Προς το περιεχόμενο

Φανατικοί καταναλωτές οι κάτοχοι προϊόντων της Apple


Nomikaria

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@vag3d

 

Nαι αυτο πιστευαν και στο hollywood μεχρι που περασαν σε λινουξ...

 

Studios Using Linux

 

* Digital Domain

* Disney

* Double Negative

* DreamWorks Animation

* Flash Film Works

* Hammerhead

* Industrial Light & Magic

* Moving Picture Company

* Pixar

* Rhythm & Hues

* Sony Pictures

* Tippett

* Weta Digital

 

Dantes Peak [2/7/97] D2

Titanic [12/19/97] D2

Stuart Little [12/17/99] R&H

Little Nicky [11/10/00] R&H

Grinch [11/17/00] R&H

Sixth Day [11/17/00] R&H

Enemy at the Gates [3/16/01] Double Negative (England)

Cats & Dogs [4/4/01] R&H

Shrek [5/16/01] Dreamworks

Fast & the Furious [6/22/01] Hammerhead

Dr. Dolittle 2 [6/22/01] R&H

Final Fantasy [7/11/01] Square (ceased operations)

Planet of the Apes [7/27/01] R&H

Captain Corelli's Mandolin [9/17/01] Double Negative

Harry Potter [11/16/01] R&H

Lord of the Rings 1 [12/19/01] Weta

Collateral Damage [2/8/02] Flash Film Works

Blade II [3/22/02] Tippett

Death to Smoochy [3/29/02] Flash Film Works

Star Wars E2 [5/16/02] ILM

Spirit [5/24/02] Dreamworks

Scooby-Doo [6/14/01] Rhythm & Hues

Haunted Lighthouse (IMAX) [summer 2002 Busch Gardens] Island Fever

Men In Black 2 [7/3/02] Tippett (limited Linux, chase scene through Manhattan)

XXX [8/9/2002] D2

Pluto Nash [8/16/02] Flash Film Works

Blue Crush [8/16/02] Hammerhead

Below [Q3 02] Double Negative

Santa Clause 2 [11/1/02] Tippett

Harry Potter 2 [11/15/02] (not confirmed this is Linux)

Star Trek Nemesis [12/13/02] D2

Lord of the Rings 2 [12/25/02] Weta (New Zealand)

 

Most big animation and effects movies since 2002 are Linux-based.

 

A Sampler of Linux Movies

1997

 

Dante's Peak (Digital Domain)

Titanic (Digital Domain)

1998

 

What Dreams May Come (Digital Domain)

Armageddon (Digital Domain)

1999

 

Stuart Little (Rhythm & Hues)

Ed TV (Digital Domain)

Lake Placid (Digital Domain)

Fight Club (Digital Domain)

2000

 

Little Nicky (Rhythm & Hues)

The Grinch (Rhythm & Hues)

The Sixth Day (Rhythm & Hues)

Supernova (Digital Domain)

Rules of Engagement (Digital Domain)

X-Men (Digital Domain)

Red Planet (Digital Domain)

Dr. Seuss' How the Grinch Stole Christmas (Digital Domain)

O Brother, Where Art Thou? (Digital Domain)

2001

 

Enemy at the Gates (Double Negative)

Cats & Dogs (Rhythm & Hues)

Shrek (DreamWorks SKG)

The Fast and the Furious (Hammerhead)

Dr. Dolittle 2 (Rhythm & Hues)

Final Fantasy (Square)

Planet of the Apes (Rhythm & Hues)

Captain Corelli's Mandolin (Double Negative)

Harry Potter (Rhythm & Hues)

A Beautiful Mind (Digital Domain)

Vanilla Sky (Digital Domain)

Lord of the Rings (Weta Digital, Digital Domain)

2002

 

Collateral Damage (Flash Film Works)

Blade II (Tippett Studio)

Star Wars: Episode II (ILM)

Spirit: Stallion of the Cimarron (DreamWorks)

Scooby-Doo (Rhythm & Hues)

Blue Crush (Hammerhead)

Star Trek: Nemesis (Digital Domain)

Lord of the Rings 2 (Weta Digital)

We Were Soldiers Once (Digital Domain)

The Time Machine (Digital Domain)

2003

 

The Matrix Reloaded (Tippett)

2 Fast 2 Furious (Hammerhead)

Junglebook 2 (Disney)

Incredible Hulk (ILM)

Pirates of the Caribbean (ILM)

Sinbad (DreamWorks)

 

Απλα τα πραγματα ;)

 

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=636VZ_R-NVs[/ame]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Nαι αυτο πιστευαν και στο hollywood μεχρι που περασαν σε λινουξ...

