Προς το περιεχόμενο

Φανατικοί καταναλωτές οι κάτοχοι προϊόντων της Apple


Nomikaria

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν λιγο ειμουν σε ενα πολυκαταστημα με υπολογιστες. πειραζα (για πολυ ωρα... σπαστικος εγινα!) υπολογιστες mac και pc που υπηρχαν εκει. Ποιο πολυ τους mac , γιατι pc εχω χρονια. Μια χαρα υπολογιστες οι mac, εχουν και λιγο υψηλη αισθητικη πανω τους (ομορφα ή ανυπαρκτα κουτια, καλωδια οι laptop με μαγνητικες πριζες που μπαινουν βγαινουν ευκολα και εντυπωσιακα) κλπ. Για να ειμαι ηλικρηνης ομως, σε καμια περιπτωση δεν μου φανηκαν καλυτεροι απο το σχετικα φτηνο 4πυρινο pc του σπιτιου μου με την 22αρα οθονη, και αλλα πσαγμενα πραγματα που εχω επιλεξει να εχει πανω, τα 2 λειτουργικα του xp και seven . Μια ομορφη μπαρα εχει ο mac για να τρεχεις γρηγορα διαφορες εφαρμογες, και αν και τα windows δεν εχουν κατι τετοιο (απ τη μανα τους), εδω και χρονια εχω μια σχεδον ολοιδια στα windows, ακριβως γιατι ειναι χρησιμη και πρακτικη. Και αντε και πειρα mac ετσι για αλλαγη, και επειδη συμπαθω πολυ την apple. Τι να τρεχω σε αυτον? Περισσοτερες εφαρμογες εχει το linux, παρα το λειτουργικο της apple πλεον. Θελω ενα λογο για να παρω ενα (ακριβοτερο) mac.. ,και δεν βρισκω. Το iphone ειναι μια αλλη ιστορια, εκει η apple βρισκεται πολυ μπροστα , και το παραδεχεται και η ιδια η microsoft, που η ιδια εχει δηλωσει οτι στα λειτουργικα κινητων, η microsoft βρισκεται στον 18ο αιωνα σε σχεση με την apple ,και δεν θα μπορεσει να κανει τιποτα για αυτο μεχρι τα windows mobile 7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Υπάρχουν πάλι και χρήστες, που προτιμούν να έχουν τα tower (αν κι εφόσουν υπάρχουν βλ. iMac) κλειστά και να αρχίσουν να δουλεύουν, ψυχαγωγούνται, διασκεδάζουν κ.λπ. απροβλημάτιστα.

 

Εκτός πάλι αν το άνοιγμα του tower και το πείραγμά τους κάθε λίγο εντάσσεται στην ψυχαγωγία, διασκέδαση, δουλειά κ.λπ., οπότε πάσο:-D

 

 

Γράφει πουθενά στο post ή στην έρευνα "για ψυχαγωγία, διασκέδαση, δουλειά" ? Για το αν είναι ψαγμένοι γκατζετάκηδες λέει. Οπότε αυτός που δεν ξέρει να ανοίγει ένα κουτί ή/και δεν τον νοιάζει δεν θεωρώ ότι είναι τόσο ψαγμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος με ακριβά γούστα και 0 καταναλωτική συνείδηση σκέφτεται να δώσει 2000+ για υπολογιστή που θα "κρατήσει".Παρότι που κάθισα και του εξήγησα οτι για τις δουλειές που θέλει να κάνει για τα χρόνια που θέλει του αρκεί κ ένα PC των μισών χρημάτων κ λιγότερο δεν ήθελε να καταλάβει.Έπειτα του είπα

"Αφού θέλεις να δώσεις 2 χιλιάρικά γιατί δε παίρνεις ένα Mac που είναι κ αισθητικά καλύτερος;" Με αποστόμωσε λέγοντας μου:

"Και πως θα έχω συμβατότητα με τους άλλους στα προγράμματα των windows;"

Ξέρω βέβαια οτι οι Mac τρέχουν κ windows αν θέλει κάποιος αλλά δεν υπάρχει περίπτωση ο συγκεκριμένος φίλος να κάνει χακεριές (αν χρειάζονται) για να βάλει windows...

