Προς το περιεχόμενο

E-shop και εγγυηση 1 ετους


Predatorkill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

washcloud, ενας νομος δεν ειναι παντοτε σαφης και ειναι ουτοπια και το να περιμενεις να ειναι ολοι απολυτα ενημερωμενοι και να συμφωνουν τα γραφομενα τους αλλα και το να πεις οτι καποιος ειπε κατι και οτι αυτο που ειπε ισχυει

 

Εδω καλα καλα το νομοθετικο εργο επιτελειται χωρις καλα καλα αυτοι που ψηφιζουν να εχουν διαβασει το νομοσχεδιο

 

Σωστα εσυ θες να ξερεις τι πραγματικα ισχυει αλλα αν το θες αυτο πραγματικα τοτε μην περιμενεις να μαθεις εδω μεσα αλλα πηγαινε σε ενα δικηγορο δωστου το ΦΕΚ να σου πει τη γνωμη του. Γιατι αληθεια σε ποσες μπορει καποιος να αποδειξει οτι ενα ελαττωμα ποτε υπαρχει ελλειψη συνομολογημενης ιδιοτητες στους 6 μηνες;

 

Μια τετοια περιπτωση ειναι αυτη των καρτων της σειρας 8400 και 8600 της nvidia που συμφωνα με την hp αν ανηκεις σε αυτην την παρτιδα τοτε δικαιουσε δωρεαν επισκευη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

disqualified, δέχομαι την ουσία του σχολίου ως ζωντανό παρατράγουδο της καθημερινότητάς μας - δεν δέχομαι όμως πως είναι η μοναδική απάντηση που να καλύπτει το ερώτημά μου, γι' αυτό και περιμένω και άλλες σαφέστερες και πιο τεκμηριωμένες, μιας και δε νομίζω όλοι εδώ μέσα να βράζουμε στο ίδιο καζάνι άγνοιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια, εγω στο post μου σου ειπα τι μου ειπε δικηγορος και τι μου απαντησε η Γ.Γ Καταναλωτη. Οπως και τι μου ειπε τεχνικος της HP σε μια δικη μου υποθεση.

 

Εγω εβγαλα συμπερασμα οτι δεν υπαρχει κατι που να πιεζει τις εταιριες για υποχρεωτικη εγγυηση 2 χρονων. Το καλο ειναι οτι σε διαφορα ειδη αρχισαν να δινουν απο τη μαμα τους τετοια εγγυηση εταιρειες που ειχαν πριν μονοετη

 

Ας περιμενουμε λοιπον καποιον που με εγγυηση ενος ετους καταφερε με την επιδειξη νομου να παρει 2 γιατι μονο αυτο θεωρειται τεκμηριωμενη αποδειξη, για να ξερουμε και που βρισκομαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς δεν ξέρω αν χρειάζεται να δηλώσω ότι δεν "τα βάζω με 'σενα" ή ότι σκοπός μου όταν έγραφα δεν ήταν να γράψω ένα ακόμα από τα προσφιλή μου σεντόνια και να το φιλοσοφήσουμε - αλλά ας το κάνω, για να μη τυχόν μείνει κανείς με λάθος αίσθηση.

 

Ούτε επίσης ήταν για να ξέρω μόνον εγώ, που έγινε νομίζω κατανοητό πως ουτ' εγώ δεν ξέρω την τύφλα μου επί του συγκεκριμένου.

 

Πάνω απ' όλα το έγραψα, γιατί όπως είπα έχω διαβάσει και άλλα παρόμοια thread, που πολλά λένε, αλλά στην τελική βγαίνεις από αυτά με ένα κεφάλι καζάνι, και μια πεποίθηση πως "άμα σου κάτσει, σίδερο στη μέση σου για το τρέξιμο που θα φας-αν πεις να το τρέξεις". Και νομίζω πως αυτό ισχύει για την πλειονότητα των αναγνωστών.

