Προς το περιεχόμενο

Windows σε apple υπολογιστές


barbastroumf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω απαντήσει παρόμοια απορία σε pm, οπότε θα το παραθέσω όπως έχει...

 

καλησπερα

υπαρχουν δυο τροποι να στησεις windows. ο ένας είναι εικονικός, όπως το parallels desktop, ή φυσικός τρόπος με partiotion στον σκληρό σου και κανονική εγκατάσταση των windows.

 

δεν χρειάζεσαι γνήσια windows, οποιαδήποτε έκδοση που σε pc εγκαταστάθηκε και δούλεψε θα δουλέψει και στους δυο παραπάνω τρόπους. εγώ έχω στήσει και windows 8 (developer edition) κανονικά και δεν έχει πρόβλημα.

 

στον πρώτο τρόπο θα γίνει η εγκατάσταση μέσα από το parallels. αφού το εγκαταστήσεις θα υπάρχει επιλογή τι λειτουργικό θες να εγκαταστήσεις. δε θυμάμαι ακριβώς το path που πρέπει να ακολουθήσεις αλλά είναι πολύ απλό, mac έχεις όλα είναι απλά ;) από εκει πέρα θα ανοίξει ένα παράθυρο και θα βλέπεις ότι κανονικά έβλεπες στην οθόνη του pc σου κατά την εγκατάσταση. δλδ δημιουργεί σε ένα παράθυρο, εφαρμογή, το εικονικό λειτουργικό. μπορείς να κάνεις και full screen και να δουλεύεις κανονικά windows ή να βάλεις windows στην δεύτερη οθόνη full screen και machitosh στο main monitor.

κατά την εγκατάσταση θα σου προτείνει και έναν άλλο τρόπο να τρέχεις widnows προγράμματα μέσα από το mac. αυτό δε το διάλεξα να σου πω την αλήθεια, δε ξέρω πως λειτουργεί ακριβώς. αν θες δοκίμασε το. θα καταλάβεις πότε στο ρωτάει αυτό, θα στο έχει σε γραφικό στην οθόνη.

drivers θα βάλεις από το boot camp. από αυτό γίνεται και ο φυσικός τρόπος που θα σου πω παρακάτω.

 

αυτός είναι ο virtual τρόπος αλλά δε μπορώ να πω ότι τα windows πηγαίνουν καλά. τον χρησιμοποιώ όταν θέλω να κάνω κάτι στα windows επιγόντος και δε θέλω να κάνω reboot. αν θες να δουλέψεις windows δε θα στον πρότεινα. καλύτερα να το κάνεις φυσικά.

 

ο άλλος τρόπος είναι να χωρίσεις τον σκληρό του mac σε δύο partition και στο ένα να εγκαταστήσεις windows. και πάλι όλα είναι αυτόματα και ποιο εύκολα απ ότι ακούγονται. πηγαίνεις

applications -> utilities -> boot camp assistant

continue -> τσεκάρεις να κατεβάσει drivers (ίσως έχει ποιο καινουργιους από αυτούς που έχει ήδη) και το install windows. μετά διαλέγεις την δεύτερη επιλογή να το σώσει στον φάκελο που θα σου προτείνει, νομίζω windows support. το αφήνεις αρκετή ώρα να κατεβάσει τους drivers (αν δεν έχεις καλό internet παρέλειψε το δεύτερο τσεκάρισμα. μπορεις να το κάνεις μετά αν χρειαστεί μέσα από τα windows.) μετά δημιουργείς partition και συνεχίζεις την εγκατάσταση, θα σε καθοδηγήσει μόνο του. είναι απλό.

να θυμάσαι ότι σε περιβάλλον windows θα πρέπει να κάνεις reboot in mac os από κάτω δεξιά, μια επιλογή με μαυρο ρόμβο αν θυμάμαι καλά. αλλιώς σε κάθε επανεκκίνηση θα μπαίνει σε windows.

δοκίμασε το και αν χρειαστείς κάτι πες μου. με τον δεύτερο τρόπο θα πάθεις πλάκα πόσο γρήγορα πηγαίνουν τα windows!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 277
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έγω έχω τα Win7 με patrition ή μπορείς μέσω MAC OS να τα έχεις εικονικά με το Parallel ή το VMware Fusion.

Άν αποφασίσεις να κάνεις partition περνάς τα Win και μετά κάνεις Bootcamp update με το Mac OS installation cd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν θελησεις να σβησεις τα windows 7 πας στο Bootcamp και μεγολωνεις τερμα το partition tou mac μονο?μετα το mac ios μπουταρει κανονικα?το εχει κανει κανεις?

 

Ναι απο Utilities και Bootcamp το έχω κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθω να κανω update to boot camp και μου ζηταει κωδκο και για username μου βγαζει το ονομα πλαισιο απο εκει που το αγορασα.παταω οκ χωρις να βαλω κωδικο και προχωραει το update αλλα δεν το κανει τελικα και βγαζει download can not be continue..

