Προς το περιεχόμενο

Windows σε apple υπολογιστές


barbastroumf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περασα εχτες τα Windows 7 χ64 αλλα δεν μπορω να περασω drivers μετα την εγκατασταση.Εβαλα το cd που μου ειχαν δωσει με την αγορα αλλα δεν εχει καποια επιλογη για να περασω drivers

 

EDIT:Καταφερα τελικα να περασω τους drivers και δουλευουν ολα κανονικα εκτος απο το mouse

Επεξ/σία από skarpelos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 277
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

και εγω αυτο θελω να ρωτησω windows 7 μπαινουν σε mac?

 

κανονικότατα....

 

Μπορει να μπει οποιαδηποτε εκδοση windows 7 ?

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι Γιάννης κανονικά. Έχω dual boot με snow leopard + windows 7 ultimate

 

Ευχαριστω.Με home premium ελπιζω να μην υπαρχει προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παίδες συνολικά μπορεί να απαντήσει κάποιος που να έχει δοκιμάσει windows σε macbook pro, αξίζει η διαδικασία, ή θα υπάρχουν προβλήματα και flaws ?

 

Θέλω να πάρω ένα ποιοτικό laptop 13" και είμαι ανάμεσα σε macbookpro 13" και vaio z 13", μόνο που το sony πάει 500€ παραπάνω (αλλά με ssd). Τα έχω δει και τα δυο (το ΜΒP το έχω δουλέψει αρκετά κιόλας) και πραγματικά είναι και τα δυο ότι πιο στιβαρό έχω δει.

 

To macosΧ δεν με ενδιαφέρει καθόλου, το δούλεψα για 2 βδομάδες και δεν με βόλεψε καθόλου για τις εργασίες που χρειάζομαι τον υπολογιστή. Δλδ αν υπάρχει τρόπος να απεγκαταστήσω εντελώς το macosX και να υπάρχουν μόνο win7 x64 θα μαι μιά χαρά για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το MacOsX είναι ότι πιο σταθερό έχω δουλέψει για εργασίες καθημερινές, graphics και video editing. Παρόλαυτά παρότι έχω macbook pro 17" και MacPro 8core είμαι αναγκασμένος να τρέχω windows λόγω εργασίας στο πρόγραμμα βίντεο Edius. Έχω δοκιμάσει όλα τα λειτουργικά και το πιο αξιόπιστα είναι τα XP για λόγους συμβατότητας drivers, προγραμμάτων κλπ. Αν μπορείς να βάλεις την 64bitέκδοση θα είσαι άρχοντας και πολύ γρήγορος. Στα Seven είχα πολλά θέματα με ασυμβατότητες και τα πέταξα αμέσως. Τα Vista δεν τα συζητάω. Ο μόνος τρόπος να έχεις μόνο Windows είναι να εγκαταστήσεις το MAcOsX, μετά με bootcamp να βάλεις windows και έπειτα με το dvd του macos να ξεκινήσεις επανεγκατάσταση και μέσω της λειτουργίας DiskUtility να κάνεις φορμάτ το σκληρό με το macos και χωρίς να προχωρήσεις την εγκατάσταση, να κάνεις restart. Αν όλα πάνε καλά θα ανοίγει στα Windows. Αν όχι όταν κάνει boot θα πατάς παρατεταμένα το c στο πληκτρολόγιο και θα επιλέγεις λειτουργικό. Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Παιδιά έχω κανει install τα XP στον imac. Ενώ όταν κάνω ρεσταρτ από τα XP μπορώ να επιλέξω με το alt το λειτουργικο, όταν είμαι σε λεοπαρντ και κανω ρεσταρτ δεν μου βγαζει αυτή την επιλογή. Επίσης στο start up disk δεν μου βγαζει τα xp σαν επιλογή, ενώ se windows στο menu του bootcamp βγάζεικαι τα δύο λειτουργικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

να ρωτήσω και εγώ μια απορία που έχω, με τους ιούς τι γίνεται? πχ στο macos δεν έχω internet security (στο pc έχω το kaspersky ). Όταν βάλω τα windows 7 θα πρέπει να βάλω και το kaspersky... Άμα περάσει ιός, μπορεί να μολύνει και το partision με το macos?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάστε να μου πείτε ιδέες. Όταν είμαι στα windows και θέλω να αποθηκεύσω ένα αρχείο στο partition του mac μου λέει ότι δεν μπορει. Μπορώ να κάνω κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Mac OS X χρησιμοποιεί το σύστημα αρχείων HFS+. Τα Windows κανονικά δεν μπορούν να διαβάσουν δίσκους με τέτοιο σύστημα αρχείων. Πρέπει να εγκαταστήσεις κάποιο πρόγραμμα στα windows για να το κάνει αυτό. Δε θυμάμαι τώρα το όνομα του αλλά με ένα googl-ισμα είμαι σίγουρος πως κάτι θα βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...