Προς το περιεχόμενο

Windows σε apple υπολογιστές


barbastroumf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 277
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσπαθώ να κάνω εγκατάσταση σε Mac OS Lion  τα windows 7 ultimate μέσω bootcamp. Ενώ φαίνεται ότι γίνονται όλα σωστά, όταν τελειώνει η εγκατάσταση δεν μπαίνει στα windows (εμφανίζει την αρχική μπάρα των windows που φορτώνει στο μαύρο φόντο και μετά μαυρίζει όλη η οθόνη). Αν κάνω εκκίνηση με πατημένο alt και πάω στα Mac os μπαίνει κανονικά. 

Έχω ήδη δοκιμάσει 2 διαφορετικές εκδόσεις των windows και έκανε ακριβώς τα ίδια και στις 2. Υπάρχει περίπτωση να φταίνε αυτές οι  "εκδόσεις" και να πρέπει να πάω να αγοράσω μια άλλη; φοβάμαι μην αγοράσω και τραβάω τα ίδια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καμια εξέλιξη έχουμε με το installation των windows για όσους έχουν βγάλει το SuperDrive?

Το είχα φτασει εώς ένα σημείο αλλα κολλάει στην εκκίνηση..

Δεν μιλάω για virtualization ..parallels κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Υπάρχει λύση, αλλα πρέπει πρώτα να φτιάξεις ένα bootable usb με windows. B)

 

Δείτε αυτό, θα βοηθήσει :-)

 

http://howto.cnet.com/8301-11310_39-20020513-285/install-win-7-on-macbook-air-from-a-usb-drive/

 

(παίζει για όλα τα mac)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Συγνωμη αλλα επειδη ειμαι τελειως ασχετος με τα mac. Mπορουμε να κανουμε εγκατασταση παραλληλα με windows και οταν ανοιγουμε τον υπολογιστη να επιλεγουμε το αντιστοιχο διαμερισμα, οπως γινετε και με τα linux? Eιναι δωρεαν τα mac οπως τα linux? Eυχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Συγνωμη αλλα επειδη ειμαι τελειως ασχετος με τα mac. Mπορουμε να κανουμε εγκατασταση παραλληλα με windows και οταν ανοιγουμε τον υπολογιστη να επιλεγουμε το αντιστοιχο διαμερισμα, οπως γινετε και με τα linux? Eιναι δωρεαν τα mac οπως τα linux? Eυχαριστω.

Eρχεται με κάθε mac μηχανημα. Δεν ειναι δωρεαν. Για τα υπολοιπα ναί μπορούμε.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη αλλα επειδη ειμαι τελειως ασχετος με τα mac. Mπορουμε να κανουμε εγκατασταση παραλληλα με windows και οταν ανοιγουμε τον υπολογιστη να επιλεγουμε το αντιστοιχο διαμερισμα, οπως γινετε και με τα linux? Eιναι δωρεαν τα mac οπως τα linux? Eυχαριστω.

To(*) Mac OS X δίνεται δωρεάν με αγορά υπολογιστή Apple (ή με 30ευρώ αν ο apple σου έχει παλιότερη έκδοση και θέλεις να αγοράσεις την τελευταία).

 

Στους υπολογιστές Apple μπορείς να βάλεις και δεύτερο λειτουργικό (Windows, Linux κλπ) σχετικά εύκολα.

 

Αν δεν έχεις υπολογιστή Apple, δεν μπορείς νόμιμα να βάλεις Mac OS X, ακόμα κι αν το αγοράσεις γνήσιο. Υπάρχουν τρόποι να το εγκαταστήσεις "παράνομα" αλλά θα πρέπει και το hardware του υπολογιστή σου να είναι συμβατό. Υπάρχει ήδη μια τεράστια συζήτηση πάνω σε αυτό το θέμα εδώ: Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC

 

 

* Το μόνο λειτουργικό σύστημα στο οποίο αναφερόμαστε στον πληθυντικό είναι τα Windows. Στα υπόλοιπα αναφερόμαστε στον ενικό, πχ το Mac OS X, το Linux κλπ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους φίλους μας που παιδεύονται με την εγκατάσταση windows μέσω bootcamp, ας ριξουν μια ματια εδώ: (και τις δυο σελίδες, μαζι με τα λινκς)

 

Ορίστε και επ'ευκαιρίας ο επίσημος οδηγος της Apple, για την εγκατάσταση windows μεσω bootcamp: (.Pdf)

 

 

Επίσης για όσους εχουν βαλει OptiBay, στον Mac τους, δεν εχω ακούσει, ουτε καταφέρει προσωπικά (στον παλιο Macbook Pro late 2009 που ειχα) να περάσω windows, με κανέναν απο τους παραπανω τροπους που αναφερονται. (π.χ rEFitB)

 

(...οχι βέβαια οτι σημαίνει κάτι το παραπάνω)!  ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

μα αυτό είναι το θέμα για όσους έχουν βάλει το optibay..δεν νομίζω να θέλει κανείς να ανοίξει το μηχάνημα για μια εγκατάσταση....

Εχω ενεργοποιήσει να εμφανίζεται η δημιουργία USB WINDOWS στο bootcamp ,κατεβάζει και τους οδηγούς ..εχω εγκαταστήσει και το refit αλλά στο μπουτάρισμα κολάει οτι και να κάνεις το usb φλασάκι που έχει δημιουργηθεί.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα αυτό είναι το θέμα για όσους έχουν βάλει το optibay..δεν νομίζω να θέλει κανείς να ανοίξει το μηχάνημα για μια εγκατάσταση....

