Προς το περιεχόμενο

Οπτική ίνα στο σπίτι σχεδιάζει η κυβέρνηση


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Τέλος, με αυτή την ανακοίνωση για άλλη μια φορά βγαίνει στην επιφάνεια το "χύμα" που επικρατεί στα υπουργεία τους. Ο ΟΤΕ έχοντας συζητήσει με το υπουργείο, κατέληξε ότι το δίκτυο οπτικών ινών θα καθυστερήσει αρκετά ακόμη και αποφάσισε να προχωρήσει προς το vDSL. Τώρα, μόλις λίγες εβδομάδες αργότερα, εμφανίζεται ο υπουργός και βάζει ξανά το δίκτυο οπτικών ινών στο παιχνίδι. Φαντάσου λοιπόν τώρα να δώσει ο Στυλιανίδης υποσχέσεις ότι σε 1-2 χρόνια θα έχουμε FTTH, να ακυρώσει ο ΟΤΕ το πλάνο του για vDSL, τελικά ο Στυλιανίδης να μην κάνει τίποτα και να μείνουμε εμείς με την ADSL2+, ενώ θα μπορούσε να γίνει ένα βήμα μπροστά.

 

δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά το VDSL βασίζεται αρκετά στις οπτικές ίνες μιας και θα αποτελείται από αυτές μέχρι το ΚΑΦΑΟ τις κάθε γειτονιάς και μετά θα είναι με το κλασικό χάλκινο last mile...

 

οπότε όπως καταλαβαίνεις η μετάβαση θα είναι πιο εύκολη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 196
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αλλά στήριξε την άποψη σου με επιχειρήματα.

 

έ τί στην ευχή! Σοβαρά δεν είδες κανένα επιχείρημα? Ε αυτό δεν είναι πρόβλημά μου. Με ξεπερνάει αν δεν διαβάζεις τί γράφω. Τα λέμε..

 

 

Πιστεύω ότι οι περισσότεροι από εμάς που διαμαρτυρόμαστε, το κάνουμε επειδή αυτό που διαβάζουμε είναι μια αερολογία και τίποτα παραπάνω. ΟΚ, ο Στυλιανίδης αποφάσισε πως θα πρέπει να μπουν οπτικές ίνες, το καταλάβαμε αυτό. Αυτό μπορούσα να βγω να το ανακοινώσω κι εγώ όμως και οποιοσδήποτε από εδώ μέσα. Το θέμα είναι τι γίνετε στην πράξη...

Υπάρχει κάποιο πλάνο, χρονοδιάγραμμα, μελέτες...; Τι έρευνα έχει κάνει ο κύριος Στυλιανίδης και οι σύμβουλοι του και βγάζει μια τέτοια ανακοίνωση; Έχει κάτι χειροπιαστό στα χέρια του; Αν ναι, ας τα παρέθετε μαζί με την ανακοίνωση, για να καταλάβει και ο κόσμος τι παίζει. Αν όχι, ας κρατούσε το στόμα του κλειστό μέχρι να έβρισκε κάτι χειροπιαστό να υποδείξει.

Αναρωτιέσαι αν ο Στυλιανίδης έχει κάνει αυτό και αυτό και αυτό. Αφού δε γνωρίζεις ούτε εσύ πώς ξέρεις ότι αερολογεί? ΔΕ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ. τέλειωσε το θέμα.

 

Με την δική σου λογική φίλε Skylined, ο οποιοσδήποτε υπουργός μπορεί να βγαίνει και να ανακοινώνει ότι γουστάρει χωρίς να παραθέτει κάτι που να στηρίζει τα λεγόμενα του. Άρα μας λες ουσιαστικά, ότι πρέπει να πιστεύουμε ότι π@π@ρια(συγνώμη για την έκφραση) ανακοινώνει ο ένας και ο άλλος και να μην δίνουμε βάση στην ουσία και στην πράξη. Μας λες, ότι από το να παραπονιόμαστε για τις αερολογίες του υπουργού θα ήταν καλύτερα να ελπίζουμε ότι μπορεί και να τα κάνει αυτά που υπόσχεται.

Δε μου λες... Πόσες φορές ανακοίνωσε υπουργός τόσο τεράστιο έργο και δεν έγινε??? Πες μου τρεις περιπτώσεις.... Για να δούμε και τη δική σου λογική. Μιλάς από εμπειρία ή από αόριστη εντύπωση?