 

 

 

 

 

Απλα τα πραγματα ;)

 

Τεσπά, είμαστε εντελώς off-Topic (Πάλι).

 

Και δεν μου λες? Ποια Linux προγράμματα χρησιμοποίησαν για παράδειγμα στον Άρχοντα των Δακτυλιδιών? (και ποια/πόσα από αυτά ήταν Commercial και τρέχανε απλώς και σε Linux (βλέπε πχ. Maya)? Μήπως χρησιμοποίησαν Linux για την δικτυακή επικοινωνία των τερματικών υπολογιστών (ισχύος κλάσης Desktop μηχανημάτων) με το αντίστοιχο Render Farm (το δικό τους θηρίο) που είχαν εκεί? Μάλλον...!!!

Μήπως οι εταιρίες στον κινηματογράφο προσπαθούν να αναπτύσσουν τα δικά τους προγράμματα για να μπορούν ευκολότερα να τα προσαρμόζουν στο Hardware τους και για να είναι και γενικότερα πιο ανεξάρτητες? Η Pixar ας πούμε κάπως έτσι κάνει.

Είδες εσύ κανένα απο τα προγράμματα που αναπτύσσουν στον κινηματογράφο να είναι διαθέσιμο προς Download?

 

http://digitalcontentproducer.com/dcc/revfeat/video_linux_hollywood/

http://www.theonering.net/torwp/2001/12/20/26971-shake-used-on-the-lord-of-the-rings/

http://www.xplanazine.com/2004/08/cutting-us-a-break-editing-software-for-aspiring-moviemakers

 

Δεν είμαι αντίθετος με το Linux. Ίσα - ίσα που το στηρίζω κιόλας. Μακάρι να έχουμε δυνατές εφαρμογές για τον κάθε τομέα όπως είναι πχ. το Blender στα 3D.

Αλλά η κατάσταση στους υπολογιστές στις εταιρίες του κινηματογράφου, δεν έχουν καμία σχέση με τα Desktop computer μας και με τις επιλογές που έχουμε εμείς.

 

Εκεί παίζουν πιό "Server Based" καταστάσεις....οπότε το Linux που εκεί είναι ο τομέας που είναι αχτύπητο, ταιριάζει μια χαρά για τις απαιτήσεις τους...!!!

 

Αυτό δεν αλλάζει το γεγονός οτι το iMovie στο ταπεινό Mac Mini κάνει επεξεργασία Video τόσο άνετα που θα ζήλευαν και αρκετά Qcore μηχανήματα PC με αντίστοιχα προγράμματα....!!!

Ξεφύγαμε όμως πάλι απο το θέμα και πρέπει να το σταματήσουμε αυτό. Υπάρχουν τόσα άλλα Thread που μπορούμε να ανοίξουμε και να μιλήσουμε On-Topic. :-)

Τελικά εσύ που είσαι πχ. Linux-άς...!!! Εχεις Gadjets στο σπίτι? Και πόσα? Πιστεύεις οτι αν είχες Mac, θα είχες περισσότερα Gadjets? χιχιχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι εχουν Mac το κανουν για το design και τη μουρη. Ειμαι χτηστης Η/Υ σχεδον 20 χρονια και πραγματικα τα μηλαρακια τα θεωρω ναι μεν γρηγορα αλλα τα πιο δυσκολα ( που να μην ημουν και 6 χρονια χρηστης λινουξ) οταν δεν εχεις δεξι κλικ και πολλα αλλα. Η ερευνα το ειπε μονη της. Αγορα Gadgetακιδων ειναι τα Μακ κυριως...

