Προς το περιεχόμενο

Windows σε apple υπολογιστές


barbastroumf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαφώς και γίνεται, αλλά μια προειδοποίηση. Είναι πολύ αργό με αυτόν τον τρόπο. Αν χρειάζεσαι κάτι απλό καλύτερα φτιάξε ένα άλλο virtual machine και κάνε τη δουλειά σου. Μην μπαίνεις στο bootcamp από vmware. Γίνεται, αλλά δε σε συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 277
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αρχικά, βάλε τα Windows 7 σε dual boot μέσω του bootcamp.

 

Αφού το κάνεις, εγκατέστησε το VMWare κι αυτό θα βρει μόνο του το bootcamp partition, επιτρέποντας σου να χρησιμοποιήσεις τα windows 7 μέσω αυτού.

 

Σε ευχαριστώ, αλλά επειδή έχω ήδη κάνει τα partitions και τις εγκαταστάσεις νόμιζα πως δε θα χρειαζόταν τίποτα άλλο. Τώρα βλέπω πως με το bootcamp θέλει κι άλλη δουλίτσα, οπότε θα το αφήσω. Να είσαι καλά πάντως.

 

 

Σαφώς και γίνεται, αλλά μια προειδοποίηση. Είναι πολύ αργό με αυτόν τον τρόπο. Αν χρειάζεσαι κάτι απλό καλύτερα φτιάξε ένα άλλο virtual machine και κάνε τη δουλειά σου. Μην μπαίνεις στο bootcamp από vmware. Γίνεται, αλλά δε σε συμφέρει.

 

Αυτό θα κάνω τελικά, την καλημέρα μου φίλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και γίνεται, αλλά μια προειδοποίηση. Είναι πολύ αργό με αυτόν τον τρόπο. Αν χρειάζεσαι κάτι απλό καλύτερα φτιάξε ένα άλλο virtual machine και κάνε τη δουλειά σου. Μην μπαίνεις στο bootcamp από vmware. Γίνεται, αλλά δε σε συμφέρει.

Μια χαρά ταχύτητα έχει. Φυσικά και συμφέρει, ειδικά από θέμα χώρου στο δίσκο. Γιατί να δεσμεύεις χώρο για ακόμα ένα virtual disk ενώ έχεις ήδη το bootcamp partition?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί πολύ απλά σέέέέέέρνεται! Εμένα τα vista στο bootcamp κάνουν αιώνες να φορτώσουν όταν τα ανοίγω με vmware. Αντιθέτως win xp και win 7 πάνε σφαίρα από κανονικό virtual disk. Τα 7 μάλιστα τα τρέχω και από εξωτερικό hd σε firewire 800 και πάνε μια χαρά. Αντιθέτως αν κάνω την πλάκα να τρέξω τα vista εκτός ότι το boot time είναι εκνευριστικό, μου γονατίζει και το σύστημα. Τέλος πάντων ας δοκιμάσει και ο φίλος μήπως εγώ έχω κάποιο problem που δεν ξέρω. Βασικά το bootcamp θα το είχα σβήσει, αλλά το θέλω για τα games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως την έχω καταβρεί με VMware Fussion 3 και unity option.

Χθες, το αγόρασα και το ρύθμισα να χρησιμοποιεί το Bootcamp Partition. Δεν είναι και άσχημο.

Πλέον νιώθω πιο οργανωμένος.

Η ανετίλα του Mac OSX χωρίς να σπάνε τα νεύρα σου με τα Windows, και αν χρειαστώ κάτι στα Windows που δεν υπάρχει για Mac, έχω το Fussion και το Bootcamp (αναλόγως με το πόσο βαριά είναι η εφαρμογή που θέλω, την τρέχω η σε Fussion ή σε Bootcamp, χωρίς να χρειάζεται να εγκαθιστώ ξανά τα ίδια σε δυο μεριές).

Έχω τα θετικά και των δυο κόσμων δηλαδή άνετα...!!! :-)

 

Μια χαρά προς το παρόν φαίνονται τα πράγματα.

 

