Προς το περιεχόμενο

LG M2362D-PZ LCD TV-Monitor 23''


ktsolkas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρυθμισέ το manually στα ψηφιακά στο κανάλι 48 και τσέκαρε...;)

 

Το δοκίμασα κ δούλεψε.. :lol::lol:είχα κάνει τα πάντα εκτός απ το να ψάξω όλα τα κανάλια χειροκίνητα. Ευχαριστω:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα ψηφιακά της ΕΡΤ. Η Digea δεν εκπέμπει ακόμα στην Αττική...

 

 

Περιμένω πως και πως να δώ πως θα δείχνει :fear: :lol: :-D

Μέσα στο πρώτο εξάμηνο θα έχουμε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Την έχει συνδέσει κανείς στο pc του με καλώδιο HDMI - HDMI?

Κι εννοώ όχι μόνο για ταινίες αλλά και για νορμάλ χρήση (παιχνίδια, κείμενο, web surfing);

Δείχνει κανονικά με αυτή τη σύνδεση και αν ναι σε τι ανάλυση?

To ρωτάω γιατί διαβάζοντας το manual από το ελληνικό σ'αιτ της LG είδα ότι δεν προτείνει τη σύνδεση αυτή για συνηθισμένη χρήση με PC (ανέφερε για προβληματική εικόνα). Αντί αυτής συνιστούσε τη σύνδεση είτε μεσω VGA - VGA είτε μέσω DVI - DVI.

Επειδή το PC δεν έχει DVI (μόνο ΗDMI) με προβλημάτισε το παραπάνω.

 

Έχω αγοράσει τη LG M2362D και τη χρησιμοποιώ 4 μήνες περίπου στον υπολογιστή.

Την έχω συνδέσει HDMI - HDMI (20€ καλώδιο) η εικόνα είναι άψογη, ξεκούραστα περνάνε οι ώρες μπροστά της.

Τη σύνδεσα και στη κεραία της τηλεόρασης, έπιανα τα ψηφιακά της ΕΡΤ τέλεια, τα υπόλοιπα κανάλια η CRT τα έδειχνε καλύτερα νομίζω.

Γενικά για χρήση υπολογιστή είναι τέλεια, 2 προβληματάκια μόνο που δεν έχω ασχοληθεί και πολύ να τα λύσω είναι ότι δεν έχω ήχο από το monitor (χρησιμοποιώ τα ηχεία του pc) και ότι κάθε φορά που κλείνει είτε από το τηλεχειριστήριο είτε από την αναμονή πρέπει να αλλάξω την ανάλυση της οθόνης από 16:9 σε μονό σκανάρ. (έτσι το αποκαλλεί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι και εγώ να πάρω την Μ2362D. Όμως θα την χρησιμοποιώ μόνο ως TV και όχι ως pc monitor. Να την προτιμήσω η καλύτερα να πάω σε μία αποκλειστικά TV; θα έχω καλύτερη εικόνα έτσι; τι μου προτείνετε;

ο χώρος που θα μπει έιναι περιορισμένος και είναι η μοναδική 23'' που χωράει εκεί. αλλιώς πρέπει να πάρω 22''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά την χρησιμοποήσε κάποιος με τα ψηφιακά της digea να μας πεί εντυπώσεις? :fear:

 

τη χρησιμοποιώ στη Θεσσαλονίκη η εντύπωση μου πολύ καλή και για το σήμα digea

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τη χρησιμοποιώ στη Θεσσαλονίκη η εντύπωση μου πολύ καλή και για το σήμα digea

 

Να σε καλά και σε ευχαριστώ για την απαντησή σου.Εν αναμονή και εγώ λοιπόν... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχει συνδέσει κανείς στο pc του με καλώδιο HDMI - HDMI?

Κι εννοώ όχι μόνο για ταινίες αλλά και για νορμάλ χρήση (παιχνίδια, κείμενο, web surfing);

Δείχνει κανονικά με αυτή τη σύνδεση και αν ναι σε τι ανάλυση?