 

καλο ειναι να μη τα βαζουμε ολα σε ενα σακι.. π.χ. εχω παρατηρησει μερικους με iPod να το παιζουν μουρη, αλλα πιστεψε με, κανενας (οκ, 1 στους 50 που χω γνωρισει) σχεδον χρηστης mac δε το παιρνει "για τη μουρη" ή "για το design"

 

δυσκολο το os x?? ναι, ειναι δυσκολο να απεγκαταστησεις το προγραμμα απλα σερνωντας το στον καδο ανακυκλωσης.. :P εμ αμα δεν το κανεις με κονσολα δε λεει! (που μπορεις να το κανεις κ ετσι by the way)

 

α, κ υπαρχει δεξι κλικ! κ πολλά αλλα ακομη που σου διευκολυνουν την μερα..

 

εχεις μεινει πολυ πισω,ή μου φαινεται?? ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο ειναι να μη τα βαζουμε ολα σε ενα σακι.. π.χ. εχω παρατηρησει μερικους με iPod να το παιζουν μουρη, αλλα πιστεψε με, κανενας (οκ, 1 στους 50 που χω γνωρισει) σχεδον χρηστης mac δε το παιρνει "για τη μουρη" ή "για το design"

 

δυσκολο το os x?? ναι, ειναι δυσκολο να απεγκαταστησεις το προγραμμα απλα σερνωντας το στον καδο ανακυκλωσης.. :P εμ αμα δεν το κανεις με κονσολα δε λεει! (που μπορεις να το κανεις κ ετσι by the way)

 

α, κ υπαρχει δεξι κλικ! κ πολλά αλλα ακομη που σου διευκολυνουν την μερα..

 

εχεις μεινει πολυ πισω,ή μου φαινεται?? ;)

 

Οχι αλλα θεωρω πολυ πιο ευκολο να εχω τον package manager μου και να γραφω Msn για παραδειγμα και να μου βγαζει λιστα με τα διαθεσιμα. Και απλα να κανω κλικ και οκ και να το κατεβαζει και να το περναει μονο του χωρις να χρειαζεται να ψαχνω με τις ωρες σε σελιδες ;)

 

Οσο για τον κινηματογραφο. Πιστευει κανεις οτι οι ταινιες φτιαχνοντουσαν με το iMovie η καποια εμπορικη εφαρμογη; Ποτε; Το 80 που σιγα τα εφε που ειχαμε;

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 12:00 ----------

 

Στην καλυτερη λοιπον οι χρηστες μακ ειναι αυτοι που ακουσαν οτι οι μακ για Multimedia τα σπανε. Και τρεχουν και σκανε τιν 3πλασια τιμη για ενα μηχανημα, απο οτι πραγματικα αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι αλλα θεωρω πολυ πιο ευκολο να εχω τον package manager μου και να γραφω Msn για παραδειγμα και να μου βγαζει λιστα με τα διαθεσιμα. Και απλα να κανω κλικ και οκ και να το κατεβαζει και να το περναει μονο του χωρις να χρειαζεται να ψαχνω με τις ωρες σε σελιδες ;)

 

με τις ώρες?? google->key word search: "Top 10 Msn Clients for Mac" ή κ με Windget ή κ απ ευθειας απ τη Menubar. ή.. ή.. κ.ο.κ. καθετι ειναι σιγουρα υποκειμενικο, αλλά να λεει καποιος οτι το os x ειναι πιο δυσκολο απ το Linux γενικευοντας δε στεκει.. σε μερικα πραγματα ειναι, σε μερικα αλλα οχι ;)

 

 

 

Οσο για τον κινηματογραφο. Πιστευει κανεις οτι οι ταινιες φτιαχνοντουσαν με το iMovie η καποια εμπορικη εφαρμογη; Ποτε; Το 80 που σιγα τα εφε που ειχαμε;

 

Ειπα γω οτι θα φτιαχνονταν ποτε καμια ταινια με το imovie? αφου ειναι προγραμμα επεξεργασιας βίντεο για Home users! (με το Final Cut που ναι εμπορικη εφαρμογη ειναι αλλου παπα ευαγγελιο,-κ αν χρησιμοποιησουν μια τετοια ή όχι κ δεν ειναι της παρουσης του thread,[όπως κ του αλλου που χες παραθεσει παλι την ιδια λιστα] αλλα μηπως εχεις μπει σε λαθος forum? εδω μιλαμε ολοι σαν home users, όπως κ η ιδια η ερευνα/ειδηση)

 

Στην καλυτερη λοιπον οι χρηστες μακ ειναι αυτοι που ακουσαν οτι οι μακ για Multimedia τα σπανε. Και τρεχουν και σκανε τιν 3πλασια τιμη για ενα μηχανημα, απο οτι πραγματικα αξιζει.

