Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Adventurer's Corner - Συζήτηση για Adventure games


darian227

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 22/6/2019 στις 11:07 ΠΜ, Sartiv είπε

Καλα αυτο το obduction απλα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ παιχνιδι! Εχοντας τερματισει ολα της σειρας Μyst, ειναι πραγματικα πολυ καλο. Το συνιστω σε ολους τους adventurαδες, αρκει να εχουν υπομονη και ορεξη για εξερευνηση/παρατηρητικοτητα.

Kι εγώ το έπαιξα 2η φορά πριν λίγες μέρες, ειλικρινά ο γρίφος με  το περιστρεφόμενο puzzle στο Maray από τους ποιο δύσκολους του παιχνιδιού

ακόμη και με την 2η φορά α δεν θα το έλυνα χωρίς βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σιγα μην βγει στο GOG, αφου τα δικαιωματα τα εχει η ΕΑ. ασε που νομιζω εχουν χασει το source code, γιαυτο και το παιχνιδι δεν επανακυκλοφορησε ποτε.

τοχα ξαναποσταρει και παλιοτερα

 

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, KilliK said:

σιγα μην βγει στο GOG, αφου τα δικαιωματα τα εχει η ΕΑ. ασε που νομιζω εχουν χασει το source code, γιαυτο και το παιχνιδι δεν επανακυκλοφορησε ποτε.

Περί δικαιωμάτων δεν παίζει κάποιο ρόλο απο πλευράς EA, μια και ο ίδιος publisher έχει ήδη αρκετά μεγάλο κατάλογο παιχνιδιών στο GOG (βλ. Theme Hospital, Dungeon Keeper, Ultima, Wing Commander και πάει λέγοντας). Το θέμα νόμιζω είναι πως μια και είναι μέρος του ομώνυμου franchise (του οποίας τα δικαιώματα κρατά η Warner Bros αν δεν κάνω λάθος, καθώς και το λεγόμενο Blade Runner Partnership), ίσως υπάρχει κάποιο θέμα μεταξύ των license-holders, ειδικά μια και το licensing law των 90's ήταν γενικά πολύ πιο... αόριστο (ειδικά όσο αφορά επανακυκλοφορίες).

Αυτό με τα χαμένα assets το είχα διαβάσει και εγώ, αλλά απο την άλλη το ίδιο έλεγαν και για το FF8 (για το οποίο ανακοινώθηκε remake στην φετινή E3) οπότε... ποτέ δεν ξέρεις :P 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, Greygore είπε

Περί δικαιωμάτων δεν παίζει κάποιο ρόλο απο πλευράς EA, μια και ο ίδιος publisher έχει ήδη αρκετά μεγάλο κατάλογο παιχνιδιών στο GOG (βλ. Theme Hospital, Dungeon Keeper, Ultima, Wing Commander και πάει λέγοντας). Το θέμα νόμιζω είναι πως μια και είναι μέρος του ομώνυμου franchise (του οποίας τα δικαιώματα κρατά η Warner Bros αν δεν κάνω λάθος, καθώς και το λεγόμενο Blade Runner Partnership), ίσως υπάρχει κάποιο θέμα μεταξύ των license-holders, ειδικά μια και το licensing law των 90's ήταν γενικά πολύ πιο... αόριστο (ειδικά όσο αφορά επανακυκλοφορίες).

Αυτό με τα χαμένα assets το είχα διαβάσει και εγώ, αλλά απο την άλλη το ίδιο έλεγαν και για το FF8 (για το οποίο ανακοινώθηκε remake στην φετινή E3) οπότε... ποτέ δεν ξέρεις :P 

Πρέπει να το έχω γράψει και αλλού, αλλά (χαμένα) assets της Westwood βρέθηκαν και επαναχρησιμοποιούνται/γίνονται remastered για το επερχόμενο Command & Conquer Remastered. Που σημαίνει ότι αν υπάρχει θέληση (και χρήμα) και κάποιοι το ψάξουν παραπάνω ίσως να βρεθούν και τα assets του Blade Runner (ή ένα σημαντικό μέρος τους). Σε αυτή τη φάση ο original κώδικας ίσως να μη βοηθούσε σε πολλά (πλέον), αλλά τα original models για χαρακτήρες και περιβάλλοντα, και ο ασυμπίεστος ήχος σε μουσική (κυρίως) θα μπορούσαν να οδηγήσουν σε ένα καλό remaster. 