To ρωτάω γιατί διαβάζοντας το manual από το ελληνικό σ'αιτ της LG είδα ότι δεν προτείνει τη σύνδεση αυτή για συνηθισμένη χρήση με PC (ανέφερε για προβληματική εικόνα). Αντί αυτής συνιστούσε τη σύνδεση είτε μεσω VGA - VGA είτε μέσω DVI - DVI.

Επειδή το PC δεν έχει DVI (μόνο ΗDMI) με προβλημάτισε το παραπάνω.

 

 

Αν και έχει περάσει αρκετός καιρός απο το συγκεκριμένο ερώτημα....

 

Αγόρασα σήμερα την Μ2762D-PC, είναι νωρίς ακόμα να πώ εντυπώσεις.

Δοκίμασα να την συνδέσω με το pc μεσω HDMI και όντος δεν μπορούσα να την ρυθμίσω ώστε να έχει clear οθόνη... τα γράμματα στα κείμενα φαίνονταν αρκετά θολά. Αυτή τη στιγμή τη λειτουργώ με vga συνδεση και η εικόνα της είναι αρκτετά καθαρή (το μέγεθος δε μπορω να συνηθίσω ακόμα...όταν πας από τις 20" στις 27" συμβαίνουν αυτά :-))

 

Το pc μου είναι laptop και ως video Ι/Ο έχει μόνο HDMI και VGA. Ο κατασκευαστής στο manual προτίνει η σύνδεση με το pc να γίνεται μέσω DVI. Αξίζει να πάρω καλώδιο HDMI to DVI ; Το έχει δοκιμάσει κανείς ; Έχει καταφέρει κανείς να έχει καθαρή εικόνα από καθαρή HDMI σύνδεση; να μίνω με το vga ή δεν αξίζει;

 

---------- Προσθήκη στις 23:15 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 22:23 ----------

 

 

Τελικά έβγαλα άκρη και μάλιστα μέσα απο forum. Τώρα καταλαβαίνω γιατί σε όλα τα forum "φωνάζουν" οι moderators για το search... :o

 

Η λύση βρίσκεται στο post του spirosta στο thread : "LG M2362D-PZ LCD TV-Monitor 23'' + HDMI ?"

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=345854

 

Πιο αναλυτικά :

 

  • Βήμα 1 : Menu

 

  • Βήμα 2 : Επιλογή (Έχει για εικονίδο μια βαλίτσα με ένα γαλλικό κλειδί)

 

  • Βήμα 3 : Ετικέτα Εισαγωγής

 

  • Βήμα 4 : Στην σύνδεση HDMI βάζουμε σαν τιμή : PC

 

αρχικά δεν μου δούλεψε, έκανα restart το laptop και πάλι τίποτα. Απενεργοποίσα την οθόνη του laptop ... πάλι τίποτα.

Ανοιγόκλεισα τη οθόνη και..... εικόνα κρύσταλλο !!! :-)

 

 

Να σαι καλά ωρε spirosta μου έφτιαξες τη μέρα ! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτομαι να αγορασω τη συγκεκριμενη οθονη αλλα εχω βρει και αυτην εδω με ενα 20αρικο διαφορα http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Monitors/Monitors/Samsung-SM-P2370HD-LCD-TV-Mon.htm ποια απο τις δυο να παρω?ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτομαι να αγορασω τη συγκεκριμενη οθονη αλλα εχω βρει και αυτην εδω με ενα 20αρικο διαφορα http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Monitors/Monitors/Samsung-SM-P2370HD-LCD-TV-Mon.htm ποια απο τις δυο να παρω?ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Μιας και ψάχνω κι εγώ για μια οθονη με δέκτη, το μόνο που βλέπω σε αυτή που προτείνεις είναι ότι έχει λιγότερες συνδέσεις. Δεν έχω καταφέρει κι εγώ να τις δω δίπλα-δίπλα.

Μόνο στο MediaMarkt τις είχαν αλλά μακρΙά την μια από την άλλη, οπότε άμεση σύγκριση δεν γινόταν.

Μάλιστα η LG ήταν η 22άρα M2262D.