 

To συμπερασμα σου εχει μια λογικη (τη δικια σου :P) αλλα εφοσον δεν εχεις δει/παραθεσει real life παραδειγματα πεφτει στο κενο η θεωρια σου.. μπες κ σε αλλα forum Ελληνικα/ξενα να διαπιστωσεις κ μονος σου οτι δεν ισχυει αυτη η θεωρια, κ οτι απλα ολη η σουιτα iLife ειναι ενα μικρο + στην ολη ιστορια καποιου που θελει να αγορασει Mac.. :-)

 

Γενικα ρε παιδι μου σου χουν πει πολλοί "Πήρα Mac για τις Multimedia δυνατοτητες του/ή για το iLife?"

 

ά, κ 3πλάσιο δε λες κατι που ναι 40-60% ακριβοτερο.. ισως καποτε να ισχυε,but not anymore my outdated friend ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως ένας φίλος μου που έχει το Super-Αδύναμο (συγκριτικά με ενα PC) Mac Mini (Core 2 - Duo/ 2.0 Ghz με Nvidia 9400 με Shared Vram + 4 GB Ram), δοκίμασε στο "απλό τιποτένιο" iMovie (σε σχέση με το Final Cut Studio) κάτι αντίστοιχο και πήγαινε νεράκι...!!!

Δηλαδή όταν ένα μηχάνημα είναι πιο δυνατό, συνεπάγεται και ότι κάνεις και πιο σταθερά, γρήγορα και άνετα την δουλειά σου? Ίσως ναι, αλλά με τους Mac κάτι διαφορετικό πρέπει να παίζει....!!!

 

Ε ,αυτο απεχει αρκετα απο την πραγματικοτητα...

Το σχετικα αδυναμο mac mini, που με το ζορι καταφερνει να παιξει ανετα τα hd 1080p videos δεν ειναι πιο γρηγορο απο ενα pc των 500 ευρω σε video editing..

Και τα pc των 500€(που πια εχουν τετραπυρηνους κλπ) πανενερακι στο video editing,τουλαχιστον πιο νερακι απο το σχετικα αδυναμο mac mini που ζοριζεται καμμια φορα ακομα και στο απλο παιξιμο hd 1080p videos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τις ώρες?? google->key word search: "Top 10 Msn Clients for Mac" ή κ με Windget ή κ απ ευθειας απ τη Menubar. ή.. ή.. κ.ο.κ. καθετι ειναι σιγουρα υποκειμενικο, αλλά να λεει καποιος οτι το os x ειναι πιο δυσκολο απ το Linux γενικευοντας δε στεκει.. σε μερικα πραγματα ειναι, σε μερικα αλλα οχι ;)

 

 

 

 

 

Ειπα γω οτι θα φτιαχνονταν ποτε καμια ταινια με το imovie? αφου ειναι προγραμμα επεξεργασιας βίντεο για Home users! (με το Final Cut που ναι εμπορικη εφαρμογη ειναι αλλου παπα ευαγγελιο,-κ αν χρησιμοποιησουν μια τετοια ή όχι κ δεν ειναι της παρουσης του thread,[όπως κ του αλλου που χες παραθεσει παλι την ιδια λιστα] αλλα μηπως εχεις μπει σε λαθος forum? εδω μιλαμε ολοι σαν home users, όπως κ η ιδια η ερευνα/ειδηση)

 

 

 

To συμπερασμα σου εχει μια λογικη (τη δικια σου :P) αλλα εφοσον δεν εχεις δει/παραθεσει real life παραδειγματα πεφτει στο κενο η θεωρια σου.. μπες κ σε αλλα forum Ελληνικα/ξενα να διαπιστωσεις κ μονος σου οτι δεν ισχυει αυτη η θεωρια, κ οτι απλα ολη η σουιτα iLife ειναι ενα μικρο + στην ολη ιστορια καποιου που θελει να αγορασει Mac.. :-)

 

Γενικα ρε παιδι μου σου χουν πει πολλοί "Πήρα Mac για τις Multimedia δυνατοτητες του/ή για το iLife?"

