Προς το περιεχόμενο

Οπτική ίνα στο σπίτι σχεδιάζει η κυβέρνηση


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

 

εσύ θα δικαιολογήσεις εμένα; Με ποιο πρoσόν? Μήπως είσαι σοφότερός μου και πρόλαβες να το διαπιστώσεις κιόλας με μαγικό τρόπο?? Τηλεπάθεια ε... Για σε παρακαλώ που με δικαιολογείς κιόλα..

 

Α, οκ κατάλαβα!

 

Όταν θα σου έρθει η οπτική στον κήπο κάνε έναν κόπο και πόσταρε κάνα review, speedtest κλπ!

B)

 

ΥΓ: Ανταλλάσω την οπτική ίνα με ένα κρεβάτι εντατικής! :whistle:

ΥΓ2: 31!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 196
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

για πείτε μου τσακάλια... όταν ανακοίνωσαν τις 24άρες τί λέγατε?

 

ε??

 

για ν' ακούσω ... και μην ψεύδεστε γιατί σας διάβαζα... τελικά έπεσε τουμπεκί ψιλοκομένο? έπεσε

 

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας εξηγείς το λόγο που γέλαγες όπως και πού ακριβώς έγκειται η "επικότητα" της ανακοίνωσης?

 

 

Οπότε πρέπει να μας διευκρινήσεις, αν όντως μιλάς ΕΣΥ για κάτι που ξέρεις και δεν ξέρουν αυτοί.

 

η ανακοίνωση είναι ΕΠΙΚΑ φαιδρή. Ισως να (σας?) δίνω με αυτό τον τρόπο παραπάνω τροφή για σχολιασμό :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
για πείτε μου τσακάλια... όταν ανακοίνωσαν τις 24άρες τί λέγατε?

 

ε??

 

για ν' ακούσω ... και μην ψεύδεστε γιατί σας διάβαζα... τελικά έπεσε τουμπεκί ψιλοκομένο? έπεσε

 

 

.

 

Μετράς από την ημερομηνία που ανακοινώθηκαν ή από όταν τις είχαμε σπίτι? :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσες φορες πια πρέπει να σκαφτούν αυτοί οι δρόμοι...Σκάβουν για να βάλουν dsl σκάβουν για να βάλουν καινούργιες σωλήνες νερού γιατι οι πρώτες που είχαν βάλει ήταν ανθυγιεινές ξανασκάβουν για να υπογειοποιήσουν τα καλώδια της ΔΕΗ ξανασκάβουν για να βάλουν οπτικες ίνες.Όχι αυτός που σκάβει είναι της HOL ο άλλος χθες που έσκαβε ήταν του ΟΤΕ.Όχι τα μπέρδεψες εκείνος ήταν της vivodi.Μήπως να βάζανε παντου καπάκια στο δρόμο να ξενοιάζαμε αφου μετα απο 5 χρόνια πάλι θα τα σκάψουν όλα.Κάτι είχα ακούσει οτι δοκιμάζουν ένα τρόπο να περνάνε τα καλώδια απο το δίκτυο υπονόμων.Μια και σκάβουν τοσες φορες να έφτιαχναν ενα σωστό αποχετευτικό έργο όπως στις άλλες εξελιγμένες χώρες και εκει να περναγανε την υπόγεια υποδομή.Έτσι κάθε έργο αναβάθμισης θα τελείωνε σε πολύ λιγότερο χρόνο.

 

Κάπου διάβασα για μία επαναστατική ιδέα η οποία θα βρει άμεσα εφαρμογή σε όλους τους Ελληνικούς δρόμους: ασφαλτοτάπητας με... βέλκρο στις άκρες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, οκ κατάλαβα!

 

Όταν θα σου έρθει η οπτική στον κήπο κάνε έναν κόπο και πόσταρε κάνα review, speedtest κλπ!

B)

 

ΥΓ: Ανταλλάσω την οπτική ίνα με ένα κρεβάτι εντατικής! :whistle:

ΥΓ2: 31!

 

δε μου λες... στις υπόλοιπες χώρες τις Ευρώπης πότε ηρθε η οπτική ίνα... Εξαιρουμένων των Σκανδιναβικών... Έτσι για να δούμε που βρισκόμαστε...

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 13:31 ----------

 

η ανακοίνωση είναι ΕΠΙΚΑ φαιδρή. Ισως να (σας?) δίνω με αυτό τον τρόπο παραπάνω τροφή για σχολιασμό :)

 

ΠΟΥ είναι επικά φαιδρή? ΠΟΥ!!! Με δυο λέξεις δεν έχουμε επιχείρημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
δε μου λες... στις υπόλοιπες χώρες τις Ευρώπης πότε ηρθε η οπτική ίνα... Εξαιρουμένων των Σκανδιναβικών... Έτσι για να δούμε που βρισκόμαστε...

