Προς το περιεχόμενο

Λεπτομέρεια/παγίδα με PCIe lanes των μητρικών


StavrosD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχετε παρατηρήσει ότι μητρικές με τα ίδια chipset δίνουν διαφορετικό αριθμό pcie;

Ξέρετε ότι δεν λειτουργούν όλα στην ονομαστική ταχύτητα;

 

Η θεωρία συνοπτικά έχει ως εξής: Το κάθε chipset υποστηρίζει συγκεκριμένο αριθμό PCIe lanes. Χοντρικά το κάθε lane είναι μια γραμμή για επικοινωνία με την κάρτα, η οποία έχει ταχύτητα 200MB/sec. (400ΜΒ/sec αμφίδρομη επικοινωνία).

Μια θύρα PCIe 1x έxei ταχύτητα έως 200MB/sec, μια 4χ έως 800ΜΒ/sec, μια 8χ έως 1600ΜΒ/sec και μία 16χ έως 3200ΜΒ/sec.

Οπτικά τις θύρες τις ξεχωρίζουμε με βάση το μέγεθος, όπως φαίνεται στην συννημένη εικόνα.

 

Που είναι η παγίδα;

Πολύ απλά, ότι σε πολλές μητρικές δεν λειτουργούν όλα τα PCIe στην ταχύτητα που νομίζουμε, αλλά ανάλογα με κάποιες ρυθμίσεις τα lanes του chipset μοιράζονται διαφορετικά στις θύρες PCIe.

 

Παράδειγμα: Μια μητρική έχει 4PCI express θύρες. Νομίζετε ότι λειτουργούν σε 16χ, δηλαδή 4x16=64 lanes;

Όχι βέβαια. Ακόμα και τα πιο σύγχρονα chipset δεν υποστηρίζουν τόσα lanes. Το X58 υποστηρίζει έως 40 και το 790 έως 42.

Για να παρακάμψουν αυτό το πρόβλημα οι κατασκευαστές μοιράζουν τα lanes στα slot, οπότε προσέξτε την κάρτα γραφικών να την έχετε σε slot με πολλά lanes και όχι κατά λάθος σε κάποιο που θα λειτουργεί ως 1x ή 4x.

Συμβουλευτείτε το εγχειρίδιο της μητρικής πριν αγοράσετε και πριν εγκαταστήσετε τις κάρτες.

 

Στην περίπτωσή μου, η μητρική έχει 2 PCIe x 16, 1x4 και 1χ1, και υποστηρίζει 20lanes (είναι λίγο παλιά).

Έχει 2 ρυθμίσεις

1) 1 θύρα λειτουργεί ως 16χ και οι άλλες 3 ως 1χ (δηλαδή από την δεύτερη PCIe χρησιμοποιείται μόνο το 1 από τα 16 lanes που θα μπορούσε να υποστηρίξει). Σύνολο: 19 lanes αξιοποιούνται, 4 slot διαθέσιμα

2) 2 θύρες λειτουργούν ως 8x, η 4x ως 4χ και η 1χ δεν λειτουργεί καθόλου. Σύνολο: 20lanes αξιοποιούνται, 3 slot διαθέσιμα. Αυτή την ρύθμιση την λέει "SLI mode".

Στην περίπτωσή μου επειδή έχω έναν perc 5/i, αναγκαστικά επέλεξα το 2ο ώστε να λειτουργεί ως 8χ, αλλά με αντίτιμο να λειτουργεί πιο αργά η κάρτα γραφικών και να απενεργοποιηθεί η μία θύρα PCIe.

 

Λάβετε υπ'όψιν τα παραπάνω αν σας ενδιαφέρουν οι επιδόσεις.

Ίσως αυτή την στιγμή να μην σας ενδιαφέρει, αλλά αν θέλετε κάτι αναβαθμίσιμο προσέξτε. Ήδη υπάρχουν πολλές κάρτες PCIe (Soundblaster, DVB-T, DVB-S, PhysX, VGA, RAID controllers) και αναμένονται και άλλες προσεχώς ( USB 3, SATA3 σε κανα χρόνο).

 

Στα παραπάνω δεν αναφέρονται και τα pcie lanes που τυχόν δεσμεύονται για on-board συσκευές. Δεν το αναφέρει κανένας κατασκευαστής.

Μια ενδιαφέρουσα ανάλυση για την λειτουργία του PCIe εδώ

http://computer.howstuffworks.com/pci-express1.htm

update 16/10/2009

Παρατήρησα σήμερα σε έναν καινούργιο υπολογιστή ότι η on board κάρτα δικτύου είναι PCI express x1.