 

ά, κ 3πλάσιο δε λες κατι που ναι 40-60% ακριβοτερο.. ισως καποτε να ισχυε,but not anymore my outdated friend ;)

 

Φυσικα με τις ωρες ψαχνεις. Το msn ηταν παραδειγμα. Γαι ψαξε για κατι πιο εξειδικευμενο και τα λεμε. Εκει αντι για PM παιζει σαν τα παραθυρια και αυτο ειναι μεγα αρνητικο. Και για να μιλαμε με στοιχεια.

 

Βρες μου ενα Mac στα 1200 ευρω full extra που να μπορει να κανει αυτο... σε αυτο τον χρονο...

 

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=2950285&postcount=103

 

Μαλλον δεν εχεις δει τι φτιαχνεις σημερα με 500-600 ευρω μου φαινεται... Ποσο μαλλον με τα 1500+ ενος Mac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ,αυτο απεχει αρκετα απο την πραγματικοτητα...

Το σχετικα αδυναμο mac mini, που με το ζορι καταφερνει να παιξει ανετα τα hd 1080p videos δεν ειναι πιο γρηγορο απο ενα pc των 500 ευρω σε video editing..

Και τα pc των 500€(που πια εχουν τετραπυρηνους κλπ) πανενερακι στο video editing,τουλαχιστον πιο νερακι απο το σχετικα αδυναμο mac mini που ζοριζεται καμμια φορα ακομα και στο απλο παιξιμο hd 1080p videos.

 

 

Βασικά αυτό με τα 1080p θέλω να το δω με τα μάτια μου.

Με βλέπω να αντιγράφω αν βρω χρόνο μία μέρα, κανένα βίντεο με πχ. 5.000 καρέ η και περισσότερα από την Canon HG21 μου και να πάω στο Mac Mini του φίλου μου να δω από πρώτο χέρι το iMovie και να κάνω ένα πρόχειρο μοντάζ να δω τι ψάρια θα πιάσει... (εκτός αν έχει κανείς εδώ Mac Mini και μπορεί να εκφέρει άποψη με πρακτική δοκιμή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την ίδια έρευνα

 

"While Apple owners tend to own more computers and more electronics devices, there is also a high correlation among Apple owners and more affluent consumer households," said Stephen Baker, vice president of industry analysis. "36% of Apple computer owners reported household incomes greater than US$100,000, compared to 21% of all consumers. "With a higher household income, though, it is not a surprise that those consumers are making more electronics purchases," Baker said. "The average Apple household owns 48 consumer electronics (CE) devices whereas the average computer household owns about 24. Apple household owners' actions and purchases can be used by the industry as leading indicators for hot new products and adoption."
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτό με τα 1080p θέλω να το δω με τα μάτια μου.

Με βλέπω να αντιγράφω αν βρω χρόνο μία μέρα, κανένα βίντεο με πχ. 5.000 καρέ η και περισσότερα από την Canon HG21 μου και να πάω στο Mac Mini του φίλου μου να δω από πρώτο χέρι το iMovie και να κάνω ένα πρόχειρο μοντάζ να δω τι ψάρια θα πιάσει... (εκτός αν έχει κανείς εδώ Mac Mini και μπορεί να εκφέρει άποψη με πρακτική δοκιμή)

 

Vag3d O Georgeadams εχει αν θυμαμαι καλα τελευταιας γενιας Mac Mini..

 

 

Φυσικα με τις ωρες ψαχνεις. Το msn ηταν παραδειγμα. Γαι ψαξε για κατι πιο εξειδικευμενο και τα λεμε. Εκει αντι για PM παιζει σαν τα παραθυρια και αυτο ειναι μεγα αρνητικο.

 

δηλ. αμα ψαχνεις κ συ κατι εξειδικευμενο, δεν θα βαλεις/βγαλεις διαφορα προγραμματα κ θα τα δουλεψεις για να δεις οτι δουλευουν καλα/σε βολευει καποιο απ αυτα?? :rolleyes: το ιδιο πραγμα δε θα κανουμε?? (με τη μονη διαφορα στην αρχη οτι θα βρω κατι μεσω google κ συ μεσω του package manager?)