 

 

Κανένας δεν ζήτησε από την Κυβέρνηση και την κάθε Κυβέρνηση να φτιάξει μέσα σε μια νύχτα δίκτυο οπτικών ινών, ούτε απαίτησε κανένας εν μέσω οικονομικής κρίσης και άδειων ταμείων, να αναπτύξουν γρήγορα το εν λόγω δίκτυο για να κατεβάζουμε εμείς τα mkv σε 2'. Απλά θέλουμε όταν γίνεται μια ανακοίνωση, να συνοδεύετε από κάτι χειροπιαστό και ουσιαστικό.

Συνήθως πάει έτσι: Ανακοίνωση, ενημέρωση, υλοποίηση. Το πρώτο στάδιο λοιπόν είναι η ανακοίνωση της πολιτικής βούλησης.... Αλλά αφού δεν είναι τα πράγματα όπως τα θέλεις ΕΣΥ σημαίνει πως είναι καλό να βρίζουμε τους πάντες και τα πάντα...

 

Το μόνο καλό από όλη την ιστορία είναι -όπως είπε κι ένας συμφορουμίτης σε προηγούμενο ποστ- ότι τουλάχιστον το θέμα "FTTH" μπήκε στην ατζέντα των πολιτικών και κάποιος, κάποια στιγμή θα βρεθεί να το υλοποιήσει.

εγώ το έγραψα άλλα ξαναδιάβασέ το γιατί δεν το έγραψα ακριβώς έτσι και το μετέφερες λειψό και άρα διαστρεβλωμένο...

 

Τέλος, με αυτή την ανακοίνωση για άλλη μια φορά βγαίνει στην επιφάνεια το "χύμα" που επικρατεί στα υπουργεία τους. Ο ΟΤΕ έχοντας συζητήσει με το υπουργείο, κατέληξε ότι το δίκτυο οπτικών ινών θα καθυστερήσει αρκετά ακόμη και αποφάσισε να προχωρήσει προς το vDSL. Τώρα, μόλις λίγες εβδομάδες αργότερα, εμφανίζεται ο υπουργός και βάζει ξανά το δίκτυο οπτικών ινών στο παιχνίδι. Φαντάσου λοιπόν τώρα να δώσει ο Στυλιανίδης υποσχέσεις ότι σε 1-2 χρόνια θα έχουμε FTTH, να ακυρώσει ο ΟΤΕ το πλάνο του για vDSL, τελικά ο Στυλιανίδης να μην κάνει τίποτα και να μείνουμε εμείς με την ADSL2+, ενώ θα μπορούσε να γίνει ένα βήμα μπροστά.

 

Ο ΟΤΕ κατέληξε γιατί ο ΟΤΕ δε θέλει δίκτυο οπτικών.. Είναι σα να ρωτάς τη google για τη συμφωνία yahoo με microsoft.

 

Αν εσύ δέχεσαι τις αυθαίρετες δηλώσεις και δεν σε πειράζει, είναι καθαρά δικό σου δικαίωμα και μπορείς να κάνεις ότι γουστάρεις. Το να μπαίνεις όμως στη διαδικασία να ειρωνεύεσαι και να χαρακτηρίζεις τους υπόλοιπους συμφορουμίτες μόνο και μόνο επειδή έχουν αντίθετη άποψη, αυτό είναι γελοίο και προσβλητικό.

Δε δέχομαι τις αυθαίρετες δηλώσεις για αυτό ασχολούμε τόση ώρα με αυτά που γράφετε. ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ. ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@ThReSh

 

Μα εγώ δεν είμαι αντίθετος με την ανάπτυξη του vDSL, απλά λέω ότι αν βγει το κράτος και πει πως θα στήσει δίκτυο οπτικών ινών, αυτομάτως ο ΟΤΕ πιθανώς να κάνει πίσω με το vDSL και απλά να περιμένει ώστε να περάσει κατευθείαν στο FTTH.

Ένα από τα σημαντικά σημεία που πιστεύω ότι πρέπει να διευκρινιστούν είναι, το αν το FTTH θα το διαχειρίζεται το ίδιο το κράτος(άρα και ο ΟΤΕ θα "νοικιάζει" μαζί με τους εναλλακτικούς) ή πάλι ο ΟΤΕ και θα το νοικιάζει στους εναλλακτικούς(αυτό που γίνεται σήμερα με την ADSL).

