Προς το περιεχόμενο

E-shop και εγγυηση 1 ετους


Predatorkill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο αυτους ζουνε και λογω αυτων οι εγγυησεις μενουν στον 1 χρονο.

 

δεν υπάρχει τρόπος να δικαιωθούν

εκτός από το να μαλώσεις ή να μη δώσεις σημασία οι περισσότεροι δεν ξέρουν άλλους τρόπους

εσύ που τα ξέρεις γιατί δεν δίνεις μερικές συμβουλές???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
δεν υπάρχει τρόπος να δικαιωθούν

εκτός από το να μαλώσεις ή να μη δώσεις σημασία οι περισσότεροι δεν ξέρουν άλλους τρόπους

εσύ που τα ξέρεις γιατί δεν δίνεις μερικές συμβουλές???

 

Τζινιξ εγω δεν ξερω τιποτε αλλο περα απο το οτι ειναι υποχρεωμενοι βασει νομου να σου δινουν 2 χρονια εγγυηση. Απο κει και υστερα υπαρχει το ΙΝΚΑ να κανεις οτι καταγγελια θελεις.

 

Εμενα ετυχε το προιον να ειναι της Cisco και μπορεσα και εβγαλα ακρη μεσω της Cisco. Το παραλογο ειναι οτι θελανε 50 ευρω για να το στειλουνε στη Cisco επειδη ηταν εκτος εγγυησης. Οταν ομως φαγανε το αγγουρι το στειλανε χωρις δευτερη κουβεντα.

 

Αμα δεν ξερει ο καθενας μας τα δικαιωματα του σαν καταναλωτης ή δεν τον ενδιαφερει να τα μαθει ειναι ενα σοβαρο προβλημα που το εκμεταλευονται οι εκαστοτε εταιριες λιανικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιμη προφανως και υπαρχει ασχετα αν δεν εχει διαθεσιμοτητα ;) Δηλαδη αν εσενα σου χαλασει η 8800GTX που την πηρες οταν εκανε 500 ευρω, περιμενεις τωρα να παρεις GTX295;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια GTX285 την δικαιούται αν του κόψουν πιστωτικό...

 

Επίσης δεν ξαναψωνίζω από e-shop γιατί έχω την υποψία ότι μου πούλησαν μεταχειρισμένη μητρική.Το πολύ πολύ κανά κουτί στο μέλλον μπορεί να πάρω από εκεί,αν δεν το έχει διαθέσιμο το πλαίσιο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε δεν εχει νοημα η εγγυηση τι φταιω εγω αν δεν υπαρχει πλεον η καρτα γραφικων η εγγυηση φιλε μου ειναι για να σου αντικαταστησουν αυτο πυ εχεις αγορασει με ενα ιδιο η καποιο που να κανει την ιδια δουλεια ειναι σαν να παρεις αυτοκινητο και οταν παθει βλαβη να σου πουν το μοντελο κοπηκε στην μηχανη θα βαλουμε κατωτερο ανταλακτικο απο αυτο που ειχε

 

αυτο δεν το δεχομαι με τιποτα απο οποιοδηποτε καταστημα ειναι προβλημα τους Αν δεν μπορουν να υποστηριξουν 3 χρονια εγγυηση τοτε γιατι την δινουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε δεν εχει νοημα η εγγυηση τι φταιω εγω αν δεν υπαρχει πλεον η καρτα γραφικων η εγγυηση φιλε μου ειναι για να σου αντικαταστησουν αυτο πυ εχεις αγορασει με ενα ιδιο η καποιο που να κανει την ιδια δουλεια ειναι σαν να παρεις αυτοκινητο και οταν παθει βλαβη να σου πουν το μοντελο κοπηκε στην μηχανη θα βαλουμε κατωτερο ανταλακτικο απο αυτο που ειχε

 

αυτο δεν το δεχομαι με τιποτα απο οποιοδηποτε καταστημα ειναι προβλημα τους Αν δεν μπορουν να υποστηριξουν 3 χρονια εγγυηση τοτε γιατι την δινουν

 

Ποια καρτα ειχες πριν; Με 150 ευρω περνεις μια GTS260 που ειναι αρκετα ανωτερη απο οποιαδηποτε καρτα 2 ετων πριν ;)

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1303082&CHIPSET_TYPE=GTX+260+Cuda&category=69977735&catalog=20&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BE6D1C166B2ADF9B3B05D714FF5F38C9F7010BE65C4D36A04703017DB8474C6100236EAE934EFD67353D95A900E34CC0F957178FFA96BCA43BC5AEF4DDD685C8CBBD97A16C6F27F6B9206235236B309CBB0592F200233CE22B5A55022C3443C73B2435B887A0D2CD7B40EAD353B64F2E0FCA841E39A1A5AF60

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1267213&CHIPSET_TYPE=GTX+275+Cuda&category=69977735&catalog=20

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1294237&CHIPSET_TYPE=GTX+260+Cuda&category=69977735&catalog=20&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BE6D1C166B2ADF9B3B05D714FF5F38C9F7010BE65C4D36A04703017DB8474C6100236EAE934EFD67353D95A900E34CC0F957178FFA96BCA43BC5AEF4DDD685C8CBBD97A16C6F27F6B9206235236B309CBB0592F200233CE22B5A55022C3443C73B2435B887A0D2CD7B40EAD353B64F2E0FCA841E39A1A5AF60

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο περίπου ενα χρόνο είχα πάρει κατι τηλέφωνα στο κέντρο προστασίας καταναλωτών για να ρωτήσω σχετικά με τις 2ετής εγγυήσεις (δεν είχα αγοράσει τπτ, απλά είχα μια αναλαμπή).

