Προς το περιεχόμενο

Φανατικοί καταναλωτές οι κάτοχοι προϊόντων της Apple


Nomikaria

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω πιστευω οτι οποισδηποτε ανθρωπος (το εχω παρατηρησει και στον εαυτο μου) δωσει περισσοτερα χρηματα για να αποκτησει κατι που θεωρει καλο υπερασπιζετε περισσοτερο την επιλογη του απο καποιον που εδωσε λιγοτερα για να αποκτησει κατι παρομοιο με λιγοτερα χρηματα.

 

Δεν συμφωνώ με αυτό, ειδικά όταν μιλάμε για προϊόντα τεχνολογίας. Το "παρόμοιο" είναι ατυχής χαρακτηρισμός όταν συγκρίνεις υπολογιστές / λειτουργικά κτλ.

Έχουμε ξεφύγει από το θέμα. Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να υπερασπίζονται τα παιδιά που έχουν Mac την επιλογή τους, δεν τίθεται καν τέτοιο θέμα (παρεμπιπτόντως, δεν νομίζω ότι κανένας εδώ μέσα ισχυρίστηκε ότι όσοι έχουν Mac είναι ντε και καλά πλούσιοι/ψωνισμένοι/γκατζετάκηδες κτλ. Νομίζω ότι είναι αυτονόητο το ότι το να τσουβαλιάζουν κάποιοι έτσι είναι το λιγότερο ανόητο). Ο καθένας όπως γουστάρει και βολεύεται, για όνομα του ..... (συμπληρώστε κατά βούλησιν).

Το θέμα είναι αν ισχύει πως όσοι έχουν Mac, έχουν μια γενικότερη κλίση προς το να αγοράζουν περισσότερα τεχνολογικά προϊόντα σε σχέση με τους υπόλοιπους που δεν έχουν. Που, απ' ότι καταλαβαίνω, στη χώρα μας μάλλον δεν ισχύει γιατί είμαστε όλοι υπερ του δέοντος καταναλωτικά όντα - είτε χρήστες Mac είτε όχι :mrgreen:

Υ.Γ. Οπότε μάλλον άκυρο το πρώτο σχόλιο για τους φίλους μου. Όταν το ξανασκέφτηκα, συνειδητοποίησα ότι πάνω κάτω τις ίδιες συσκεύες έχουμε...:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λογικό το αποτέλεσμα της έρευνας. Όποιος δίνει 1000-2000 ευρώ για έναν υπολογιστή, λογικό είναι να έχει και να ξοδεύει λεφτά και σε άλλα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη λετε μαλακιες εδω μεσα το MacOS βασιζεται στο πανισχυρο FreeBSD το οποιο ειναι πολυ πιο καθαροαιμο unix απ' ολα τα linux.Το μονο Linux που κατι λεει ειναι το Slackware

Σας βαρεθηκα σ' αυτο το post

 

Φαγωθητε τωρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ο λόγος που πήρα το iPod Touch πάντως, είναι ότι ερωτεύτηκα την λειτουργικότητα και τη φιλοσοφία του λειτουργικού της Apple. Δεν έχω χρησιμοποιήσει συσκευές που να με έχουν βολέψει περισσότερο.

 

Επίσης, το iPod Touch είχε εξαιρετική τιμή γι' αυτά που προσφέρει. 230 ευρώ για να έχω μαζί μου ίντερνετ, μουσική, βιβλία, κόμιξ, ταινίες, σειρές, παιχνίδια και αμέτρητες εφαρμογές δεν είναι καθόλου ακριβά. Και όλα σε ένα απλό περιβάλλον, χωρίς σπαζοκεφαλιές, απόλυτα λειτουργικό.