τι φταιει αραγε μηπως εχουν βαλει κωδικο στο πλαισιο?

μπορω να βαλω τα 7 χωρις update to boot camp?

ασχετο πως αλλαζω γλωσσα απο το πληκτρολογιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο θα ήταν να κανεις μια εγκατάσταση από την αρχή αν κατάλαβα καλα έχεις κάποιο demo από το πλαισιο και είναι λογικό να μην είσαι administrator στο μηχάνημα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που εννοεί ο Komos είναι πως, το γεγονός πως στο Mac σου υπάρχει χρήστης Plaisio, σημαίνει πως κάποιος (λογικά από το Πλαίσιο) είχε ανοίξει και σετάρει τον υπολογιστή πριν τον αγοράσεις(*). Συνήθως αυτό γίνεται στα μηχανήματα που χρησιμοποιούν ως demo στα καταστήματα.

 

Εφ' όσον αυτό είναι αλήθεια, αφού δεν ξέρεις τί ρυθμίσεις και πείραγμα έχει φάει το μηχάνημα πριν το πάρεις στα χέρια σου, καλό θα ήταν να κάνεις ένα format και να περαστούν όλα από την αρχή.

 

 

 

(*) Κανονικά, όταν ανοίγεις για πρώτη φορά ένα Mac ή αφού του κάνεις format, δεν σε βγάζει κατευθείαν στο desktop αλλά σε ρωτάει γλώσσα, τοποθεσία, και τα στοιχεία σου έτσι ώστε να σου φτιάξει ένα νέο user account με όνομα και password που θα ορίσεις εσύ. Αν δεν το έκανε αυτό όταν το αγόρασες, σημαίνει πως το έκανε κάποιος άλλος πριν από σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως κανω φορματ σε μακ?αν δεν κανω θα εχω σοβαρο προβλημα στο μελλον?εχουν βαλει κωδικο δικο τους στο user :plaisio?πως μπορω να το τσεκαρω?τα cd τα εχω.thnxs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως κανω φορματ σε μακ?αν δεν κανω θα εχω σοβαρο προβλημα στο μελλον?εχουν βαλει κωδικο δικο τους στο user :plaisio?πως μπορω να το τσεκαρω?τα cd τα εχω.thnxs

 

http://www.ehow.com/how_5863512_format-imac.html

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

παιδια εγω θαλω να μην εχω καθολου mac στο λαπτοπ, μονο τα win7. πως το κανω ?

εβαλα το cd των win αλλα δεν ξεκιναει. μπορω να διαλεξω να ξεκιναει το λαπτοπ πρωτα απ τον οδηγο cd και μετα απ τον δίσκο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση..

Σε διπύρηνο macbook pro με 8 gb ram με ssd και Lion.

Εαν βαλω parralels με windows 7 θα τρεχει καλα;

Για μια εφαρμογη επεξερασιας ηχου τα θελω βασικα τα windows που δεν υπαρχει σε mac..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά θέλω να κάνω τα εξής:

1. Να εγκαταστήσω σε MacBook Air τα Windows 7 x64 μέσω Boot Camp. Πως θα το κάνω χωρίς DVD?

2. Να συνδέσω το MacBook Air στην καινούργια 27" οθόνη μέσω thunderbolt και να εκμεταλλευτώ τη συνδεσμολογία της (και το Firewire port). Θα καταφέρουν τα Windows να "δουν" τις συνδέσεις της οθόνης; Θα τις χρειαστώ για επέκταση δίσκων και το Firewire για το σύστημα ήχου που χρησιμοποιώ.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω δε μπορείς να κάνεις εγκατάσταση από iso ή usb μέσω boot camp, πρέπει να είναι cd. δε παίρνω και όρκο αλλά δε ξέρω πως κατά την εγκατάσταση θα του πεις να "δει" το flash (το iso δε θα το δει απ ότι νομίζω), όταν θα ξεκινήσει η εγκατάσταση των windows. δλδ σε pc πας στο BIOS και λες να ξεκινήσει από flash usb εδώ πως θα το κάνεις?

 

τα windows θα δουνε κανονικά τα πάντα από το Macbook, θα κατεβάσει τους τελευταίους drivers το bootcamp πριν την εγκατάσταση.

 

απ ότι κατάλαβα θες να βάλεις windows για να δουλέψεις μουσική. έχω την εντύπωση ότι ΟΛΟΙ, όπως και εγώ, φεύγουν από τα windows για να πάνε σε περιβάλλον mac για μουσική (επεξεργασίας, ηχογράφησης κτλ), λόγω καλύτερου και επαγγελματικότερου περιβάλλον .. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...