Του αρέσει τα πάντα να είναι από τον κατασκευαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ειμαι ηλικρηνης ομως, σε καμια περιπτωση δεν μου φανηκαν καλυτεροι απο το σχετικα φτηνο 4πυρινο pc του σπιτιου μου με την 22αρα οθονη, και αλλα πσαγμενα πραγματα που εχω επιλεξει να εχει πανω, τα 2 λειτουργικα του xp και seven . Μια ομορφη μπαρα εχει ο mac για να τρεχεις γρηγορα διαφορες εφαρμογες, και αν και τα windows δεν εχουν κατι τετοιο (απ τη μανα τους), εδω και χρονια εχω μια σχεδον ολοιδια στα windows, ακριβως γιατι ειναι χρησιμη και πρακτικη. Και αντε και πειρα mac ετσι για αλλαγη, και επειδη συμπαθω πολυ την apple. Τι να τρεχω σε αυτον?

 

Την ορθογραφική διόρθωση???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος με ακριβά γούστα και 0 καταναλωτική συνείδηση σκέφτεται να δώσει 2000+ για υπολογιστή που θα "κρατήσει".Παρότι που κάθισα και του εξήγησα οτι για τις δουλειές που θέλει να κάνει για τα χρόνια που θέλει του αρκεί κ ένα PC των μισών χρημάτων κ λιγότερο δεν ήθελε να καταλάβει.Έπειτα του είπα

"Αφού θέλεις να δώσεις 2 χιλιάρικά γιατί δε παίρνεις ένα Mac που είναι κ αισθητικά καλύτερος;" Με αποστόμωσε λέγοντας μου:

"Και πως θα έχω συμβατότητα με τους άλλους στα προγράμματα των windows;"

Ξέρω βέβαια οτι οι Mac τρέχουν κ windows αν θέλει κάποιος αλλά δεν υπάρχει περίπτωση ο συγκεκριμένος φίλος να κάνει χακεριές (αν χρειάζονται) για να βάλει windows...

Του αρέσει τα πάντα να είναι από τον κατασκευαστή.

 

 

Εγώ πιστεύω ότι ένας συνηθισμένος / κλασσικός χρήστης υπολογιστή χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις και απαιτήσεις, δύσκολα θα πάρει Mac. Mε όση δυσκολία κάποιος "φοβάται" να βάλει Linux που είναι και δωρεάν (επειδή είναι πολύ διαφορετικό από αυτά που έχει ήδη μάθει και επειδή θεωρεί οτι δεν θα είναι συμβατό, κλπ) με άλλη τόση δυσκολία θα έπαιρνε και έναν Mac (που μάλιστα του βγαίνει και πολύ πιο ακριβά από ένα συμβατικό μηχάνημα).

Αμερική δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά πιστεύω Ελλάδα συνήθως οι Mac users είναι περισσότερο άνθρωποι που είχαν εμπειρία με PC και Windows ή Linux και θέλουν να δοκιμάσουν κάτι ανώτερο για λειτουργικό σύστημα που θα τους δώσει σταθερότητα και "ηρεμία μυαλού". Γι'αυτό και είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν και κάτι παραπάνω για ένα μηχάνημα με κατά κάποιον τρόπο - λόγω Hardware - μικρότερες επιδόσεις και λιγότερο αναβαθμίσιμο, εφόσον τους καλύπτει για τις ανάγκες τους.

 

Κάπως έτσι είναι πιστεύω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχατε δεν είχατε, το κάνατε πάλι το thread mac vs win...

 

Υπάρχουν πάλι και χρήστες, που προτιμούν να έχουν τα tower (αν κι εφόσουν υπάρχουν βλ. iMac) κλειστά και να αρχίσουν να δουλεύουν, ψυχαγωγούνται, διασκεδάζουν κ.λπ. απροβλημάτιστα.

 

Δηλαδή όσοι δεν έχουν mac προβληματίζονται για να δουλέψουν / ψυχαγωγηθούν;

Θεωρώντας πως η μοναδική εταιρία στην Ελλάδα που χρησιμοποιεί mac σε επαγγελματικό περιβάλλον είναι η Rainbow, θα έχει πέσει πάααααρα πολύς προβληματισμός στα τμήματα IT των εταιριών, καθώς και στους λοιπούς εργαζόμενους-χειριστές υπολογιστών.