 

Ο λόγος που οι χρήστες των Mac φανατίζονται, είναι πολύ απλά το ότι μένουν απολύτως ευχαριστημένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη λετε μαλακιες εδω μεσα το MacOS βασιζεται στο πανισχυρο FreeBSD το οποιο ειναι πολυ πιο καθαροαιμο unix απ' ολα τα linux.Το μονο Linux που κατι λεει ειναι το Slackware

Σας βαρεθηκα σ' αυτο το post

 

Φαγωθητε τωρα..

 

Σωστός! Ρε παίδες πρωτού το ανοίξετε το ρημάδι διαβάστε και μια wikipedia! Το Mac OS είναι Unix-like, όχι linux που είναι μια διαφορετική μορφή Unix-like, και προέρχεται από τμήματα των FreeBSD και NetBSD που ενσωματώθηκαν σε ένα λειτουργικό που ονομάστηκε Nextstep και αναπτυσσόταν από τον Steve Jobs!

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 02:29 ----------

 

καλα ενταξει δεν φτιαχνει και ολο το λειτουργικο μονη της μην ξεχναμε οτι στιριζετε σε πυρηνα linux και μαλιστα το snow leopard σε debian linux και γιαυτο ειναι και γρηγοροτερο απο πριν. Η apple προσαρμοζει φτιαχνει gui και κανει οτι καλυτερο μπορει ωστε να ειναι το λειτουργικο της οσο σταθεροτερο και συμβατο και τα παλαιοτερα λειτουργικα της γινετε. Φυσικα το οτι χρησιμοποιει συγκεκριμενο hardware βοηθα στο να μειωθουν τα προβληματα με οδηγους στο ελαχιστο αλλα απο την αλλη χανεις την ευελιξια του να βαλεις κατι καλυτερο στο μηχανημα σου οπως πχ τωρα μια 5870 ας πουμε. Τελος παντων για να μην ξεφευγουμε τελειως και απο το θεμα εγω πιστευω οτι οποισδηποτε ανθρωπος (το εχω παρατηρησει και στον εαυτο μου) δωσει περισσοτερα χρηματα για να αποκτησει κατι που θεωρει καλο υπερασπιζετε περισσοτερο την επιλογη του απο καποιον που εδωσε λιγοτερα για να αποκτησει κατι παρομοιο με λιγοτερα χρηματα.

 

Ναι δε φτάνει που δεν είναι linux εσύ έφτασες μέχρι το Debian!

 

Εγώ το HTC mobile μου (Kaiser) το είχα αγοράσει 800 ευρώ. Μετά ξέρεις τι έλεγα σε όλους;;; Μην το πάρετε!!!!! Επίσης παρόλο που τώρα λιγουρευόμουν το HTC HD (το βρήκα και σε φοβερή τιμή στην Αγγλία) παρόλα αυτά δεν το πήρα γιατί είμαι πια φοβισμένος με την HTC! Αυτό σου λέει κάτι; Θες να επιμείνεις ακόμα ότι όσοι πληρώνουν ακριβά υποστηρίζουν αυτό που αγόρασαν; Αν κάποιοι είναι κομπλεξικοί δεν ξέρω τι κάνουν, αλλά εγώ όσο πιο πολλά πληρώσω, τόσο πιο απαιτητικός γίνομαι και όποιες εταιρείες μου δώσουν μούφα, θα πω ένα δεν πειράζει, αλλά δε θα με ξαναδούν σαν πελάτη ποτέ, ακόμα και αν βγάλουν το πιο super duper πράγμα και επίσης θα τους κάνω και αρνητική διαφήμιση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός! Ρε παίδες πρωτού το ανοίξετε το ρημάδι διαβάστε και μια wikipedia! Το Mac OS είναι Unix-like, όχι linux που είναι μια διαφορετική μορφή Unix-like, και προέρχεται από τμήματα των FreeBSD και NetBSD που ενσωματώθηκαν σε ένα λειτουργικό που ονομάστηκε Nextstep και αναπτυσσόταν από τον Steve Jobs!

