Προς το περιεχόμενο

17χρονος Ελληνας Αϊνστάιν,βραβείο NASA για "Σχεδιασμό Υπερηχητικού Αεροσκάφους 2020"


grimpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπόν, θα πώ εδώ την απόψη γύρω από όλο αυτό το θέμα. είμαι το άλλο παιδί που πήρε το βραβείο από την ΝΑΣΑ. ήταν ομαδική εργασία. και ο μανόλης, και εγώ την ίδια ποσότητα δουλειάς κάναμε. τα κανάλια εμφανίζουν μόνο τον μανόλη, γιατί πολύ απλά δεν θέλω να εμφανιστώ εγώ. όπου μπλέκουν τα κανάλια μετά γαμησέτα. (συγνώμη για την λέξη.) οι δημοσιογράφοι είναι η χειρότερη φάρα. όλους αυτούς τους χαρακτηρισμούς Αινσταιν, και τέτια τα έδωσαν τα κανάλια. πήραν ένα θέμα απλό, και μικρό και το έκανα τεράστιο. το παιδί είπε οτί ανήκει απλώς σε αυτή την κοινότητα. είμαι και εγώ μέλος στο Cogito.org αλλά ποτέ δεν έχω ακούσει να καλούμε κάποιον έτσι. για να καταλάβετε πόσο μλκεσ είναι οι δημοσιογράφοι, αν ακούσατε το ρεπορταζ του ΣΚΑΙ, είπαν ότι η Boeing ενδιαφέρεται για το σχέδιο μας. όταν το άκουσα αυτό έσκασα στα γέλια. δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.

 

τώρα διάβασα μερικούς που λένε ότι η εργασία δεν είναι Ακαδημαϊκή . συμφωνώ απολύτως. δεν ήταν αυτός ο στόχος. πέρυσι η ΝΑΣΑ πρόσφεραι 2 επίπεδα για τον διαγωνισμό. ένα απλό, που λέει να περιγράψουμε τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν τα υπερηχητικά, και να προτείνουμε κάποιες λύσεις, και το δεύτερο επίπεδο είναι να σχεδιάσουμε ένα αεροσκάφος, που είναι πιο δύσκολο. και πάλι δεν ζητάει να κάνεις μετρήσεις, αρκει να ζωγραφήσεις και να εξηγήσεις γιατί έκανες το κάθε πράγμα. εμείς μπήκαμε στο πρώτο επίπεδο. απαντήσαμε στα ζητούμενα με πληρώτητα, και για αυτό πήραμε το βραβείο. δεν είναι δυνατόν από παιδιά της ηλικίας μας να ζητάνε να σχεδιάσουμε ένα αεροπλάνο. χρειάζεται CFP and structural analysis, CAD software, ashby diagrams για υλικά, και τέτοια. εμείς δεν έχουμε τις γνώσεις για αυτά. τωρά για τις παραπομπές, μαγκιά μας. για να έχουμε σοβαρές παραπομπές θα έπρεπε να πάρουμε εργασίες απο την AIAA που κάνουν 25 ευρώ η μία. αν θέλουν να ελένξουν την ποιότητα των παραπομπών να μάθουν ελληνικα. :-P. μπορείτε να βρείτε όλους τις νικήτες και τις εργασίες τους εδώ. http://www.aeronautics.nasa.gov/competition_winners.htm

 

αυτά είχα να πώ, αν θέλετε να ρωτήσετε κάτι, ακούω.

 

Υ.Σ. συγνώμη για τυχόν λάθη. έγραψα την απάντηση στα γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εσύ δε νιώθεις αδικημένος απ' όλη την κατάσταση; Θέλω να πω, στον Αυτιά που είδα δεν άκουσα τίποτα για δεύτερο άτομο που ήταν στην ομάδα και συμμετείχε στο project, μόνο για τον Μανώλη Βλατάκη άκουσα. Και στην είδηση στην πρώτη σελίδα του topic πάλι μόνο γι αυτόν διαβάζω. Η αλήθεια είναι πως έμαθα ότι συμμετείχε και δεύτερο άτομο από κάποια posts μερικών χρηστών εδώ. Δε σου λέω να αρχίσεις να βγαίνεις στα κανάλια (εφόσον δε το επιθυμείς εσύ ο ίδιος καλύτερα που δεν το κάνεις) αλλά να έχεις το αυτονόητο, μια αναφορά κλπ.