 

Πάνω στα προηγούμενα -και το 'πα και πριν- προδιαθέτω λοιπόν επιτέλους κάποιους που είναι κατά πολύ μεγάλο ποσοστό σίγουροι όσον αφορά τί ισχύει (προφανώς εκ πρακτικής εμπειρίας), να καταθέσουν αυτή τη ρημάδα την σιγουριά.

Διότι δεν νομίζω -όπως επίσης προείπα- νομική άκρη να μην υπάρχει, και στο τέλος η μία κατάσταση να αναιρεί την άλλη ταυτοχρόνως (πχ νόμος ΕΕ κόντρα σε νόμο ελληνικό).

 

Ένας τυφλοσούρτης πρέπει να υπάρχει, και να τον κάνουμε και wiki βρε παιδί μου :

Ισχύουν τάδε

Kι ακολουθήστε τάδε

 

 

* και όχι, δεν αρκεί όπως λες, να εμφανιστεί κάποιος που το κατάφερε απλώς.

Το θέμα -η ερώτησή μου δλδ- είναι τί ισχύει νομικά, και μέχρι ποιό βαθμό υπάρχει κάλυψη, κι αν δεν συμμορφώνεται κάποιος μεταπωλητής με αυτή, ποιΑ διαδικασία μπορεί κάποιος ν' ακολουθήσει, ειδικά όταν πρόκειται για μικροποσά, ως την ενδεδειγμένη.

Κι εγώ πχ έχει τύχει να "ταλαιπωρηθώ" με αναμονή, για ένα DVDRW πέρυσι, αλλά τέλος-τέλος καταλήξαμε να μου επιστρέψουν στο ακέραιο το αρχικό ποσό αγοράς (είχαν περάσει σχεδόν 2 χρόνια από την αγορά, κι όλα έγιναν μέσω e-shop point), αφού περάσαμε κι από τη βάσανο της μη ευοδωμένης επιλογής έτερου drive, μιας και με ολόιδια χαρακτηριστικά, δεν υπήρχε. Διάβασα εδώ όμως περιπτώσεις μπούλου, κι όχι πλήρους ικανοποίησης όπως στην περίπτωσή μου. Άρα λειτουργούν κατά το δοκούν τα καταστήματα, και γι' αυτό επιμένω για το τί τελικά ορίζει η νομοθεσία, για να ξέρει ο πάσα εις μέχρι πού (και δια ποίας οδού) μπορεί να το τραβήξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις ελαβα μηνυμα στο κινητο μου οτι πιστωθηκα 218 ευρω, οσο εκανε και η καμερα τοτε. ΑΜΗΝ.

 

Ολα αυτα απο το τηλεφωνο, αφου ζητησα να μιλησω 2 φορες σε δυο κλησεις των 7 λεπτων εκαστος και φυσικα δεν απαντησε κανεις και το εκλεισα.

 

Στη πρωτη κληση αφου εξηγησα τι ειχε γινει, ζητησα να μιλησω με υπευθυνο, τη δευτερη τον ζητησα κατευθειαν αλλα που τετοια τυχη.

 

Ίσως θα ήταν καλύτερο να ζητήσεις τα λεφτά σου πίσω και να μην μπλέξεις με πιστωτικά. Αν έχεις και άλλες αντοχές φυσικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κορυφαιο ειναι οτι αν ποσταρεις τα οσα λες σε αλλα φορουμ θα δεις οτι ειναι γεματα προστατες αυτου του καταστηματος που κανουν τα παντα να σε ξεφτιλισουν και να σε βγαλουν ψευτη η τρελο. γι αυτο κυνηγηστε τους μιας και δεν την παλευουν μια...

 

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=322254

 

οποιος δεν βαριεται ας διαβασει μερικες σελιδες ενδεικτικα και θα καταλαβει για το ποσο χαμηλα μπορουν να πεσουν καποιοι

 

και για να ευθυμισουμε λιγο

http://www.e-shop.gr/sort_search.phtml?stuff=%EA%E1%EB%DE+%F0%F1%EF%F3%F6%EF%F1%DC+%F3%F4%EF+e-shop.+%D0%E7%E3%E1%DF%ED%F4%E5+%E1%EB%EB%EF%FD.&x=0&y=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GoldenEye το διαβασα ολο το θεμα, ειναι εμφανες οτι ο τυπος δουλευει εκει...

