Προς το περιεχόμενο

Αγορά Asus 5770 για HTPC ή μηπως οχι?


Stelios83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια το συστημα μου ειναι ως εξής :

Asus P5QL-E

Q9400

4GB RAM

GPU ATI Radeon X1900 XT/XTX

OS Vista Ultimate 64bit

 

Σκεφτομουνα να κανω μια αναβαθμιση στη καρτα γραφικων γιατι εχω καποια προβληματα στις HD ταινίες.Μερικές ταινίες μου κανουν καποια κολληματα τα οποια κουραζουν το ματι μετα απο ωρα σαν να παιζει σε λιγο αργοτερη κινηση η ταινια απο το κανονικο.Επισης σε καποιες 1080 ειδικα δεν εχω συγχρονισμο εικονας και ηχου αλλα παλι τα παιζει τελεια.Το περιεργο ειναι οτι τωρα τα κολληματα σε στυλ να πηγαινει λιγο πιο αργα απο το κανονικο μου τα κανει και σε 720.Δεν πιστευω οτι φταιει κατι αλλο στο συστημα εκτος απο τη καρτα γραφικων.Α να πω ακομα οτι εχω μια 22 LG με dvi και εκει που βλεπω τις ταινιες ειναι μια LG 32 FULL HD DVI to HDMI.

Να την χτυπησω την 5770 που ειναι και σε καπωε προσιτη τιμη θα δω διαφορα στα οποια κολληματα υπαρχουν τωρα?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου με αυτο το συστημα δεν επρεπε να σου κολαει τιποτε. λες να ειναι

οντως τοσο χαλια η καρτα? δεν νομιζω αν και δεν την ειχα ποτε.

μηπως φταιει το προγραμμα αναπαραγωγής ή/και ο codec?

τι χρησιμοποιείς? και δες ποσο % φτανει η CPU όταν παίζεις ταινία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιω τον τελευταιο kmplayer.Τα ποσοστα Cpu ειναι απο 27 εως 45 % και της ram γυρω στο 35 με 40.Δε ξερω τι να κανω.Βλεπω μια ελαχιστη διαφορα προς το καλυτερο οταν απενεργοποιω μεσα απο το Ati control Center την οθονη του pc και αφηνω μονο την τηλεοραση αλλα και παλι κολλαει.Οταν λεω κολλαει ειναι σαν να παιζει καρε καρε η εικονα ειδικα σε σημεια με πολυ δραση.ΠΧ ειδα προχθες το StarTrek σε 1080 και κολλουσε την επομενη ειδα το GI Joe σε 1080 και το επαιζε μπαλα.ΤΙ να πω εχω απογοητευει λιγο.Καμια ιδεα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλέπεις να χρησιμοποιούνται και οι 4 πυρήνες στην αναπαραγωγή?

οταν λες κολλάει δεν αναφέρεσαι στο "σκισιμο" της εικονας, έτσι? παρά σαν

στιγμιαίο κόλημα σαν σε αργη κίνηση ένα πράμα?

για δες σε τι Bitrate ήταν το star trek kai to GI joe?

παίζει να φτάιει και η καρτα!!! δεν ξέρω, αλλα να φανταστείς ότι και την

πιο απλή NVIDIA 9400 να βάλεις θα είσαι μπαμ. Παίζεις καθόλου games?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι και οι 4 και ειναι σαν στιγμιαιο κολλημα πολυ μικρο σαν να εχεις βαλει ενα βιντεακι σε αργη κινηση και να το βλεπεις σιγα σιγα καρε καρε.Πως θα δω το bitrate που λες?Απο Games το τελευταιο που επαιξα ηταν το Wolverine και εμεινα ικανοποιημενος για τα χρονια της καρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πληροφορίες για τις ταινίες και οχι μονο, βλέπεις με το mediainfo

http://mediainfo.sourceforge.net/en

για δοκιμασε και τον MPC: (32 bits όμως)

http://mpc-hc.sourceforge.net/download-media-player-classic-hc.html

και βρες το coreavc (ειναι ο καλυτερος codec για HD) δεν σου λεω που διοτι δεν ειναι free.