Και τα 2 Posix συμβατα ειναι απλος το FreeBSD εχει αδεια Unix και το λινουξ δεν εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ενταξει δεν φτιαχνει και ολο το λειτουργικο μονη της μην ξεχναμε οτι στιριζετε σε πυρηνα linux και μαλιστα το snow leopard σε debian linux και γιαυτο ειναι και γρηγοροτερο απο πριν. Η apple προσαρμοζει φτιαχνει gui και κανει οτι καλυτερο μπορει ωστε να ειναι το λειτουργικο της οσο σταθεροτερο και συμβατο και τα παλαιοτερα λειτουργικα της γινετε.

 

Από περιέργεια... ρε φίλε μου αυτό για το Debian από που το άκουσες εσύ και έκανες εμάς να κουφαθούμε;;; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν ένα μήνα αγόρασα έναν iMac 24" από την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας του άρχισα να μουτζώνομαι....

 

 

 

 

 

 

 

 

....που τόσο καιρό ανεχόμουν τα windows.....:-D:lol:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι με το εναν η με τον αλλο τροπο ειμαστε Gadgetakides αλλα πιστευω οι λιγοτερο ειναι οι Linuxades και καλα κανουν βεβαια!!!

η φωτο τα λεει ολα πιστευω!

post-22359-129063028465_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα το θέμα να έχει τόση ανταπόκριση,αν κι εύλογο όταν έχει να κάνει με Apple.

 

Βασικά δεν συμφωνώ και τόσο με το αποτέλεσμα της έρευνας,δεδομένου ότι στην Ελλάδα τουλάχιστον οι περισσότεροι είναι gadgetάκηδες,είτε χρησιμοποιούν προιόντα Αpple είτε όχι.

 

Απλά δεν μπορώ να καταλάβω την εμμονή όσων χρησιμοποιούν αυτά τα προιόντα στην υπεροχή τους.Για τους υπολογιστές δεν έχω εμπειρία οπότε δεν μπορώ να διαμορφώσω άποψη,αν και σκέφτομαι στο μέλλον την αγορά ενός iMac ,για να δοκιμάσω κι ένα διαφορετικό λειτουργικό.Απ'τους περισσότερους ακούω ότι είναι εύχρηστο,σταθερό κοκ οπότε μου εξάπτει την περιέργεια να δοκιμάσω,μιας και τα Windows δεν είναι αντικειμενικά κι ό,τι καλύτερο υπάρχει(αν και προς το παρόν μια χαρά κάνω τη δουλειά μου και μ'αυτά..)

 

Αλλά όσον αφορά iPod κοκ,το πρώτο μου mp3 ήταν το nano 1st gen,το οποίο για την εποχή κιόλας ήταν πανάκριβο.Ήταν τέλειο όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής,το design,την ακουστική αλλά σε καμία περίπτωση δεν τρελάθηκα,ενώ μάλιστα εκείνη την εποχή δεν υπήρχαν αξιόλογες προτάσεις από άλλες εταιρίες ούτε η πληθώρα των προιόντων που βλέπουμε σήμερα.Είμαι πολύ πιο ευχαριστημένη από το Sony που έχω τώρα,απλό κι εύχρηστο.Βέβαια αυτό που μου έσπαγε τα νεύρα πάνω απ'όλα ήταν το itunes,με τίποτα δεν με βόλευε,αλλά αυτό είναι καθαρά προσωπικό γούστο.Η Apple όμως είναι η μοναδική εταιρία,που έχει τόσο καλό μάρκετινγκ ώστε να δημιουργεί τόσο "φανατικούς" χρήστες.Σε όποιον iPod user πω ότι δεν με βόλεψε το iTunes,η απάντηση είναι ότι δεν έχω μάθει να το χειρίζομαι.Συγγνώμη αλλά ένα πρόγραμμα είναι,όχι μαθηματική εξίσωση για να απαιτεί ιδιαίτερα υψηλό IQ,που ο καθένας έχει δικαιωμα να του αρέσει ή όχι.