 

 

Και για να μιλαμε με στοιχεια.

Βρες μου ενα Mac στα 1200 ευρω full extra που να μπορει να κανει αυτο... σε αυτο τον χρονο...

 

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=2950285&postcount=103

 

μα σου λεω Real-life παραδειγματα που λενε οτι δεν ισχυουν αυτα που λες οτι τα αγοραζουν λογω multimedia κ για τη μοστρα,κ αντι να μου πεις δικα σου, μου παραθετεις benchmarkings σε ενα θεμα που λεει για τους καταναλωτες των Mac??

wtf man...? (πρωτα οι ταινιες, τωρα αυτο?)

 

μαλλον εσυ πιο πολυ το κανεις για μοστρα ή για να αποδειξεις/πεισεις καποιον, παρα να δειξεις την χρησιμοτητα σου σε αυτο το θεμα.. ;)

 

παντως κριμα που δεν διαβαζεις αυτα που γραφω, κ αντι-απαντας επιλεκτικα (αντι να απαντας κανονικα) :-(

 

Μαλλον δεν εχεις δει τι φτιαχνεις σημερα με 500-600 ευρω μου φαινεται... Ποσο μαλλον με τα 1500+ ενος Mac.

 

Μα φυσικα κ ξερω..Εχω φτιάξει ενα PC που με εξυπηρετει σε αυτα που θελω, στην αστρονομικη τιμη των 150Ε! (με δικα μου/μεταχειρισμενα parts) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οχι αλλα θεωρω πολυ πιο ευκολο να εχω τον package manager μου και να γραφω Msn για παραδειγμα και να μου βγαζει λιστα με τα διαθεσιμα. Και απλα να κανω κλικ και οκ και να το κατεβαζει και να το περναει μονο του χωρις να χρειαζεται να ψαχνω με τις ωρες σε σελιδες ;)

 

Και για πες,τι ακριβώς γράφεις στον super package manager σου για να εγκαταστήσεις το Open Office 3 ας πούμε;

Γιατί εγώ λέω δεν το χει,επίσης λέω ότι θέλει να αφαιρέσεις 100 lib απο άλλον package manager(ο ίδιος είναι αλλά κατάλαβες).

 

Και για πες επίσης πως βάζεις την νέα έκδοση του Firefox;Γιατί σε όλα τα άλλα συστήματα είναι Help->Update

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vag3d O Georgeadams εχει αν θυμαμαι καλα τελευταιας γενιας Mac Mini..

 

 

 

 

δηλ. αμα ψαχνεις κ συ κατι εξειδικευμενο, δεν θα βαλεις/βγαλεις διαφορα προγραμματα κ θα τα δουλεψεις για να δεις οτι δουλευουν καλα/σε βολευει καποιο απ αυτα?? :rolleyes: το ιδιο πραγμα δε θα κανουμε?? (με τη μονη διαφορα στην αρχη οτι θα βρω κατι μεσω google κ συ μεσω του package manager?)

 

 

 

 

μα σου λεω Real-life παραδειγματα που λενε οτι δεν ισχυουν αυτα που λες οτι τα αγοραζουν λογω multimedia κ για τη μοστρα,κ αντι να μου πεις δικα σου, μου παραθετεις benchmarkings σε ενα θεμα που λεει για τους καταναλωτες των Mac??

wtf man...? (πρωτα οι ταινιες, τωρα αυτο?)

 

μαλλον εσυ πιο πολυ το κανεις για μοστρα ή για να αποδειξεις/πεισεις καποιον, παρα να δειξεις την χρησιμοτητα σου σε αυτο το θεμα.. ;)

 

παντως κριμα που δεν διαβαζεις αυτα που γραφω, κ αντι-απαντας επιλεκτικα (αντι να απαντας κανονικα) :-(

 

 

 

Μα φυσικα κ ξερω..Εχω φτιάξει ενα PC που με εξυπηρετει σε αυτα που θελω, στην αστρονομικη τιμη των 150Ε! (με δικα μου/μεταχειρισμενα parts) :P

 

Aς τα παρουμε απο την αρχη λοιπον. Package manager σημαινει οτι εχεις τα παντα απο τα επισημα ρεπος της διανομης σου, ελεγμενα και σιγουρο οτι δεν εχουν επιβλαβη κωδικα. Δεν ψαχνεις στο google και κατεβαζεις οτι τυχαρπαστο προγραμμα πεσει μπροστα σου.

