Προς το περιεχόμενο

Οπτική ίνα στο σπίτι σχεδιάζει η κυβέρνηση


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ε τώρα πλάκα κάνεις... ήρθαν ή δεν ήρθαν??? Ε ΗΡΘΑΝ!!! τέλος. τα λέμε.

 

Πού είναι και δεν τις βλέπω; Εδώ στην ακριτική Ελευσίνα δεν μπορώ να πιάσω πάνω από 5Mbit λόγο απόστασης από το DSLAM και ποιότητας γραμμής.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 196
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

100mbit fiber Στην Τουρκία (free modem etc.) --> 60 euro

http://www.superonline.net/bireysel/urunler/fiber/superfiber.aspx

 

Κομματόσκυλα 30 χρόνια μας πίνετε το αίμα και μας πασάρετε φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Κοροϊδεύουν τον κόσμο με δήθεν ανακοινώσεις για πρωτοποριακά προϊόντα τα οποία οι υπόλοιπη Ευρώπη (και όχι μόνο) τα απολαμβάνει χρόνια πριν από εμάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα τώρα....

 

Αφενός η Τουρκία δεν είναι Ε.Ε. , αφετέρου ο Στυλιανίδης μίλησε για πρωτιά στην Ε.Ε. σε ΟΛΗ την επικράτεια...

 

Υποστηρίζει δηλαδή ο "γνώστης" Υπουργός ότι η Ελλάδα θα είναι η πρώτη χώρα της ΕΕ που θα δώσει FTTH σε όλη της την επικράτεια.

 

Βέβαια εύκολα να τα λες είναι όλα (εφόσον στην Ελλάδα κανείς δεν έφαγε ξύλο για τα ψέμματα που είπε). Το πιθανότερο είναι ότι θα είμαστε οι τελευταίοι που θα αποκτήσουμε FTTH αλλά τότε η δικαιολογία του Στυλιανίδη και του κάθε Στυλιανίδη θα είναι ότι "φταίνε οι επόμενοι που παραλάβανε. Αν ήμασταν εμείς κυβέρνηση θα είχαμε βάλει μπλα μπλα μπλα ".

 

Από την άλλη, ΠΟΙΟΣ θα τους κρίνει ή θα τους αμφισβητήσει. Οι αληταράδες εγκάθετοι δημοσιογράφοι (στην πλειοψηφία ή μειοψηφία τους - ανάλογα τις απόψεις του καθενός) ανοίγουν το στόμα τους μόνο για τα σκάνδαλα και για τα αθλητικά. Εκεί έχουν άποψη (σύμφωνα με τις βουλές των αφεντικών τους βέβαια). Άντε να βρεις στην Ελλάδα δημοσιογράφο που να ξέρει τι είναι το FTTH για να κρίνει τα λεγόμενα του Στυλιανίδη και του κάθε Στυλιανίδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρός να κάνει εκπομπή ο Ευαγγελάτος για το FTTH! Να γελάσει πάλι ο κάθε πικραμένος με τις βλακείες που θα ακούγονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
100mbit fiber Στην Τουρκία (free modem etc.) --> 60 euro

http://www.superonline.net/bireysel/urunler/fiber/superfiber.aspx

 

Κομματόσκυλα 30 χρόνια μας πίνετε το αίμα και μας πασάρετε φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Κοροϊδεύουν τον κόσμο με δήθεν ανακοινώσεις για πρωτοποριακά προϊόντα τα οποία οι υπόλοιπη Ευρώπη (και όχι μόνο) τα απολαμβάνει χρόνια πριν από εμάς.

 

και εδώ έχουμε Fiber αλλά είναι μόνο για επιχειρήσεις και έτσι, ασφαλώς πιο ακριβά...

 

το internet στην Τουρκία πάντως είναι σε πολύ χειρότερη κατάσταση από το δικό μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

είπα κάτι τέτοιο?

 

μιλάω για την γενική κατάσταση στην Τουρκία, όχι για ένα απειροελάχιστο μερίδιο...

 

επίσης θα θέλα να μου πει που ακριβώς λέει την χρέωση στο site και τι γεωγραφική κάλυψη έχει, γιατί δεν βγαίνει νόημα προφανώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Ευ. Στυλιανίδης ανακοίνωσε φιλόδοξο σχέδιο νόμου που αποσκοπεί να φέρει δυνατότητα πρόσβασης υψηλής ταχύτητας στο Διαδίκτυο με τη χρήση οπτικής ίνας.

 

Μετά τη σύσκεψη που είχε με τον πρωθυπουργό στο Μέγαρο Μαξίμου, ο υπουργός Μεταφορών και Επικοινωνιών, Ευριπίδης Στυλιανίδης, ανακοίνωσε ότι τίθεται σε δημόσια διαβούλευση το σχέδιο νόμου του υπουργείου Μεταφορών και Επικοινωνιών για την οπτική ίνα στο σπίτι.

 

Ο κ. Στυλιανίδης ανέφερε πώς η κυβέρνηση αποσκοπεί να φέρει τη χώρα μας στην πρωτοπορία του Διαδικτύου, καθώς θα αποτελέσει το πρώτο κράτος-μέλος της Ε.Ε. που θα χρησιμοποιήσει την οπτική ίνα στο σύνολο της επικράτειας.

