Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Adventurer's Corner - Συζήτηση για Adventure games


darian227

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λογικά θα παίξει στο φορητό γιατί δεν είναι βαρύ παιχνίδι!

Ο χειρισμός είναι λίγο παράξενος. Νομίζω ότι κάθε φορά που είσαι σε σημείο που μπορείς να κάνεις κάτι, σου εμφανίζει ένα σηματάκι που σου δείχνει προς ποια κατεύθυνση πρέπει να κινήσεις το ποντίκι σου για να γίνει η κάθε ενέργεια. Αν θυμάμαι καλά δείχνει μια τελίτσα που κινείται προς μια κατεύθυνση ή κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ο χειρισμός είναι λίγο παράξενος.

Εγώ θυμάμαι ότι υπήρχε ένα tutorial στάδιο, όπου μάθαινες τα κουμπιά και χειρισμό και σου εξηγούνταν και η γενική λογική της δυναμικής δομής του παιχνιδιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 Στα Broken sword

Εξαιρετικά γραφικά !!!

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 14:30 ----------

 

Ακολούθησα το link του VAssassin για να διαβάσω το preview του παιχνιδιού Indigo Prophecy μια και πρώτη φορά το άκουγα.

Αυτό που πρόσεξα από το site ήταν η έλλειψη κατηγορίας Adventure. Υπήρχε μια αλλά μαζί με action. Καμία σχέση όμως μια και σχεδόν όλα ήταν action.

 

Τα κλασικά adventure έχουν από καθόλου έως ελάχιστο action. π.χ η σειρά Prince of Persia έχει λίγο adventure αλλά ουσιαστικά είναι action.

 

Είχε όμως κατηγορία για το Wrestling !!! Προφανώς το site αμερικανιά.... Δεν θα το συνιστούσα λοιπόν για άτομα που ενδιαφέρονται για adventure παιχνίδια. Για οτιδήποτε άλλο πιθανόν. Έχει golf και άλλα, άσχετα όμως με Adventure.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ βρηκα τι γινεται.Εχει οντως περιεργο χειρισμο.

 

Το κακο ειναι πως οταν βαζω το παιχνιδι μου κανει μπαχαλο τα εικονιδια στην επειφανεια εργασιας. Μαλον επειδη αλλαζει η αναλυση γινεται αυτο.

 

Αλλα δε μου βγαζει αναλυση 1680χ1050 στο παιχνιδι. Αρα οποτε παιζω θα μου την κανει αυτη τη βλακεια. Ειναι ο μονος λογος που μπορει να μου τη δωσει και να παρατησω το παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξερω αν το προτεινε κανενας αλλα το Sherlock Holmes Vs Jack the Ripper ειναι πολυ καλο.Αρκετα ευκολο μεν αλλα πολυ κοντα στα γεγονοτα δε .

Τα στοιχεια αντληθηκαν απο το casebook,το καλυτερο site για τον ripper,(οχι τον owens,τον αλλο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

1) Scratches (και Scratches Director's Cut)

2) Reprobates

3) Nikopol

4) Ghost in the sheet

5) Schizm

6) Atlantis III

 

Αυτά γνωρίζω κι έχω (δεν τα έπαιξα όλα). Με ένα ψάξιμο στο Google μπορείς να πάρεις μια ιδέα για το καθένα :-)

 

Υ.Γ. Το Scratches είναι από τα αγαπημένα μου παιχνίδια γενικά :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπε στην υπογραφή μου για το patch ελληνικών υπότιτλων σε Grim Fandango και Monkey Island. Από τα καλύτερα παιχνίδια όλων των εποχών.

 

Είναι παλιά, αλλά ειδικά το Grim Fandango παίζεται άνετα και τώρα, αν και με ορισμένα προβλήματα. Αν το αποφασίσεις, μπορείς να ζητήσεις βοήθεια. Τα γραφικά του πάντως εξακολουθούν να είναι όμορφα (αν και φυσικά, δεν είναι τελευταίας ή προτελευταίας γενιάς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Να προτείνω και κάτι ελληνικότατο απο τον φίλτατο Άλκη Πολυράκη, το πολύ ενδιαφέρον Diamonds in the Rough. Υπάρχει και demo για όποιον ενδιαφέρεται να του ρίξει μια ματιά.

 

Προτιμάτε τα ελληνικά προϊόντα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προτείνω και κάτι ελληνικότατο απο τον φίλτατο Άλκη Πολυράκη, το πολύ ενδιαφέρον Diamonds in the Rough. Υπάρχει και demo για όποιον ενδιαφέρεται να του ρίξει μια ματιά.

 

Προτιμάτε τα ελληνικά προϊόντα :P

 

let me check it..

βγηκε νεο runaway Και ειναι τρομερο, checkαρετε το

http://www.gamespot.com/pc/adventure/runawayatwistoffate/index.html?tag=result;title;0

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 21:11 ----------

 

+1 Στα Broken sword

Εξαιρετικά γραφικά !!!

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 14:30 ----------

 

Ακολούθησα το link του VAssassin για να διαβάσω το preview του παιχνιδιού Indigo Prophecy μια και πρώτη φορά το άκουγα.

Αυτό που πρόσεξα από το site ήταν η έλλειψη κατηγορίας Adventure. Υπήρχε μια αλλά μαζί με action. Καμία σχέση όμως μια και σχεδόν όλα ήταν action.

 

Τα κλασικά adventure έχουν από καθόλου έως ελάχιστο action. π.χ η σειρά Prince of Persia έχει λίγο adventure αλλά ουσιαστικά είναι action.

 

Είχε όμως κατηγορία για το Wrestling !!! Προφανώς το site αμερικανιά.... Δεν θα το συνιστούσα λοιπόν για άτομα που ενδιαφέρονται για adventure παιχνίδια. Για οτιδήποτε άλλο πιθανόν. Έχει golf και άλλα, άσχετα όμως με Adventure.

 

υπαρχει κατηγορια adventure on gamespot http://www.gamespot.com/games.html?type=games&category=Adventure+Games&platform=5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...