Προς το περιεχόμενο

Εφαρμογή υπολογισμού του δείκτη μάζας σώματος – έκδοση 9.08


greatst

Θα θέλατε να προστεθεί γράφημα για το ιστορικό παρακολούθησης;  

1 μέλος έχει ψηφίσει

  1. 1. Θα θέλατε να προστεθεί γράφημα για το ιστορικό παρακολούθησης;

    • Ναι
      17
    • Όχι
      4
    • Δεν ξέρω / δεν απαντώ
      1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η έκδοση 9.08 (δηλαδή έκδοση 8ου μήνα του 2009) είναι διαθέσιμη σε εκτελέσιμη μορφή για Windows 32bit (δοκιμασμένη σε Windows XP-SP3 32bit με Qt 4.5.2) και Debian/Ubuntu 32bit (δοκιμασμένη σε Ubuntu 9.04 32bit με Qt 4.5.2). Ειδικά στην περίπτωση του Kubuntu 32bit (δοκιμασμένη σε Kubuntu 9.04 32bit) παίζει "out of the box" χωρίς να χρειαστεί τίποτε πέρα από το εκτελέσιμο αρχείο της εφαρμογής!

 

Η ανάπτυξη αυτής της έκδοσης της εφαρμογής έγινε σε Qt 4.5.2 (σε αντίθεση με τις προηγούμενες εκδόσεις οι οποίες ήταν σε Java).

 

Περισσότερες πληροφορίες για την εφαρμογή, οδηγίες μεταφόρτωσης (download), καθώς και screenshot στη σελίδα:

 

http://www.sfil.gr/blog/?p=94

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

τι κερδίζεις με το να "σηκώνεις" ολοκληρο GUI για μια απλή συνάρτηση;

τι κερδίζεις με την μεταφορά από Java σε Qt;

γιατί είναι έκδοση 9.08; Μήπως να επέλεγες καλύτερο τρόπο για το versioning μιας και δεν ειναι "ubuntu" αυτό που φτιάχνεις...;

 

όλα τα παραπάνω καλοπροαίρετα...

κατά τα άλλα, καλή συνέχεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι κερδίζεις με το να "σηκώνεις" ολοκληρο GUI για μια απλή συνάρτηση;

τι κερδίζεις με την μεταφορά από Java σε Qt;

γιατί είναι έκδοση 9.08; Μήπως να επέλεγες καλύτερο τρόπο για το versioning μιας και δεν ειναι "ubuntu" αυτό που φτιάχνεις...;

 

όλα τα παραπάνω καλοπροαίρετα...

κατά τα άλλα, καλή συνέχεια...

 

Σε ευχαριστώ για τις καλοπροαίρετες απόψεις και επισημάνσεις σου. :-)

 

Η προηγούμενη έκδοση της εφαρμογής ήταν σε Java αλλά έτρεχε (φόρτωνε) μέσω ιστοσελίδας. Είπα να μεταφέρω την εφαρμογή σε περισσότερο "native" και εκτελέσιμη μορφή, ένα αρχείο με το οποίο θα μπορούν οι χρήστες να τρέχουν τοπικά στον υπολογιστή τους την εφαρμογή.

 

Δεν χρειάζεται να "σηκωθεί" ολόκληρο gui, η εφαρμογή στα windows χρειάζεται τρία συγκεκριμένα αρχεία dll συνολικού μεγέθους περίπου 13MB, το δε εκτελέσιμο στα Windows είναι μόνο 54,5KB! Στην περίπτωση του Ubuntu με Gnome, οι περισσότεροι χρήστες υποθέτω ότι θα έχουν ήδη κάποιες Qt/KDE εφαρμογές εγκατεστημένες οπότε δεν θα χρειαστεί να εγκαταστήσουν τίποτε! Τέλος, όπως πρόσθεσα και στην αρχική δημοσίευση μου, "Ειδικά στην περίπτωση του Kubuntu 32bit (δοκιμασμένη σε Kubuntu 9.04 32bit) παίζει "out of the box" χωρίς να χρειαστεί τίποτε πέρα από το εκτελέσιμο αρχείο της εφαρμογής!"

