Προς το περιεχόμενο

Windows σε apple υπολογιστές


barbastroumf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για να μην ανοιγω καινουργιο θέμα, θα ρωτήσω κάτι σχετικό.

 

έχω περάσει Windows Seven στο Mac Mini με την χρήση του boot camp απο το Snow Leopard 10.6 . Όλα έδειξαν να λειτουργούν κανονικά μόνο που την πρώτη φορά που άνοιξε σε Windows, μετά από την εγκατάσταση των drivers από το cd του Mac (διαδικασια που κάνει μόνο του το boot camp), άργησε λίγο. Εμφανίστηκε μια μαύρη οθόνη με τον κέρσορα να αναβοσβήνει πάνω αριστερά. Έμεινε λίγη ώρα εκεί και μετά άνοιξε κανονικά σε Windows Seven, άρχισε να τα φορτώνει και όλη η διαδικασία που κάνουν τα Windows όταν φορτώνουν. Δλδ μετά από την οθόνη που σε ρωτάει από ποιο σκληρό να ξεκινήσει, εκεί κολλάει. Αυτό έγινε πριν 2 βδομάδες και σήμερα που πήγα να ξαναμπώ κολλάει συνέχεια εκεί. Δε λέει να συνεχίσει με τίποτα, μένει στη μαύρη οθόνη με τον κέρσορα να αναβοσβήνει.

 

Δεν έχω κάποιο εξωτερικό hardware, πέρα από μια κάμερα, και δοκίμασα ξανά αποσυνδέοντας την. Όταν κόλλησε αναγκάστηκα να το κλείσω από το power button. Η version των Windows Seven είναι μια που έχω χρησιμοποιείσει πολλές φορές στο παρελθόν σε pc και λειτουργούσε χωρίς προβλήματα.

 

Τι μπορεί να φταίει? Θα χρειαστεί να ξαναεγκαταστήσω Windows Seven, αν ναι πως γίνεται αυτό? Πάλι από το boot camp?

 

Άσχετο.. μπορώ να εκκινώ το Mac Mini με την χρήση συνδυασμού πλήκτρων από το keyboard του mac?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 277
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

για να μην ανοιγω καινουργιο θέμα, θα ρωτήσω κάτι σχετικό.

 

έχω περάσει Windows Seven στο Mac Mini με την χρήση του boot camp απο το Snow Leopard 10.6 . Όλα έδειξαν να λειτουργούν κανονικά μόνο που την πρώτη φορά που άνοιξε σε Windows, μετά από την εγκατάσταση των drivers από το cd του Mac (διαδικασια που κάνει μόνο του το boot camp), άργησε λίγο. Εμφανίστηκε μια μαύρη οθόνη με τον κέρσορα να αναβοσβήνει πάνω αριστερά. Έμεινε λίγη ώρα εκεί και μετά άνοιξε κανονικά σε Windows Seven, άρχισε να τα φορτώνει και όλη η διαδικασία που κάνουν τα Windows όταν φορτώνουν. Δλδ μετά από την οθόνη που σε ρωτάει από ποιο σκληρό να ξεκινήσει, εκεί κολλάει. Αυτό έγινε πριν 2 βδομάδες και σήμερα που πήγα να ξαναμπώ κολλάει συνέχεια εκεί. Δε λέει να συνεχίσει με τίποτα, μένει στη μαύρη οθόνη με τον κέρσορα να αναβοσβήνει.

 

Δεν έχω κάποιο εξωτερικό hardware, πέρα από μια κάμερα, και δοκίμασα ξανά αποσυνδέοντας την. Όταν κόλλησε αναγκάστηκα να το κλείσω από το power button. Η version των Windows Seven είναι μια που έχω χρησιμοποιείσει πολλές φορές στο παρελθόν σε pc και λειτουργούσε χωρίς προβλήματα.

 

Τι μπορεί να φταίει? Θα χρειαστεί να ξαναεγκαταστήσω Windows Seven, αν ναι πως γίνεται αυτό? Πάλι από το boot camp?

 

Άσχετο.. μπορώ να εκκινώ το Mac Mini με την χρήση συνδυασμού πλήκτρων από το keyboard του mac?

