Προς το περιεχόμενο

Windows σε apple υπολογιστές


barbastroumf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα χρειαστείς ένα cd. Οι drivers θα γραφτούν στο cd μέσα από μία αυτόματη διαδικασία από το μενού του bootcamp. Μετά την εγγραφή του cd θα σου ζητηθεί να εισάγεις το cd των Windows τα οποία θα ολοκληρώσουν μόνα τους την εγκατάστασή τους.

 

Μέσα στο cd των drivers θα βρεις ένα εκτελέσιμο αρχείο (.exe) με το οποίο θα γίνει η εγκατάσταση όλων των drivers (υποστηρίζει 32bit και 64bit).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Απαντ. 277
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά.

Θα ήθελα αν γίνεται να κάνουμε και μια αναφορά για την εγκατάσταση Window 7 η Vistα σε Macbooκ pro retina όπου δεν έχει ενσωματωμένο CD.

Αγόρασα εξωτερική συσκευή CD αλλά όταν έκανα το partition από το bootcamp ο υπολογιστής έκανε restart με πήγε στην οθόνη του Vista και απο εκεί και έπειτα το πληκτρολόγιο δεν δούλευε επειδή δεν ειχαν περαστεί οι Drivers( τους έιχα αποθηκεύσει σε Usb) αλλά ούτε και η εξωτερική συσκευή όπου είχα μέσα το CD των Vista.

Έκλεισα τον υπολογιστή και όταν τον ανοιξα μου έβγαλε το κλασσικό μύνημα βάλτε το σιντι και πατήστε ενα κουμπί.

Μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα .

 

Βρίσκομαι σε 10.8(με dvd drive) mid 2010mbp και προσπαθώ να περάσω win8 RC μεσω bootcamp assistant δυστυχώς όμως

δεν μου βγάζει καν επιλογή για φτιάξω το bootable φλασακι ούτε για να το κάψω σε dvd..

 

Φταίει οτι επιχειρώ να περάσω win8 και όχι 7 ή παλιότερα ή κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιλογή για δημιουργία bootable USB με το setup των windows είναι ενεργή μόνο στα Mac που δεν έχουν ενσωματωμένο DVD Drive (δηλαδή στα MacBook Air, Retina MacBook Pro, Mac Mini). Στα υπόλοιπα Mac, ο BootCamp Assistant επιμένει να χρησιμοποιήσει το DVD-R. Κάπου κάποτε είχα δει ένα κόλπο για να παρακάμψεις αυτόν τον περιορισμό αλλά δε θυμάμαι πλέον που...

 

Αφού δε σε αφήνει ούτε να κάψεις τα windows σε DVD, τότε μάλλον δεν υποστηρίζει τα windows 8 ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιλογή για δημιουργία bootable USB με το setup των windows είναι ενεργή μόνο στα Mac που δεν έχουν ενσωματωμένο DVD Drive (δηλαδή στα MacBook Air, Retina MacBook Pro, Mac Mini). Στα υπόλοιπα Mac, ο BootCamp Assistant επιμένει να χρησιμοποιήσει το DVD-R. Κάπου κάποτε είχα δει ένα κόλπο για να παρακάμψεις αυτόν τον περιορισμό αλλά δε θυμάμαι πλέον που...

Έψαξα και βρήκα όντως αυτό το κόλπο , άλλαξα την .plist αλλά πάλι τίποτα.. Μάλλον φταίνε όντως τα win8!

 

φτιαξε το partition που θες για τα win

περνα το refit

και μπουταρε απο το φλασακι που εχεις φτιαξει...

τα υπολοιπα γνωστα..

 

Έχω ήδη φτιάξει το partition και έφτιαξα το φλασάκι από άλλο pc με win7. Δεν θα έπρεπε να περνάει κανονικά ; Παίζει ρόλο που δεν έχω το refit ? Δεν γνωρίζω τι είναι αυτό οπότε μπορεί η ερώτηση μου να έιναι και κουλή :rolleyes:

 

UPDATE : Ακόμα και με το refit δεν μου εμφανίζει το φλασακι στην οθόνη που επιλέγω από που να μπουτάρω ! Φοβάμαι μήπως δεν έχω δημιουργήσει σωστά το φλασάκι αν και δεν νομίζω! Πως μπορω να φτιάξω bootable φλασακι μέσα από το macOS?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Θέλω να εγκαταστήσω Windows 7(έχω απο τον θείο) και δεν έχω το dvd με τα drivers από apple. Τι κάνω? (είναι macbook pro 2010 to a1278).

 

Θέλω να εγκαταστήσω win λόγω ότι δεν μπορώ να απεγκαταστήσω τα snow leopard επειδή δεν έχω internet(έχω ποστάρει και σε άλλο section το προβλημά μου).

 

Θα βρει drivers το windows update όταν καταφέρω να τα εγκαταστήσω?

 

Είμαι στα όρια να το πουλήσω το mac και να πάρω ένα πραγματικό λάπτοπ , γιατί καλή η apple αλλά έχει και τις βλακείες της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μια ερωτηση μηπως γνωριζει κανεις για να μην ανοιγω νεο θεμα.

στην δουλεια μου χρησιμοποιω mathematica σε ενα laptop win7. αν στο 2011 early mbp μου (ι7 2.0) βαλω ram 16gb και φορτωσω win7 ultimate με parallels, πιστευετε θα μπορω να τρεξω αξιοπρεπως την mathematica; ενδεχομενως πιο γρηγορα απο οτι τωρα; (c2d 1.8)

 

επισης γνωριζω οτι παιζει mathematica και για mac, αλλα παραλληλα κατα καιρους τρεχω κι αλλα προγραμματα σε περιβαλλον win, οποτε θα με ενδιεφερε μια τετοια λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά,

 

έκανα εγκατάσταση τα windows 8 μέσου του προγράμματος boot camp όλα κάλα μέχρι εδώ.

Το πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν μπορώ να συνδεθώ με wifi δηλ. δεν μου βγάζει καν το εικονίδιο με τις γραμμές του σήματος ώστε να επιλέξω κάποιο δίκτυο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Στα Windows, πήγαινε στο Control Panel Και βρες το εικονίδιο Boot Camp. Εκεί θα βρεις επιλογή για να ορίσεις το partition του Mac OS X ως το Startup Disk.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μια ερωτηση μηπως γνωριζει κανεις για να μην ανοιγω νεο θεμα.

στην δουλεια μου χρησιμοποιω mathematica σε ενα laptop win7. αν στο 2011 early mbp μου (ι7 2.0) βαλω ram 16gb και φορτωσω win7 ultimate με parallels, πιστευετε θα μπορω να τρεξω αξιοπρεπως την mathematica; ενδεχομενως πιο γρηγορα απο οτι τωρα; (c2d 1.8)

 

επισης γνωριζω οτι παιζει mathematica και για mac, αλλα παραλληλα κατα καιρους τρεχω κι αλλα προγραμματα σε περιβαλλον win, οποτε θα με ενδιεφερε μια τετοια λυση.

 

 

Εχω βάλει στο δικό μου mbp (i7 8 gb Ram) parallels και windows 7 ultimate και τρέχουν απίστευτα γρήγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...