 

Όταν απελευθερώθηκαν οι αγορές και δεν ήταν μονοπώλιο ενός μόνο ...οργανισμού που κάνει ό,τι και όταν γουστάρει!

:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετράς από την ημερομηνία που ανακοινώθηκαν ή από όταν τις είχαμε σπίτι? :whistle:

 

ε τώρα πλάκα κάνεις... ήρθαν ή δεν ήρθαν??? Ε ΗΡΘΑΝ!!! τέλος. τα λέμε.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 13:33 ----------

 

Όταν απελευθερώθηκαν οι αγορές και δεν ήταν μονοπώλιο ενός μόνο ...οργανισμού που κάνει ό,τι και όταν γουστάρει!

:devil:

άλλο ρωτάω. Ποτε ήρθαν οι ίνες στην Ευρώπη.. για πες......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
ε τώρα πλάκα κάνεις... ήρθαν ή δεν ήρθαν??? Ε ΗΡΘΑΝ!!! τέλος. τα λέμε.

 

Οκ, έμαθα πως σύντομα θα ερχόμαστε στη δουλειά μας πετώντας!

 

 

Μετά από 20 χρόνια: Είδες που στο είπα πως θα γίνει?

B)

 

Υ.Γ Μεταξύ μας τώρα, βλέποντας τον υπουργό, σου φαίνεται να γνωρίζει τι παίζει με το ADSL, τις οπτικές ίνες κλπ?

:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, έμαθα πως σύντομα θα ερχόμαστε στη δουλειά μας πετώντας!

 

 

Μετά από 20 χρόνια: Είδες που στο είπα πως θα γίνει?

B)

Καλά το παράδειγμά σου είναι απίστευτα μωρουδίστικο και τόσο άσχετο. Κλείνω τα μάτια μου φίλε.. Οι 24 ήρθαν ενώ κοροϊδεύατε ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΡΘΑΝ ΣΕ 20 ΧΡΟΝΙΑ. ΑΛΛΑ ΣΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΕΝΑ. Αν είναι να γράφεις τέτοια να μη σου απαντάω. Είπαμε αλλά το ξεφτιλίζεις. Κατά τα άλλα μου δείχνεις κατανόηση...

 

Υ.Γ Μεταξύ μας τώρα, βλέποντας τον υπουργό, σου φαίνεται να γνωρίζει τι παίζει με το ADSL, τις οπτικές ίνες κλπ?

:mrgreen:

Μου αρέσει που θέλεις και υστερόγαφο... Ο υπουργός κινείται βάση ευρωπαϊκών οδηγιών, έχουν υπάρξει εμπειρίες από άλλες χώρες.. μελέτες... Και στην τελική .... Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΝΟΜΟΘΕΤΕΙ. ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ?? αν θέλεις το αναλύω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Καλά το παράδειγμά σου είναι απίστευτα μωρουδίστικο και τόσο άσχετο. Κλείνω τα μάτια μου φίλε.. Οι 24 ήρθαν ενώ κοροϊδεύατε ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΡΘΑΝ ΣΕ 20 ΧΡΟΝΙΑ. ΑΛΛΑ ΣΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΕΝΑ. τα λέμε.

 

 

Μου αρέσει που θέλεις και υστερόγαφο... Ο υπουργός κινείται βάση ευρωπαϊκών οδηγιών, έχουν υπάρξει εμεπιρίες από άλλες χώρες μελέτες... Και στηντελική .... Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΝΟΜΟΘΕΤΕΙ. ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ?? αν θέλεις το αναλύω...

 

Μην πορώνεσαι βρε, ηρέμησε! Για την ώρα πάντως μπορεί να αρχίσει μαθήματα Photoshop!

 

:P

 

ΥΓ: Έχεις 24 δηλαδή εσύ η απλά πληρώνεις 24? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πορώνεσαι βρε, ηρέμησε! Για την ώρα πάντως μπορεί να αρχίσει μαθήματα Photoshop!

 

:P

 

ΥΓ: Έχεις 24 δηλαδή εσύ η απλά πληρώνεις 24? :P

 

Αχ τί χιούμορ!!! Κοίτα να απαντήσεις έστω και σ' ένα (1) αυτά που έγραψα γιατί σε πήρα μονότερμα αφού δεν ξέρεις τί γράφεις και μετά βλέπουμε. Α ΝΑΙ. οχι μονο δε θα ηρεμήσω, θα ανεβάσω και άλλες στροφές όσο γράφετε κοτσάνες.