Pίξε μια ματιά http://support.apple.com/kb/DL888 και γενικά δες μήπως το firmware θέλει update

Κάνε restore το δίσκο με το bootcamp utility και ξεκίνα ξανά την εγκατάσταση του windows. Οταν βάλεις τους drivers από το cd δηλαδή όταν εγκαταστήσεις το bootcamp στο windows, δες μήπως θέλει update από το Apple software update στα προγράματα του windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά,

MacBook Pro 13.3''/ 10.6.4 / 2.4GHz / 4GB ram.

 

- Υπάρχει κανένα θέμα στην όλη διδικασία αν επιλέξω να περάσω βίστα (32bit) και όχι 7άρια? Ταχύτητες, drivers...Π.χ. Στη φάση που περνάμε drivers από το cd του MacOs, υπάρχουν drivers για vista? Κι αν όχι, υποτίθεται τα 7αρια είναι λίφτινγκ των Vista, δεν παίζει να περαστούν οι drivers που είναι για τα 7αρια και να παίξουν στα vista?

 

- Επίσης, τα vista που έχω είναι ψημένα back up disks από το λαπτοπ μου, καθαρά και νόμιμα κλπ (ο λόγος άλλωστε που σκέφτομαι για βιστα και όχι 7 αυτός είναι), οπότε αν περαστούν στο μακ θα μπει το serial μου κανονικά κλπ, παίζει κανένα πρόβλημα στο ότι θα μπουν σε 2ο μηχάνημα? (αν και από το λαπτοπ μου πλέον τα έχω βγάλει).

 

- Aν και έχω διαβάσει όλες τις εναλλακτικές για να περάσεις τα win, δεν λέω να καταλήξω αν κάποια θεωρείται η πιο ενδεδειγμένη για χ-ψ αντικειμενικούς λόγους. H εντύπωση μου είναι ότι οι περισσότεροι επιλέγουν Bootcamp, αλλά είναι θέμα καθαρά προσωπικής προτίμησης ή οι άλλοι τρόποι μειονεκτούν σοβαρά σε κάτι έναντι αυτού?

 

- Σε -σχετικά φρέσκο- video που έχω δει στο ΥΤ εγκατάστασης win7 -σε παρόμοιο μοντέλο με το δικό μου- στη διαδικασία υπάρχει κατέβασμα ενός hotfix της microsoft που είναι λέει απαραίτητο γιατί υπάρχει ένα γνωστό θέμα με τα 7αρια όταν περνιούνται, όπου στο 2ο boot παγώνει το μηχάνημα. Δεν έχω δει εδώ μέσα να αναφέρεται κάτι τέτοιο από κανέναν, δεν το αντιμετώπισε κανείς? Και πέρα από 7αρια δηλαδή, χρειάστηκε κανείς hotfix για τέτοιο κόλλημα κατά την εγκατάσταση?

 

Αν και στα δικά μου επιχειρώ τα χίλια δυο χωρίς φόβο και πάθος κι ακόμη κι αν κανω πατάτα αργά ή γρήγορα πάντα βρίσκω την άκρη, εδώ το μηχανάκι είναι της sister και ολόφρεσκο, οπότε τις αντίστοιχες πιθανές πατάτες που μπορεί να προκύψουν τις φοβάμαι πολύ, συν του ότι, το να 'βάζω χέρι' σε mac πέρα από το να τα λειτουργώ είναι καινούριο σπορ, οπότε δώστε άφεση αμαρτιών για τυχόν χαζές ερωτήσεις. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά,

MacBook Pro 13.3''/ 10.6.4 / 2.4GHz / 4GB ram.

 

- Υπάρχει κανένα θέμα στην όλη διδικασία αν επιλέξω να περάσω βίστα (32bit) και όχι 7άρια? Ταχύτητες, drivers...Π.χ. Στη φάση που περνάμε drivers από το cd του MacOs, υπάρχουν drivers για vista? Κι αν όχι, υποτίθεται τα 7αρια είναι λίφτινγκ των Vista, δεν παίζει να περαστούν οι drivers που είναι για τα 7αρια και να παίξουν στα vista?