 

Σε κάθε περίπτωση, ένας πρόσθετος λόγος είναι ότι αυτόν το καιρό ασχολούμαι με C++/Qt. ;)

 

Για το vesrioning, νομίζω ότι είναι ένας τρόπος να ξέρει κάποιος άμεσα την έκδοση της εφαρμογής, χωρίς να χρειάζεται να ψάχνει ημερομηνία. Αλλά αυτό για μένα δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία, οπότε δεν με απασχόλησε ιδιαίτερα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ippο00: τι σχέση έχουν οι σπουδές μου, η δουλειά μου, το ύψος μου, και ... δεν ξέρω και εγώ τι άλλο, με το τι κάνω χομπίστικα στον ελεύθερο χρόνο μου; Με άφησες άφωνο με την απάντηση σου!!! :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία προσπάθεια, μπράβο!

 

Αυτή την εποχή παίζω / μαθαίνω και εγώ το Qt ελέω Qt framework port σε Symbian.

 

Προτείνω στην επόμενη έκδοση να βάλεις αποθήκευση σε μια μίνι Β.Δ. (δεν είναι απαραίτητο να ταλαιπωρηθείς με την Qt SQLite) των τιμών ώστε να παράγεις ένα γράφημα με την διαχρονική πορεία του BMI του χρήστη (το είχα βάλει σε ένα εμπορικό λογισμικό άλλα όχι γραμμένο σε Qt).

 

Γενικά το Qt δεν είναι κακό, είναι η χαρά του C++ programmer (:D), αρκεί να μην ξεχνάς το MOC, btw. το έγραψες με τον Qt Creator ή σε Visual Studio με το Qt Add-on;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία προσπάθεια, μπράβο!

 

Αυτή την εποχή παίζω / μαθαίνω και εγώ το Qt ελέω Qt framework port σε Symbian.

 

Προτείνω στην επόμενη έκδοση να βάλεις αποθήκευση σε μια μίνι Β.Δ. (δεν είναι απαραίτητο να ταλαιπωρηθείς με την Qt SQLite) των τιμών ώστε να παράγεις ένα γράφημα με την διαχρονική πορεία του BMI του χρήστη (το είχα βάλει σε ένα εμπορικό λογισμικό άλλα όχι γραμμένο σε Qt).

 

Γενικά το Qt δεν είναι κακό, είναι η χαρά του C++ programmer (:D), αρκεί να μην ξεχνάς το MOC, btw. το έγραψες με τον Qt Creator ή σε Visual Studio με το Qt Add-on;

 

Ευχαριστώ! :-)

 

Σε Qt Creator το έφτιαξα.

 

Για την πρόταση που κάνεις ... τι να πω? Έπεσες μέσα 100%! Είναι η επόμενη επέκταση της εφαρμογής που σκεφτόμουνα! :shifty:

 

Όσον αφορά το MOC, δεν με χαλάει σε αυτήν την φάση. Τι να κάνουμε; Αφού χρειάζεται -μεταξύ άλλων- για την υλοποίηση του signal-slot μηχανισμού, ας υπάρχει! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα απλά το Qt Creator 1.2.1 δεν εκτελεί αυτόματα το qmake οπότε πρέπει να συνηθίσει κανείς ύστερα από την δήλωση Q_OBJECT στο private part της κλάσης του να το καλέσει από το Build μενού για να στηθεί το signal / slot system, ψαχνόμουν βλέπεις μαζί του (είχα run time warnings ότι δεν υπάρχει slot!) διότι θεωρούσα ότι το MOC ήταν part της build/run (Ctrl+B / Ctrl+R) διαδικασίας :D

 

Τώρα, παίζω με το QGraphicsView και QGraphicsItem, ομολογώ ότι έχω εντυπωσιασθεί από τις δυνατότητες του συστήματος γραφικών του Qt! Είναι μακριά από την νοοτροπία του Windows Canvas αφού κάθε οπτικό element προστίθεται ως QGraphicsItem στο QGraphicsView, στην αρχή με ξένισε και πήγα να το παρακάμψω σχεδιάζοντας σε ένα QPixmap όλη την σκηνή που ήθελα καταστρέφοντας τις επιδόσεις του συστήματος! Ύστερα αναθεώρησα και δοκίμασα αυτό το approach με κάθε οπτικό element ως QGraphicsItem (QGraphicsPixmapItem) .. ειλικρινά εντυπωσιάσθηκα από την ταχύτητα του Qt render και από τις δυνατότητες interaction αφού μπορείς να κάνεις derived class από το QGraphicsItem αλλάζοντας του τα φώτα!!