Ευτυχώς είδα προχθές κάποια posts και ανακάλυψα οτι υπάρχει δυνατότητα να χρησιμοποιούμε στο Fussion το Bootcamp partition (πριν αγοράσω το Fussion είχα Virtual Box - Open Source και δεν είχε εκεί αυτή την δυνατότητα). :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς έτσι από περιέργια να χρονομετρήσεις πόση ώρα θέλει μέχρι να σε βγάλει σε ένα πλήρως λειτουργικό desktop έχοντας ήδη τρέξει όλα τα autorun όπως αντιικό messengers gadgets bar κτλ? Μετά μέτρα πόση ώρα θες να σου κάνει το ίδιο με ένα καθ' εαυτού virtual machine? Εκτός αν δεν έχεις. Εγώ πάντως που έχω bootcamp τα vista και 2 vms τα άλλα 2 windows (xp και 7) ομολογώ ότι τα vista απλά σέρνονται. Είμαι σίγουρος ότι αν τα είχα σε κανονικό vm θα πήγαιναν πιο γρήγορα. Και δεν πιστεύω να έχω κάποιο πρόβλημα με το pc μου (το mac εννοώ αλλά είναι pc και αυτό χιχι)! Βέβαια εγώ έχω και αργό σκληρό (5400). Ίσως σε ένα πιο γρήγορο σκληρό (7200 ή SSD) να είναι πολύ πιο γρήγορο το bootcamp μέσω vm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μπορείς έτσι από περιέργια να χρονομετρήσεις πόση ώρα θέλει μέχρι να σε βγάλει σε ένα πλήρως λειτουργικό desktop έχοντας ήδη τρέξει όλα τα autorun όπως αντιικό messengers gadgets bar κτλ? Μετά μέτρα πόση ώρα θες να σου κάνει το ίδιο με ένα καθ' εαυτού virtual machine? Εκτός αν δεν έχεις. Εγώ πάντως που έχω bootcamp τα vista και 2 vms τα άλλα 2 windows (xp και 7) ομολογώ ότι τα vista απλά σέρνονται. Είμαι σίγουρος ότι αν τα είχα σε κανονικό vm θα πήγαιναν πιο γρήγορα. Και δεν πιστεύω να έχω κάποιο πρόβλημα με το pc μου (το mac εννοώ αλλά είναι pc και αυτό χιχι)! Βέβαια εγώ έχω και αργό σκληρό (5400). Ίσως σε ένα πιο γρήγορο σκληρό (7200 ή SSD) να είναι πολύ πιο γρήγορο το bootcamp μέσω vm.

 

Computer: Mac Pro 2009 / GTX285 / GT120 / 6GB RAM / Xeon i7 Nehalem 2.66Ghz

OS HDD: WD 500 GB 7200rpm

OS: Mac OS X Snow leopard (+All Updates)

Boot Applications: Mail.app, Mozilla Thunderbird, iTunes, Skype, Awaken.

Boot Time: ~1:30-1:40 minutes

Notes: Τα Installed Applications που έχω στον Mac είναι απίστευτα πολλά για να τα αναφέρω ένα-ένα...!!! Lool...!!!

 

 

Computer: Mac Pro 2009 / GTX285 / GT120 / 6GB RAM / Xeon i7 Nehalem 2.66Ghz

OS HDD: WD 500 GB 7200rpm (Διαφορετικός HDD από τον Mac HDD)

Το λειτουργικό τρέχει μέσω Fussion 3, loading Bootcamp Partition μέσω του Snow Leopard, όπου έχω ορίσει 4 Χ CPU (Cores) και έχω δώσει στα Windows να έχουν 3.5 GB Ram. Το Partition που έχουν γίνει install τα Windows είναι 200 GB = υπάρχει άπλετος χώρος για VirtualRam)

OS: Win XP Professional English 32Bit (μέσω Fussion 3 το οποίο φορτώνει τα Windows από το Bootcamp Partition)

Boot Applications: ZoneAlarm, Esset Nod 32 Antivirus

Boot Time: ~2:50 - 3:00 minutes

Notes: Τα Windows είναι φρεσκοεγκατεστημένα (μόλις 2 ημερών και γνήσια με όλα τα Updates περασμένα). Τα προγράμματα που είναι περασμένα την στιγμή που έγινε η μέτρηση είναι: Nod32, Firefox, Botcamp 3.1, Safari, Itunes, Quicktime, Zonealarm, Directory Opus (γνήσιο), Syntheyes (γνήσιο), Divx Codec Pack All in one και κάποια έξτρα που υποτίθεται βάζει το Fussion.

 

 

Computer: Mac Pro 2009 / GTX285 / GT120 / 6GB RAM / Xeon i7 Nehalem 2.66Ghz

OS HDD: WD 500 GB 7200rpm (Διαφορετικός HDD από τον Mac HDD/Ανεξάρτητος)

Το Partition που έχουν γίνει install τα Windows είναι 200 GB = υπάρχει άπλετος χώρος για VirtualRam)

OS: Win XP Professional English 32Bit (με καθαρό Boot σε Bootcamp)

Boot Applications: ZoneAlarm, Esset Nod 32 Antivirus

Boot Time: ~3:20 minutes

Notes: Τα Windows είναι φρεσκοεγκατεστημένα (μόλις 2 ημερών και γνήσια με όλα τα Updates περασμένα). Τα προγράμματα που είναι περασμένα την στιγμή που έγινε η μέτρηση είναι: Nod32, Firefox, Botcamp 3.1, Safari, Itunes, Quicktime, Zonealarm, Directory Opus (γνήσιο), Syntheyes (γνήσιο), Divx Codec Pack All in one και κάποια έξτρα που υποτίθεται βάζει το Fussion.