Το πρόβλημα από όσο γνωρίζω (...) είναι ότι δεν υπάρχει τέτοια πρόθεση. Πιο πιθανή περίπτωση για επανακυκλοφορία είναι να μείνει ως έχει (με τις βελτιώσεις από ScummVM). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

To Schizm 3 βγαινει φετος οπως λεει το steam https://store.steampowered.com/app/986350/Schizm_3_Nemezis/

ss_a2533c724ea1b83fe81926941658719938eb3c4d.1920x1080.jpg?t=1550080592

Η σειρα ξεκινησε το 2001 και απ αυτα που διαβασα, προκειται για ενα παρα πολυ καλο adventure που μαλλον δεν ακουστηκε τοσο πολυ λογο της σειρας παιχνιδιων Myst

Το 1 βρισκεται μονο στο GOG και εχει και Ελληνικους υποτιτλους https://www.gog.com/game/schizm

Ο Ανδρεας στο τευχος 145 εχει γραψει review για το παιχνιδι και του ειχε βαλει 98 (καποιες φορες τα reviews του Ανδρεα καλυτερα να τα διαβασεις αφου παιξεις το παιχνιδι) 😅

ΣÏεÏική εικÏνα

To Schizm 2 που βγηκε το 2003 ειναι αφαντο, δεν υπαρχει σε κανενα ψηφιακο καταστημα και δεν εγινε και ποτε review στο PC Master

Φαινεται παντως οτι φετος θα ολοκληρωθει η τριλογια

Τα γνωριζει κανεις αυτα τα παιχνιδια?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7 Αυγούστου κυκλοφορεί τελικά το Gibbous: A Cthulhu Adventure. Φαίνεται εξαιρετικό.

 

https://store.steampowered.com/app/914020/Gibbous___A_Cthulhu_Adventure/

https://www.gog.com/game/gibbous_a_cthulhu_adventure

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, firepc είπε

To Schizm 3 βγαινει φετος οπως λεει το steam https://store.steampowered.com/app/986350/Schizm_3_Nemezis/

Η σειρα ξεκινησε το 2001 και απ αυτα που διαβασα, προκειται για ενα παρα πολυ καλο adventure που μαλλον δεν ακουστηκε τοσο πολυ λογο της σειρας παιχνιδιων Myst

Το 1 βρισκεται μονο στο GOG και εχει και Ελληνικους υποτιτλους https://www.gog.com/game/schizm

Ο Ανδρεας στο τευχος 145 εχει γραψει review για το παιχνιδι και του ειχε βαλει 98 (καποιες φορες τα reviews του Ανδρεα καλυτερα να τα διαβασεις αφου παιξεις το παιχνιδι) 😅

 

To Schizm 2 που βγηκε το 2003 ειναι αφαντο, δεν υπαρχει σε κανενα ψηφιακο καταστημα και δεν εγινε και ποτε review στο PC Master

Φαινεται παντως οτι φετος θα ολοκληρωθει η τριλογια

Τα γνωριζει κανεις αυτα τα παιχνιδια?

το πρώτο ηταν εξαιρετικό και ειχε ακουστει κ πολύ μάλιστα. ειχε παει αρκετα καλα κ σε πωλήσεις αλλα κ σε reviews. Σαδιστικής δυσκολίας βέβαια, απο τα πιο δυσκολα που εχω δει.