 

η απάντηση που πήρα είναι οτι ο νόμος της 2ετούς εγγύησης για τα ηλεκτρονικά προιόντα έχει ψηφισθεί απο το ευρωπαικό δικαστήριο, αλλά δεν έχει ψηφισθεί απο το ελληνικό. είναι δλδ άλλη μία ελλειπής συμπεριφορά του ελληνικού κράτους προς την ευρωπαική ένωση, για την οποία πληρώνουμε πρόστιμο κάθε χρόνο.

 

επομένως η 2 ετής εγγύηση στην ελλάδα ισχύει μόνο αν την έχει προτείνει ο κατασκευαστής, αναιρώντας τον ευρωπαικό νόμο για κάποια προιόντα.

 

αν πχ η "Χ" εταιρία λεει 1 χρόνο εγγύηση ή 5 χρόνια (πάντα για την ελληνική αγορά, γιατί η περίοδος της εγγύησης μπορεί να διαφέρει απο χώρα σε χώρα για το ίδιο προϊόν), τότε ο κάθε αντιπρόσωπος ή μεταπωλητής είναι υποχρεωμένος να τηρεί την πολιτική της "Χ" εταιρίας.

 

Βέβαια μετα απο περίπου 1 χρόνο μπορεί να έχει αλλάξει κάτι απο αυτά που λέω, κάτι το οποίο μόνο κάποιος νομικός θα μπορούσε να μας το διευκρινίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
για μενα πρωτευον ειναι το after sale παρα η ποικιλια. οι πωλητες κοιταζουν αυτα που επιστρεφεις πισω λες και δουλευουν CSI (crime scene investigation)

 

άστα να παν και μένα μου μύριζε το τροφοδοτικό ένας στο Μενίδι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου δεν ειναι το ποια καρτα ειχα πριν (8800 gt ) αλλα πως σε αντιμετωπιζουν οταν εχεις δωσει ενα ποσο για να αγορασεις ενα προιον οποιο και να ειναι αυτο οφειλουν οτα

χαλασει να στο αντικαταστησουν με ενα ιδιου ποσου σε αξια και χαρακτηριστικα αλλοιως

η εγγυηση δεν εχει νοημα.

εργαζομαι χρονια σε service η/υ και νομιζω πως αν εφερνες το pc σου για επισκευη και ειχες την καρτα που ειχα εγω οι καποια αλλη δεν θα συμφωνουσες να σου κανω την επισκευη με κατωτερη καρτα απο αυτην που ειχες αγορασει ,και μην το βλεπεις οτι η 260

ειναι μια καλη καρτα οταν πηρα εγω την 8800 ηταν απο τις top και σε τελικη αναλυση θα επρεπε να αναφερουν στην εγγυηση που δινουν οτι οσο περνουν τα χρονια απο την ημερα τις αγορας θα χανει και την αξια αντικαταστασης η καρτα η και οποιο αλλο ανταλακτικο παει για αλλαγη λογω βλαβης πραγμα που δεν γινεται φυσικα στα επωνυμα pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το πλαίσιο όταν είχα επιστρέψει έναν χαλασμένο δίσκο τον οποίο μου άλλαξαν χωρίς 2η κουβέντα και μου έδωσαν πιστωτικό, η πίστωση ήταν ακριβώς το ποσό για το οποίο τον είχα αγοράσει αρκετούς μήνες πριν. Φυσικά και η αξία του δίσκου είχε πέσει αρκετά όταν τον επέστρεψα.

 

Είναι λογικό μετά να το προτιμάω γιατί ξέρω ότι δεν θα με παιδέψουν αν χαλάσει κάτι. Και πιστεύω πως είναι ένας πολύ σημαντικός λόγος για τον οποίο έχει επιτύχει σε τέτοιο βαθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε estenough για τα χρονια που δινουν εγγυηση δεν φταινε παντα τα καταστηματα οπως εχω ξαναγραψει το προβλημα ξεκιναει απο τις μητρικες εταιριες οι οποιες σου δενουν τα χερια ειτε εισαι καταστημα ειται service το ξερω καλα αυτο που λεω γιατι εργαζομαι πανω απο 15 χρονια σε service η/υ και καποια απο αυτα σε ετιαρια με συστηματα ηχου σου λενε ενα χρονο εγγυηση το ξερεις δεν ειναι σωστο αλλα δεν μπορεις να κανεις κατι .

το μονο που μενει ειναι ολοι εμεις που ειμαστε καταναλωτες να τους κυνηγαμε οσο μπορουμε και ισως κατι να βγει ετσι απο εκει και περα υπαρχουν και κατασκευαστες που δινουν και 2και 3 χρονια ας αγοραζουμε απο αυτους ετσι θα πιεστουν και οι αλλοι

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 17:30 ----------

 

η δικη μου περιπτωση δεν ηταν στον χρονο αλλα στα δυο παντως δεν θα περασει ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
η πίστωση ήταν ακριβώς το ποσό για το οποίο τον είχα αγοράσει αρκετούς μήνες πριν. Φυσικά και η αξία του δίσκου είχε πέσει αρκετά όταν τον επέστρεψα.

 

δεν ισχύει σε όλα τα καταστήματα του Πλαισίου αυτό πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 2 ωρες παρελαβα απο το καταστημα χαλανδριου το microsoft explorer mouse απο την χθεσινη προσφορα 'crazy sundays'.

Ελα ομως που γυρνωντας σπιτι διαπιστωσα οτι λειπει το usb stick!

Θα βρω ακρη λετε?

Μου ειπανε να περασω απο εκει αυριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...