Προς το περιεχόμενο

League of Legends Topic v1


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το καθε tier εχει διαφορετικη δυσκολια για τον καθε ενα ξεχωριστα,

αλλα δεν υπαρχει λογος υπαρξης αυτου του attitude.

 

Νταξει να γελαμε με κανα video Bronze plays αλλα ως εκει.

 

Δεν είναι attitude. 70% των posts στο thread είναι omg wtf my team feeds gg qq bb noob. Δεν είναι ο αληθινός casual που θα μπεί θα παίξει (και πολύ καλά θα κάνει) θα είναι wood 2 tier με ad malzahar duo top και θα διασκεδάσει. Είναι άτομα με 500 ranked games s3 που παρόλο που είναι κάκιστοι θεωρούν οτι δεν ανήκουν εκεί και εκνευρίζονται στα 28 απο τα 30 minutes του game σκάβοντας ακόμα περισσότερο το λάκο τους. Δε νομίζω να είδες κανέναν να λέει κόλλησα στο gold/plat/diamond γιατί απο κάποια φάση και μετά η αυτοκριτική παίζει τεράστιο ρόλο και οι περισσότεροι slightly above average παίκτες το ξέρουν.

 

Anyway αυτό που είδα να δουλεύει τρομερά πολύ σε αυτό το range:

 

*mute all-chat

*ignore σε όλο το team με την παραμικρή υπόνοια whine/flame. 

*Παίζεις ΜΟΝΟ for fun και γελάς με τις καταστάσεις τύπου benny hill.

*Προσπαθείς να θυμάσαι οτι οι απέναντι είναι αντίστοιχα κακοί(χειρότεροι).

*H απέναντι 10/0 caitlyn δεν είναι καλή. Έτυχε απέναντι στην malady vayne (lol νάι) και πήρε free kills. Όταν έρθει η ώρα θα κάνει fail E και θα πεθάνει με 2 hits.

*Ποτέ δεν κάνεις surrender. Τα μισά won games ήταν σε καταστάσεις που η team ήταν 20/30 kills κάτω. 

*Όσο υπάρχει το nexus το game είναι winnable

*ΚΑΝΕΙΣ δε μπαίνει με σκοπό να χάσει (Εκτός απο το casual troll το οποίο θα στουκάρει στα towers αλλα ακόμα και κανονικά να έπαιζε πάλι 0/10 θα ήτανε οπότε no big deal).

*H συμπεριφορά σου και το παίξιμο σου είναι σκατένια πολύ συχνότερα απο ότι θέλεις να νομίζεις.

*Δε flaμάρεις ΠΟΤΕ. ΠΟΤΕ. Μόνο τον εαυτό σου μπορείς να flaμάρεις. Οι άλλοι ξέρεις τι είναι...

*Όταν παίζεις support είτε παίζεις κάτι με γελοίο hard cc (leona/naut) είτε κάτι που μπορεί να πάει dmg αν το ad δεν ξέρει τι είναι το last hit ή αποφασίσει να roamάρει ενώ έχουν μαζευτεί 3 waves στο bot (sweet mother of cs). Ποτέ utility/passive/0 impact supports.

*ΔΕΝ λές σε κανέναν τι πώς και πότε να κάνει. Η συμπεριφορά είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα εδώ. Δεν είναι το skill. Είναι η συμπεριφορά.

*Leadάρεις by example. Δε μπορείς να είσαι 1/5/1 και να απαιτείς οι άλλοι να σε ακολουθήσουν. Δεν θα το κάνουν. Έχεις κακό kda hence είσαι άχρηστος για αυτούς.

*WARDάρεις παντού απο νωρίς. Κάθε back και τουλάχιστον 1-2 ward. Για σένα και μόνο. Τα free kills είναι παντού και δε θέλεις να τα χάσεις.

*ΔΕΝ split pushάρεις (μόνιμα). Θέλεις να είσαι σε αξιοπρεπές range για να φτάσεις έστω και αργά στο teamfight γιατί οι δικοί σου θα κάνουν engage 4v5 100%. Ιδιαίτερα αν έχουν και 2-3 kills παραπάνω δεν υπάρχει περίπτωση να μην divάρουν. Εκτός αν είσαι shen/tf ή έχεις tp up.