Και οι δύο πάντως ήταν καλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Αν και έχει περάσει αρκετός καιρός απο το συγκεκριμένο ερώτημα....

 

Αγόρασα σήμερα την Μ2762D-PC, είναι νωρίς ακόμα να πώ εντυπώσεις.

Δοκίμασα να την συνδέσω με το pc μεσω HDMI και όντος δεν μπορούσα να την ρυθμίσω ώστε να έχει clear οθόνη... τα γράμματα στα κείμενα φαίνονταν αρκετά θολά. Αυτή τη στιγμή τη λειτουργώ με vga συνδεση και η εικόνα της είναι αρκτετά καθαρή (το μέγεθος δε μπορω να συνηθίσω ακόμα...όταν πας από τις 20" στις 27" συμβαίνουν αυτά :-))

 

Το pc μου είναι laptop και ως video Ι/Ο έχει μόνο HDMI και VGA. Ο κατασκευαστής στο manual προτίνει η σύνδεση με το pc να γίνεται μέσω DVI. Αξίζει να πάρω καλώδιο HDMI to DVI ; Το έχει δοκιμάσει κανείς ; Έχει καταφέρει κανείς να έχει καθαρή εικόνα από καθαρή HDMI σύνδεση; να μίνω με το vga ή δεν αξίζει;

 

---------- Προσθήκη στις 23:15 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 22:23 ----------

 

 

Τελικά έβγαλα άκρη και μάλιστα μέσα απο forum. Τώρα καταλαβαίνω γιατί σε όλα τα forum "φωνάζουν" οι moderators για το search... :o

 

Η λύση βρίσκεται στο post του spirosta στο thread : "LG M2362D-PZ LCD TV-Monitor 23'' + HDMI ?"

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=345854

 

Πιο αναλυτικά :

 

  • Βήμα 1 : Menu

 

  • Βήμα 2 : Επιλογή (Έχει για εικονίδο μια βαλίτσα με ένα γαλλικό κλειδί)

 

  • Βήμα 3 : Ετικέτα Εισαγωγής

 

  • Βήμα 4 : Στην σύνδεση HDMI βάζουμε σαν τιμή : PC

 

αρχικά δεν μου δούλεψε, έκανα restart το laptop και πάλι τίποτα. Απενεργοποίσα την οθόνη του laptop ... πάλι τίποτα.

Ανοιγόκλεισα τη οθόνη και..... εικόνα κρύσταλλο !!! :-)

 

 

Να σαι καλά ωρε spirosta μου έφτιαξες τη μέρα ! :-)

 

Εκανα όλα τα ανωτέρω, εικόνα κρύσταλλο αλλά δεν έχω καθόλου ήχο:cry:! Καμιά ιδέα κανείς? Η σύνδεση μου είναι hdmi σε hdmi (δοκίμασα και το dvi σε dvi αλλά τα ίδια). Μόνο με σύνδεση vga σε vga έχω ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση οτι θελει drivers για να λειτουργησει ο ηχος μεσω hdmi.

Οταν συνδεσαμε το pc φιλου με την τηλεοραση με hdmi, βαλαμε drivers και οταν θελει να βγαλει ηχο στην τηλεοραση, τους επιλεγαμε και ακουγοταν απο εκει. Αν αφηναμε τους drivers της καρτας ηχου της μητρικης, ο ηχος εβγαινε απο τα ηχεια του υπολογιστη. Δεν θυμαμαι και πολλα ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση οτι θελει drivers για να λειτουργησει ο ηχος μεσω hdmi.

Οταν συνδεσαμε το pc φιλου με την τηλεοραση με hdmi, βαλαμε drivers και οταν θελει να βγαλει ηχο στην τηλεοραση, τους επιλεγαμε και ακουγοταν απο εκει. Αν αφηναμε τους drivers της καρτας ηχου της μητρικης, ο ηχος εβγαινε απο τα ηχεια του υπολογιστη. Δεν θυμαμαι και πολλα ομως.

Μήπως ξέρεις φίλε μου τι drivers θέλει και απο που να τους κατεβάσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...