 

 

Σημείωση:

 

  • Όλες οι μετρήσεις έχουν γίνει μέχρι να "ησυχάσει ο HDD" και όχι μέχρι να είναι σχετικά έτοιμο το λειτουργικό να εκτελέσει/ανοίξει άνετα ένα νέο πρόγραμμα.
  • Επίσης στα Windows καμιά 10-20 Seconds τα έτρωγε ο HDD από το Nod32 που κάνει Scan τα βασικά αρχεία σε κάθε boot (και αυτό σημαίνει ότι στους χρόνους που έγραψα συμπεριλαμβάνεται και αυτό = "μέχρι να ησυχάσει ο HDD").
  • Όταν boot-αρα σε WinXP/Bootcamp (πατώντας Alt για να μου βγάλει την επιλογή λειτουργικού) ο χρόνος ξεκίνησε να μετράει όταν επέλεξα και έκανα κλίκ στο βελάκι των WinXP, ενώ όταν Boot-αρα σε Mac OSX Snow Leopard, ο χρόνος ξεκίνησε να μετράει όταν φάνηκε το μηλαράκι στην άσπρη οθόνη (αυτό που βγάζει μετά τον ήχο εκκίνησης του Mac).
  • (Στις αρχές - όταν πρωτοπήρα τον Mac και χωρίς τίποτα ιδιαίτερο εγκατεστημένο μέσα το Mac OSX Snow Leopard έκανε περίπου 1 λεπτό για να μπεί και να ησυχάσει ο HDD. Σήμερα μέσα στην χρονομέτρηση συμπεριλαμβάνεται και ο χρόνος που χρειάζομαι μέχρι να κινήσω το mouse, να πατήσω στο Username μου και αφού εμφανιστεί το πλαίσιο για τον κωδικό, να γράψω το Login Password μου και να πατήσω enter. Οι κυρίαρχες διαφορές του τότε με το τώρα είναι το "τι προγράμματα έχω βάλει να φορτώνουν στην αρχή" όταν μπαίνει ο Mac στο Os X Snow Leopard).
  • Το χρονόμετρο που χρησιμοποιήθηκε είναι αυτό που διαθέτει το iPhone.
  • Οι ανοχές που δίνω στην κάθε μέτρηση είναι (+/- ) 5 Seconds (λόγω πιθανού ανθρώπινου λάθους)
  • Στους Χρόνους αναφέρω "από τόσο έως τόσο" για να καλύψω τις ανοχές αλλά και το πιθανό "Bandwidth" των πολλαπλών χρονομετρήσεων.
  • Οι μετρήσεις έγιναν "στα γρήγορα" και χωρίς ιδιαίτερη "επιστημονική ακρίβεια" (απλώς και μόνο για να έχουμε ένα σημείο αναφοράς / στο περίπου τι παίζει).

Επεξ/σία από vag3d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1,5 λεπτό για να μπεις στο MacOS με τέτοιο μηχάνημα; :confused:

 

Ναι, φορτώνω όμως στην αρχή κάποια προγράμματα που τα θέλω πάντα ανοικτά

Mail.app, Mozilla Thunderbird, iTunes, Skype, Awaken, και ο χρόνος μετράει μέχρι να ακούσω τον HDD να ησυχάζει τελείως.

 

Στην αρχή αν θυμάμαι καλά στο Mac OsX έμπαινε μέσα σε 1 λεπτό.

 

Πόσο θα έπρεπε να είναι δηλαδή με κανονικό (όχι SSD) HDD?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
στα Windows 7 η ώρα πάει 3 ώρες πίσω! την έχω αλλάξει άπειρες φορές, του έχω πει να μη κάνει sync αλλά τίποτα. 3 ώρες πίσω!!! Στο snow όλα okay!

 

Αυτο συμβαινει σε ολα τα συστηματα με dual boot windows και mac os x, γιατι τα 2 λειτουργικα υπολογιζουν διαφορετικα την ωρα που υπαρχει αποθηκευμενη στο efi. (το osx βασει gmt)

Υπαρχουν μερικοι τροποι για να το διορθωσεις:

http://www.mydellmini.com/forum/dual-booting/17533-os-x-resets-bios-time-gmt-each-boot.html

http://superuser.com/questions/11150/clock-on-my-mac-gets-altered-when-i-boot-into-windows

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
στα Windows 7 η ώρα πάει 3 ώρες πίσω! την έχω αλλάξει άπειρες φορές, του έχω πει να μη κάνει sync αλλά τίποτα. 3 ώρες πίσω!!! Στο snow όλα okay!

 

Αυτο συμβαινει σε ολα τα συστηματα με dual boot windows και mac os x, γιατι τα 2 λειτουργικα υπολογιζουν διαφορετικα την ωρα που υπαρχει αποθηκευμενη στο efi. (το osx βασει gmt)

Υπαρχουν μερικοι τροποι για να το διορθωσεις:

http://www.mydellmini.com/forum/dual-booting/17533-os-x-resets-bios-time-gmt-each-boot.html

http://superuser.com/questions/11150/clock-on-my-mac-gets-altered-when-i-boot-into-windows

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...