*Τέλος ακόμα και αν ΕΣΥ είσαι 3/8 δε σημαίνει οτι το παιχνίδι τελείωσε. Πέραν του οτι οι απέναντι είναι τραγικοί (το πώς έφτασες εδώ είναι μια άλλη ιστορία) υπάρχουν πάρα πολλές φορές αξιοπρεπέστατοι συμπαίκτες που μπορούν να σε κουβαλήσουν. Ναι δεν είσαι το κέντρο του κόσμου.

 

Γενικά οι κοινές στρατηγικές και ο τρόπος παιχνιδιού δεν βοηθάνε σε τίποτα. Ξεχνάς πραγματικά πώς παίζεται το game. Ο drake 9/10 φορές είναι free όπως και ο baron και είτε θα πετύχεις "support" που δεν βάζει ούτε μισο ward οπότε κάνεις free roam (τσεκάρεις inventory) είτε το "βάζω wards στα wraiths/golems/drake/blue/tb/or/nexus ένα κάτω απο το turret και 2 μέσα στο brush για σιγουριά και έτσι έχω boots 1/sightstone στο 35 και με κάνουν counter 400g".

 

Disclaimer: Όλα τα παραπάνω είναι καθαρά για απόδραση απο το elo hell. Υπάρχει μια στιγμή στη ζωή όλων που καταλαβαίνουμε οτι βρίσκουμε ταβάνι ή που παίζουμε αξιοπρεπή games με αξιοπρεπείς αντιπάλους και όχι τυχαία λοταρία. Εκεί θέλει προσαρμογή στο πως παίζεται κανονικά το παιχνίδι γιατί πιστέψτε με είναι ΠΑΡΑ πολύ δύσκολη. Το bronze/low silver είναι ένα ιδιαίτερο μέρος το οποίο έχει την πλάκα του σίγουρα και είναι και ικανά δύσκολο μιας και πρέπει να σκέφτεσαι μόνιμα για άλλα 4 άτομα. Δεν έχεις μόνο τον ρόλο σου που πρέπει να τελειοποιήσεις. Εδώ μαθαίνεις αυτοκριτική/κουβάλημα/εκμετάλλευση λαθών και χίλια δυό και ετοιμάζεις τον εαυτό σου για παραπάνω. Μετά στα actual games είναι που αρχίζουν και έχουν νόημα όσα σπαμάρονται εδώ σε streams/οδηγούς κτλ. Anyway wall of text. Nuff.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 26,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Με ολη αυτη την συζητηση, ακομα δεν εχω ξεκινησει να παιζω καν ranked games διοτι γεμιζω runes κτλπ, πατησα στο youtube διαφορα βιντεακια με bronze plays.

 

Διασκεδαστε υπευθυνα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα πιστευω οτι οι bronze players ειναι εκει
γιατι μετα απο το 30lvl πηδηξαν στο ranked με 16 champs, 2 rune pages και μηδενικη εμπειρια.

Οσοι γουσταρουν να επενδυσουν χρονο γιατι τους αρεσει η ολη φαση,
θα διαβασουν, θα δουν, θα μαθουν και θα γινουν καλυτεροι σε βαθος χρονου.

Γι'αυτο οποτε μπορω λεω στους αλλους να μην πανε σε ranked με 200 games.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ta normal games αν έχεις ένα αξιοπρεπές win ratio 1:1 at least είναι 10000000000000000 φορές καλύτερα απο το να αρχίσεις/κολλήσεις/μάθεις να παίζεις με λογική/συμπεριφορά 900 elo.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα οτι θα μαθει να παιζει καλα, αλλα θα μαθει καποια βασικα πραγματα.

Πρωτα απο ολα, θα μαθει τι skills εχουν οι champions γιατι ειναι μαλακια να μην ξερεις τι κανει ο αντιπαλος σου.
Θα δει κανεναν αλλο πως χειριζεται εναν champ και θα μαθει τα combo, θα μαθει το map το ιδιο, το flash, το ward και χιλια αλλα δυο.

Μετα αμα διαβασει μερικα πραγματα και δει videos/streams/αγωνες/τεχνικες θα παει ακομα πιο μπροστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως? 