Ενώ αρχικά είχα διαβάσει ότι το Χ58 έχει 40 lanes, βρήκα σε άλλη πηγή ότι έχει 36lanes, και άλλα 6 lanes έχει το ICH10 chipset.

post-6684-129063018855_thumb.jpg

post-6684-129063018858_thumb.jpg

Επεξ/σία από StavrosD
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δε νομίζω να εξαπατούν κάποιον η εταιρίες μητρικών. Οι PCI-E 16X σημαίνει πως μπορούν να δουλέψουν μέχρι 16lanes. Όχι πως πάντα λειτουργούν με 16lanes. Αν π.χ. μία μητρική έχει 3 pci-e 16X ο κατασκευαστής γράφει με πόσα lanes δουλεύει η κάθε pci-e αν βάλεις τρεις κάρτες γραφικών. Στην ουσία τα lanes είναι καλώδια πολύ μικρά. 32 τέτοια καλώδια πηγαίνουν από το northbridge στις pci-e 16X. Οι pci-e 1,4,8 μπορεί να παίρνουν καλώδια από το southbridge. Όμως όλα αυτά τα ξεκαθαρίζουν οι εταιρίες όταν βγάζουν στην κυκλοφορία το chipset όπως και ο κατασκευαστής της μητρικής αναφέρει πως μοιράζονται οι γραμμές των chipsets.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να εξαπατούν κάποιον η εταιρίες μητρικών. Οι PCI-E 16X σημαίνει πως μπορούν να δουλέψουν μέχρι 16lanes. Όχι πως πάντα λειτουργούν με 16lanes. Αν π.χ. μία μητρική έχει 3 pci-e 16X ο κατασκευαστής γράφει με πόσα lanes δουλεύει η κάθε pci-e αν βάλεις τρεις κάρτες γραφικών. Στην ουσία τα lanes είναι καλώδια πολύ μικρά. 32 τέτοια καλώδια πηγαίνουν από το northbridge στις pci-e 16X. Οι pci-e 1,4,8 μπορεί να παίρνουν καλώδια από το southbridge. Όμως όλα αυτά τα ξεκαθαρίζουν οι εταιρίες όταν βγάζουν στην κυκλοφορία το chipset όπως και ο κατασκευαστής της μητρικής αναφέρει πως μοιράζονται οι γραμμές των chipsets.

Δεν είπα ότι είναι απάτη των εταιρειών, ανάφερα ότι το γράφουν στο manual.

Απλά ενημέρωσα όσους δεν ξέρουν για τις λεπτομέρειες ώστε να το λάβουν υπ'όψιν σε νέες αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 χρόνο αργότερα...

Έχετε παρατηρήσει ότι μητρικές με τα ίδια chipset δίνουν διαφορετικό αριθμό pcie;

Ξέρετε ότι δεν λειτουργούν όλα στην ονομαστική ταχύτητα;

 

Η θεωρία συνοπτικά έχει ως εξής: Το κάθε chipset υποστηρίζει συγκεκριμένο αριθμό PCIe lanes. Χοντρικά το κάθε lane είναι μια γραμμή για επικοινωνία με την κάρτα, η οποία έχει ταχύτητα 200MB/sec. (400ΜΒ/sec αμφίδρομη επικοινωνία).

Μια θύρα PCIe 1x έxei ταχύτητα έως 200MB/sec, μια 4χ έως 800ΜΒ/sec, μια 8χ έως 1600ΜΒ/sec και μία 16χ έως 3200ΜΒ/sec.

Οπτικά τις θύρες τις ξεχωρίζουμε με βάση το μέγεθος, όπως φαίνεται στην συννημένη εικόνα.

 

Που είναι η παγίδα;

Πολύ απλά, ότι σε πολλές μητρικές δεν λειτουργούν όλα τα PCIe στην ταχύτητα που νομίζουμε, αλλά ανάλογα με κάποιες ρυθμίσεις τα lanes του chipset μοιράζονται διαφορετικά στις θύρες PCIe.

 

Παράδειγμα: Μια μητρική έχει 4PCI express θύρες. Νομίζετε ότι λειτουργούν σε 16χ, δηλαδή 4x16=64 lanes;

Όχι βέβαια. Ακόμα και τα πιο σύγχρονα chipset δεν υποστηρίζουν τόσα lanes. Το X58 υποστηρίζει έως 40 και το 790 έως 42.

Για να παρακάμψουν αυτό το πρόβλημα οι κατασκευαστές μοιράζουν τα lanes στα slot, οπότε προσέξτε την κάρτα γραφικών να την έχετε σε slot με πολλά lanes και όχι κατά λάθος σε κάποιο που θα λειτουργεί ως 1x ή 4x.

Συμβουλευτείτε το εγχειρίδιο της μητρικής πριν αγοράσετε και πριν εγκαταστήσετε τις κάρτες.

 

Στην περίπτωσή μου, η μητρική έχει 2 PCIe x 16, 1x4 και 1χ1, και υποστηρίζει 20lanes (είναι λίγο παλιά).

Έχει 2 ρυθμίσεις

1) 1 θύρα λειτουργεί ως 16χ και οι άλλες 3 ως 1χ (δηλαδή από την δεύτερη PCIe χρησιμοποιείται μόνο το 1 από τα 16 lanes που θα μπορούσε να υποστηρίξει). Σύνολο: 19 lanes αξιοποιούνται, 4 slot διαθέσιμα

2) 2 θύρες λειτουργούν ως 8x, η 4x ως 4χ και η 1χ δεν λειτουργεί καθόλου. Σύνολο: 20lanes αξιοποιούνται, 3 slot διαθέσιμα. Αυτή την ρύθμιση την λέει "SLI mode".

