Προς το περιεχόμενο

Πρεμιέρα της ψηφιακής τηλεόρασης


Psyx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμεις ευτυχως εδω στην πατρα ειμαστε εκτος ελλαδας και δεν εχουμε προβλημα με τα ψηφιακα σε οποιο προτυπο κι αν εκπεμπουν .

 

Ομως μιας και το εχω που το εχω το πισι πηρα με δεκα ευρουλακια το παρακατω τανερακι και οποτε τα φερουν τα καναλια απο τα μερη μας ειτε ετσι ειτε αλλιως θα παιξουν .

 

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.8309

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 527
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1,5 μήνα τηλεόραση η 32LG5600 και δεν θα παίζει τα ψηφιακά;

Και όταν ρωτάς τον πωλητή σου λέει «Ναι, φυσικά».

Άντε να δω πού θα βάλω τον αποκωδικοποιητή που δεν έχω χώρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1,5 μήνα τηλεόραση η 32LG5600 και δεν θα παίζει τα ψηφιακά;

Και όταν ρωτάς τον πωλητή σου λέει «Ναι, φυσικά».

Άντε να δω πού θα βάλω τον αποκωδικοποιητή που δεν έχω χώρο..

 

Και εγώ την ίδια τηλεόραση έχω...απλώς εγώ την εχω για ενα χρόνο. Ελπίζω να βγει καμία PCMCIA card που θα επιτρέπει να δείχνει MPEG4.

 

Πάντως αυτό που μου κάνει εντύπωση ειναι πως πρίν 4 περίπου χρονια αγόρασα μια κάρτα TV (AverMedia) για τον υπολογιστή. Κοιτώντας τίς προδιαγραφές βλέπω οτι απο τότε υποστίριζε MPEG4 decoding!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ την ίδια τηλεόραση έχω...απλώς εγώ την εχω για ενα χρόνο. Ελπίζω να βγει καμία PCMCIA card που θα επιτρέπει να δείχνει MPEG4.

 

Πάντως αυτό που μου κάνει εντύπωση ειναι πως πρίν 4 περίπου χρονια αγόρασα μια κάρτα TV (AverMedia) για τον υπολογιστή. Κοιτώντας τίς προδιαγραφές βλέπω οτι απο τότε υποστίριζε MPEG4 decoding!

 

Στην αγορα υπαρχουν καρτες CI DVB MPEG4 για οσους ειναι MPEG2 only ο δεκτης!

 

Απο εκει και περα, ο δεκτης σου Avermedia, μαλλον υποστηριζε εγγραφη video σε MPEG4 και οχι ληψη DVB MPEG4!!! Προσεξε καλυτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αγορα υπαρχουν καρτες CI DVB MPEG4 για οσους ειναι MPEG2 only ο δεκτης!

 

 

Τι κανουν αυτες οι καρτες ? Προσαρμοζοντε και πως σε μια tv που υποστηριζει μονο mpeg2 ωστε να μην χρειαζεται extra συσκευη / αποδικοποιητης ?Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν ασχολούμαι με τις τεχνολογικές εξελίξεις και δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις στο θέμα, θα ήθελα να σας ρωτήσω αν η τηλεόραση που έχω (samsung t200hd) έχει ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή mpeg4 ή έστω mpeg2. Βασικά νομίζω ότι δεν έχει, αλλά θέλω να το επιβεβαιώσω ώστε να μην αφήνω ανεκμετάλλευτες τις τυχόν υπάρχουσες δυνατότητές της.

 

Πόσο στοιχίζει ο αποκωδικοποιητής αυτός; Θα ήταν καλύτερα να μην τον αγοράσω άμεσα;

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον cycomico(σελ.12)

 

Κι άλλη μία απορία:

"Αποκτήστε την δυνατότητα να απολαμβάνετε τις αγαπημένες σας εκπομπές και τις αγαπημένες σας ασχολίες στον υπολογιστή σας με μια μόνο συσκευή και χωρίς καθόλου κόπο"

 

Τι ακριβώς εννοεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν ασχολούμαι με τις τεχνολογικές εξελίξεις και δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις στο θέμα, θα ήθελα να σας ρωτήσω αν η τηλεόραση που έχω (samsung t200hd) έχει ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή mpeg4 ή έστω mpeg2. Βασικά νομίζω ότι δεν έχει, αλλά θέλω να το επιβεβαιώσω ώστε να μην αφήνω ανεκμετάλλευτες τις τυχόν υπάρχουσες δυνατότητές της.