 

Εν πάσει περιπτώσει,ένας λόγος που με απωθεί η χρήση αυτών των προιόντων είναι και το γεγονός πως οι περισσότεροι που τα έχουν,θεωρούν πως ανήκουν σε μια ανώτερη φυλή και απλά οικτίρουν τους "μη-μυημένους"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μάρκετινγκ και εδώ λειτουργεί εξίσου καλά (και μάλιστα το αμερικάνικο μάρκετινγκ!!!)

 

όταν βλέπω να ψωνίζουν imac για να μπαίνουν στο ιντερνετ και να γράφουν στο word τότε δεν είναι πιο ψαγμένοι

και όχι, κανένα pc δεν κρεμάει αμα το έχεις ΜΟΝΟ για αυτές τις δουλειές, ακόμα και αν είναι P3@866 :)

 

ωραία έρευνα, πάω να την στείλω σε κάτι φίλους μου να τους πικάρω

 

Σωστός. Και επίσης στην Αμερική από ό,τι γνωρίζουμε οδηγούν κυρίως αυτόματα αυτοκίνητα και η οδική τους βοήθεια χρησιμοποιείται κυρίως για αλλαγές ελαστικών γιατί ούτε που είναι ο γρύλος στο αμάξι τους δεν τους νοιάζει να μάθουν που είναι. Αυτό δείχνειν την ψυχολογία τους ως καταναλωτές. Αγοράζουν λοιπόν Mac που είναι cool (Δεν ειρωνεύομαι), και από design γ****ε και λειτουργούν έτσι απλά για αυτά που ανέφερες από πάνω.Σιγά μην ασχοληθούν με αυτά που κάνουμε εμείς εδώ. Εδώ οι μισοί φίλοι μου έχουν τα tower γυμνά και ξεκαπάκωτα για να πειράζουν κάθε λίγο κάτι στο Pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός. Και επίσης στην Αμερική από ό,τι γνωρίζουμε οδηγούν κυρίως αυτόματα αυτοκίνητα και η οδική τους βοήθεια χρησιμοποιείται κυρίως για αλλαγές ελαστικών γιατί ούτε που είναι ο γρύλος στο αμάξι τους δεν τους νοιάζει να μάθουν που είναι. Αυτό δείχνειν την ψυχολογία τους ως καταναλωτές. Αγοράζουν λοιπόν Mac που είναι cool (Δεν ειρωνεύομαι), και από design γ****ε και λειτουργούν έτσι απλά για αυτά που ανέφερες από πάνω.Σιγά μην ασχοληθούν με αυτά που κάνουμε εμείς εδώ. Εδώ οι μισοί φίλοι μου έχουν τα tower γυμνά και ξεκαπάκωτα για να πειράζουν κάθε λίγο κάτι στο Pc.

 

Υπάρχουν πάλι και χρήστες, που προτιμούν να έχουν τα tower (αν κι εφόσουν υπάρχουν βλ. iMac) κλειστά και να αρχίσουν να δουλεύουν, ψυχαγωγούνται, διασκεδάζουν κ.λπ. απροβλημάτιστα.

 

Εκτός πάλι αν το άνοιγμα του tower και το πείραγμά τους κάθε λίγο εντάσσεται στην ψυχαγωγία, διασκέδαση, δουλειά κ.λπ., οπότε πάσο:-D

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 16:18 ----------

 

όταν βλέπω να ψωνίζουν imac για να μπαίνουν στο ιντερνετ και να γράφουν στο word τότε δεν είναι πιο ψαγμένοι

και όχι, κανένα pc δεν κρεμάει αμα το έχεις ΜΟΝΟ για αυτές τις δουλειές, ακόμα και αν είναι P3@866 :)

 

Επίσης, και το Σύνταγμα-Ομόνοια μπορείς να το κάνεις και με γαιδούρι ξεσαμάρωτο, αλλά θα προτιμούσαμε μια ferrari:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...