 

Προβλέπω βεντέτα. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dimitri_aero απλά κ λιτά: Συγχαρητήρια. Μακάρι να έχεις τα "κότσια" να συνεχίσεις κ συ κ ο φίλος σου. Τα υπόλοιπα θα έρθουν στην πορεία μετά από πολύ σκληρή δουλειά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το νόημα δεν είναι να βγαίνεις στα κανάλια. τα κανάλια δεν μπορούν να με βοηθήσουν καθόλου εμένα. απλώς ο πολιτισμός μας, μας έκανε έτσι και πιστεύουμε ότι το να βγείς στα κανάλια είνα ύψιστη τιμή. καραγκίοζης γίνεσαι.το ότι δεν έγινε αναφορά στο πρόσωπο μου με πέιραξε λίγο, αλλά δεν πειράζει. πήρα την αναγνώριση, απο το εξωτερικό, απο διαφορους σημαντικούς ανθρώπους των επιστημών. μην ανησυχείς βεντέτα δεν θα υπάρξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχάς να πω και γω συγχαρητήρια και μπράβο στα παιδια.

Αλλά:

1.Χαρακτηρισμοί τύπου Αινστάν ας τους αφήσουμε για το τέλος της ενδεχόμενης καριέρας του και όχι για την αρχή.

2. http://www.edugate.gr/content/o-mathitis-manolis-blatakis-brabeytike-apo-ti-nasa-gia-ton-%C2%ABsxediasmo-toy-yperixitikoy

Εδώ γράφει ως παράπονο ότι θα πρέπει να δώσει πανελλήνιες για να μπεί σε κάποιο πανεπιστήμιο. Μα αν έχει εξεταστεί σε μαθηματικά, χημεία και φυσική από αμερικανικό πανεπιστήμιο, ας παπαγαλίσει βιολογία και ας γράψει ότι το φωτίσει ο θεός στην έκθεση και να περάσει με το σπαθί του, όπως και χιλιάδες άλλοι 'Ελληνες, σε κάποιο ελληνικό πανεπιστήμιο/πολυτεχνείο! Εδώ πήρε διάκριση από τη NASA, τις πανελλήνιες της ψωροκώσταινας φοβάται? Ή έξι μήνες θα του στερήσουν πολύτιμο χρόνο από την επόμενη ανακάλυψη του αιώνα?

Το ότι βγήκε στον Αυτιά εγώ προσωπικά δεν το είδα αλλά, κατα τη γνώμη μου, δεν έπρεπε να το κάνει. Η δημοσιότητα σε τέτοια ηλικία μπορεί να είναι και καταστροφική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι το λες αυτο; Θα μπορεσει ετσι ο Αυτιας να εχει υλικο μεχρι τα Χριστουγεννα, και να "μιλησει ζωντανα" μαζι του, καμμια δεκαρια φορες ακομη :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι το λες αυτο; Θα μπορεσει ετσι ο Αυτιας να εχει υλικο μεχρι τα Χριστουγεννα, και να "μιλησει ζωντανα" μαζι του, καμμια δεκαρια φορες ακομη :-)

 

Βέβαια η αλήθεια είναι ότι ο Αυτιάς δεν αφήνει κανέναν να μιλήσει εκτός κι αν καλεσμένος είναι ο ζορό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
next pοst by ΤhReSh ccccοming uρρρρρρρρρρ!!!!!!

 

άργησα να το δω :-(

 

btw από πότε μπαίνουν ειδήσεις στο main page που δεν έχουν σχέση με την πληροφορική? :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμάν ρε παιδιά να φύγει το παιδί-να φύγει το παιδί-να φύγει το παιδί.(Καλά θα κάνει γιατί από σοβαρότητα εδώ μηδεν). Είπαμε η Ελλάδα είναι κανιβαλία αλλά εντάξει δεν είναι και το τέλος του κόσμου. (αφήστε να φάμε και εμείς λίγο)

 

Α και αμάν ο όρος Αινσταίν. (Άσχετο με το παιδί). Μόνο την τελευταία εβδομάδα έχω ακούσει για 40 Αινστάιν στον κόσμο. Άμα ήταν έτσι θα έπρεπε να είμαστε στον Κρόνο τώρα με τα τεχνολογικά επιτεύγματα μας. Τις διάφορες δημοσιεύσεις-μελέτες-έρευνες τις κοιτάει κανένας; Πέτυχε σε ένα διαγωνισμό, οκ, μπράβο, παράδειγμα σε όλους, και εγώ θέλω εννοείται, αλλά με όλα αυτά που ακούω το καλάμι το έχει σίγουρο. Αντί να λέμε:μπράβο συνέχισε έτσι, γιατί δεν παραδειγματιζόμαστε και εμείς, τα ΜΜΕ λένε βρέθηκε ο Αινστάιν.