 

Source.png Πηγή: kathimerini.gr

 

 

"Φιλόδοξο" B)

 

30/7/2009 - να δούμε πότε θα υλοποιηθεί.Έχω περιέργεια :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
και εδώ έχουμε Fiber αλλά είναι μόνο για επιχειρήσεις και έτσι, ασφαλώς πιο ακριβά...

 

το internet στην Τουρκία πάντως είναι σε πολύ χειρότερη κατάσταση από το δικό μας...

 

Η πληροφορία είναι από έναν φίλο Τούρκο (αξιόπιστο) ο οποίος κάνοντας την πράξη το "έβγαλε" σε euro.

 

Οι γραμμές στην Τουρκία όσον αφορά το ADSL είναι σε χειρότερη κατάσταση σωστά, το ότι προσφέρουν εμπορικά Fiber στους απλούς καταναλωτές (εδώ και κανα 4μηνο) όμως, λέει πολλά.

Η Τουρκία είναι ένα απλό παράδειγμα αν θέλεις να συζητήσουμε και για Σλοβενία, Βουλγαρία, Πολωνία κτλ. Για την πρόοδο εγκατάστασης του δικτύου στις χώρες αυτες. Στην Σλοβενία έχουν Fiber συνδέσεις εδώ και 1μισι χρόνο με τρομερή κάλυψη. Φυσικά ούτε λόγος για πιο ανεπτυγμένες χώρες. Λόγω της δουλειάς μου έχω την τύχη να συνομιλώ με άτομα από όλη την Ευρώπη και έχω μια πιο σφαιρική άποψη.

 

Αν δεν αλλάξει η νοοτροπία ριζικά σε όλους τους τομείς, οι... Super ανακοινώσεις κοροϊδίας θα συνεχιστούν για πολλά χρόνια ακόμη ανεξαρτήτως κυβερνήσεως.

Επεξ/σία από Alex_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Οι γραμμές στην Τουρκία όσον αφορά το ADSL είναι σε χειρότερη κατάσταση σωστά, το ότι προσφέρουν εμπορικά Fiber στους απλούς καταναλωτές (εδώ και κανα 4μηνο) όμως, λέει πολλά.

 

με τι γεωγραφική κάλυψη όμως? πόσο τις % του πληθυσμού καλύπτεται? αυτό είναι το θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο και να καλύπτεται, προπορεύεται σε σχέση με εμάς που κανένας ιδιώτης δεν μπορεί να έχει fiber στο σπίτι του, άρα 0%.

 

Επίσης μην ξεχνάς ότι η επαρχία της Τουρκίας πρέπει να βρίσκεται σε εντελώς υποανάπτυκτο επίπεδο (αν δεν κάνω λάθος), οπότε δε νομίζω να τους απασχολεί το 100% κάλυψη.

 

Ήθελα να ήξερα πώς ο Στυλιανίδης δηλώνει ότι η Ελλάδα θα τερματίσει πρώτη (100% κάλυψη) όταν φαίνεται να ξεκινά τελευταία (0% προς το παρόν σε σχέση με τις υπόλοιπες χώρες που έχουν σε κάποια ποσοστά FTTH)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

εγώ πάντως εξακολουθώ να είμα δύσπιστος για τα 60 euro...

 

τυπικά και εδώ μπορεί να έχει ιδιώτης ftth απλά επιπέδου Λάτση :P

 

πάντως πέρα από την πλάκα έχει πολύ δουλειά το ftth και αμφιβάλω για την ποιότητα που παίζει εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
εγώ πάντως εξακολουθώ να είμα δύσπιστος για τα 60 euro...

 

τυπικά και εδώ μπορεί να έχει ιδιώτης ftth απλά επιπέδου Λάτση :P

 

πάντως πέρα από την πλάκα έχει πολύ δουλειά το ftth και αμφιβάλω για την ποιότητα που παίζει εκεί

 

Όχι δεν μπορει ακόμη και ο ιδιώτης τύπου Λάτση να έχει fiber αν μένει στου διαόλου τη μάνα. Κάποιος φίλος που κατέχει ηγετική θέση σε τεχνικό τμήμα εταιρίας ISP μου εξήγησε πως οι ελάχιστες fiber συνδέσεις που υπάρχουν στην Eλλαδα, είναι όλες πιλοτικές οπότε όχι δεν μπορεί οποιαδήποτε επιχείρηση να βάλει fiber.

 

Όσον αφορά το αν η Τουρκία έχει fiber και πόσο κοστίζει, το έψαξα εγώ ο ίδιος:

 

http://www.superonline.net/bireysel/ucretlendirme/superfiber-double.aspx

 

1.00 TL = EUR 0.487

 

100 mbit fiber = 129TL = 62.8 euro (το ακριβότερο πακέτο)

 

Ο ενδιαφερόμενος μένει Κωνσταντινούπολη και η ποιότητα αποτι ακούω είναι μια χαρα. Το fiber δεν είναι σαν το Αdsl (αποσυγχρονισμοί κτλ.), η "παίζει" ή "δεν παίζει". Και για να το προσφέρουν εμπορικά μάλλον το 1ο ισχύει.

 

Συμπέρασμα: Η Τουρκία έχει Fiber εδώ και 4 μήνες και εμείς ακόμη τίποτα

Επεξ/σία από Alex_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...