 

Πόσο στοιχίζει ο αποκωδικοποιητής αυτός; Θα ήταν καλύτερα να μην τον αγοράσω άμεσα;

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον cycomico(σελ.12)

 

Κι άλλη μία απορία:

"Αποκτήστε την δυνατότητα να απολαμβάνετε τις αγαπημένες σας εκπομπές και τις αγαπημένες σας ασχολίες στον υπολογιστή σας με μια μόνο συσκευή και χωρίς καθόλου κόπο"

 

Τι ακριβώς εννοεί;

 

Στην επισημη σελιδα δεν λεει κατι για mpeg

 

Οι αποδικοποιητηες κανουν καπου στα 50 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους ψηφιακή για όλα τα κανάλια..... Άντε μπας και έχουμε και channel guide στα Media Center...

 

Αλήθεια, έχετε δει να έχει channel guide όσοι τυχεροί έχετε ήδη Digea?!?

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 08:32 ----------

 

Από ότι φαίνεται θα υπάρχει channel guide:

 

Ηλεκτρονικός οδηγός προγράμματος: Η ψηφιακή τηλεόραση, σε αντίθεση με την αναλογική, καταλαβαίνει τι δείχνει. Έτσι τώρα μπορώ να προγραμματίσω την εγγραφή κάποιου προγράμματος, να πληροφορηθώ για το πρόγραμμα που παίζει εκείνη τη στιγμή, αλλά και για ό,τι ακoλουθεί.

 

http://www.digea.gr/index.php?module=content&catid=002001

 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αποδικοποιητηες κανουν καπου στα 50 ευρω.

 

Εχει αναφερθεί ότι ως τώρα δεν υπάρχουν με τέτοια τιμή στην Eυρωπαική αγορά.

Κανουν πάνω από 100 ευρώ.Τα 50 ευρώ που το βρήκαν κάποιοι και το έγραψαν,ο χρόνος θα δείξει τι λένε :-)

 

Τι κανουν αυτες οι καρτες ? Προσαρμοζοντε και πως σε μια tv που υποστηριζει μονο mpeg2 ωστε να μην χρειαζεται extra συσκευη / αποδικοποιητης ?Ευχαριστω.

 

http://rexsat.blogspot.com/2009/06/mpeg4-cam-dvb.html

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 20:44 ----------

 

Πάντως αυτό που μου κάνει εντύπωση ειναι πως πρίν 4 περίπου χρονια αγόρασα μια κάρτα TV (AverMedia) για τον υπολογιστή. Κοιτώντας τίς προδιαγραφές βλέπω οτι απο τότε υποστίριζε MPEG4 decoding!

 

Οι κάρτες τηλεόρασης λειτουργούν με software decoding oxι hardware όπως οι τηλεοράσεις.Ετσι αν έχεις mpeg4 codec και αν το πρόγραμμα αναπαραγωγής τηλεοπτικού σήματος έχει επιλογή να το ενεργοποιήσεις,θα βλέπεις κανονικά Mpeg4 κανάλια στον ΗΥ.-Σε αντίθετη περίπτωση μπορείς να κατεβάσεις κάποιο συμβατό πρόγραμμα πχ όπως το DVBviewer που έχει αυτή την δυνατότητα .Δες εδώ πως το εκαναν http://www.avsite.gr/vb/showpost.php?p=949416&postcount=54

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους ψηφιακή για όλα τα κανάλια..... Άντε μπας και έχουμε και channel guide στα Media Center...

 

Αλήθεια, έχετε δει να έχει channel guide όσοι τυχεροί έχετε ήδη Digea?!?

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 08:32 ----------

 

Από ότι φαίνεται θα υπάρχει channel guide:

 

Ηλεκτρονικός οδηγός προγράμματος: Η ψηφιακή τηλεόραση, σε αντίθεση με την αναλογική, καταλαβαίνει τι δείχνει. Έτσι τώρα μπορώ να προγραμματίσω την εγγραφή κάποιου προγράμματος, να πληροφορηθώ για το πρόγραμμα που παίζει εκείνη τη στιγμή, αλλά και για ό,τι ακoλουθεί.

 

http://www.digea.gr/index.php?module=content&catid=002001

 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!

