Προς το περιεχόμενο

Πρεμιέρα της ψηφιακής τηλεόρασης


Psyx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσοι σκοπεύετε να αγοράσετε αποκωδικοποιητή βεβαιωθείτε οτι είναι MPEG-4. Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι νταβατζιλίκι έχει να γίνει με το stock των MPEG-2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 527
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στο θέμα μας, ψάχνω και κάνω ρυθμίσεις από το πρωί αλλά Degea γιοκ...

ούτε καν ανιχνεύεται από το σύστημα έστω κ σε χαμηλή ποιότητα σήματος... Όλα οκ με τα υπόλοιπα πάντως (τρια της ερτ κ το ρικ)

 

Η tv ειναι lg plasma με ενσωματωμένο δέκτη κ mpeg4 φυσικά...

Περιοχή Λουτράκι-παραλία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θέμα μας, ψάχνω και κάνω ρυθμίσεις από το πρωί αλλά Degea γιοκ...

ούτε καν ανιχνεύεται από το σύστημα έστω κ σε χαμηλή ποιότητα σήματος... Όλα οκ με τα υπόλοιπα πάντως (τρια της ερτ κ το ρικ)

 

Η tv ειναι lg plasma με ενσωματωμένο δέκτη κ mpeg4 φυσικά...

Περιοχή Λουτράκι-παραλία

 

Τσεκαρισμένα MPEG-4? Το λέει το manual?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το κοίταξα, μου πεταει το logo mpeg4 πάνω δεξιά στα στοιχεία του καναλιού-σύνδεσης-ποιότητας-ώρας κ λοιπά μόλις αλλάζεις κανάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Μένω Ζωγράφου και η κεραία μου (αναλογική) δεν μου δίνει καλό σήμα. Είτε χίονια, είτε πιο καθαρή αλλά με είδωλα. Σκέφτομαι να πάρω ενισχυτή αν και με προβληματίζει μήπως απλά ενισχύσει τα είδωλα.

Η ψηφιακή εκπομπή θα έχει καλύτερη εικόνα; Παίζει δηλαδή ρόλο το αν βλέπω καλά την αναλογική για το πως θα βλέπω την ψηφιακή;

Και ακόμα, να πάρω ενισχυτή; Θα με βοηθήσει και στην ψηφιακή (όπου θα χρειαστώ και αποκωδικοποιητη);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Μένω Ζωγράφου και η κεραία μου (αναλογική) δεν μου δίνει καλό σήμα. Είτε χίονια, είτε πιο καθαρή αλλά με είδωλα. Σκέφτομαι να πάρω ενισχυτή αν και με προβληματίζει μήπως απλά ενισχύσει τα είδωλα.

Η ψηφιακή εκπομπή θα έχει καλύτερη εικόνα; Παίζει δηλαδή ρόλο το αν βλέπω καλά την αναλογική για το πως θα βλέπω την ψηφιακή;

Και ακόμα, να πάρω ενισχυτή; Θα με βοηθήσει και στην ψηφιακή (όπου θα χρειαστώ και αποκωδικοποιητη);

 

Η ψηφιακή έστω και 40% σήμα να έχει, βλέπεις πεντακάθαρα χωρίς είδωλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Άρα με αυτό που μου λες καταλαβαίνω ότι το να αγοράσω τώρα ενισχυτή είναι πεταμένα λεφτά, έτσι...;

Φυσικά με την προϋπόθεση ότι όντως θα αρχίσει η ψηφιακή από Δεκέμβρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Άρα με αυτό που μου λες καταλαβαίνω ότι το να αγοράσω τώρα ενισχυτή είναι πεταμένα λεφτά, έτσι...;

Φυσικά με την προϋπόθεση ότι όντως θα αρχίσει η ψηφιακή από Δεκέμβρη...

 

Μην ανησυχείς, στην Αθήνα θα μπεί άμεσα ο εξοπλισμός. Για εμάς τους υπόλοιπους δεν ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο DVB υπαρχει δυνατοτητα να αλλαζει το bitrate του καναλιου on-the-fly.

 

Δηλαδη, σε περιπτωση που δυο σταθμοι μοιραζονται το ιδιο καναλι, το ενα παιζει ποδοσφαιρο(γρηγορη εικονα) και το αλλο παιζει μια συνεντευξη (αργη εικονα) τοτε θα δωθει μεγαλυτερο bitrate στον ποδοσφαιρικο αγωνα παρα στην συνεντευξη. Αυτο ειναι σαν δυνατοτητα, δηλαδη τα video streams σε ενα καναλι να εχουν διαφορετικο bitrate το καθε ενα, το εαν θα συμβει αυτο ειναι αλλη υποθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο DVB υπαρχει δυνατοτητα να αλλαζει το bitrate του καναλιου on-the-fly.

 

Δηλαδη, σε περιπτωση που δυο σταθμοι μοιραζονται το ιδιο καναλι, το ενα παιζει ποδοσφαιρο(γρηγορη εικονα) και το αλλο παιζει μια συνεντευξη (αργη εικονα) τοτε θα δωθει μεγαλυτερο bitrate στον ποδοσφαιρικο αγωνα παρα στην συνεντευξη. Αυτο ειναι σαν δυνατοτητα, δηλαδη τα video streams σε ενα καναλι να εχουν διαφορετικο bitrate το καθε ενα, το εαν θα συμβει αυτο ειναι αλλη υποθεση.

 

+1, τεσταρισμένο απο εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το DVB ειναι οπως και να το κανουμε μονο βελτιωση απο την αναλογικη τηλεοραση.

 

Το ποσο θα αξιοποιηθει, πιο πολυ εξαρταται απο τα ιδια τα καναλια και οχι απο την Digea.

 

Απο οτι βλεπω μονο το ΣΚΑΙ δειχνει αμεσο ενδιαφερον για την ποιοτητα εκπομπης (16:9)

Επεξ/σία από AnGeLiX
Ακυρο το NTSC.. :(
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...