 

Τί θέλεις για την 24άρα τώρα? Οι περισσότεροι πιάνουν από 10 ως 16. DSL βλέπεις. Με αυτό απαντάς στα προηγούμενα?? Ε? Άστο. ΛΕΜΕ. άστο. ΓΕΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Αχ τί χιούμορ!!! Κοίτα να απαντήσεις έστω και σ' ένα (1) αυτά που έγραψα γιατί σε πήρα μονότερμα αφού δεν ξέρεις τί γράφεις και μετά βλέπουμε. Α ΝΑΙ. οχι μονο δε θα ηρεμήσω, θα ανεβάσω και άλλες στροφές όσο γράφετε κοτσάνες.

 

Τί θέλεις για την 24άρα τώρα? Οι περισσότεροι πιάνουν από 10 ως 16. DSL βλέπεις. Με αυτό απαντάς στα προηγούμενα τώρα... Άστο. ΛΕΜΕ. άστο. ΓΕΙΑ

 

Άντε και με τη νίκη!

 

ΥΓ Πάντως για το Photoshop αν θέλετε θα σας κάνω καλές τιμές!

ΥΓ2 Πριν τα κάνεις όλα αυτά πρέπει να δημιουργήσεις της κατάλληλες υποδομές, να απελευθερώσεις την αγορά και να καταλάβεις ορισμένες βασικές έννοιες όπως: ευρυζωνικότητα, δημόσια δεδομένα κλπ. Όλα τα άλλα είναι μπούρδες για να έχουμε να καμαρώνουμε!

B):devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε και με τη νίκη!

 

ΥΓ Πάντως για το Photoshop αν θέλετε θα σας κάνω καλές τιμές!

B):devil:

Οκ φίλος. Αν ποτέ χρειαστώ εκμάθηση θα σ' έχω στα υπόψη

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 14:04 ----------

 

Για να δούμε τώρα...

 

Η Ελλάδα είναι ανεπτυγμένη χώρα αλλά όχι η πιο ανεπτυγμένη. Οπότε, είναι λογικό και αναμενόμενο, οτιδήποτε ξεκινάει στη δυτική Ευρώπη να έρχεται εδώ σε λίγα χρόνια. Αλλά δε χάλασε το σύμπαν και δεν είναι ωραίο να καθυβρίζουμε τους εαυτούς μας εν χορώ για ψύλου πήδημα, ζημιά κάνουμε έτσι, καλό όχι...

 

Οπτικές ίνες θα έρθουν στην Ελλάδα, είναι άλλωστε πολιτική της Ε.Ε. η επέκταση των σύγχρονων δικτύων (όπως επίσης πολλές από τις είδήσεις που διαβάζετε είναι πολιτικές κατευθύνσεις-ντιρεκτίβες των Βρυξελών). Καταλαβαίνω τη δυσπιστία αλλά η ίδια δυσπιστία είχε διαψευστεί πανηγυρικά όταν ήθραν οι 24άρες DSL. Δυστυχώς το ξεχάσατε.

 

Και τέλος αλλο η γνώμη και άλλο η γνώση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν για να παραθέσω λίγη ουσία και να μην γελάω μόνο με αυτόν που αρπάζεται λές και λέγεται στυλιανίδης

 

εδω και 2 χρόνια έχει ακουστεί από κυβέρνηση και οτε το project mayem οπτική ίνα. Υπάρχει και ένα ενδιαφέρον άρθρο στο τεύχος του RAM 226 Ιουλίου-Αυγούστου 2008 για τις οπτικές ίνες στην ελλάδα και το πως δεν θα χάσουμε το τρένο.

 

Το project ήταν εξαρχής πολύ φιλόδοξο για τα Ελληνικά δεδομένα, για αυτό και πρόσφατα ανοίχθηκαν τα πιλοτικά vdsl σαν γέφυρες προς τα 50+ mb. Ακόμα και η ίδια η κυβέρνηση αναγνώρισε ότι με την ελληνική γραφειοκρατία, οι χρηματοδοτήσεις απο την ευρωπαική ένωση για τις εκσκαφες (βλπ και ασφαλτο με βέλκρο απο προηγούμενο ποστ), για την αγορα των οπτικών ινών και για την εγκατάσταση θα είναι χαμηλής απορροφητικότητας και άρα θα απενταχθούν από προτεινόμενα έργα.

 

Με λιγα λόγια, ξέρω που μένω, ξέρω πως δουλεύουν τα πράγματα, και αν πραγματικά ήθελε ο υπουργός να πεί κάτι θα έπρεπε να περιμένει να έχει κάτι χειροπιαστό στα χέρια του και όχι να κάνει προεκλογικές δηλώσεις. Τώρα, το μόνο που θα συμβεί , θα είναι ο χρόνος να τρέχει εις βάρος του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...