 

Ας λεει ο καθενας οτι θελει στα φορουμ, αν δεν πας με τον τσαμπουκα την σημερον ημερα σε αυτη την εταιρια δεν βγαζεις ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@washcloud: Δες τα δυο links εδώ. Ναι πιστεύω πως η διετής εγγύηση πρέπει να ισχύει. Κατά τη γνώμη όλοι στηρίζονται στο ότι δε θα το κυνηγήσεις αρκετά και λένε ό,τι τους βολεύει ή απλά δε γνωρίζουν τι ισχύει.

 

Δεν ξέρω γιατί πολλοί ισχυρίζονται πως πρόκειται για κοινοτική οδηγία κι όχι νόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς τα 2 ποστ του paredwse, τα έχω υπ' όψιν μου εδώ και καιρό.

 

 

ποιά "2 λινκς" βρε κέρατο, πήχτρα στα λινκς είναι το εν λόγω θρεντ:P

...μήπως πήγαινες να λινκάρεις το ποστ #7 κι αντ' αυτού σου βγήκε όλη η σελίδα;

 

 

 

Το θέμα είναι πως...μετά από τόσο καιρό, και μιας τα λινκ που είχε παραθέσει για

α) το νόμο

β) τη διευκρινιστική εγκύκλιο

ΔΕΝ είναι πλέον ενεργά (και ήταν από σχετικές υπηρεσίες μάλιστα), αναρωτιέμαι εάν...υφίστανται ακόμα (οι εν λόγω νομοθετικές διατάξεις). Αφήνουν επίσης...αναπάντητα ερωτήματα (όπως πχ αυτό που ΚΑΙ εσύ ρώτησες στο θρεντ σου "φωνάζω μπατσονομία επιτόπου; με παίρνει ρα;")

(το μόνο βέβαιο, ισχύον και διευκρινιστικότατο στο 2ο ποστ του paredwse, είναι ότι τελειώνει με απαράμιλλα legendary τρόπο :-D)

 

Κατά τ' άλλα, εκτός της paredwsικής συμβολής στην τύφλα μας, θα ήθελα ποστ όπως είπα και από ΑΛΛΟΥΣ που

α) είναι (με ποιόν τρόπο, δεν ξέρω, αυτοί θα μας πουν) βεβαιότατοι για την ισχύ του περίφημου "δίχρονου", ΧΩΡΙΣ αμφιβολίες

β) έχουν στην πράξη ασκήσει τα δικαιώματά τους, περιγράφοντάς μας μέχρι ποιού σημείου χρειάστηκε να φτάσουν για να δικαιωθούν, και τί μεθόδους χρησιμοποίησαν.

 

Τέλος, υπάρχει το ζήτημα που είπα : αν μιλάμε για "μικροποσό/α", τότε τί;

 

 

Κατά τ' άλλα, θεωρώ την παρουσία του εδώ ποστ σου και του λινκ για το θρεντ "σου", σημαντική συμβολή για όσους τα διαβάσουν και επιθυμούν να βγάλουν άκρη με την άσκηση των δικαιωμάτων τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια οι τυποι αν δεν ακουσουν μπινελικι σε δουλευουν ψιλο γαζι εως οτου να εκνευριστεις και να τα παρατησεις με το χαλασμενο προιον στο χερι... Εγω βεβαια του δινω και καταλαβαινει, δεν τους χαριζω... Εδω εχω επιστρεψει 4-5 φορεσ προιόντα που χαλασαν εξ'αιτιας μου (πχ. καμενα τροφοδοτκα, router κλπ) και μου τα εκαναν αντικατασταση ή πιστωτικο. Αλλα η αληθεια ειναι οτι με εχουν ταλαιπωρησει αρκετα... ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΙ (κατα τη γνωμη μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...