 

@Skylined

 

1. Φυσικά και δεν είδα κανένα επιχείρημα, αφού δεν έγραψες κανένα. Το μόνο που κάνεις είναι να μας λες ότι πρέπει να πιστέψουμε αυτό που είπε ο υπουργός. Ούτε το πόσο λογική είναι η ανακοίνωση σχολίασες, ούτε το πόσο υλοποιήσιμη.

 

2. Άμα εγώ βγω και πω ότι μπορώ να σηκώσω ένα φορτηγό 10 τόνων, χωρίς να το αποδείξω κάπως, αυτόματα αερολογώ. Όταν το αποδείξω όμως, τότε αλλάζει το πράγμα. Τι το τόσο δύσκολο σε αυτή τη λογική;

 

3.

Το θέμα δεν είναι αν θα γίνει, αλλά το πότε θα γίνει. Και το ΜΕΤΡΟ της Θεσσαλονίκης λέγανε από την δεκαετία του 80 ότι θα το φτιάξουνε, αλλά ακόμα δεν το έχουμε δει ολοκληρωμένο. Τι θες να πω; Μπράβο τους που το φτιάχνουν; Ή μπράβο που το ανακοίνωσαν πριν 30 χρόνια και ακόμη δεν το έχουμε δει;

 

4. Άρα επιμένεις ότι ο καθένας μπορεί να πετάει μια ανακοίνωση χωρίς επιχειρήματα, τίποτα και οφείλουμε να τον πιστέψουμε και να ελπίζουμε να μπει γρήγορα από την θεωρία στην πράξη. Δικαίωμα σου, όπως είπα και πριν.

 

5. Συγνώμη για την διαστρέβλωση, θα βγάλω την αναφορά μου στο πρόσωπο σου.

 

6. Δηλαδή μου λες ότι ο ΟΤΕ θα επενδύσει πόσα εκατομμύρια € για να στήσει δίκτυο vDSL την στιγμή που μετά από 1-2 χρόνια οι εναλλακτικοί θα έχουν FTTH από το κράτος... Αυτό είναι suicide!

 

7. Τουλάχιστον οι περισσότεροι συμφορουμίτες στηρίζονται πάνω σε κάποια γεγονότα και εκφράζουν την άποψη, ότι αυτό που λέει ο Στυλιανίδης πιθανώς να μην είναι υλοποιήσιμο στο άμεσο μέλλον. Εσύ με ποια λογική πιστεύεις τον υπουργό;

 

Τέσπα, το ποιος έχει δίκαιο θα φανεί στο χειροκρότημα.

Επεξ/σία από Tigran
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φέρε μου πέντε παραδείγματα με έργα που δεν έχουν πραγματοποιηθεί ή όταν πραγματοποιήθηκαν ήταν ξεπερασμένα. Αφού όπως λες αυτός είναι ο κανόνας δε θα σου είναι δύσκολο.

 

δε ξέρω γιατί κάθομαι και απαντάω αλλά μόνο 5; με διευκολύνεις υπερβολικά, να μου λεγες 50 τουλάχιστον...

μόνο τα οδικά και τα σιδηροδρομικά δίκτυα να πάρεις θα βρεις πολύ περισσότερα...

 

 

ενω ο πολιτης σεβεται τον πολιτη...πανε μαζι αυτα τα δυο

Δε διαφωνώ, αλλά αυτό πόσο παίζει ρόλο στις μη πραγματοποιήσιμες υποσχέσεις των πολιτικών. Αν μπουμε σε τέτοιες αναλύσεις θα βγούμε τελείως off-topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ξέρω γιατί κάθομαι και απαντάω αλλά μόνο 5; με διευκολύνεις υπερβολικά, να μου λεγες 50 τουλάχιστον...

μόνο τα οδικά και τα σιδηροδρομικά δίκτυα να πάρεις θα βρεις πολύ περισσότερα...

 

Αν μας πεις τα πέντε από αυτά τα έργα θα μας υποχρεώσεις... τα υπόλοιπα 45 άλλη φορά. να σου θυμήσω τί έγραψες.

 

 

Οποιοδήποτε έργο απ τη στιγμή που ανακοινώνεται μέχρι να πραγματοποιηθεί (και αν...) δέχεται συνεχώς αναβολές, συχνά με αποτέλεσμα να είναι ξεπερασμένο, αυτό είναι κανόνας δυστυχώς στην Ελλάδα.

