Προς το περιεχόμενο

E-shop και εγγυηση 1 ετους


Predatorkill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω αγορασει απο eshop μια IP Camera Linksys πριν απο 14 μηνες ακριβως. Πριν απο μερικες μερες η καμερα τα επαιξε και δεν λειτουργει.

 

Στελνω σημερα τον συνεργατη μου στο E-shop και του ειπαν πως ειναι εκτος εγγυησης και πως η Linksys τους δινει μονο 1 χρονο εγγυηση. Με παιρνει τηλεφωνο και του εξηγω πως ειναι υποχρεωμενοι να παρεχουν 2 χρονια εγγυηση και οχι 1 βασει του νομου.

 

Το χαβα τους φυσικα με αποτελεσμα ο συνεργατης μου να φυγει απο το καταστημα χωρις να παραδωσει τη καμερα στο eshop. (θελανε μαλιστα και 50 ευρω επειδη ειναι εκτος εγγυησης).

 

Ελα μου ομως που δεν επεσαν σε κανεναν βλαμμενο καταναλωτη, πλεον αυτου ειναι και ατυχοι που εχω συμβολαια με τη Cisco και μπορεσα και εβγαλα ακρη μεσω αυτων.

 

Αποτελεσμα:

Μου δινει λινκ η Cisco που προσδιοριζει ξεκαθαρα οτι η καμερα εχει 3 ετη εγγυηση. Ουτε 1, ουτε 2 αλλα 3 ετη. Εκτυπωση του pdf, μιλαω με κεντρικα του eshop στο τηλεφωνο και αφου εξηγησα στον υπαλληλο τι διαβαζω στο pdf με βαζει σε 5λεπτη αναμονη και υστερα μου λεει να παω σε οποιοδηποτε eshop να παραδωσω τη συσκευη καθως ειχα δικιο.

 

Στελνω παλι τον συναιτερο, με τη συσκευη αλλα και το εκτυπωμενο pdf ανα χειρας για να τους το δειξει. Μαλιστα, χαριτωλογοντας του λεω πριν φυγει, κοιτα να δεις που θα νομιζουν οτι το εγγραφο το φτιαξαμε εμεις και θα ζητησουν λινκ απο το site της Cisco. Εννοειται οτι με πηρε τηλεφωνο για να στειλω email στον υπευθυνο του service με το λινκ της Cisco. Και εννοειται πως οταν το διαβασε εμεινε αναυδος....

Αυτα κυριοι, ποτε ξανα eshop ουτε για CD. Ειμαστε και πλαστογραφοι στο φιναλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Φιλε μου εμμεσως πλην σαφως ειμαστε πλαστογραφοι και ζητανε να κατεβασουν το εγγραφο μονοι τους. Περα απο αυτο, δεν εχουν ιδεα οτι τα προιοντα αυτα εχουν 3 χρονια και οχι 1. (που κανονικα επρεπε τουλαχιστον 2).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο το eshop.gr. H Mediamarkt ισχυρίζεται ότι τα περισσότερα ηλεκτρονικά που πουλάει έχουν ένα χρόνο εγγύηση. Βέβαια με λίγο τσακωμό βγάζεις άκρη... αλλά ξεφτίλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις γυρισε ο συνεταιρος, ειχε απιστευτα νευρα ο υπαλληλος με την υποθεση μολις του εδωσε το χαρτι και ηταν πανω απο τα τηλεφωνα για 10 λεπτα, μουρμουριζοντας σιγα σιγα και δεν μιλουσε κανονικα ωστε να ακουγεται.

 

Τι να πω ρε παιδια, ελπιζω να το προωθησει στο σερβις το ελλατωματικο προιον και να μην το αφησει επιτηδες για καμμια βδομαδα στην ακρη.

 

Εγραψε και πανω στο χαρτι τη Cisco "Cisko" σα να λεμε Intel "Idel" :fear:

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 16:13 ----------

 

Ναι τζοτζο, αμα πας στο support της Linksys και βαλεις wvc200 θα σε παει στο site της Cisco. Θυγατρικη της ειναι, low end με βαση αυτα που πουλαει η Cisco ειναι, στο υπολοιπο εμποριο ειναι γνωστη η θεση της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ πουλάνε κάτι για το οποίο είναι υποχρεωμένοι. Άκους εκεί, κανονικά όλες οι ηλ. συσκευές έχουν 2 χρόνια.

