Προς το περιεχόμενο

League of Legends Topic v1


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δε παιζω πολυ adc , μιας και δεν εχω καλο positioning , τωρα τελευταια προσπαθω να το εξασκησω λιγο απο κανα custom λιγο σε κανα ματσακι με τιποτα φιλους.

προσπαθουσα να το κανω αλλα εαν με κινηγαγαν ξερωγω και ειχαν και minions κοντα τους , εγω εκανα το παραπανω και το ΑΑ πηγαινε στα minions , προφανως γιατι ηταν πιο κοντα μου.

οταν κινηγαω ειναι πολυ πιο ευκολο μιας και παταω πανω στο target που θελω εγω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 26,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ερωτηση που αφορα τα ad carries κυριως , πως κανουμε αυτο το attack n move ?

 

παταμε ενα right click move προς τα εκει που θελουμε να παμε και μετα A+left click στο εδαφος?

ετσι δεν αλλαζει το target στο πιο κοντινο του champ μας?

πως γινεται να ''κλειδωσουμε'' το target μας και ενω το κινηγαμε η μας κινηγαει ενω προχωραμε με right clicks να ριχνουμε πανω του χωρις να κανουμε right click σε αυτον?

 

Shift + click

Ουσιαστικά κλικάρεις move "μακριά απο όποιον kitaρεις  και πατάς shift click για να γυρίσεις να τον βαρέσεις. Μόλις φύγει το projectile κινείσαι κανονικά πάλι και  επαναλαμβάνεις, δεν περιμένεις όλο το animation.

Σκοπός σου ειναι να κρατήσεις την μέγιστη απόσταση όταν κάποιος σε κυνηγάει και να αυξήσεις το dmg σου στο μέγιστο.

Απο κει και πέρα είναι πολύ χρήσιμο και όταν κυνηγάς ώστε να βαρέσεις σε max range αλλα προσωπικά το χρησιμοποιώ 99% όταν μπαίνω σε bush για να αποφύγω τα jukes ή όταν παίζω με ήρωες τύπου akali σε shroud.

 

Η ashe είναι ιδανική για σχετικό practice. O τυπάκος το εξηγεί απλά και γρήγορα.

 

Στο παρακάτω video εξηγεί λιγάκι για το ίδιο concept στα melee αλλα σε range είναι ακόμα πιο εύκολο.

 

Σε αυτό το τυχαίο video που βρήκα φαίνεται γιατί είναι χρήσιμο το attack move σε duels ή για jukes. Αν ο olaf δεν έπαιζε με attack move θα έπρεπε να πάρει το mouse να clickάρει τον rengar και να περιμένει το attack animation να γίνει. Αυτό είναι υπερβολικός χρόνος και πιθανότατα θα είχε πεθάνει. Παίζοντας όμως με attack move έχει δώσει εντολή μόλις βρεθεί κάτι στο path του να επιτεθεί. Έτσι γλυτώνει όλη τη διαδικασία της  αντίληψης/κίνησης mouse/click (το οποίο σε άπειρους παίκτες μπορεί να είναι πολύ χρονοβόρο) και σκοτώνει τον rengar μόλις εμφανιστεί. Αυτό είναι τρομερά χρήσιμο για champions τύπου shaco/twitch/eve/akali και για bush chases. Είναι όμως και δύσχρηστο και θέλει και practice γιατί αν δεν είναι 1v1 ή αν παίζουν και minions/jungle creeps μπορεί εύκολα να failάρεις και αντί να γυρίσεις προς τα πίσω να βαράς creepάκια σα μοσχάρι.

 

 

Γενικά δεν το προτείνω για κάποιον που ακόμα μαθαίνει τα (κάτι παραπάνω απο) βασικά.

 

εδιτ: Επίσης όποιος δεν παίζει με S σε ranged champions  στο laning (σε λογικό βαθμό), κάνει τη ζωή του πιο δύσκολη και πιθανότατα παίζει πολύ λάθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το συνεχόμενο click fest πολλές φορές είναι προβλέψιμο. Επίσης είναι αδύνατο να χάσεις last hit στο tower αν είσαι σε safe range και παίζεις με S. Dunno απο τότε που έβαλα το stop στη ζωή μου πολλαπλασιάστηκαν τα cs μου :P

Δε λέω να είσαι ακίνητος σε φάση farmbot. Αλλα είναι πολυ χρηστικό γενικά.

 

edit: Και φυσικά ανάλογα και για τι laning μιλάμε. Αν  πρέπει να αποφεύγεις spears/hooks/q's τότε ούτως η άλλως είναι δύσχρηστο. Αν είναι passive lane τότε είναι ευκολία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TΙ να σου πω. Δεν τα εχω βρει τα προβληματα στα οποια αναφερεσαι.