Άσε που από τη στιγμή που ισχυρίζεσαι πως είναι κανόνας θα έπρεπε να μου πεις 50 άλλα πέντε φτάνουν γιατί δε μπορείς προφανώς να καταθέσεις ολόκληρη διατριβή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
@ThReSh

 

Μα εγώ δεν είμαι αντίθετος με την ανάπτυξη του vDSL, απλά λέω ότι αν βγει το κράτος και πει πως θα στήσει δίκτυο οπτικών ινών, αυτομάτως ο ΟΤΕ πιθανώς να κάνει πίσω με το vDSL και απλά να περιμένει ώστε να περάσει κατευθείαν στο FTTH.

Ένα από τα σημαντικά σημεία που πιστεύω ότι πρέπει να διευκρινιστούν είναι, το αν το FTTH θα το διαχειρίζεται το ίδιο το κράτος(άρα και ο ΟΤΕ θα "νοικιάζει" μαζί με τους εναλλακτικούς) ή πάλι ο ΟΤΕ και θα το νοικιάζει στους εναλλακτικούς(αυτό που γίνεται σήμερα με την ADSL).

 

δεν είπα ότι είσαι αντίθετος, αλλά έτσι όπως το έθεσες νόμιζα ότι πίστευες πως είναι κάτι το τελείως διαφορετικό που θα καταλήξει σε αδιέξοδο (όπως πχ η isdn)

 

Ο ΟΤΕ κατέληξε γιατί ο ΟΤΕ δε θέλει δίκτυο οπτικών

 

και το VDSL πως θα υλοποιηθεί? με χαλκό μόνο? :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα από τα σημαντικά σημεία που πιστεύω ότι πρέπει να διευκρινιστούν είναι, το αν το FTTH θα το διαχειρίζεται το ίδιο το κράτος(άρα και ο ΟΤΕ θα "νοικιάζει" μαζί με τους εναλλακτικούς) ή πάλι ο ΟΤΕ και θα το νοικιάζει στους εναλλακτικούς(αυτό που γίνεται σήμερα με την ADSL).

 

Δύσκολα να το διαχειριστεί ο ΟΤΕ (καλά θα μου πεις πώς διαχειρίζεται τα χάλκινα)... Τέλος πάντων ο ΟΤΕ θα προτιμούσε να μην γίνει αυτό το έργο ποτέ. Αν γίνόταν να έχει μόνο αυτός δίκτυο οπτικών για τις ανάγκες του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά skylined, 10χρονα είμαστε; Είναι σα να μου λες "πες μου 5 ομάδες της Α εθνικής"

 

θα μπορούσε να είναι και η απάντηση στο ερώτημά σου btw, αν σκεφτείς πόσα χρόνια χρειάζεται κάποια ελληνική ομάδα για να φτιάξει γήπεδο :P

 

δεν απαντάω στα αυτονόητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν απαντάω στα αυτονόητα

Καλά μην απαντάς στα αυτονόητα. Τί να σου κάνω; βαγγέλη αγαπητέ τα λέμε... Το παράκανα σήμερα. Έγραψα τόσες δημοσιεύσεις όσες γράφω κανονικά σε δύο μήνες. Δε έχω κάτι με σένα ή με όποιονδήποτε άλλο διαφώνησα ΕΝΤΟΝΑ. Θεωρώ όμως πως ο αρνητισμός που επικρατεί στην Ελλάδα (βλέπουμε αποκλειστικά τα αρνητικά) μας πάει πίσω. ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΠΟΣΟ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΡΝΗΤΙΣΜΟΣ ΕΠΙΑΣΑ ΕΝΑ ΕΝΑ ΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ. ΕΝΑ ΕΝΑ. Σας έσπασα τα νεύρα τόσο πολύ αλλά απέδειξα πως γράφετε ότι να ναι. Όχι γενικά στη ζωή σας, αυτό δε το γνωρίζω, αλλά στο νήμα αυτό.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 17:39 ----------

 

Skylined τόσο πολύ ανησυχείς για τις πρόωρες εκλογές? Χαλάρωσε λίγο.... ειναι και καλοκαιράκι.....