 

Με τα Qt GUI components δεν έχω ασχοληθεί πολύ όμως .. κυρίως διότι σε desktop γράφω 90% σε C++ Builder (VCL/C/C++) και καμιά φορά σε .. C# .NET. Αυτό που μου αρέσει όμως είναι η δυνατότητα του QLabel να παίζει QMovies (πχ. GIF animations) – μειονέκτημα ότι δεν έχει built-in signal για mouse click, οκ όμως κάνεις derive μια QLabel class με το ανάλογο slot και είσαι άρχοντας! Αυτό που δεν μου αρέσει πολύ είναι η φιλοσοφία του QTableWidget όπου κάθε Item είναι ένα QTableWidgetItem, προτιμώ κάτι πιο φιλικό σε στυλ C++ Builder TStringGrid.

 

--

Το μόνο που θα ήθελα από το Qt Creator είναι ένα γρηγορότερο GDB γιατί η έκδοση των Windows είναι σχετικά αργή και ένα εργαλείο bound-checking για έλεγχο μνήμης (όπως ο CodeGuard του C++ Builder μου).

 

Καλή συνέχεια με το πρόγραμμα σου και το Qt programming

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για τις καλοπροαίρετες απόψεις και επισημάνσεις σου. :-)

 

Η προηγούμενη έκδοση της εφαρμογής ήταν σε Java αλλά έτρεχε (φόρτωνε) μέσω ιστοσελίδας. Είπα να μεταφέρω την εφαρμογή σε περισσότερο "native" και εκτελέσιμη μορφή, ένα αρχείο με το οποίο θα μπορούν οι χρήστες να τρέχουν τοπικά στον υπολογιστή τους την εφαρμογή.

 

Δεν χρειάζεται να "σηκωθεί" ολόκληρο gui, η εφαρμογή στα windows χρειάζεται τρία συγκεκριμένα αρχεία dll συνολικού μεγέθους περίπου 13MB, το δε εκτελέσιμο στα Windows είναι μόνο 54,5KB! Στην περίπτωση του Ubuntu με Gnome, οι περισσότεροι χρήστες υποθέτω ότι θα έχουν ήδη κάποιες Qt/KDE εφαρμογές εγκατεστημένες οπότε δεν θα χρειαστεί να εγκαταστήσουν τίποτε! Τέλος, όπως πρόσθεσα και στην αρχική δημοσίευση μου, "Ειδικά στην περίπτωση του Kubuntu 32bit (δοκιμασμένη σε Kubuntu 9.04 32bit) παίζει "out of the box" χωρίς να χρειαστεί τίποτε πέρα από το εκτελέσιμο αρχείο της εφαρμογής!"

Ένα Java Applet μπορεί να μετατραπεί σχετικά εύκολα σε standalone...

 

Σε κάθε περίπτωση, ένας πρόσθετος λόγος είναι ότι αυτόν το καιρό ασχολούμαι με C++/Qt. ;)

Ναι, και για μένα είναι ένας πολύ καλός λόγος...

 

Για το vesrioning, νομίζω ότι είναι ένας τρόπος να ξέρει κάποιος άμεσα την έκδοση της εφαρμογής, χωρίς να χρειάζεται να ψάχνει ημερομηνία. Αλλά αυτό για μένα δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία, οπότε δεν με απασχόλησε ιδιαίτερα. :-)

Το θέμα είναι τι υπονοεί(τι μήνυμα μεταφέρει στον απλό χρήστη) η έκδοση... Συνήθως,

(εξαιρώ το unix λόγω διαφορετικής φιλοσοφίας) περιμένει κανείς ένα πρόγραμμα που έχει μεγάλο version number να είναι ώριμο, να έχει περάσει από πολλά iterations και γενικά να κάνει "παπάδες"...Το δικό σου είναι ακόμα στην αρχή οπότε θα πρέπει να είναι κάτι του στυλ 1.1(ας πούμε η 1.0 ήταν η original)...αλλά τίποτα δεν είναι "set in stone"...συμβάσεις είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ippο00: τι σχέση έχουν οι σπουδές μου, η δουλειά μου, το ύψος μου, και ... δεν ξέρω και εγώ τι άλλο, με το τι κάνω χομπίστικα στον ελεύθερο χρόνο μου; Με άφησες άφωνο με την απάντηση σου!!! :shifty:

 

Η απάντηση μου ίσως είναι αγενής αλλά το να πατρονάρεις με αυτον τον τροπό είναι βλακώδες. Προφανώς οι σπουδές σου έχουν σχέση με το τι apps μπορείς να δουλέψεις.