 

2ον ναι παραθεσα real life Benchmark το οποιο το τελειωσε σε 10 δευτ. με το ταχυτερο μεχρι στιγμης (του τεστ) μακ στα 38 δευτερα και με ενα pc που εχει πολλα λιγοτερα χρηματα. Εσυ μπορει να λες οτι πλεον ειναι φθηνα τα μακ αλλα τα καταστηματα διαφωνουν μαζι σου. 1500 ευρω για core2duo ειναι πεταμενα λεφτα.

 

3ον αλλο να φτιαξεις ενα Pc 150 euro απλα για να κανεις τα βασικα και αλλο ενα pc 1200 high end το οποιο παταει σε επιδοσεις καθε μακ 1500, 2500, 3000 + ευρω. Εκει ειναι το θεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Και για πες,τι ακριβώς γράφεις στον super package manager σου για να εγκαταστήσεις το Open Office 3 ας πούμε;

Γιατί εγώ λέω δεν το χει,επίσης λέω ότι θέλει να αφαιρέσεις 100 lib απο άλλον package manager(ο ίδιος είναι αλλά κατάλαβες).

 

Και για πες επίσης πως βάζεις την νέα έκδοση του Firefox;Γιατί σε όλα τα άλλα συστήματα είναι Help->Update

 

Ελα ρε παιδιά τώρα...!!!Μην πνίγεστε σε μια κουταλιά νερό. Εγώ στο Ubuntu που θεωρείται και πιο User Friendly από άλλες διανομές, δεν έχω πχ. αυτόματο Update του Blender που χρησιμοποιώ πολύ. Αναγκάζομαι να το βάζω με το χέρι. Μα αφού με

>sudo apt-get install blender

μου το εγκαθιστά, γιατί όταν κάνω Update δεν μου περνάει το καινούριο version?

(αφήστε τα repositories στην άκρη...για όλα υπάρχει λύση, το θέμα δεν είναι όμως εκεί)..!!!

 

Anyway...συμφωνώ οτι για τα περισσότερα προγράμματα είναι ευκολία, αλλά δεν είναι και Deal-Breaker....!!! Μεγαλύτερης σημασίας για εμένα είναι να δουλεύουν όλα ρολόι και χωρίς σπάσιμο νεύρων/ψάξιμο για το "πώς να φτιάξεις το τάδε πρόβλημα" (βλέπε Drivers της ATI στο Linux) (και δεν έχω ATI, Nvidia έχω), παρά να κάτσω να κατεβάσω πχ. το Blender ξανα και να το ξανα-περάσω κάποια στιγμή που θα βγεί το Update...!!! Αλλά και πάλι, αυτό που λέμε, είναι εντελώς άσχετο με το θέμα του Thread...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Και για πες,τι ακριβώς γράφεις στον super package manager σου για να εγκαταστήσεις το Open Office 3 ας πούμε;

Γιατί εγώ λέω δεν το χει,επίσης λέω ότι θέλει να αφαιρέσεις 100 lib απο άλλον package manager(ο ίδιος είναι αλλά κατάλαβες).

 

Και για πες επίσης πως βάζεις την νέα έκδοση του Firefox;Γιατί σε όλα τα άλλα συστήματα είναι Help->Update

 

Μπαινεις στο του ubuntu και προσθετεις το ρεπο του firefox, απλα και ελεγμενα απο την canonical. Kαι καπου εδω καλο θα ηταν να μαθεις οτι υπαρχουν πιο ρεουσες διανομες που με το που βγει ο καινουριος ff μπαινει κατευθειαν για update. Οταν κανεις update στο λινουξ δεν κανεις μονο αρχεια συστηματος αλλα και τα προγραμματα σου στην τελευταια εκδοση ;) ΔΩΡΕΑΝ. Για το OpenOffice εγω με opensuse το 3.1 εχω με τα μαμα repos ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...