Στην περίπτωσή μου επειδή έχω έναν perc 5/i, αναγκαστικά επέλεξα το 2ο ώστε να λειτουργεί ως 8χ, αλλά με αντίτιμο να λειτουργεί πιο αργά η κάρτα γραφικών και να απενεργοποιηθεί η μία θύρα PCIe.

 

Λάβετε υπ'όψιν τα παραπάνω αν σας ενδιαφέρουν οι επιδόσεις.

Ίσως αυτή την στιγμή να μην σας ενδιαφέρει, αλλά αν θέλετε κάτι αναβαθμίσιμο προσέξτε. Ήδη υπάρχουν πολλές κάρτες PCIe (Soundblaster, DVB-T, DVB-S, PhysX, VGA, RAID controllers) και αναμένονται και άλλες προσεχώς ( USB 3, SATA3 σε κανα χρόνο).

 

Στα παραπάνω δεν αναφέρονται και τα pcie lanes που τυχόν δεσμεύονται για on-board συσκευές. Δεν το αναφέρει κανένας κατασκευαστής.

Μια ενδιαφέρουσα ανάλυση για την λειτουργία του PCIe εδώ

http://computer.howstuffworks.com/pci-express1.htm

update 16/10/2009

Παρατήρησα σήμερα σε έναν καινούργιο υπολογιστή ότι η on board κάρτα δικτύου είναι PCI express x1.

Ενώ αρχικά είχα διαβάσει ότι το Χ58 έχει 40 lanes, βρήκα σε άλλη πηγή ότι έχει 36lanes, και άλλα 6 lanes έχει το ICH10 chipset.

εχω μια 9800GT πανω σε αυτη τη μητρικη

Ο σύνδεσμος μου

και αντι για χ16 δουλευει χ8.την αλλαζω και βαζω μια HD2600 PRO και δουλευει κανονικα χ16.

λοιπον???????????????????????????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως, (μιας και τώρα πήρα χαμπάρι το thread), η όχι και τόσο καινούρια μητρική μου με το 780i της nvidia έχει 3χ16 pciexpress θύρες = 48 lanes. (yeah, where is your god x58);

;D

 

Αυτό θα μπορούσε να με κάνει χαρούμενο για το κάρβουνο chipset που πήγα και διάλεξα αν είχε πραγματικά ουσιαστικές επιπτώσεις στις επιδόσεις.

Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί σοβαρότεροι λόγοι που δεν αποδίδουν καλά οι Sli - Crossfire συστοιχίες.

Το pciexpress bandwidth γίνεται limited σε ψιλοακραίες περιπτώσεις, όπου και πάλι η χασούρα είναι μάλλον σχετικά μικρή αν θυμάμαι καλά.

Επεξ/σία από liopyr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

εχω μια 9800GT πανω σε αυτη τη μητρικη

Ο σύνδεσμος μου

και αντι για χ16 δουλευει χ8.την αλλαζω και βαζω μια HD2600 PRO και δουλευει κανονικα χ16.

λοιπον???????????????????????????????????

Και εγώ με την 9800gt είχα ιδία προβλήματα στην μητρική της υπογραφής μου δοκίμασε να την βγάλεις και να την βάλεις αρκετές φορές μέχρι να την δει x16

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Μην ξεχασουμε να αναφερουμε (ναι κι εγω τωρα το πηρα πρεφα το θεμα), και τις "παραπλευρες απωλειες".

 

Π.χ. σε καποιες μητρικες για να δουλεψουν οι usb 3.0 θυρες, "αναγκαζεται" η καρτα γραφικων να δουλεψει σε x8 και οχι x16.

 

Επισης, εκτος απ τα lanes, στα διαθεσιμα MB/s παιζει ρολο και το pci-e version. Άλλο ειχε το 1.0, άλλο το 2.0, και άλλο θα εχει το 3.0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή δε φτάνει οι τόσες παράμετροι που μας πονοκεφαλιάζουν όταν αλλάζουμε μητρική ή κάτι άλλο, τώρα μας προσθέσατε και άλλη μια :angry:

'Αντε κάντε καμιά βόλτα στα μαγαζιά μωρέ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
  • Moderators

Τα lanes που δινει το NF200 ειναι μουφα.

Αν δεις πανω απο +2% αποδοση, μαλλον στατιστικο λαθος θα ειναι...

 

Το πώς πανε ειναι αναλογα με τη μητρικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Ένα PCIe 3.0 slot με 8 lanes θα μπορεί να λειτουργήσει με ταχύτητες ίσες με ένα pcie 2.0 με 16 lanes με μια σύγχρονη κάρτα γραφικών?

 

δηλαδή ένα SLI configuration σε μητρική που έχει Ζ68 chipset (2xPCIe στα x8 σε sli ή cf) και pcie 3.0 θα είναι ισάξιο ενός X58 με 2 pcie 2.0 στα χ16 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...