το δεύτερο από την άλλη, καλα καλα δε το θυμάμαι. ηταν ο ορισμός του μετρίου κ αδιαφορου τίτλου. Κ ειχε πέσει κ πολυ ασχημα στην παγίδα των myst clones που απλά πετούσαν puzzles μεσα κ δεν εβγαζε κ πολυ νοημα ουτε η ιστορια ούτε η ροή. κ πιο δυσκολο απο το 1ο για αυτο το λογο.

 

Το πιο αγαπημένο μου "myst clone" ειναι το Riddle of the Sphinx που ειχε κ τρομερο σεναριο κ πολυ καλο χτισιμο. Προσπαθησαν να το κανουν remake με kickstarter αλλα δε πετυχε, μετα ειπαν episodes μεσω Kickstarter που πέτυχε αλλα ειναι αφαντο για την ωρα.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, firepc είπε

To Schizm 2 που βγηκε το 2003 ειναι αφαντο, δεν υπαρχει σε κανενα ψηφιακο καταστημα και δεν εγινε και ποτε review στο PC Master

To Schizm 2 υπάρχει για κάποιο λόγο μόνο στο GamersGate και μάλιστα ως DRM-Free. Δεν ξέρω πώς παίζει σε μοντέρνα OS ή τι support έχουν στο GG. 

Δεν έχω παίξει κανένα της σειράς. Έχω ακούσει καλά λόγια για το 1ο (κάποια χρόνια μετά την κυκλοφορία του) αλλά γενικά είχαν κυκλοφορήσει πολλά Myst-like παιχνίδια μετά το Myst, και κάπου όλα έμοιαζαν μεταξύ τους σε πρώτη ματιά τουλάχιστον. Το πρώτο Schizm βγήκε την ίδια χρονιά που κυκλοφόρησε το Myst 3 Exile. Τουλάχιστον, προσωπικά, ακόμα και το Myst 3 που έπαιξα τότε είχε αρχίσει να με κουράζει (κυρίως το συγκεκριμένο UI) και δεν είχα πολύ διάθεση να ξαναπιάσω Myst clone, εκείνη την περίοδο. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια, μακαρι να ερθουν και τα αλλα 2 στο steam.

Παντως καποιος που ρωτησε στο steam για τα αλλα 2, του ειπαν οτι δεν εχουν τα δικαιωματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι αποσο ειχαν πει, ειναι λίγο μπέρδεμα το τι γίνεται με τα δικαιώματα. Και τα τρία παιχνίδια ειναι από την Detalion αλλά το τι γίνεται με τα publishing rights παλιών τίτλων ειναι συχνα χαοτικό. 

πάντως το 3 το βλέπω με επιφύλαξη. Κάτι οτι το οτι εχουν να βγάλουν παιχνιδι απο το 2004 με το συμπαθητικούλι Sentinel, κάτι οτι το trailer δείχνει λίγο "αγριο" στον χαρακτηρα που τρέχει, κάτι οτι το 2 ηταν ανυπαρκτο και κάτι οτι αυτή τη φορά δεν θα έχουν στο πενάκι τον τρομερό Terry Dowling. εχω ελπίδες βέβαια σε κατι καλο αλλά θα περιμένω πρώτα να δω, δε θα βιαστώ καθόλου!

Επεξ/σία από Skywalker333
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Χάρη στον Τσουρινάκη είχα παίξει εκείνη την εποχή το Morpheus, και ακόμη το θυμάμαι. Δεν κυκλοφορεί πουθενά. Κάπου έχω τα CD και την αυθεντική συσκευασία, αλλά δεν ξέρω αν θα μπορούσα να το τρέξω. Πριν χρόνια είχα δοκιμάσει και είχα θέματα...

Αναρωτιέμαι αν υπάρχουν κι άλλα ξεχασμένα διαμαντάκια.

Το Schizm δεν το έπαιξα ποτέ τελικά, παρότι το πήρα δώρο με κάποιο PC Master, και μου έχει μείνει λίγο "απωθημένο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...