Να μη μιλήσω για τα εκατομμύρια οικιακών χρηστών που θέλουν να ψυχαγωγηθούν. Εκεί να δεις προβληματισμό...

post-15371-129063028588_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά την έκφραση "δεν ξαναγυρίζω πίσω στα PC" (ακούγεται φανατικό), σύμφωνα με εμπειρία που μου κατέθεσε κάποιος που γνώρισα μέσω τρίτου ανθρώπου. Φορούσε T-Shirt "Think Different - Apple" μάλιστα, αλλά στα δικά μου μάτια και κρίση, μόλις αρχίσαμε να συζητάμε έδειχνε πολύ εντάξει, είχε πολύ συγκροτημένη προσωπικότητα και γενικότερα έδειξε οτι διαθέτει σοβαρό επίπεδο σκέψης, μόρφωσης, κλπ). Γενικά μου έκανε πολύ καλή εντύπωση.

 

"Μόλις κάποιος χρήστης PC δοκιμάσει απο πρώτο χέρι Mac και καταλάβει τι είναι οι Mac, οι πιθανότητες να ξανά-γυρίσει στα PC είναι πολύ λίγες". Είπε.

 

"Είναι θέμα απλώς χρόνου για να αντιληφθεί κανείς "τι έχανε με τα PC / Windows και επίσης το πόσο χαζή λογική υπήρχε σε αυτά"...συνέχισε να λέει...!!!

 

"Είναι εντελώς διαφορετική φιλοσοφία για την εργασία με χρήση ηλεκτρονικών υπολογιστών"...!!! "Με έναν Mac, δουλεύεις έξυπνα και αποδοτικά και δεν χάνεις χρόνο σε βλακείες που σου τρώνε χρόνο απο την δημιουργικότητά σου"...μου είπε....!!!

 

Αυτή είναι η εμπειρία που μου είχε καταθέσει για τους Mac ο άνθρωπος αυτός (σοβαρός επαγγελματίας στον χώρο των γραφικών και δουλεύει και στην τηλεόραση μάλιστα)...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
οι Mac users είναι περισσότερο άνθρωποι που είχαν εμπειρία με PC και Windows ή Linux και θέλουν να δοκιμάσουν κάτι ανώτερο για λειτουργικό σύστημα που θα τους δώσει σταθερότητα και "ηρεμία μυαλού".

 

 

Ωχου μωρέ,ειπώθηκε μία,ειπώθηκε δύο ε στο τέλος θα πάει για vs πάλι και θα ψάχνουμε να βρούμε τι φταίει.

Δεν είναι ανώτερο ΛΣ απο τα Windows,έχουν γίνει ομηρικές μάχες σε άπειρα τόπικς,όποτε έπεφταν στοιχεία,μετρήσεις και αποδείξεις αμέσως μετά ερχόταν το "εγώ άλλα βλέπω" και "η προσωπική μου εμπειρία είναι" κλπ κλπ.

Το πιο advanced OS που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή είναι τα 7,πριν τα 7 ήταν τα Vista και πριν τα Vista ίσως ήταν το Tiger.

Τι hardware υποστηρίζεται απο τα Win και τι απο το OSX,σχεδόν σε όλα τα benchmarks τα Win είναι γρηγορότερα,έχουν απείρως περισσότερες εφαρμογές τρίτων,έχουν λιγότερα κενά ασφαλείας μια βόλτα σε secunia,nessus και ένα search στο Google θα σας κάνει να το διαπιστώσεται-οι ιοιί που κυκλοφορούν πάνε συνάρτηση του ποσοστού και σχεδόν κανένας ιός δεν εκμεταλεύεται κενό του λειτουργικού αλλά τη βλακεία του χρήστη,μπήκε ένα Time Machine και άρχισαν τα όργανα όταν το Shadow Copy υπάρχει απο εποχής νεάτερνταλ,κάνει τα ίδια αλλα δεν έχει το fancy gui,πρήξιμο για τα smart folders όταν απο εποχή XP σώζεις τα searches και τα δημιουργείς,expose και spaces είναι τα μόνο που το κάνουν να ξεχωρίζει και στα Win δεν μπορούν να ενσωματωθούν λόγω copyright αλλά είναι ένα click μακρια με ένα απο τα άπειρα freeware που τα προσομοιώνουν.

