Προς το περιεχόμενο

Windows σε apple υπολογιστές


barbastroumf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια καλή λύση είναι να φτιάξεις ένα δεύτερο user account στο Mac που δεν θα είναι admin και θα έχεις τα parallels ή vmware να ανοίγουν τα αρχεία που θα είναι στο shared folder.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 277
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

επειδή δουλεύω αρκετά το Parallels Desktop θα σου πω να μη το βάλεις. Δεν κάνει καλή χρήση, σέρνεται και λίγο. Θα σου την σπάσει πολύ. Πράγματι το Office για Mac δεν υποστηρίζει Ελληνικά αλλά μπορείς να βάλεις το Open Office ;)

 

Αν από την άλλη θες Windows για να δουλέψεις οτιδήποτε τότε καλύτερα πέρνα το λειτουργικό σε ένα partition και θα το επιλέγεις κατά την εκκίνηση του Mac σου σε ποιο λειτουργικό θες να μπεις, με το Boot Camp όπως είπες.

 

Τώρα αυτό με τα αρχεία που λες δε ξέρω πως μπορείς να το κάνεις είτε σε περιβάλλον Windows είτε σε OS X αλλά σίγουρα θα υπάρχει τρόπος και για τα δύο. Μπορείς, αν δε κάνω λάθος, να κλειδώσεις τα αρχεία και να θέλουν κωδικό κατά το άνοιγμα ή να χρησιμοποιήσεις φακέλους που κλειδώνουν και απαγορεύουν την πρόσβαση εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μια ερωτηση για να μην ανοιγω νεο τοπικ..Εχω lion και θελω να βαλω με το boot camp τα 7.Εχω το αυθεντικο serial αλλα οχι το αυθεντικο cd .Δοκιμασα να τα γραψω σε ενα αλλο dvd αλλα δεν με αφησε να προχωρισω...Για να τα βαλω με boot camp χρειαζομαι μονο το αυθεντικο cd των windows?

Eυχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση για να μην ανοιγω νεο τοπικ..Εχω lion και θελω να βαλω με το boot camp τα 7.Εχω το αυθεντικο serial αλλα οχι το αυθεντικο cd .Δοκιμασα να τα γραψω σε ενα αλλο dvd αλλα δεν με αφησε να προχωρισω...Για να τα βαλω με boot camp χρειαζομαι μονο το αυθεντικο cd των windows?

Eυχαριστω.

Το Boot Camp δεν "παίζει" μόνο με το αυθεντικό DVD των Windows. Μάλλον κάτι δεν πήγε καλά στην εγγραφή του DVD σου.

 

Υπάρχουν οδηγοί στο Internet για τον τρόπο που μπορείς να περάσεις τα αρχεία εγκατάστασης των Windows 7 σε bootable USB. Εγώ έτσι το έκανα και έβαλα τα Windows 7 (με αυθεντικό serial) μέσω bootcamp γιατί βρίσκω το USB πιο αξιόπιστο και γρήγορο από το DVD.

 

καλύτερα βάλε μια "σπασμένη" έκδοση των Windows, τρέχει καλύτερα και δε θα έχεις προβλήματα με serials κτλ κτλ

Με τη "σπασμένη" έκδοση όμως θα έχεις πάντα το φόβο πως με κάποιο windows update το "σπάσιμο" θα πάψει να δουλεύει. Αφού έχει αυθεντικό serial γιατί να παιδεύεται με "σπασίματα";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

george adams νομιζα προσπαθούσε να χρησιμοποιήσει γνήσιο serial σε σπασμένο λειτουργικό. ναι, αν έχεις τα official βάλε αυτά, αν και πάλι θα σου πρότεινα σπασμένα και όχι updates :D

 

μήπως το γνήσιο cd των windows δε μπορείς να το κάνεις copy? είναι κλειδωμένο? παίζει να ισχυεί κάτι τέτοιο ή πλέον αυτά έχουν "καταργηθεί"? θυμάμαι ότι παλιότερα έτσι γινόταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, η Microsoft δεν έχει copy-protection στα CD με τα λειτουργικά της. Όσο για τη χρησιμότητα των update, θα διαφωνήσω. Αν όλος ο κόσμος έκανε τακτικά updates θα είχαμε πολύ λιγότερα προβλήματα με malware. Αυτή όμως είναι μια μεγάλη συζήτηση που δεν έχει νόημα να γίνει εδώ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Παιδια ευχαριστουμε πολυ για αυτες τις πληροφοριες και ειδικα τον georgeadams για τις επεξηγησεις. Εβαλα μολις windows xp πανω σε mac osx snow leopard με τη βοηθεια του VirtualBox , γιατι θελω να τρεχω ενα προγραμματακι που δεν τρεχει σε mac . Δε θα τα χρησιμοποιησω για τιποτε αλλο. Εχω ομως ενα προβλημα. Το παραθυρακι που ανοιγει τα windows δεν μεγαλωνει σε μεγεθος και με κουραζει στα ματια, διορθωνεται αυτο ? Ή παιζει να εκανα κατι εγω λαθος στις ρυθμισεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα παιδια και χρονια πολλα,εγω εβαλα τα 7 σε ενα καινουριο μηχανακι mac mini και εχω το εξης ππροβλημα,δε μου δινει επιλογη να κανω επανεκινηση απο τα 7,στο system preferences/start up εχει μονο το λιον,πως το διορθωνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια και χρονια πολλα,εγω εβαλα τα 7 σε ενα καινουριο μηχανακι mac mini και εχω το εξης ππροβλημα,δε μου δινει επιλογη να κανω επανεκινηση απο τα 7,στο system preferences/start up εχει μονο το λιον,πως το διορθωνω?

Θα πας μέσα από το Lion - system preferences - start up disk και θα επιλέξεις τον σκληρό που έχει μέσα τα Windows. Δεν γίνεται να μην εμφανίζει τον σκληρό που έκανες participate τα windows, κάτι τρέχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ρωτησα,τι να τρεχει .Σε περιπτωση που το παθει και αλλος,να πω οτι μαλλον φταει το προγραμμα εγραφης ntfs

Ναι το paragon ntfs το κάνει αυτό.Αν θες να ξεκινησεις από το bootcamp χωρίς alt,πρεπει να επιλέξεις στο system preferences το paragon και να το κάνεις set as startup to bootcamp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

θελω να βαλω τα windows 7 σε macbook pro με 17 μονιτορ .ειδα το βιντεο αυτο

 

http://www.youtube.com/watch?v=uVfRQ0YIDUI&list=LLmcBV9fOKSdRc1cUirdqaGg&feature=mh_lolz

 

και εχω καποιες αποριες οπως

για να λειτουργησουν τα 7 πρεπει να κατεβασω καποιο fix προγραμμα απο το site της microsoft?

πρεπει να βαλω μονο αυθεντικα windows 7?

και αν θελησω να τα σβησω θα επηρεαστει το μακ προγραμμα και πως γινεται αυτο?

στην τελικη να το προσπαθησω η οχι με κοπια πειρατικη τα 7?thnxs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...