 

- Επίσης, τα vista που έχω είναι ψημένα back up disks από το λαπτοπ μου, καθαρά και νόμιμα κλπ (ο λόγος άλλωστε που σκέφτομαι για βιστα και όχι 7 αυτός είναι), οπότε αν περαστούν στο μακ θα μπει το serial μου κανονικά κλπ, παίζει κανένα πρόβλημα στο ότι θα μπουν σε 2ο μηχάνημα? (αν και από το λαπτοπ μου πλέον τα έχω βγάλει)

- Aν και έχω διαβάσει όλες τις εναλλακτικές για να περάσεις τα win, δεν λέω να καταλήξω αν κάποια θεωρείται η πιο ενδεδειγμένη για χ-ψ αντικειμενικούς λόγους. H εντύπωση μου είναι ότι οι περισσότεροι επιλέγουν Bootcamp, αλλά είναι θέμα καθαρά προσωπικής προτίμησης ή οι άλλοι τρόποι μειονεκτούν σοβαρά σε κάτι έναντι αυτού?

 

- Σε -σχετικά φρέσκο- video που έχω δει στο ΥΤ εγκατάστασης win7 -σε παρόμοιο μοντέλο με το δικό μου- στη διαδικασία υπάρχει κατέβασμα ενός hotfix της microsoft που είναι λέει απαραίτητο γιατί υπάρχει ένα γνωστό θέμα με τα 7αρια όταν περνιούνται, όπου στο 2ο boot παγώνει το μηχάνημα. Δεν έχω δει εδώ μέσα να αναφέρεται κάτι τέτοιο από κανέναν, δεν το αντιμετώπισε κανείς? Και πέρα από 7αρια δηλαδή, χρειάστηκε κανείς hotfix για τέτοιο κόλλημα κατά την εγκατάσταση?

 

Αν και στα δικά μου επιχειρώ τα χίλια δυο χωρίς φόβο και πάθος κι ακόμη κι αν κανω πατάτα αργά ή γρήγορα πάντα βρίσκω την άκρη, εδώ το μηχανάκι είναι της sister και ολόφρεσκο, οπότε τις αντίστοιχες πιθανές πατάτες που μπορεί να προκύψουν τις φοβάμαι πολύ, συν του ότι, το να 'βάζω χέρι' σε mac πέρα από το να τα λειτουργώ είναι καινούριο σπορ, οπότε δώστε άφεση αμαρτιών για τυχόν χαζές ερωτήσεις. B)

Με bootcamp δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα,θεωρητικά,στο να εγκαταστήσεις winxp SP2 και πάνω στο συγκεκριμένο μηχάνημα.Εννοείται πως θα κάνεις backup με timemachine κατά προτίμηση...

Όπως είπα και προyηγουμένως checkare αν θέλει firmware update από το support της Apple και κάνε ένα repair disk από το disk utility του Mac OS X install DVD πριν ξεκινήσεις.Ένας καλός σκληρός είναι το α-ω σε έναν Mac...

Επίσης καλή λύση είναι το camptune 9 για backup του windows partition και όχι μόνο....

Δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι γιατί μέσω bootcamp επαναφέρεις τον σκληρό στην αρχική κατάσταση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, Αθέατε. Έφαγα φλας τώρα ότι τελικά πρέπει να έχω αυθεντικά και τα ΧP από παλιότερο λαπτοπ που είχα πάρει, αλλά δεν νομίζω να ήταν η έκδοση τότε με SP2 επάνω, αναρωτιέμαι αν είχαν καν επάνω το SP1 τότε (3-4 χρόνια πίσω). Aν είναι σκέτα, λες να παίξει κανένα πρόβλημα κατά την εγκατάσταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, Αθέατε. Έφαγα φλας τώρα ότι τελικά πρέπει να έχω αυθεντικά και τα ΧP από παλιότερο λαπτοπ που είχα πάρει, αλλά δεν νομίζω να ήταν η έκδοση τότε με SP2 επάνω, αναρωτιέμαι αν είχαν καν επάνω το SP1 τότε (3-4 χρόνια πίσω). Aν είναι σκέτα, λες να παίξει κανένα πρόβλημα κατά την εγκατάσταση?