Ανώτερο ΛΣ ένα ΛΣ που έφτασε 2009 για να υποστηρίξει 64bit και αυτό με προβλήματα και την ίδια στιγμή ο ανταγωνιστής του το σκέφτεται να πάει στα 128 bit

 

ΑΛΛΑ είναι διαφορετικό,πιο κομψό και με άλλη φιλοσοφία λειτουργίας,σε πολλούς αρέσει,και σε εμένα αρέσει και ίσως αποκτήσω ένα Macbook λόγω ΛΣ,δεν σημαίνει ότι είδα την ανωτερότητα του,κατώτερο είναι αλλά η φιλοσοφία του μ αρέσει περισσότερο.

 

 

 

Το θέμα είναι άκυρο πριν καν αρχίσει,περισσότερα προιόντα αγοράζουν οι καμένοι pcαδες που αλλάζουν κάρτα γραφικών για μισό frame παραπάνω,δίσκους για RAID,φωτάκι και λοιπές βλακείες για pc modding και overclocking.

 

Οι Apple users προτιμούν συσκευές Apple κι έχουν όλοι ένα Iphone,ipod και ianything επειδή τους αρέσει αυτή η φιλοσοφία και όχι επειδή καταναλώνουν αβέρτα,απλά τα iκάτι είναι ακριβά,κάνουν μπαμ και στους άλλους φαίνεται κάπως να έχει κάποιος Macbook,imac,iphone,ipod αλλά τους φαίνεται απολύτως λογικό να έχει κάποιος pc,acer laptop,omnia και zune.

Επεξ/σία από elven
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω πως δύσκολα ένας μη ψαγμένος χρήστης θα αγοράσει iMac. Υπάρχουν, γενικά, κατ'εμέ, 3 περιπτώσεις ανθρώπου που θα αγοράσει, πχ, το iPhone:

1) Είναι ψαγμένος, και του αρέσει το κάτι καινούριο, δε φοβάται από απλά τηλέφωνα και OS να πάει σε κάτι νέο

2) Η πιο λογική, ότι κάποιος άνθρωπος ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ το iPhone σαν εργαλείο στη δουλειά του

3) Το θέλει για φιγούρα και να δείχνει ότι είναι "πλούσιος".

Εγώ, προσωπικά, πιστεύω ανήκω στο no. 1. Παραδέχομαι πως όταν βγήκε το iPhone, δε το είδα σα κάτι καλό, από τη στγμή όμως που το απέκτησα, με τρέλανε. Δε πα να μην έχει bluetooth, και άλλα χίλια δυο (που με jailbreak ΟΛΑ γινονται)? Κανείς δε μπορεί να απορρίψει το γεγονός ότι το κινητό αυτό είναι σαν το κέντρο ενός κύκλου, οπού ισαπέχει από όλα τα σημεία του πρώτου. Είτε το χρησιμοποιεί κάποιος για δουλεία, είτε για μουσική, πάντα είναι το πρώτο.

Το ίδιο ισχύει, πιστεύω και για τα Mac.

Το μόνο αρνητικό είναι ότι όλα είναι υπερευαίσθητα και πανάκριβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ότι τα προιόντα της apple είναι εύχρηστα είναι γεγονός.

Εγώ ακόμα περιμένω να βάλει FM radio στο shuffle να το τσακώσω,αλλιώς δεν.Μα καλά πόσο δύσκολο είναι να βάλουν ένα μικροσκοπικό δέκτη στο μανταλάκι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το iphone δουλευει με γραφιδα?

Προτιμω χιλιες φορες να δουλευω με την ακριβεια μιας γραφιδας παρα να λερωνω την οθονη με τα δαχτυλα μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέμα ακρίβειας δεν τίθεται... όπως και θέμα ευκολίας στο να κουβαλάς γραφίδα μαζί σου ειδικά όταν δεν υπάρχει πρόβλεψη για αυτήν. Εγώ χαίρομαι που γλυτώσαμε από γραφίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω βέβαια οτι οι Mac τρέχουν κ windows αν θέλει κάποιος αλλά δεν υπάρχει περίπτωση ο συγκεκριμένος φίλος να κάνει χακεριές (αν χρειάζονται) για να βάλει windows...