Εχω ενεργοποιήσει να εμφανίζεται η δημιουργία USB WINDOWS στο bootcamp ,κατεβάζει και τους οδηγούς ..εχω εγκαταστήσει και το refit αλλά στο μπουτάρισμα κολάει οτι και να κάνεις το usb φλασάκι που έχει δημιουργηθεί.. 

Συγνώμη αλλα το bootcamp δεν νομίζω να φτιάχνει USB windows,αλλα ειναι για να περνάει σε φλασακι ή cd τους drivers για το windows.

Το refit ειναι σαν ένας boot loader και όσοι έχουν βάλει optibay συνήθως έχουν βάλει το DVD σε USB θήκη και αν χρειαστει μπουτάρουν απο εκει με το DVD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγνώμη αλλα το bootcamp δεν νομίζω να φτιάχνει USB windows,αλλα ειναι για να περνάει σε φλασακι ή cd τους drivers για το windows.

Το refit ειναι σαν ένας boot loader και όσοι έχουν βάλει optibay συνήθως έχουν βάλει το DVD σε USB θήκη και αν χρειαστει μπουτάρουν απο εκει με το DVD.

 

Το έχω κάνει με επιτυχία.. Ενεργοποιείται η κρυμένη επιλογή στο bootcamp για δημιουργία usb windows.. την έχουν τα macbook air ή ο οδηγός προοριζόταν για Air ας το επιβεβαιώσει κάποιος το τελευταίο.

https://discussions.apple.com/thread/3410900?start=30&tstart=0

Η λύση στην 3η σελίδα

Φυσικά πρέπει να έχεις μια έκδοση windows για να κάνει την διαδικασία.

 

αλλες χρησιμες σελιδες και οδηγοί που έχω φιλτράρει ειναι οι παρακάτω και αφορούν εγκατάσταση windows σε mac χωρίς internal drive.

 

http://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/

http://thenextweb.com/lifehacks/2012/08/05/install-windows-7-boot-camp-no-optical-drive/

https://discussions.apple.com/thread/3410900?start=45&tstart=0

http://8na.de/?p=124

Επεξ/σία από Prof_Chaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To bootcamp σε όσους Mac δεν εχουν οπτικό δίσκο (Air, Retina) δίνει την επιπρόσθετη επιλογή, να δημιουργήσεις ενα bootable usb με το αρχειο windows που εχεις κατεβάσει στην επιφάνεια του Mac σου. 

 

Αρκεί να ειναι σε αρχείο .iso, και ανάλογης χωρητικότητας στικακι. Συνήθως ένα 8αρι (gb) κανει μια χαρα. 

 

Η διαδικασία ειναι απλή, και 'σχετικά' γρήγορη. Περνάει το αρχείο στο στικακι μαζι με τους drivers, και το κανει bootable. Eτσι με το τέλος της δημιουργίας ξεκινα αυτόματα η εγκατάσταση των windows στο bootcamp μέσω φλασακι. 

 

Κατα αυτον τον τρόπο περασα και εγω τα Windows 8 Pro.

 

Μπορείτε να το δειτε ανά πασα στιγμή σαν τριτο δίσκο, πατώντας alt κατά την εκκίνηση του Mac. 

 

(...αρκει να ειναι συνδεδεμένο το στικακι εννοείται)!

 

Create-Bootable-USB-Drive-for-Windows7-I

Επεξ/σία από iLuxus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To bootcamp σε όσους Mac δεν εχουν οπτικό δίσκο (Air, Retina) δίνει την επιπρόσθετη επιλογή, να δημιουργήσεις ενα bootable usb με το αρχειο windows που εχεις κατεβάσει στην επιφάνεια του Mac σου. 

 

Αρκεί να ειναι σε αρχείο .iso, και ανάλογης χωρητικότητας στικακι. Συνήθως ένα 8αρι (gb) κανει μια χαρα. 

 

Η διαδικασία ειναι απλή, και 'σχετικά' γρήγορη. Περνάει το αρχείο στο στικακι μαζι με τους drivers, και το κανει bootable. Eτσι με το τέλος της δημιουργίας ξεκινα αυτόματα η εγκατάσταση των windows στο bootcamp μέσω φλασακι. 

 

Κατα αυτον τον τρόπο περασα και εγω τα Windows 8 Pro.

 

Μπορείτε να το δειτε ανά πασα στιγμή σαν τριτο δίσκο, πατώντας alt κατά την εκκίνηση του Mac. 

 

(...αρκει να ειναι συνδεδεμένο το στικακι εννοείται)!

 

Create-Bootable-USB-Drive-for-Windows7-I

 

και σε όλα τα macbook ενεργοποιείται αρκεί να πειράξεις τo command line για να εμφανιστεί η επιλογή.. εγώ έχω το mid 2010 .. απλά εχω βγάλει το DVD για να βάλω σκληρό δίσκο.

Το πρόβλημα είναι οτι το φλασάκι δημιουργείται κανονικά ,

τα partitions τα φτιάχνει μια χαρά και οταν επαννεκινει για να ξεκινήσει η εγκατάσταση κολάει στο boot ... εκεί είναι το πρόβλημα γενικοτερα για όσους έχουν βγάλει το DVD τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...