Αντιθετως, επειδη το παλιο μου ad συνηθιζε να farmαρει με στοπ, επειδη ειχε χρονο και δε κουνιοταν, κοιτουσε σε αλλα lane. Και τον επιανε ο blitz :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και παλι ομως , το shift κλικ δε πρεπει να γινει πανω στο enemy champion οταν σε κινηγαει? 

εκτος και αν εισαι 1vs1 η ψαχνεις random enemy champion targets (οπως και να χει , χωρις creeps στη μεση, γιατι εαν κλικαρεις στο εδαφος τοτε σιγουρα θα καταληξεις νεκρος με 3-4 κριπακια παραπανω...)

 

νομιζω το δυσκολο ειναι να το κανεις οταν σε κινηγανε και δεν ειναι μονος του, εφοσον το ποντικι πρεπει να πηγαινει σε διαφορετικες μεριες.

το να κινηγας και να κανεις attack move , δεν ειναι δυσκολο ακομα και κριπακια να εχεις μπροστα σου μιας το ποντικι παει στην ιδια κατευθυνση...

 

εκτος και εαν εω καταλαβει κατι λαθος....

 

με το S εννοεις παλι να κοβεις το animation οσο φαρμαρεις για να εχεις περισσοτερα hits?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μπορεί να γίνει οπουδήποτε. Απο τη στιγμή που στο radius του range σου βρεθεί κάποιος, τότε θα τον βάρεσεις.

Αν έπρεπε να κλικάρεις πάνω στον champion δε θα είχε κανένα νόημα ;p

 

Με το s αποφεύγεις το πέραδώθε για να μην κάνει auto attack ο champion.

Έτσι είσαι πολύ περισσότερο συγκεντρωμένος στο farming (με αρνητικά αποτελέσματα στο awareness συνήθως).

Δοκίμασε το σε ένα custom game. Πάνε στήσου στο lane, πάτα s, clikare το minion τη στιγμή που χρειάζεται να κάνεις last hit, και τη στιγμή που φύγει το projectile πάτα πάλι s. Δοκίμασε να κάνεις perfect score για μερικά waves. To ίδιο δοκίμασε το και κάτω απο tower. Βλέπω ο περισσότερος κόσμος αδυνατεί να φαρμάρει κάτω απο το tower. Εγώ tbh ιδιαίτερα αν έχω support να μου "ετοιμάζει" τα caster minions το θεωρώ free farm.

 

In other news σήμερα 2/2 έφαγε σκάλωμα και δεν loadαρε με αποτέλεσμα να μπώ στο 6min twice in a row. Fml πάω να πάρω το platinum στο uncharted να ηρεμήσω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μπορεί να γίνει οπουδήποτε. Απο τη στιγμή που στο radius του range σου βρεθεί κάποιος, τότε θα τον βάρεσεις.

Αν έπρεπε να κλικάρεις πάνω στον champion δε θα είχε κανένα νόημα ;p

 

στην ουσια αυτο που λεω ειναι οτι εαν βρεθει μινιον πιο κοντα απο εναν enemy champion θα κοπανας το minion...τουλαχιστον αυτο γινεται στα custom που το δοκιμασα...κανω κατι λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα , So more practise with it...

 

το LP system με τρολαρει παντως...silver div 1 ξεκινησα σημερα με 85 Lp και μετα απο 3 w/w/w εφτασα 95...του τεστιν 2-3-5 Lp /game.

αμα χασω κοβω το χερι μου οτι θα μου παρει καμια 20αρα...το περιεργο ειναι , οτι δεν ειμαι τσιμα τσιμα με τα wins κ τα loss , 20 wins μπροστα ειμαι.

 

δε θα μπω στα best of 5 οπως φαινεται...:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να μπεις εκει ξεκινανε τα δυσκολα,μια χαρα παω μεχρι εκει,με το που φτανω το χαος,afk dc troll picks,παιζει να κανω και τα χειροτερα game μου.Μαλλον οταν φτανω εκει παει το σκατο στην καλτσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ειπα, πρωτη ηττα, -18 Lp , για πιο λογο συμβαινει αυτο ?

κοροιδευουν?

2-3-5 lp περνεις μονο οταν μπαινουν απο μεγαλυτερα division να παιξουν στο game σου.Απο αυτο νομιζω ειναι.Με το παλιο ranked system ειχε μπει 1300 στο δικο μου και πηρα μονο +6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...