 

Μακάρι να πέρνανε δημοσιότητα και άλλα παιδιά που έχουν καταφέρει σε παρόμοιους διαγωνισμούς και σε πιο σημαντικούς μάλιστα. Κάτι καλό γίνεται εδώ τριγύρω και πρέπει να σταματήσουμε να δικαιολογούμαστε ότι μας φταίει η Ελλάδα. Άμα θέλεις καταφέρνεις.

 

να φυγει για κατι ατομα σαν τον απο κατω ειναι η πλειοψηφια.

 

Εγω δεν πολυχαιρομαι με αυτα τα νεα..Ασε που λυπαμαι για το παιδι και ολους τους αλλους που γυριζουν το θεμα σε ποια χωρα θα παει καλυτερα...Ειδατε φατσα που κουβαλαει το παλικαρι?Με αυτο το τοσο κατεστραμμενο παρουσιαστικο και την τοση αφοσιωση στο πως θα φτιαξει η NASA μια ακομη βλακεια η ζωη του φυτουλα ειναι σιγουρη..Θα τον παει η μανουλα του Αμερικη,ο τυπος θα δωσει χειραψιες σε 10-100-1000 μεγαλοκουφαλες αμερικανοεπιστημονοφασιστες αμεσως μολις γινει ενηλικας θα τον προσλαβουν καπου για ερευνα η ο,τι αλλο και καποια στιγμη θα δουλευει σαν σκυλος για ενα ποσο χρηματων που δεν θα αξιοποιει γιατι α)ειναι απαισιος φυτουλας β)δεν θα εχει χρονο για διασκεδασεις καθε ειδους.Επισης το αποτελεσμα της εργασιας του μονο την ανθρωποτητα δεν θα βοηθησει οπως συνεβη με τα περισσοτερα ανεπτυγμενα επιστημονικα επιτευματα της NASA.Με λιγα λογια αλλη μια μεγαλη ποσοτητα μυαλου συσσωρευμενη σε ενα φλωρο που θα την χρησιμοποιησει αργα η γρηγορα με τις υποδειξεις της Αμερικης.

 

 

αλλο θεμα τωρα

 

Είσαι λάθος μεγάλε. Δεν μειώνουμε τις προσπάθειες του μικρού. ΑΛΛΑ!

 

Η ποιότητα μιας μελέτης είναι αντιστρόφως ανάλογη των πηγών της. Το να κάνεις όπως λές εσύ 130 αναφορές είναι για εμένα λάθος αν όχι ντροπή.

 

Έίσαι μαγκάς? Τότε γράψε μου ένα 50σέλιδο με ΔΙΚΕΣ σου ιδέες, απόψεις και συλογισμούς.

΄

Τί ποιο εύκολο απο το να κάνεις copy-paste στις σκέψεις αλονών, να τις πακετάρεις όμορφα και να πετάξεις το όνομα σου απ'έξω σάν μελετητής.

 

Αλλά δυστηχώς σήμερα έτσι δουλεύουμε στην Ελλάδα, γιαυτό δεν ακολούθησα ακαδημαϊκή καριέρα, για να μην γίνω και εγώ ένα ακόμη λαμόγιο που θεωρεί τον εαυτό του επιστήμονα προσφέροντας ξαναζεσταμένο φαγητό. Αυτούς δυστηχώς ταίζουμε με και συντηρούμε στα πανεπιστήμια σήμερα. Οι πρωτοπόροι και πραγματικοί επιστήμονες με το δίκιο τους την κάνουν απο το μπουρδέλο μας με την πρώτη ευκαιρία.