Πρωτα παιζεις καπου 2 games vs Bots μετα πας και παιζεις 1  game Dominion να "μαθεις" λιγο το Champ.. Απο κει και περα.. Βγαζεις to rec build ή μερος του, παιρνεις WARDS WARDS WARDS, τουλαχιστον 1 WARD σε καθε back σου, και εισαι defensive.

Εγω προσωπικα, ειχα 1520 ELO Τελος S2 META το ELO reset.. Πριν, ειχα 750!!!!! Σα να λεμε, κατι σαν Bronze V elo hell.. Παιζοντας πολλα πολλα normals και ΚΥΡΙΩΣ 3 v 3 Treelines (εκει μαθαινεις πραγματικα το κοστος της μαχης, το ποτε να χωνεσαι κτλπ - για μενα πολυ καλυτερο αν θες να μαθεις βασικες στρατηγικες οσον αφορα το combat) καταφερα μεσα σε λιγο καιρο να ανεβω.. 750 ELO!
Δηλαδη να διπλασιασω το ELO μου!


Πιο προσφατα, οταν το χαζοleague system με εβαλε Silver 1 αντι για Gold V, ξεκινησα να παιζω κανονικα.. σε 3 μερες απο Silver 1..... MPOUM Silver 3.. το αφησα, επαιξα normals, treeline, ΠΟΛΛΑ! Οταν πριν 2 βδομαδες ξαναεπιασα ranked, μεσα σε 2 μερες ειμουν Silver 1 ~ 45 points.. Εκει, ειμουν αντικειμενικα σε καποια games KAKOS και σε 3-4 FULL γκαντεμης (3 v 5, 0-14 top Teemo ktlp), εκανα ενα σερι 6 ηττες, εχω πεσει στα 8 points και ξαναξεκινησα normals για να κανω carry τον εαυτο μου για Gold..


Το LoL ειναι απλο παιχνιδι. Θελει λογικη, και εξασκηση. Κυριως ομως, λογικη.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνω νίκη σε ranked με Leona έχοντας παλαβό σκορ, έναν Trynda top καλή ώρα που ήταν 0-7-1 απέναντι σε Jax και έκανε DC 2 φορές. Παίζω το επόμενο Cho top που με πήρε στο λαιμό του ο jungler (Jarvan που να κάνει full combo πριν φτάσω κοντά και μετά ο άλλος απλά να φεύγει, ωραίος, όταν είναι ΜΕΣΑ από το ulti του πώς να βαρέσω?) και στις teamfights τα δυο carry μας περπατάγανε γύρω γύρω. Ήττα. Πάω τρίτο ματς να ρεφάρω, bot Draven - Leona εμείς ενάντια σε Lulu - Ashe, τους κάνουμε άλογα με ένα σκορ 10-4-ΧΧ αθροιστικά και είμαστε σε μια φάση 20 - 10 στα kills. Κάπου εκεί αρχίζουν τα teamfights, o Draven μου είναι 16 - 6 - ΧΧ σε μια δόση, και συνειδητοποιώ με τρόμο ότι η ομάδα μου ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΠΟΥ ΠΑΝ ΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ.

 

Ένας Kassadin που απλά κάνει init μόνος του ή κάνει dive ανάμεσα σε 3 για να πάρει kill που δεν το παίρνει και ψοφάει. Ο τύπος απλά έμπλεκε, μας παράταγε ΣΤΕΓΝΑ, σηκωνότανε κι έφευγε κι όταν έβλεπε κάποιον με low HP έκανε dive.

 

Ένας Skarner που δεν έχει ΙΔΕΑ τι να κάνει σε teamfights, απλά κάνει dive και δεν ξέρω τι βαράει. Στο τέλος έκατσε στο Nexus και πούλησε όλα τα αντικείμενά του. Κωλοπαιδαράδες...

 

Ένας Garen που είναι top και farmάρει μόνος του ενώ εμείς παίζουμε 4v5, δεν κοιτάει ποτέ του το χάρτη, έχει φτιάξει ξερό Sunfire/Warmogs/Randuin's και δεν κάνει init ούτε με αίτηση.