 

ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΕΓΓΥΗΣΗΣ INNOVATOR NOTEBOOK ΑΠΟ 1 ΣΕ 2 ΕΤΗ

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.909094

 

Ο νόμος

Νόμος 3043/2002

http://www.efpolis.gr/el/library2.html?func=startdown&id=5

Άρθρο 554

Παραγραφή

Τα δικαιώματα του αγοραστή λόγω πραγματικού ελαττώματος ή έλλειψης συνομολογημένης ιδιότητας παραγράφονται μετά την πάροδο πέντε ετών για τα ακίνητα και δύο ετών για τα κινητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο το eshop.gr. H Mediamarkt ισχυρίζεται ότι τα περισσότερα ηλεκτρονικά που πουλάει έχουν ένα χρόνο εγγύηση. Βέβαια με λίγο τσακωμό βγάζεις άκρη... αλλά ξεφτίλα!

 

 

με λίγο τσακωμό γίνεσαι αναξιοπρεπής ,αλλιώς βγάζουν την "ακρη" οσοι θέλουν να ονομάζονται πολιτισμένοι άνθρωποι.

οχι προσωπικά εσύ ο καθένας μας..

Δεν φταίει μόνο το e-shop ,το πλαίσιο η mediamarkt οταν η SONY και η κάθε μεγάλη εταιρία επέβαλαν μέχρι πρότεινος 1 ΧΡΟΝΟ ΕΓΓΥΗΣΗ στα περισσότερα προιόντας τους.

Χρόνια τώρα δεν αγοράζεις προιόντα με 1 χρόνο εγγύηση;

Η APPLE δηλαδή γιατι δίνει στην ΕΛΛΑΔΑ τα προιόντας της με 1 χρόνο εγγύηση οταν μιλάμε δε για laptop των 1500 και 2.500 ευρώ και παραπάνω ίσως..

Δεν λέω οτι και τα μαγαζία είναι " αθώα " αλλά απο αλλου βρωμάει η δουλειά οταν η ΕΕ επιβάλει τα 2 χρόνια στα προιόντα.

Ισως υπάρχουν παραθυράκια που τους καθιστούν νόμιμους και συνεχίζουν να πουλάνε με 1 χρόνο αρκετά προιόντα..Αλλά αυτο είναι κατι που εικάζω και δεν το γνωρίζω 100% αλλά θα ρωτήσω τον δικηγόρο μου και θα επανέρθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπήρχε παραθυράκι στον προηγούμενο νόμο του 1994 όπου η εγγύηση οριζόταν από τον κατασκευαστή, αλλά με τον νόμο του 2002 ορίζετε τελεσίδικα στα πέντε για τα ακίνητα και δύο για τα κινητά (όχι τηλέφωνα, προϊόντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά, ο νόμος δεν περιορίζει τον κατασκευαστή, αλλά το κατάστημα που σου το πουλάει σε ελάχιστη 2ετή εγγύηση καλής λειτουργίας.

 

Οπότε η linksys, η apple και ο καθένας μπορεί να δώσει όση εγγύηση θέλει.

Το eshop και το κάθε eshop, είναι αναγκασμένο να σου εξασφαλίσει την 2ετή σωστή λειτουργία του προϊόντος που σου πουλάει.

Αν δεν καλύπτεται από τον κατασκευαστή όλο το χρονικό περιθώριο, πρόβλημά τους, να προμηθευτούν από αλλού την επόμενη φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Εγω δεν καταλαβα η cisco που κολλαει?

Η linksys ειναι η low end εταιρεια της?

 

είναι θυγατρική της εδώ και χρόνια...

 

Και εννοειται πως οταν το διαβασε εμεινε αναυδος....

 

πόσο γουστάρω τέτοιες καταστάσεις....να του το τρίβεις στη μάπα μέχρι να φύγει το μελάνι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ έχει κάτι σχετικά http://www.scribd.com/doc/13463204/-document παντός τα μεγάλα καταστήματα πουλάνε επέκταση εγγύησης από ένα σε 2 χρονιά για τους φορητούς,τουλάχιστον απατεώνες που άπλα ψάχνουν θύματα,αναρωτιέμαι το ινκα δεν κάνει τίποτα για αυτό?αν κάποιος δεν γνωρίζει δηλαδή,τι πρέπει να γίνει θύμα?σαν να λέμε σουβλατζίδικο με σουβλάκια μόνο με 50 λεπτά και με ένα ευρώ ακόμα εγγύηση ότι δεν θα πάθετε δηλητηρίαση. ίδια λογική,αν καποιος γνωριζει περισοτερα ας μας πει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...