βεβαια εχει δοκιμαστική εκδοση

http://coreavc.com/index.php?option=com_content&task=view&id=41&Itemid=59

δες εδω πως να προεπιλέξεις τον coreavc με τον MPC:

"Right click, options, external filters, add. Add CoreAVC, then click the Prefer button. Then click ok. Load an h264 movie; and right click, filters. You should see CoreAVC there."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε θα επρεπε να εχεις κανενα κολλημα....ο επεξεργαστης σου απο μονος του ειναι υπερ-αρκετος ακομα και 0 επιταχυνση να κανει η καρτα (που κατι ψιλα τα κανει η συγκεκριμενη που εχεις). Μυριζομαι software Προβλημα, αλλιως καποιο Bug με τους drivers....οποτε στη δευτερη περιπτωση μπορει να λυθει με αλλαγη καρτας αλλα εμμεσως, δεν ειναι οτι φταιει η αποδοση της καρτας σου...

 

Η 5770 γενικα ιεναι αριστη επιλογη βεβαια για HTPC για αλλους λογους (protected audio path = bitstream ολα τα νεα codecs σε ενισχυτη) αλλα αυτο ισως δε σε ενδιαφερει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα σε software πάει το μυαλό μου, το 'χω συναντήσει κι εγώ με υπερσύγχρονο laptop 18.κάτι-ιντσο, με blu-ray κλπ. και να μη μπορεί να αναπαράγει .mkv 720p (που ούτε καν true 720p ήταν).

Το κοινό τους χαρακτηριστικά τα (s)vista.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ο σκληρός μου βρωμάει και έπειτα ο επεξεργαστής και έπειτα η ποιότητα των αρχείων που προσπαθείς να παίξεις.Αποκλείεται χωρίς να υπάρχει πρόβλημα να μην έπαιζαν τα βίντεο.Και χωρίς κάρτα γραφικών παίζουν με Quad.Όσο για το λειτουργικό δεν υπάρχει ούτε για πλάκα πρόβλημα.Εδώ παίζουν HD με τα σάπια τα xp στα vista θα υπήρχε πρόβλημα;Δοκίμασε να τρέξεις τις ταινίες με media player classic homecinema και πες μας αν υπάρχει το ίδιο αποτέλεσμα αν και ο km μια χαρά παίζει..να αποκλείσουμε τουλάχιστον ότι δεν έχεις καμία αρχαία έκδοση kmplayer..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια.Λοιπόν νομιζω οτι τα προβληματα μου λυθηκανε.Εγκατεστησα απο εδω http://www.free-codecs.com/vista_codec_package_download.htm codecs και το απλο αρχειο και για 64bit.Αμεσως ειδα διαφορα αλλα δεν ξερω αν εκανα καλα εγκατεστησα ακομα ενα που λεγεται matroska full pack και το coreavc pro.Επισης εβαλα τον τελευταιο Kmplayer.Δεν ξερω κατα ποσο δουλευει ο coreavc με αυτον αλλα η διαφορα με πριν ειναι χαοτικη.Για το μονο που δεν ειμαι σιγουρος ειναι επειδη εγκατεστησα πολλα προγραμματα μαζι μηπως χανω σε ποιοτητα εικονας τωρα μετα απο ολα αυτα.Anyway τα κολληματα δειχνουν να εξαφανιστηκαν και αυτο ειναι το ευχαριστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα σε software πάει το μυαλό μου, το 'χω συναντήσει κι εγώ με υπερσύγχρονο laptop 18.κάτι-ιντσο, με blu-ray κλπ. και να μη μπορεί να αναπαράγει .mkv 720p (που ούτε καν true 720p ήταν).

Το κοινό τους χαρακτηριστικά τα (s)vista.

powersaving ισως? Αμφιβάλλω οτι φταίνε τα Vista

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...