 

Ένας Draven που αποφασίζει πως δε θέλει να πάρει kills και να σκοτώνει το adc ή το support αλλά θέλει να βαράει τα 2 τανκ τους συν τον tanky AP Ryze. Κλασσική περίπτωση adc που ήθελε να τους κόψει όλους, ήμασταν 10 kills μπροστά και έλεγε gg lost.

 

Και εγώ που δεν ξέρω τι να πρωτοκάνω.

 

Ρίχνω μια ματιά στο Lolking, Gold 4 o Draven, Bronze 1 o Garen, Οι άλλοι 8 Silver 1 - 2 - 3.

 

Άντε αύριο πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το LoL θελει πρωτα τυχη και μετα να μαθει καποιος να παιζει αξιοπρεπώς..

 

Μονο τυχη δεν θελει

Δεν παιζεις ζαρια , δεν υπαρχει καν παραγοντας τυχη μεσα σ'ενα τετοιο παιχνιδι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ δεν θελει πρωτα τυχη να μην πεσεις σε τρολερ αφκερ λιβερ φιντερ για να νικησεις ε?? Εσυ ή οποιοσδηποτε αλλος νικατε καθε μερα 4v5 games ή με ατομα που κανουν 0-10-3.. Δεν καταλαβαινετε μαλλον οτι ΔΕΝ ΠΑΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΥ,ΕΓΩ Η ΑΛΛΟΣ 22-5-7 και παιξεις πιο σωστα και απο τους proαδες,εαν υπαρξει ενας απο τα παραπανω που ανεφερα το game δυσκολα θα το νικησεις. Αρα δλδ εσυ επαιξες τελεια ΑΛΛΑ ΕΤΥΧΕ να πεσεις σε ηλιθια ατομα που χαλανε το game...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ δεν θελει πρωτα τυχη να μην πεσεις σε τρολερ αφκερ λιβερ φιντερ για να νικησεις ε?? Εσυ ή οποιοσδηποτε αλλος νικατε καθε μερα 4v5 games ή με ατομα που κανουν 0-10-3.. Δεν καταλαβαινετε μαλλον οτι ΔΕΝ ΠΑΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΥ,ΕΓΩ Η ΑΛΛΟΣ 22-5-7 και παιξεις πιο σωστα και απο τους proαδες,εαν υπαρξει ενας απο τα παραπανω που ανεφερα το game δυσκολα θα το νικησεις. Αρα δλδ εσυ επαιξες τελεια ΑΛΛΑ ΕΤΥΧΕ να πεσεις σε ηλιθια ατομα που χαλανε το game...

Ρε φιλε, το προβλημα σου ειναι οτι θυμασαι ΜΟΝΟ τα games που εκανες 22/0 και εχασες και οχι τα game που εκανες 0/30 και νικησες γιατι σε κουβαλησανε. Αν μου πεις οτι δεν εχεις feedari το κωλο σου σε ΠΟΛΛΑ games και παρολαυτα νικησες εισαι ψευτης. Εγω τουλαχιστον που ειμαι και diamond 1 (και ολοταχως για challenger) απειρες φορες εχω πεξει χαλια και με χουν κουβαλησει, οπως επισης εχω χασει και games με 16/1 score. Το να θυμασαι ΜΟΝΟ οσα σε βολευουν δεν σε κανει σωστο.

 

Εκτος αν πιστευεις οτι το matchmaking επιτηδες βαζει τους leavers και τους trollers ΜΟΝΟ στο δικο σου team. Ημαρτον ομως..

 

Αν εισαι καλος, θα ανεβεις. Οπως εγω μπορω να μπω σε ενα οποιοδηποτε game απο bronze μεχρι gold 1 και να κανω score 30/0 με ap trynda για ΠΛΑΚΑ, ετσι θα μπορουσες και εσυ αν ηξερες να παιζεις. Προφανως για να μη μπορεις, μαντεψε τι φταιει (οχι, δεν ειναι το matchmaking)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρεν ποιο ειναι το acount σου?Εχω κωλησει καιρο τωρα σε πλατ 2-1 ,πραγματικα μεχρι εκει παω για πλακα,με το που φτανω εκει ,το χαος.Δεν ξερω τι να κανω,πρεπει να μαθω και αλλους παικτες,αλλα δεν υπαρχει χρονος για να μαθω κατι πολυ καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...