Προς το περιεχόμενο

Πρεμιέρα της ψηφιακής τηλεόρασης


Psyx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν θυμάμαι καλά κάπου είχα ακούσει ότι το Star όντως κάνει/έκανε δοκιμαστικές εκπομπές αλλά πρέπει να γίνονται γύρω απ' την περιοχή των εγκαταστάσεών του, δεν νομίζω να πιάνει νότια προάστια. Περισσότερα εδώ: http://avclub.gr/forum/showthread.php?t=38684

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 527
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επειδή δεν ασχολούμαι με τις τεχνολογικές εξελίξεις και δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις στο θέμα, θα ήθελα να σας ρωτήσω αν η τηλεόραση που έχω (samsung t200hd) έχει ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή mpeg4 ή έστω mpeg2. Βασικά νομίζω ότι δεν έχει, αλλά θέλω να το επιβεβαιώσω ώστε να μην αφήνω ανεκμετάλλευτες τις τυχόν υπάρχουσες δυνατότητές της.

 

 

αργησα λιγουλακι αλλα... απο οτι φαινεται η Τ200 HD βγηκε σε 2 εκδοσεις. Το μοντελο LS20TDDSUV/EN ειναι mpeg2 και το LS20TDVSUV/EN είναι mpeg4... γι αυτο εβρισκα συγκεχυμενες πληροφοριες στο ιντερνετ για την 200hd.

 

Εγω φανηκα τυχερος... ειναι mpeg4 :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχει κάποιος να προτείνει κανεναν αποκωδικοποιητή Mpeg4;

δέν έχω φράγκο για lcd TV τώρα... θα πάρω ενα χαζοκούτι για το χαζοκούτι ... των 14" μου...

 

όσους έχω βρεί είναι όλοι Mpeg2 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ηδη λύση... Δορυφορικά... πλέον με τις modules στους αποκωδοικοποιητές είναι ολα εύκολα....

 

 

Για εξηγησε το μας λιγο.Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και γω κάτι. Υπάρχει περίπτωση σε πολυκατοικία με κεντρική κεραία να μπει ένας μόνο κεντρικός αποκωδικοποιητής και να πιάνουν όλοι οι ένοικοι ψηφιακά κανάλια ή πρέπει να μπει αποκωδικοποιητής χωριστά δε κάθε TV της πολυκατοικίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον ναι, αλλά πρέπει να περαστούν ξεχωριστά καλώδια και όχι αυτό της κεντρικής... ίσως αν υπολογίσεις το κόστος με τα καλώδια σε κάθε διαμέρισμα να μην συμφέρει ... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί να γίνει αυτό έτσι απλά γιατί θα πρέπει να βλέπουν όλοι το ίδιο κανάλι.

Θεωρητικά θα μπορούσε να γίνει κεντρική εγκατάσταση και να στέλνει όλα τα ψηφιακά μέσω της κεντρικής αλλά θα χρειαζόταν τόσοι αποκωδικοποιητές όσα και ψηφιακά κανάλια και μία αρκετά πολύπλοκη/δαπανηρή συνδεσμολογία αλλά και πάλι μετά το σήμα που θα έφτανε σε κάθε TV θα ήταν αναλογικό RF και θα χανόταν ουσιαστικά όποιο πλεονέκτημα μπορεί να υπάρξει στο μέλλον με EPG κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω ρε παιδιά - αυτά τα μηχανηματάκια που παίζουν στην Αμερική και απο ψηφιακή τηλεόραση γράφεις σε σκληρό δισκο τα προγράμματα και τα βλέπεις ετεροχρονισμένα ξέρετε αν θα έρθουν κ θα μπούν σε λειτουργία εδώ? Πότε? Θυμάμαι μου το είχαν δείξει αυτο και ήταν απίστευτο. Χάνεις μια φάση απο μπάλα για παράδειγμα - τσακ το γυρίζεις πίσω και το ξαναβλέπεις. μετά συνεχίζει απο εκεί που είσαι κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω ρε παιδιά - αυτά τα μηχανηματάκια που παίζουν στην Αμερική και απο ψηφιακή τηλεόραση γράφεις σε σκληρό δισκο τα προγράμματα και τα βλέπεις ετεροχρονισμένα ξέρετε αν θα έρθουν κ θα μπούν σε λειτουργία εδώ? Πότε? Θυμάμαι μου το είχαν δείξει αυτο και ήταν απίστευτο. Χάνεις μια φάση απο μπάλα για παράδειγμα - τσακ το γυρίζεις πίσω και το ξαναβλέπεις. μετά συνεχίζει απο εκεί που είσαι κανονικά.

 

Αναφέρεσαι σε TiVo και TiVo-like hardware (νομίζω μάλιστα πως στην Αμερική η λέξη "TiVo" χρησιμοποιείται για να χαρακτηρίσει ολόκληρη την κατηγορία παρεμφερών προϊόντων, όπως λέγοντας "Bic" εννοούμε γενικά στυλό διαρκείας κλπ).

 

Το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό λέγεται Timeshifting, υπάρχει στο software πολλών καρτών TV για PC, αλλά και σε ορισμένες DVR συσκευές που ήδη κυκλοφορούν στην αγορά. Το timeshifting ως concept είναι εντελώς source-agnostic, δεν έχει να κάνει μόνο με ψηφιακή τηλεόραση. Μπορεί να εφαρμοστεί σε αναλογική TV, σε DVB-T/S, σε οποιαδήποτε πηγή συνδέουμε σε τυχόν αναλογική είσοδο του DVR κλπ. Εξαρτάται από το αν ένας κατασκευαστής έχει προβλέψει για τέτοια δυνατότητα στο λογισμικό της συσκευής DVR ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια για να καταλαβω , με το που ξεκινησουν να εκπεμπουν τον Δεκεμβρη στην Αθηνα , αυτοματως θα κοπει το αναλογικο σημα ή θα εκπεμπονται και τα 2 συγχρονως??

 

Εγω στα 2 μου σπιτια εχω 9 τηλεορασεις , θα με αναγκασουν να δωσω ~900Ε για να βλεπω ειδησεις στην αρχαια 14αρα της κρεβατοκαμαρας??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...