 

Είμαι πληρωμένη "πένα" οπότε είναι δουλειά μου να "ανησυχώ".. Αλλά στη Νέα Δημοκρατία μου είπαν πως όπως συμπερφιέρομαι (σαν άγριος) διώχνω τους ψηφοφόρους και σκέφτονται να με απολύσουν. :lol:

 

Σοβαρά δε με ενδιαφέρει η Ν.Δ. ή το Πα.Σο.Κ. αλλά με ενδιαφέρει να πάψει η κλαούνα στην ελληνική κοινωνία, δε τη μπορώ άλλο. Με αυτό που έκανα τώρα δε βοήθησα και τόσο, μάλλον ξέσπασα γιατί δε λέω τίποτα τόσο καιρό. Καλύτερα θα βοηθούσα αν άνοιγα νήμα για συλλογή υπογραφών ή για μαζική αποστολή email στο υπουργείο και τους αρμόδιους φορείς ή ακόμα και στην αρμόδια υπηρεσία της Ε.Ε. Εκεί είναι πιο σοβαροί. Να με συγχωρείτε. Πρέπει να φύγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Αν μας πεις τα πέντε από αυτά τα έργα θα μας υποχρεώσεις... τα υπόλοιπα 45 άλλη φορά

 

Λοιπόν επειδή πήρες φόρα: Ο λόγος σου με χόρτασε και το ψωμί σου φάε!

 

Ωραίες όλες αυτές οι αναλύσεις σου και εν μέρει λογικές. Αλλά δεν μου λένε τίποτα! Προφανώς και κάποτε θα είχαμε ADSL και προφανώς και ΘΑ έχουμε οπτικές στο σπίτι ή ακόμη πιο μετά θα μπορούμε να ερχόμαστε πετώντας στο γραφείο ή ακόμη και να διακτινιζόμαστε! Όλα αυτά είναι αλλαγές που έρχονται με το χρόνο και κανείς δεν μπορεί παρά να τις ακολουθήσει! Το πρόβλημα ξεκινάει από το γεγονός πως μερικοί τα χρεώνουν όλα αυτά σε πρόσωπα, υπουργεία, κυβερνήσεις και πάει λέγοντας!

 

ΔΕΝ με ενεδιαφέρει η ανακοίνωση διαβούλευσης από έναν υπουργό, που δεν με πείθει ότι όντως ενδιαφέρεται ουσιαστικά και δεν διάβασε απλά ένα χαρτί που του δώσανε να μοιράσει! Θα μου πεις ότι δεν είναι απαραίτητο ένας υπουργός να κατέχει ειδικές γνώσεις για όλα τα αντικείμενα του υπουργείου, αλλά εγώ θεωρώ ότι ειδικά για τόσο σημαντικά υπουργεία θα έπρεπε να υπάρχουν εξίσου σημαντικοί ηγέτες!

 

Αφήνω το πολιτικό κομμάτι και πάω παρακάτω:

 

Λίγο πριν έρθει το ADSL χαιρόμασταν με τα 128κ της isdn και όταν ακούσαμε 256, 1bit, 4, 8, 16, 24 μείναμε με ένα χαμόγελο ευτυχίας και κα*λας στο πρόσωπο. Μετά όμως κάποιοι "πήραν θάρρος", βαπτίζοντας όλα αυτά ευρυζωνικότητα - και τί ώραία τι καλά - ξεχνώντας όμως πως η έννοια της ευρυζωνηκότητας δεν είναι τα 24mbps (θεωρητικα) με τα οποία κατεβάζω το mp3 της Καλομοίρας! Η ευρυζωνικότητα σημαίνει πως θα μπορώ να έχω πρόσβαση στην πληροφορία αλλά ταυτόχρονα θα μπορώ και εγώ εξίσου εύκολα να δημιουργώ περιεχόμενο. Και με τα κάποια kbps που έχω στο upload μέσω του ADSL, κάθε άλλο παρά δημιουργώ περιεχόμενο μιας και με τα 24mbps (θεωρητικά), μπορώ να φορτώσω ένα 5λεπτο video από το youtube σε μερικά sec αλλά για να ανεβάσω εγώ ένα αντίστοιχο, θέλω από μερικά λεπτά εως μερικές ώρες!

 

Ξεχνάμε λοιπόν την έννοια ευρυζωνικότητα και αναφερόμαστε απλά σε ...γρήγορο internet (απλά επειδή ως λέξη πουλάει, τη χρησιμοποιούν όλοι παντού).