Του αρέσει τα πάντα να είναι από τον κατασκευαστή.

 

Χακεριά ειναι να ανοιξει τα System Utilities->Bootcamp κ με 3 κλικ να ξεκινησει η εγκατασταση των Windows?? :o

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 00:27 ----------

 

Θέμα ακρίβειας δεν τίθεται... όπως και θέμα ευκολίας στο να κουβαλάς γραφίδα μαζί σου ειδικά όταν δεν υπάρχει πρόβλεψη για αυτήν. Εγώ χαίρομαι που γλυτώσαμε από γραφίδες.

 

+1 πολυ καλυτερος ο χειρισμος με το δαχτυλο (στην οθονη! :P) παρα με γραφιδα.. ασε που αμα το συνηθισει καποιος πολλα τα κανει κ με το ενα χερι. με την γραφιδα ισχυει αυτο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Θέμα ακρίβειας δεν τίθεται... όπως και θέμα ευκολίας στο να κουβαλάς γραφίδα μαζί σου ειδικά όταν δεν υπάρχει πρόβλεψη για αυτήν. Εγώ χαίρομαι που γλυτώσαμε από γραφίδες.

+10000000000

 

Είχα εμπειρία με γραφίδες και δεν μου άρεσε καθόλου...!!!! Οι γραφίδες ανήκουν στο παρελθόν και προσωπικά τις χαρακτηρίζω "obsolete"...!!!

 

Παραλληλίζοντας τις συσκευές με γραφίδες και το iPhone με αντιστοιχίες Modem, θα έλεγα ότι οι συσκευές με γραφίδες είναι Modem 14.400kbps και το iPhone σαν ας πούμε γραμμή 24Mbps (για να μην πω T3 και πάνω) (οχι μόνο επειδή έχει απλώς touch screen, αλλά επειδή συμπεριφέρεται το touch screen του Α-Ψ-Ο-Γ-Α και Ε-Κ-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Α και Α-Κ-Ρ-Ι-Β-Ε-Σ-Τ-Α-Τ-Α σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη συσκευή, λόγω κυρίως του Software που έχει αναπτύξει η apple)

 

Με το χοντροδάκτυλό μου και με την apple να φτιάχνει αυτό που μερικοί ονομάζουν "iPhone" έχω εξαιρετικά μεγαλύτερη ακρίβεια και άνεση. Επίσης το δάχτυλό μου λίγο δύσκολο να το χάσω σε κανένα υπόνομο κλπ κλπ κλπ...!!! Το έχω πάντα μαζί μου...!!! Και επίσης δεν χρειάζεται να το βάζω σε καμία θήκη όταν δεν το χρησιμοποιώ....(Looll) ;)

Η οθόνη ναι μεν λερώνει αλλά χάρη στην εξαίσια ποιότητά της (LED) οθόνης και στο ειδικό γυαλί που την προστατεύει, δεν με ενοχλεί τόσο - παρά μόνο αν έχεις βρεγμενα δάχτυλα και αφήνεις σταγόνες νερού επάνω...or something...!!!

 

Και θα σας πω ένα πράγμα....!!!

Πριν πάρω το iPhone νόμιζα και εγώ οτι το παίρνουν τα Fashion Victims...!!!

Ένας φίλος μου (computer-άς και αυτός) είχε πάρει iPhone και μου έλεγε τράβα πάρε ένα είναι φοβερό...!!! Του έλεγα οτι δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω τόσα λεφτά για ένα τηλέφωνο (παρότι θα μου χρησίμευε πολύ στην δουλειά μου).

Έπαιξα αρκετά με το τηλέφωνό του - αφού στην αρχή τον κορόιδευα σε στύλ "και δεν μου λές? Ξυπνητήρια έχει το iPhone? ΟΚ, άμα έχει ξυπνητήρια, ίσως πάρω ένα...κλπ"...!!!!

