made remakes των QfG2 και KQ1, KQ2, KQ3) έχει πλέον (!) επίσημη ημερομηνία κυκλοφορίας τις 30 Ιανουαρίου για Windows, Linux και MacOs. Το παιχνίδι είναι adventure game στα πρότυπα των QfG. 

http://www.himalayastudios.com/games/mages/#about-the-game

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδη θελω να αρχιζω να παιζω  FMV adventure games  μπορειτε να μου πειτε πια εινε τα καλυτερα FMV adventure games?και που μπορω να κοιταξω για λιστες με FMV adventure games;

Επεξ/σία από noobtatw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδήποτε από τον κατάλογο της Telltale Games, με πολλά γνωστά franchises.

Το Tex Murphy: The Tesla Effect είναι πολύ καλό παιχνίδι. Το Fahrenheit/ Indigo Prophecy, που βγήκε σε remaster πρόσφατα, είναι επίσης εξαιρετικό. Το Her Story είναι πειραματικό αλλά πολύ ενδιαφέρον.

Για πιο παλιά, οτιδήποτε από τη σειρά Tex Murphy, τα Phantasmagoria, Black Dahlia, Toonstruck, Ripper, Morpheus, Journeyman Project 3, Zork: Grand Inquisitor...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

περα απο αυτα τα παιχνιδια Tex Murphy, τα Phantasmagoria, Black Dahlia, Toonstruck, Ripper, Morpheus, Journeyman Project 3, Zork: Grand Inquisitor.αλλες  επιλογες  δεν  υπαρχουν? μιλαω παντα  για πιο παλια

Επεξ/σία από noobtatw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βγηκε σημερα το Truberbrook https://store.steampowered.com/app/757300/Truberbrook__Trberbrook/

Sci-Fi-Mystery Adventure στη Γερμανια του 1967

Afbeeldingsresultaat voor Truberbrook steam

Θα δουμε επιτελους κατι σοβαρο στα Adventures μετα απο πολλα χρονια?

Επεξ/σία από firepc
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...