 

Και σου θυμίζω:

Ph.D. in Informatics, Aristotle University of Thessaloniki (2008)

M.Sc. in Medical Informatics, Aristotle University of Thessaloniki (2002)

Diploma in Informatics, Aristotle University of Thessaloniki (2000)

Diploma in Mathematics, Aristotle University of Thessaloniki (1996)

 

Αυτό που επησημαίνω είναι ότι το να βγάζεις 5 εκδόσεις ενός app που λίγο πολύ μπορεί να αντικατασταθεί απο ένα calc μου φαίνεται βλακώδες για άτομο με διο πτυχία, μάστερ και διδακτορικό. Απορώ πως δεν βαριέσαι να ασχολείσαι με αυτό μιας και ένα χόμπυ προυποθέτει κάποια πρόκληση....

 

Αν ήσουν χομπίστας ή στην αρχή θα σου έλεγα μπράβο και καλή συνέχεια.\

 

Προφανώς πιστεύω ότι (θα έπρεπε να) έχεις τις δυνατότητες για πολύ μεγαλύτερα πράγματα, ακόμη και στον ύπνο σου.

 

Αυτά είχα να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην "κουράζουμε" όσους διαβάζουν το θέμα, η "απάντηση" στον ippo00 σε spoiler:

 

 

Η απάντηση μου ίσως είναι αγενής αλλά το να πατρονάρεις με αυτον τον τροπό είναι βλακώδες. Προφανώς οι σπουδές σου έχουν σχέση με το τι apps μπορείς να δουλέψεις.

 

Και σου θυμίζω:

Ph.D. in Informatics, Aristotle University of Thessaloniki (2008)

M.Sc. in Medical Informatics, Aristotle University of Thessaloniki (2002)

Diploma in Informatics, Aristotle University of Thessaloniki (2000)

Diploma in Mathematics, Aristotle University of Thessaloniki (1996)

 

Αυτό που επησημαίνω είναι ότι το να βγάζεις 5 εκδόσεις ενός app που λίγο πολύ μπορεί να αντικατασταθεί απο ένα calc μου φαίνεται βλακώδες για άτομο με διο πτυχία, μάστερ και διδακτορικό. Απορώ πως δεν βαριέσαι να ασχολείσαι με αυτό μιας και ένα χόμπυ προυποθέτει κάποια πρόκληση....

 

Αν ήσουν χομπίστας ή στην αρχή θα σου έλεγα μπράβο και καλή συνέχεια.\

 

Προφανώς πιστεύω ότι (θα έπρεπε να) έχεις τις δυνατότητες για πολύ μεγαλύτερα πράγματα, ακόμη και στον ύπνο σου.

 

Αυτά είχα να πω.

 

Δεν απαντώ σε προσωπικούς χαρακτηρισμούς.

 

Κατά τα λοιπά:

 

Κάποιος που μπορεί να κάνει "ζόρικες" εφαρμογές δεν υπάρχει κανένας λόγος να "σνομπάρει" και τις απλές. Μια εφαρμογή δεν κρίνεται πάντα από τη δυσκολία δημιουργία της, αλλά από το πόσος κόσμος ενδιαφέρεται να τη χρησιμοποιήσει. Γενικά, δεν μου αρέσει η ελιτίστικη προσέγγιση του στυλ "αφού έχω τις ΤΑΔΕ σπουδές και τις ΔΕΙΝΑ δυνατότητες προγραμματισμού θα γράφω μόνο εφαρμογές (πχ) με >Ν γραμμές κώδικα κλπ.