 

Παρακάτω:

 

Μιλάς για άλλες χώρες και υποδομές. ΟΚ, τώρα ξεκινά η υλοποίηση της οπτικής ίνας αλλά είχαν ήδη εδώ και πολλά χρόνια cable internet και αργότερα ADSL αλλά με μια σημαντική διαφορά από έμας: ΥΠΟΔΟΜΕΣ! Τι να τα κάνω τα 24 από τη στιγμή που ο χαλκός έξω από το σπίτι μου είναι από την εποχή του παππού μου και σε πολλά κτίρια ο ΟΤΕ χρησιμοποιεί ακόμη PCM (φερέσυχνα)? Σε μας εδώ κάνεις αίτηση για ADSL και αν είσαι τυχερός θα παίξει μια χαρά (όσο μπορεί), ενώ αν δεν είσαι θα σου δώσουν σημασία μετά από 6 μήνες! Το ίδιο support έχουν στη Γερμανία ας πούμε (που τυχαίνει να γνωρίζω) ή στην Αγγλία? Το ADSL ξεφύτρωσε σε μας βιαστικά και όποιος χάρηκε χάρηκε! Οι υπόλοιποι έχει ο Θεος!

 

Αυτά περιληπτικά, για να καταλάβεις ποια είναι η βασική διαφορά μας στην αξιολόγηση αυτής της ανακοίνωσης! Δεν θέλω μια οπτική ίνα στο σπίτι μου αν δεν έχουν τακτοποιηθεί όλες οι υπόλοιπες υποδομές και κυρίως οι νοοτροπίες (μετάφραση: αρπαχτές) του κάθε υπουργείου, οργανισμού κλπ κλπ. Είναι σαν τις ανακοινώσεις για τα laptops στους μαθητές, που τους τα μοιράζουν αβέρτα για κίνηση εντυπωσιασμού χωρίς να υπάρχει ούτε ένα σχολικό βιβλίο σε ψηφιακή μορφή! Τι θα το κάνει ο μαθητής το laptop? Θα έχει ανοιχτό το FaceBook??? Δημιουργήθηκε ολόκληρη ομάδα που προσπαθούσε να πείσει να υιοθετηθεί το μοντέλο του OLPC και τους γράψανε στα παλιά τους τα παπούτσια. Και καθόταν και ανέλυαν τα hardware specs του OLPC και όχι την όλη ιδέα πίσω από αυτό και τις ομάδες που μετέφεραν-μετέφραζαν την ύλη των μαθητών σε περιβάλλον sugar ή ακόμη και που σχεδίαζαν νέες εφαρμογές!

 

Anyway, ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια και βγάζει τα συμπεράσματά του! Προσωπικά δεν "κράζω" τα πάντα ούτε και εκφράζω συνεχώς αρνητισμό και επιφυλάξεις, αλλά για θεματα τα οποία κατέχω και ασχολούμαι, σαφώς και έχω άποψη και τη λέω σε κάθε ευκαιρία! Είχα και έχω την τύχη να συνεργάζομαι με άτομα που παλεύουν για όλα αυτά που σου περιέγραψα και συνεχίζουν με αμείωτο ρυθμό το έργο τους, παρ'ολες τις αρνήσεις και την έλλειψη ενδιαφέροντος από τους υπέυθυνους!

 

Αυτά για την ώρα!

 

Και για να γελάσουμε και λίγο (εσένα μπορεί να μη σου αρέσει) δες την περίπτωση με μια σιδηροδρομική σήραγγα (νομίζω κοντά στην Κόρινθο)που ήταν έτοιμη να δοθεί στην κυκλοφορία τις επόμενες ημέρες και το διαφήμιζαν καιρό τώρα (ένα μεγάλο έργο έτοιμο μπλα μπλα μπλα) και τελικά είπαν: Ooooops! Ξέρετε τη φτιάξαμε μεν αλλά διαπιστώσαμε πως τα τρένα μας δεν χωράμε στο ύψος για να περάσουν...:lol:

B)

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 17:46 ----------

 

Σας έσπασα τα νεύρα τόσο πολύ αλλά απέδειξα πως γράφετε ότι να ναι.

 

Ή απλά μας έκανες να χαμογελάμε ευγενικά και διακριτικά! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επειδή πήρες φόρα: Ο λόγος σου με χόρτασε και το ψωμί σου φάε!

Επειδή πήρα φόρα τί???? Θα με διδάξεις να μην παίρνω?? θα μου δώσεις κανένα σημαντικό μάθημα τώρα?? Ο δικός σου λόγος όμως δε με χόρτασε γιατί ακόμα περιμένω ΠΟΛΛΕΣ απαντήσεις. Αλλά σα να μη χρωστάς ολες αυτές τις απαντήσεις έρχεσαι για να μου ζητήσεις και τα ρέστα; Λες..... ωραία δε μπορώ να απαντήσω μία, δύο, τρεις, Ε θα συνεχίσω μέχρι να επιβληθώ.