 

Πληροφοριακά μόνο να πω ότι το EPG δεν είναι τόσο.. αυτόματο όσο νομίζετε. Μέχρι στιγμής και οι 2 πλατφόρμες που το χρησιμοποιούν (Nova και ΕΡΤ Ψηφιακή) δουλεύουν εντελώς χειροκίνητα. Συνεπώς αν γίνει μια αλλαγή της τελευταίας στιγμής, θα πρέπει να ειδοποιηθούν οι χειριστές του EPG για να το ενημερώσουν. Αν όμως η αλλαγή γίνει... Σαββατοκύριακο (που συνήθως το σχετικό τμήμα είναι κλειστό) πολύ αμφιβάλλω αν θα δείτε την αλλαγή. Τουλάχιστον μέχρι στιγμής έτσι δουλεύει.

 

Υπάρχει βέβαια και η δυνατότητα να γίνει πλήρης αυτοματοποίηση, όπου οι EPG servers συνδέονται απευθείας στο δίκτυο του συστήματος αυτοματισμού της ροής προγράμματος και χρησιμοποιούν τα metadata των αρχείων για να καταλάβουν τι "παίζει" στον αέρα (στην ΕΡΤ είχαν γίνει οι σχετικές δοκιμές αλλά τελικά το εγχείρημα δεν προχώρησε για... άλλους λόγους). Μένει να δούμε πώς θα το υλοποιήσουν τα κανάλια της Digea.

 

Το EPG είναι και ένας λόγος που οι set-top box decoders υπερέχουν από τους ενσωματωμένους αποκωδικοποιητές των τηλεοράσεων. Όχι ότι οι τελευταίοι δεν υποστηρίζουν EPG, αλλά όπως και να το κάνουμε ένα dedicated μηχανάκι κάνει περισσότερα από ότι ένα απλούστερο κύκλωμα μέσα σε μία τηλεόραση (που ίσως αναβαθμίζεται μέχρι κάποιο βαθμό, αλλά έχει όρια). Σε όσες τηλεοράσεις DVB-T/MPEG-2 έχω δει, το EPG συνήθως έχει πολύ λιγότερες δυνατότητες από τα "κουτιά" DVB-T. Προσωπικά θα κοιτάξω να πάρω οπωσδήποτε set-top box κάποια στιγμή στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον τρόπο αυτό και προκειμένου να μην αλλάξουν τα δεδομένα τοπικών και άλλων επιχειρηματιών -πράγμα που ειδικά στην περιφέρεια θα είχε σημαντικό πολιτικό κόστος- μετακυλίσθηκε το πρόβλημα στους καταναλωτές, οι οποίοι πλέον θα πρέπει να εξοικειωθούν άμεσα με τα νέα δεδομένα, βάζοντας παράλληλα και το χέρι στην τσέπη.

 

Ελλάδα, να η Ιστορία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισημαίνεται ότι το πρωτόκολλο αυτό είναι διαφορετικό από εκείνο που εκπέμπει η ψηφιακή τηλεόραση της ΕΡΤ

 

Η μεταβατική περίοδος είναι το λιγότερο... γιατί δεν συμφώνησαν όλα τα κανάλια στην επιλογή μίας ίδιας και μοναδικής κωδικοποίησης; Γιατί πάντα να την πληρώνουν οι καταναλωτές; Γιατί βγήκαν στην αγορά πριν από χρόνια κάποιες ψηφιακές τηλεοράσεις, οι οποίες τώρα είναι σχεδόν άχρηστες και θα δουλέψουν μόνο με την αγορά νέου αποδικοποιητή σε τιμή καπέλου; Μήπως και οι νέες τηλεοράσεις με την νέα κωδικοποίηση θα είναι και αυτές άχρηστες σε 2-3 χρονάκια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αγορα υπαρχουν καρτες CI DVB MPEG4 για οσους ειναι MPEG2 only ο δεκτης!

 

Απο εκει και περα, ο δεκτης σου Avermedia, μαλλον υποστηριζε εγγραφη video σε MPEG4 και οχι ληψη DVB MPEG4!!! Προσεξε καλυτερα!

 

απο την ιστοσελίδα της AverMedia Model A16AR (PCI Hybrid Tuner)

 

http://www.avermedia.com/avertv/Support/Download.aspxType=APDriver&tab=APDriver&id=42

 

HDTV (MPEG-4 AVC/H.264 & MPEG-2) ready(*DVB-T reception only)

 

Απλώς μέχρι πρόσφατα έγραφε μονο σε MPEG2, ενω τώρα με το κατάλληλο λογισμικό γράφει και MPEG4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...