 

Κατά τα άλλα, εάν η εφαρμογή δεν σου χρειάζεται ή/και δεν καλύπτει τις ανάγκες σου, μπορείς απλά ... να μην την χρησιμοποιήσεις.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 17:45 ----------

 

@Directx: Γενικά έχω έναν προβληματισμό στις περιπτώσεις (πχ: containers) όπου μπορώ να χρησιμοποιήσω είτε τις δυνατότητες της ISO C++ (πχ: vector) είτε τις αντίστοιχες δυνατότητες της Qt (πχ: qvector). Φορητότητα του κώδικα ή βελτιστοποιημένη απόδοση; Θα προτιμούσα να γράφω κατά το δυνατόν ISO C++ κώδικα και να χρησιμοποιώ framework-specific δυνατότητες μόνο όταν είναι απαραίτητο. Αλλά, όταν κανείς δουλεύει/δουλέψει καιρό σε ένα framework, τότε τείνει να χρησιμοποιεί τις δυνατότητες του framework. Δεν ξέρω...

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 17:49 ----------

 

@natural_sgf: Ναι, το ότι αυτόν τον καιρό ασχολούμαι με C++/Qt είναι όντως ιδιαίτερα σημαντικός λόγος. Φυσικά και την παλιότερη έκδοση της εφαρμογής (http://www.sfil.gr/dms.html) που είναι ουσιαστικά desktop application απλά φορτώνει μέσω web μέσω της τεχνολογίας java web start θα μπορούσα άνετα (πανεύκολα!) να την μετατρέψω σε "κανονική" desktop application.

 

Για το versioning με προβλημάτισες ιδαίτερα! Δεν το είχα σκεφτεί σε βάθος... Θα δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Directx: Γενικά έχω έναν προβληματισμό στις περιπτώσεις (πχ: containers) όπου μπορώ να χρησιμοποιήσω είτε τις δυνατότητες της ISO C++ (πχ: vector) είτε τις αντίστοιχες δυνατότητες της Qt (πχ: qvector). Φορητότητα του κώδικα ή βελτιστοποιημένη απόδοση; Θα προτιμούσα να γράφω κατά το δυνατόν ISO C++ κώδικα και να χρησιμοποιώ framework-specific δυνατότητες μόνο όταν είναι απαραίτητο. Αλλά, όταν κανείς δουλεύει/δουλέψει καιρό σε ένα framework, τότε τείνει να χρησιμοποιεί τις δυνατότητες του framework. Δεν ξέρω...

 

Παραδοσιακά προτιμώ την χρήση των standard STL containers αντί εκείνων που προσφέρει το QT ή άλλα frameworks (όπως πχ η C++ Builder VCL). Εκτός και αν υπάρχει κάποιο ισχυρό δέλεαρ που καθιστά το μη STL container ιδιαίτερα ελκυστικό οπότε σε αυτή την περίπτωση θα το προτιμήσω. Για παράδειγμα προτιμώ το QString από το STL string καθώς προσφέρει περισσότερες δυνατότητες στην διαχείριση strings και χαρακτήρων, όπως επίσης προτιμώ το QStack το οποίο λόγο QVector κληρονομικότητας παρέχει πολύ περισσότερες ρουτίνες διαχείρισης από το απλό STL stack.

 

Βασικά προσπαθώ από την μια πλευρά να είμαι κοντά στην C++ STL (είμαι καχύποπτος με τα διάφορα framework containers), αλλά αν δω ότι υπάρχουν καλύτερες λύσεις που θα με βοηθήσουν να ολοκληρώσω γρηγορότερα και με λιγότερη ταλαιπωρία το ζητούμενο, δεν διστάζω να τις χρησιμοποιήσω.

 

..

 

Περί versioning, έχω δει διάφορους τρόπους, ένας φίλος μου χρησιμοποιεί έναν αριθμό, σε στυλ 1η έκδοση 2η έκδοση κτλ για να μην μπερδεύονται οι πελάτες του, με υπο-εκδόσεις κτλ. Εγώ προτιμώ την (παραδοσιακή από τα 8/16bit προγράμματα) μορφή Να.Νβ όπου Να Major Version και Νβ Minor Version, τώρα βέβαια καθώς τα εργαλεία προγραμματισμού επιτρέπουν αν θες αυτόματα increment του Version σε κάθε build καταλήγω σε μια μορφή Να.Νβ.Νγ(Release).Νδ(Build) αλλά όπως είπα μετρώ και προβάλω πάντα τους δυο πρώτους αριθμούς. Αυτό που δεν μου αρέσει καθόλου πάντως είναι η αρίθμηση που ξεκινά από 0.0.0.0 ή 0.0.0.0.0 (!) σε κάτι open source projects, όπου βλέπεις σταθερότατη εφαρμογή να έχει έκδοση 0.0.99.34, αυτό μου φαίνεται «κάπως».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραδοσιακά προτιμώ την χρήση των standard STL containers ... Εκτός και αν υπάρχει κάποιο ισχυρό δέλεαρ που καθιστά το μη STL container ιδιαίτερα ελκυστικό οπότε σε αυτή την περίπτωση θα το προτιμήσω. ...