 

Ωραίες όλες αυτές οι αναλύσεις σου και εν μέρει λογικές. Αλλά δεν μου λένε τίποτα! Προφανώς και κάποτε θα είχαμε ADSL και προφανώς και ΘΑ έχουμε οπτικές στο σπίτι ή ακόμη πιο μετά θα μπορούμε να ερχόμαστε πετώντας στο γραφείο ή ακόμη και να διακτινιζόμαστε!

Έγραψα πως θα έχουμε οπτικές. Εσύ όμως αν θέλεις μπορείς να πας σπίτι σου πετώντας ή διακτινιζόμενος. Ότι να ναι...

 

 

Το πρόβλημα ξεκινάει από το γεγονός πως μερικοί τα χρεώνουν όλα αυτά σε πρόσωπα, υπουργεία, κυβερνήσεις και πάει λέγοντας!

ε? τέλος πάντων... κάθε κυβέρνηση προσπαθεί να οικειοποιηθεί έργα..

 

ΔΕΝ με ενεδιαφέρει η ανακοίνωση διαβούλευσης από έναν υπουργό, που δεν με πείθει ότι όντως ενδιαφέρεται ουσιαστικά και δεν διάβασε απλά ένα χαρτί που του δώσανε να μοιράσει! Θα μου πεις ότι δεν είναι απαραίτητο ένας υπουργός να κατέχει ειδικές γνώσεις για όλα τα αντικείμενα του υπουργείου, αλλά εγώ θεωρώ ότι ειδικά για τόσο σημαντικά υπουργεία θα έπρεπε να υπάρχουν εξίσου σημαντικοί ηγέτες!

 

Αφήνω το πολιτικό κομμάτι και πάω παρακάτω:

Τί σε νοιάζει εσένα αν ενδιαφέρεται ή αν δεν ανδιαφέρεται, παντρεμένοι είστε και ενδιαφέρεσαι για την ειλικρίνειά του και τα αληθινά του αισθήματα; Σε νοιάζει να υπηρετεί σωστά το θεσμικό του ρόλο είτε του αρεσει είτε όχι. Είσαι σοβαρός?

 

Ω ρε φίλε... Ω!!! Οι υπουργοί μερικές τυχαίνουννα γνωρίζουν το θέμα (π.χ. Κρεμαστινός) άλλα συνήθως το μαθαίνουν στην πορεία μελετώντας και λαμβάνοντας ενημερώσεις. Συμφωνώ και γω πως πρέπει να μπαίνουν ειδικοί- π.χ. πανεπιστημιακοί- άλλα αυτό είναι κουβέντα άλλη.

 

Τί να σου πω, το κάλυψες και συνεχίζεις παρακάτω.

 

 

Ή απλά μας έκανες να χαμογελάμε ευγενικά και διακριτικά! :-)

να γελάς ξέρεις και μάλιστα διακριτικά. Να απαντάς??

 

 

κάτσε να διαβάσω και τα άλλα ..

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 18:59 ----------

 

Λίγο πριν έρθει το ADSL χαιρόμασταν με τα 128κ της isdn και όταν ακούσαμε 256, 1bit, 4, 8, 16, 24 μείναμε με ένα χαμόγελο ευτυχίας και κα*λας στο πρόσωπο. Μετά όμως κάποιοι "πήραν θάρρος", βαπτίζοντας όλα αυτά ευρυζωνικότητα - και τί ώραία τι καλά - ξεχνώντας όμως πως η έννοια της ευρυζωνηκότητας δεν είναι τα 24mbps (θεωρητικα) με τα οποία κατεβάζω το mp3 της Καλομοίρας! Η ευρυζωνικότητα σημαίνει πως θα μπορώ να έχω πρόσβαση στην πληροφορία αλλά ταυτόχρονα θα μπορώ και εγώ εξίσου εύκολα να δημιουργώ περιεχόμενο. Και με τα κάποια kbps που έχω στο upload μέσω του ADSL, κάθε άλλο παρά δημιουργώ περιεχόμενο μιας και με τα 24mbps (θεωρητικά), μπορώ να φορτώσω ένα 5λεπτο video από το youtube σε μερικά sec αλλά για να ανεβάσω εγώ ένα αντίστοιχο, θέλω από μερικά λεπτά εως μερικές ώρες!

 

Ξεχνάμε λοιπόν την έννοια ευρυζωνικότητα και αναφερόμαστε απλά σε ...γρήγορο internet (απλά επειδή ως λέξη πουλάει, τη χρησιμοποιούν όλοι παντού).

