Προς το περιεχόμενο

Πρεμιέρα της ψηφιακής τηλεόρασης


Psyx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Αθηνα θα πιανει απο τελος Ιανουαριου.

 

Xλωμο το βλέπω....

 

ALPHA: Nα μην κλείσουv Κέντρα Εκπομπής

 

Ολική επαναφορά για τη μετάβαση στην επίγεια ψηφιακή τηλεόραση. Οι αδυναμίες του σχεδίου μετάβασης, τέθηκαν πλέον στο μικροσκόπιο της Digea, με πρωτοβουλία των εκπροσώπων του RTL στον Alpha, που έχοντας άλλες εμπειρίες αναρωτήθηκαν γιατί θα πρέπει να σταματήσουν να εκπέμπουν αναλογικά στη Θεσσαλονίκη από το Φιλίππειο τον Νοέμβριο και στο Λεκανοπέδιο της Αττικής (Αίγινα) τον Δεκέμβριο, προκειμένου να εκπέμψουν μόνο ψηφιακά από τα δύο σημεία εκπομπής.

 

Θυμίζουμε πως αυτό είναι το σημείο κλειδί για την έναρξης της μετάβασης με βάση το σχέδιο Ρουσόπουλου. Αν όμως εφαρμοστεί τώρα, χωρίς σχεδιασμό, κινδυνεύουν να μείνουν χωρίς τηλεόραση όσοι είναι γύρω από το Φιλίππειο στη Θεσσαλονίκη ή βλέπουν από την Αίγινα στα νότια προάστια της Αττικής. Θα βλέπουν μια μαύρη οθόνη ή χιόνια και θα πρέπει να πληρώσουν ένα σωρό λεφτά στους τεχνικούς που θα σπεύσουν να εκμεταλλευτούν την ευκαιρία, αφού ως σήμερα δεν έχει δημοσιευτεί η κοινή υπουργική απόφαση για τις τεχνικές προδιαγραφές τηλεοπτικού εξοπλισμού και έτσι η ΕΡΤ εκπέμπει με MPEG2 και η DIGEA με MPEG4.

 

Εφημερίδα Παρον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 527
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
Καιρός να ξηλωθούν αυτές οι αντιαισθητικές κεραίες από τις ταράτσες των πολυκατοικιών στα κέντρα των πόλεων...

 

και πως θα λαμβάνουμε το ψηφιακό σήμα μετά? :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Εγώ με εσωτερική κεραία πιάνω μια χαρά ψηφιακό σήμα.

 

καλή συλλογή όταν έχεις πάνω από μια τηλεόραση στο σπίτι :P

 

επίσης υποθέτω ότι δεν είσαι με εσωτερική κεραία επειδή βρίσκεις αντιαισθητική την εξωτερική :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλή συλλογή όταν έχεις πάνω από μια τηλεόραση στο σπίτι :P

 

επίσης υποθέτω ότι δεν είσαι με εσωτερική κεραία επειδή βρίσκεις αντιαισθητική την εξωτερική :o

Εσύ κατάλαβες ότι έχω εσωτερική κεραία επειδή η εξωτερική είναι αντιαισθητική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α καταλαβα καλα πλεον η εκπομπη τηλεοπτικου σηματος απο του χρονου θα γινεται σε mpeg-4? και ολοι οι υπολοιποιν που δεν εχουμε lcd/led τηλεορασεις οι οποιες δεν υποστηριζουν mpeg4 προδιαγραφες πως θα βλεπουμε?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω άλλη ερώτηση. CI καρτούλες που να κάνουν την αποκωδικοποίηση σε samsung με mpeg2 δέκτη (δυστυχώς) πού μπορούμε να βρούμε? Η ποιότητα θα είναι η ίδια μη εξωτερικό αποκωδικοποιητή ή κατώτερη???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο οποίος μεταγλωττίζει τα συγκεκριμένα ραδιοκύματα σε εικόνα.. που είναι το μπέρδεμα σου?

 

απο το 2100 δηλαδη θα εκμπεμουν ΟΛΑ τα καναλια κρατικα και η\μη σε mpeg-4 υποχρεωτικα?

 

Μεχρι τωρα η εκπομπη σε τι αλγοριθμο ητανε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...