Προς το περιεχόμενο

Πρεμιέρα της ψηφιακής τηλεόρασης


Psyx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απο το 2100 δηλαδη θα εκμπεμουν ΟΛΑ τα καναλια κρατικα και η\μη σε mpeg-4 υποχρεωτικα?

 

Μεχρι τωρα η εκπομπη σε τι αλγοριθμο ητανε?

 

Ναι, πιστεύω ότι μέχρι το 2100 θα έχει ολοκληρωθεί η μετάβαση στην ψηφιακή, αλλά στην Ελλάδα ποτέ δεν ξέρεις ;):lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 527
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μέχρι τώρα η τηλεοπτική εκπομπή ήταν αναλογική και θα παραμείνει αναλογική (και μάλιστα στο ίδιο φάσμα συχνοτήτων). Αυτό που πρακτικά αλλάζει είναι η διαμόρφωση του σήματος.

 

Λόγω της πολυπλεξίας θα μπορούν να "χωρέσουν" πολλά τηλεοπτικά κανάλια σε μία συχνότητα ενώ παράλληλα θα μειωθεί η ισχύς εκπομπής. Επίσης τα δίκτυα εκπομπής θα μπορούν να είναι μονοσυχνικά (συνεισφέροντας το ένα στο άλλο, χωρίς να δημιουργούνται είδωλα κλπ) και έτσι σε πυκνοκατοικημένες περιοχές, όπως η Αθήνα, θα χρειαζόμαστε μία συχνότητα για εκπομπή από Υμηττό-Πάρνηθα-Αίγινα (και όχι τρεις όπως είναι σήμερα).

 

Το είδος της κωδικοποίησης δεν περιορίζεται μόνο σε mpeg4 (ή H.264/MPEG 4 AVC) αλλά μπορεί να είναι και mpeg2. Το πρώτο φαίνεται ότι θα καθιερωθεί, γιατί έχει περισσότερα πλεονεκτήματα και μπορεί να "παίξει" και με HD σήμα, ενώ το δεύτερο χρησιμοποιείται κυρίως σε SD εκπομπές αλλά και από όσους σταθμούς εκπέμπουν εδώ και χρόνια (όπως πχ. η ΕΡΤ. Το 2006 που ξεκίνησε την εκπομπή της το mpeg4 ήταν ακόμα σε πιλοτικό στάδιο).

 

Η καταληκτική ημερομηνία για το switchoff της αναλογικής τηλεόρασης στην Ευρώπη είναι το 2015 και όχι το 2012 που νομίζουν πολλοί. Απλώς η EBU (ο φορέας των ευρωπαίων κρατικών broadcasters) έχει θέσει ως στόχο το 2012, χωρίς να είναι απολύτως υποχρεωτικό να γίνει τότε το analogue switchoff.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν να αργεί ακόμα όμως το ρημάδι, ήδη ο Δεκέμβρης έγινε "μέσα με τέλη Γενάρη" και αν συνεχιστεί έτσι η ιστορία βλέπω να το τρενάρουν κι άλλο. Κι εγώ το περιμένω πως και πως, γιατί τόσα χρόνια έχω βαρεθεί να βλέπω με χιόνια, ειδικά στα tv tuner με εσωτερική κεραία που έχω στα PC μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω άλλη ερώτηση. CI καρτούλες που να κάνουν την αποκωδικοποίηση σε samsung με mpeg2 δέκτη (δυστυχώς) πού μπορούμε να βρούμε? Η ποιότητα θα είναι η ίδια μη εξωτερικό αποκωδικοποιητή ή κατώτερη???

 

Εχουνε γινει δοκιμες σε τετοιες τηλεορασεις,βαζοντας την μοντουλα mpeg4 δειχνει με ιδια ποιοτητα τα καναλια οπως κ ο κανονικος δεκτης.μονο μειονεκτημα οτι καποιοι ειπανε οτι αργει 3 δευτερολεπτα να ανοιξει το καναλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από εδώ ξεκίνησε η ψηφιακή τηλεόραση στην Ελλάδα (Εργαστήριο PASIPHAE ΤΕΙ Κρήτης) το 2001.

http://www.pasiphae.eu/

Επεξ/σία από geovard
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από εδώ ξεκίνησε η ψηφιακή τηλεόραση στην Ελλάδα (Εργαστήσιο PASIPHAE ΤΕΙ Κρήτης) το 2001.

http://www.pasiphae.eu/

 

Ναι, θυμάμαι τον Πάλλη σε κάποια συνέδρια που είχε μιλήσει για τη δουλειά που γίνεται εκεί. Εξαιρετικό ερευνητικό πρόγραμμα, ωστόσο η εμπορική εκμετάλλευση του DVB-T, η λειτουργία του σε πραγματικές συνθήκες και η κάλυψη όλης της επικράτειας είναι εντελώς διαφορετική υπόθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουνε γινει δοκιμες σε τετοιες τηλεορασεις,βαζοντας την μοντουλα mpeg4 δειχνει με ιδια ποιοτητα τα καναλια οπως κ ο κανονικος δεκτης.μονο μειονεκτημα οτι καποιοι ειπανε οτι αργει 3 δευτερολεπτα να ανοιξει το καναλι

 

Έχεις κάποια τέτοια κάρτα να προτείνεις? Η καθυστέρηση δεν με απασχολεί. Απλά δεν θέλω και άλλη εξωτερική συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Έχεις κάποια τέτοια κάρτα να προτείνεις? Η καθυστέρηση δεν με απασχολεί. Απλά δεν θέλω και άλλη εξωτερική συσκευή.

 

σε αλλο φορουμ ττο διαβασα.αναφερετε σαν mpeg 4 cam module

γυρω στα 55 ευρω κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αλλο φορουμ ττο διαβασα.αναφερετε σαν mpeg 4 cam module

γυρω στα 55 ευρω κανει

 

Για κατι τετοιο μιλαμε ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κατι τετοιο μιλαμε ????

 

ναι Γιάννη ακριβώς... αλλά μη βιαστείς να προχωρήσεις σε αγορά ακόμα...

άσε να έρθει πρώτα Αθήνα και βλέπεις... επίσης, παίζει κάποια CI να

μην είναι συμβατά με την τηλεόραση σου (νομίζω)... αν και μεταξύ μας,

φτιάξε ένα HTPC και βάλε μία κάρτα pci trio (αναλογικά, ψηφιακά, δορυφορικά)

να τα έχεις όλα σ' ένα νοικοκυρεμένα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...