Στην Αγγλία έχουν upload μέχρι 1,5mbit στην 50mbit download!!! Άρα δεν έχουν ευρυζωνικότητα?? Δε διαφωνώ αγαπητέ με την έννοια που έδωσες, αλλά καταλαβαίνεις πως υπερβάλλεις??? θα μπορούσαμε να είμασταν και καλύτερα. Θα γίνει αυτό.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 19:05 ----------

 

Άστα τα άλλα για αύριο. Κουράστηκα πάρα πολύ με τα ίδια και τα ίδια. Ας δούμε αυτό..

 

Και για να γελάσουμε και λίγο (εσένα μπορεί να μη σου αρέσει) δες την περίπτωση με μια σιδηροδρομική σήραγγα (νομίζω κοντά στην Κόρινθο)που ήταν έτοιμη να δοθεί στην κυκλοφορία τις επόμενες ημέρες και το διαφήμιζαν καιρό τώρα (ένα μεγάλο έργο έτοιμο μπλα μπλα μπλα) και τελικά είπαν: Ooooops! Ξέρετε τη φτιάξαμε μεν αλλά διαπιστώσαμε πως τα τρένα μας δεν χωράμε στο ύψος για να περάσουν...:lol:

B)

 

Αυτό τί πρέπει να μου αποδείξει; Για πε.. Ή αν δεν μπορείς να πεις γέλα διακριτικά... τα λέμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έχει γίνει αγκάθι για πολλούς και έχει σχηματισθεί ένας πόλος έντονης αρνητικότητας και κριτικής (έστω και άγονης), είναι η συστηματική και κυρίως εξόφθαλμη κακοποίηση της λογικής και των συλλογιστικών κανόνων (μαθηματικών - φιλοσοφικών) που μας έχουν παραδοθεί από την εποχή του Αριστοτέλη και αναπτύχθηκαν περαιτέρω από τον Giuseppe Peano. Αναφέρομαι καθαρά για την έννοια της υπολογισιμότητας φίλτατε Skylined. Είναι αναφαίρετο και απαράγραπτο δικαίωμα καθενός να εκφράζει ελεύθερα την άποψη του, είτε πρόκειται για μία άποψη με επιχειρήματα, τεκμήρια, επίκληση σε κάποια αυθεντία, προσωπικά βιώματα, είτε για μία άποψη που στερείται περιεχομένου και ουσίας. Εκ του ασφαλούς έχουν ειπωθεί πολλά. Μάλλον στερούμαι της ικανότητας να κατανοήσω το ασίγαστη επιθετικότητα των υφολογικών σου ορισμών. Κανείς δεν υποχρεούται σε άμεση πρόσληψη, απορρόφηση και αναπαραγωγή ιδεών, ανακοινώσεων και απόψεων τρίτων. Η φίμωση των φίλων που εκφράζουν τις απόψεις τους εδώ αποτελεί μαλακό υπογάστριο για μία προσωπικότητα ενός ενεργού πολίτη. Ελπίζω να διαψεύδομαι και να μην έχω κατανοήσει τις προθέσεις σου. Δε βρίσκω πουθενά το λόγο να εξανίστασαι για τους οδυρμούς κάποιων με έντονο τρόπο, ο οποίος αγγίζει τα όρια της κυνικότητας και της γραφικότητας από ένα σημείο και έπειτα. Χρησιμοποιείς επιχείρηματα ad baculum, με άλλα λόγια διακρίνεται ένας υφέρπων διαλλακτικός φασισμός.

 

Όσο για το αναπτυγμένη έχεις δίκιο. Εδώ συμφωνούμε. Με οικονομικούς όρους και ορισμούς πάντα. Παρόλα αυτά, δεν είδα πουθενά στην Ευρώπη καθεστώς παραοικονομίας στα 100 μέτρα από το εκάστοτε Κοινοβούλιο.

 

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να δω FTTx στο χωριό μου (νότια Αργολίδα) και τι στον κόσμο. Εδώ τόσο καιρό περιμένουμε το aDSL και -λόγω απόστασης από το central office- ακόμα να δούμε φως...

 

Πάνω που κάτι πήγε να γίνει και είχε ακουστεί ότι ο ΟΤΕ είχε προμηθευθεί τα "απαραίτητα μηχανήματα" (repeaters?), βγήκε λέει ένας βουλευτής του νομού και "τσίμπησε" τα μηχανήματα για να τα βάλει στην περιοχή του. Αυτές είναι οι υποδομές της Ελλάδας.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...