 

Βασικά προσπαθώ από την μια πλευρά να είμαι κοντά στην C++ STL (είμαι καχύποπτος με τα διάφορα framework containers), αλλά αν δω ότι υπάρχουν καλύτερες λύσεις που θα με βοηθήσουν να ολοκληρώσω γρηγορότερα και με λιγότερη ταλαιπωρία το ζητούμενο, δεν διστάζω να τις χρησιμοποιήσω.

 

...

 

Με τα παραπάνω συμφωνώ κι εγώ. Βέβαια, το πώς και πόσο "καλά" (πλήρως; αποδοτικά; σωστά; ) υλοποιείται η C++ STL σε κάθε compiler, είναι μια μεγάλη συζήτηση!

 

...

Περί versioning, έχω δει διάφορους τρόπους, ... Αυτό που δεν μου αρέσει καθόλου πάντως είναι η αρίθμηση που ξεκινά από 0.0.0.0 ή 0.0.0.0.0 (!) σε κάτι open source projects, όπου βλέπεις σταθερότατη εφαρμογή να έχει έκδοση 0.0.99.34, αυτό μου φαίνεται «κάπως».

 

Εγώ μάλλον πέρασα στο άλλο άκρο ... lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η νέα έκδοση (9.08.1) της εφαρμογής υπολογισμού του δείκτη μάζας σώματος είναι διαθέσιμη! Η δημοσίευση

 

http://www.sfil.gr/blog/?p=94

 

έχει ενημερωθεί σχετικά και εκεί μπορείτε να βρείτε περισσότερες πληροφορίες.

 

Η σημαντικότερη αλλαγή από την προηγούμενη (9.08) έκδοση είναι η δυνατότητα διατήρησης ιστορικού των στοιχείων (καταγραφή βάρους και δείκτη μάζας σώματος σε αρχείο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικές παρατηρήσεις(κουβέντα να γίνεται δλδ...το πρόγραμμα δεν το έχω τρέξει για να δω πως δουλεύει καθώς το download link δε δουλεύει-)

 

Τα κουμπιά "Καθαρισμός" και "Έξοδος" είναι περιττά:

-"Καθαρισμός" γιατί είναι λίγα τα πεδία και ούτως ή άλλως θα έπρεπε κατόπιν υπολογισμού του ΔΜΣ να μηδενίζονται με ενα setValue("") π.χ.

-"Έξοδος" γιατί υπάρχει το "Χ" του παραθύρου που είναι universal

 

Το DropDown box θα έπρεπε να αντικατασταθεί με δυο radio buttons(group) γλιτώνοντας έτσι ένα έξτρα κλικ

 

Το alignment των gui components είναι "a mess!" καθώς ακόμα και στα labels δεν υπάρχει κάποιο alignment(δεν είναι ούτε αριστερό, ούτε δεξί..αποφάσισε, δε "μπορείς" να τα πετάς σε όποιο σημείο θες -κοίτα εδώ να πάρεις μια ιδέα.

 

Στο tab "Παρακολούθηση" το table πρέπει να πιάνει όλο το διαθέσιμο χώρο στον container του

 

Το "δώστε το βάρος σας (σε κιλά)" θα μπορούσε να γίνει πολύ απλά "Βάρος (kg):" και ούτω καθεξής

 

Το Label "Με τα παρακάτω πλήκτρα μπορείτε να χρησιμοποιήστε την εφαρμογή." είναι εντελώς άχρηστο καθώς οποιοσδήποτε απλός χρήστης γνωρίζει τον σκοπό του κουμπιού.

 

Και πάλι το version...γιατί πήγε τώρα 9.08.1; (αφού υποτίθεται το έβαζες με βάση την ημερομηνία). Οι πληροφορίες για το version δεν εχουν δουλεία στο πρώτο tab αλλά θα έπρεπε να υπάρχουν μόνο στο τελευταίο-"Πληροφορίες"

 

αυτά προς το παρόν...καλή συνέχεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...