Η εγκατάσταση θα γίνει αλλα μπορεί να μην παίξουν τα drivers....Kάτι αντίστοιχο που είχα κάνει σε vista δεν μου βρισκε το ασύρματο και την ethernet αλλα μπήκα ξανά με mac κατέβασα τα sp τα έκαψα σε cd τα πέρασα μετά στα vista και όλα οκ.

Λογικά θα μπορείς να κάνεις το ίδιο στα xp. Δηλαδή κάψε τα sp σε ένα dvd (τούλάχιστον αυτό θα δουλευει) πέρασε τα και τέλος βάλε τα bootcamp drivers.Ελπίζω να δουλέψει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pίξε μια ματιά http://support.apple.com/kb/DL888 και γενικά δες μήπως το firmware θέλει update

Κάνε restore το δίσκο με το bootcamp utility και ξεκίνα ξανά την εγκατάσταση του windows. Οταν βάλεις τους drivers από το cd δηλαδή όταν εγκαταστήσεις το bootcamp στο windows, δες μήπως θέλει update από το Apple software update στα προγράματα του windows.

 

Το δοκίμασα χτες. Το bootcamp δε μπόρεσε να κάνει restore. Ήταν λες και δεν υπήρχε το partition με τα Windows ενώ το δημιούργησα πριν λίγο καιρό. Τελικά ξαναπέρασε Windows και δείχνει να λειτουργεί κανονικά.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, όλα καλά κι εδώ. Κανένα hotfix δεν χρειάστηκε για τα 7αρια μιας και αφορούσε τελικά σε άλλη κάρτα γραφικών από την δική μου. Έπαιξα και λίγο επικίνδυνα διότι προχώρησα χωρίς back up..βασικά έκανα στην αρχή, αλλά σε partition γιατί δεν είχα εξωτερικό άδειο. Και μετά από αυτό το partition, δεν δημιουργούσε 3ο το bootcamp για τα win, οπότε τον έκανα join πάλι τον δίσκο και πήγα σε install με crossed fingers LOL. Όλα φαίνονται νορμάλ για την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε μενα παλι δε φορτώνουν τα Windows.. είναι κανονικά σε Mac OS και μολις παω να μπω σε Windows κολλάει στη μαύρη οθόνη.. :/ Δε μπορώ να καταλάβω τι έχει.. μάλλον δε τα θέλει, οπότε και εγώ δε τα βάζω.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Boot camp με windows 7 έχει βάλει κανείς;

 

 

Ευχαριστώ!

 

εγω εχω βαλει Vista στο Mac μου εαν και δν νομιζω να εχει καπια διαφορα με τα 7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Kαλησπέρα παιδιά,έκανα κανονικά την εγκατάσταση Windows 7 64bit Greek με το bootcamp όλα κανονικά.

Έκανα και την τελευταία αναβάθμιση του bootcamp έβαλα και όσους drivers είχε το cd rom της apple αλλά τζίφος.

Δεν μου δουλεύουν ο ήχος,η ασύρματη κάρτα και το bluetooth σε macbook pro i5.

 

 

1-8.jpg

 

 

Έχετε καμμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα παιδιά,έκανα κανονικά την εγκατάσταση Windows 7 64bit Greek με το bootcamp όλα κανονικά.

Έκανα και την τελευταία αναβάθμιση του bootcamp έβαλα και όσους drivers είχε το cd rom της apple αλλά τζίφος.

Δεν μου δουλεύουν ο ήχος,η ασύρματη κάρτα και το bluetooth σε macbook pro i5.

 

 

1-8.jpg

 

 

Έχετε καμμιά ιδέα;

Για ρίξε μια ματια εδώ http://support.apple.com/downloads/#macoscomponents έχει κατι update για macbook pro. Δεν ξερω αν κανουν είναι για το 13"...

Επισης εδω http://support.apple.com/downloads/#macbookpro για κανενα firmware update.To οποιο το κάνεις απο mac os αλλα μερικες επηρεαζει και την εγκατασταση των windows...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...