 

Ε, είπα να πάρω ένα με το σκεπτικό οτι το παλιό μου κινητό είχε παλιώσει αρκετά και θα ήταν μια ευχάριστη αλλαγή....!!! Ε, λέω ας δοκιμάσω και εγώ αυτό το iPhone να δω τι παίζει. Και επειδή είναι κατηγορίας "Smart Phone", σίγουρα θα με βόλευε και στην δουλειά μου...!!! Ε, λοιπόν το πρώτο πράγμα που είχα να πω μετά από μια-δυο εβδομάδες χρήσης του iPhone, ήταν:

 

Άλλο πράγμα να το βλέπεις και να το δοκιμάζεις σε άλλον για λίγο (να μην έχεις δικό σου δηλαδή και να το χειρίζεσαι κάθε μέρα) και άλλο πράγμα να "βιώνεις την εμπειρία του iPhone" καθημερινά.

Η εμπειρία αυτή, απλά δεν περιγράφεται με λόγια...!!! Απλά είναι απίστευτο...!!!

Πλέον νιώθω ότι αν αλλάξω το iPhone μου με ένα άλλο (έστω και ακριβότερο) κινητό, θα είναι σαν να κάνω Degrade...!!!!

 

Το προϊόν της apple είναι απλώς απίστευτο....

Τέλος...!!!!

Δεν είναι τέλειο, αλλά σαν πελάτης της apple (πλέον), νιώθω απίστευτη ικανοποίηση κάθε μέρα που το χρησιμοποιώ....και χάρην στην εμπειρία με το iPhone μου, έχω πλέον σε μεγάλη υπόληψη την εταιρία αυτή και ψάχνω και για τα Computer της πληροφορίες για να αγοράσω ένα κάποια στιγμή...!!!

 

 

Υστερόγραφο/Παράδειγμα πρακτικό: Όσοι έχετε iPhone (ή έχουν φίλοι σας), για να καταλάβετε οτι είναι θέμα "Software" αυτά που λέω για την συμπεριφορά του Touch Screen του, δοκιμάστε το εξής. Πρωτίστως αποκτήστε εμπειρία με τον Safari και τον τρόπο που συμπεριφέρεται το Touch Screen εκεί. Δοκιμάστε να πατήσετε Links με Zoom-out στο Safari και θα δείτε οτι θα έχετε πολύ μεγάλο ποσοστό επιτυχίας στο να πατήσετε το Link που θέλετε, ιδίως όταν βρίσκεται ανάμεσα απο άλλα μικρουλια Links, ακόμη και όταν τα Links είναι τόσο Zoomed Out που να μην διαβάζονται εύκολα.

Στην συνέχεια κατεβάστε το "VNC" απο το App Store. Συνδεθείτε στο PC σας και ελέγξτε το μέσω του iPhone σας. Κουνήστε τον κέρσορα του mouse στην οθόνη του Iphone σας με το δάχτυλό σας, και πλοηγηθείτε στο iPhone σας προσπαθώντας να ελέγξετε το PC σας...!!! Αμέσως θα καταλάβετε την "Software διαφορά". Στο ίδιο "μηχάνημα" (στο iPhone δηλαδή), με το ίδιο touch Screen σαν Hardware, αλλά πλοήγηση με διαφορετικό Software....!!!! Καμία σχέση το ένα με το άλλο...!!! Και αυτό είναι ένα μικρό πρακτικό δείγμα από την "μαγεία της apple" και ένα από αυτά που κάνουν την διαφορά του iPhone με τα υπόλοιπα "iPhone-Like" κινητά που μάταια προσπαθούν να του μοιάσουν (προς το παρόν τουλάχιστον)......!!!

Αυτό το παράδειγμα δείχνει το πόσο εξαίσια δουλειά έχουν κάνει οι προγραμματιστές της apple για το Touch Screen του. Και πάλι θα το πω και ας μου συγχωρεθεί και πάλι η έκφραση αλλά οι προγραμματιστές της Apple το έχουν "ξεκωλιάσει" το θέμα του touch Screen προγραμματιστικώς....!!! Είπαν "θα βάλουμε touch screen σε συσκευή" και απλώς το έκαναν με τον καλύτερο δυνατό και με τον πιό έξυπνο τρόπο...!!! Φαίνεται οτι όντως "They Think Different" και προτείνουν και σε εμάς να "Think Different"....!! (Δεν πρέπει να είναι τυχαίο το Slogan τους τελικά, απλώς για να κάνουν εντύπωση....)...!!!! (και φυσικά η μαγεία του iPhone δεν σταματάει εκεί....)

Επεξ/σία από vag3d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...