 

σε πανεπιστήμιο εχεις παει? γιατι εργασια χωρις references δεν μου δεχτηκανε εμενα παντως και αυτο το εχω ακουσει απο την πρωτη εβδομαδα που πηγα, μεχρι και απο φιλη με phd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν, θα πώ εδώ την απόψη γύρω από όλο αυτό το θέμα. είμαι το άλλο παιδί που πήρε το βραβείο από την ΝΑΣΑ. ήταν ομαδική εργασία. και ο μανόλης, και εγώ την ίδια ποσότητα δουλειάς κάναμε. τα κανάλια εμφανίζουν μόνο τον μανόλη, γιατί πολύ απλά δεν θέλω να εμφανιστώ εγώ. όπου μπλέκουν τα κανάλια μετά γαμησέτα. (συγνώμη για την λέξη.) οι δημοσιογράφοι είναι η χειρότερη φάρα. όλους αυτούς τους χαρακτηρισμούς Αινσταιν, και τέτια τα έδωσαν τα κανάλια. πήραν ένα θέμα απλό, και μικρό και το έκανα τεράστιο. το παιδί είπε οτί ανήκει απλώς σε αυτή την κοινότητα. είμαι και εγώ μέλος στο Cogito.org αλλά ποτέ δεν έχω ακούσει να καλούμε κάποιον έτσι. για να καταλάβετε πόσο μλκεσ είναι οι δημοσιογράφοι, αν ακούσατε το ρεπορταζ του ΣΚΑΙ, είπαν ότι η Boeing ενδιαφέρεται για το σχέδιο μας. όταν το άκουσα αυτό έσκασα στα γέλια. δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.

 

τώρα διάβασα μερικούς που λένε ότι η εργασία δεν είναι Ακαδημαϊκή . συμφωνώ απολύτως. δεν ήταν αυτός ο στόχος. πέρυσι η ΝΑΣΑ πρόσφεραι 2 επίπεδα για τον διαγωνισμό. ένα απλό, που λέει να περιγράψουμε τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν τα υπερηχητικά, και να προτείνουμε κάποιες λύσεις, και το δεύτερο επίπεδο είναι να σχεδιάσουμε ένα αεροσκάφος, που είναι πιο δύσκολο. και πάλι δεν ζητάει να κάνεις μετρήσεις, αρκει να ζωγραφήσεις και να εξηγήσεις γιατί έκανες το κάθε πράγμα. εμείς μπήκαμε στο πρώτο επίπεδο. απαντήσαμε στα ζητούμενα με πληρώτητα, και για αυτό πήραμε το βραβείο. δεν είναι δυνατόν από παιδιά της ηλικίας μας να ζητάνε να σχεδιάσουμε ένα αεροπλάνο. χρειάζεται CFP and structural analysis, CAD software, ashby diagrams για υλικά, και τέτοια. εμείς δεν έχουμε τις γνώσεις για αυτά. τωρά για τις παραπομπές, μαγκιά μας. για να έχουμε σοβαρές παραπομπές θα έπρεπε να πάρουμε εργασίες απο την AIAA που κάνουν 25 ευρώ η μία. αν θέλουν να ελένξουν την ποιότητα των παραπομπών να μάθουν ελληνικα. :-P. μπορείτε να βρείτε όλους τις νικήτες και τις εργασίες τους εδώ. http://www.aeronautics.nasa.gov/competition_winners.htm

 

αυτά είχα να πώ, αν θέλετε να ρωτήσετε κάτι, ακούω.

 

Υ.Σ. συγνώμη για τυχόν λάθη. έγραψα την απάντηση στα γρήγορα.

 

Χάχα τα έσπασες όλα άρχοντα, εκεί που είχα βαρεθεί να διαβάζω 20 Γιαννιδες να μαλώνουν με ενός κοκόρου γνώση μπήκες και κατέβασες τα ρελε. Σπάνια κάνω ποστ εδώ γιατί συνήθως δεν πιστεύω οτι έχω κάτι το ουσιαστικό να προσφέρω στην συζήτηση αλλά μπήκα να σου πω ενα μπράβο για την στάση που κρατάς στο θέμα και για το οτι έκανες τον κόπο να ξεκαθαρίσεις την κατάσταση.

 

off topic :

 

Άντε πάω τώρα γιατί το high-grade adamantium ore δεν μαζεύεται μόνο του.. χρειάζομαι επαγγελματική βοηθεια HALP ! gild plox ! (αλλος ενας ελληνας χαμενος στον βωμό των mmorpgs και του Ε.Σ )

λελουροειδης power ranger σε δραση!

μα τι γραφω καποιος να με κανει μπαν :X

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι λάθος μεγάλε. Δεν μειώνουμε τις προσπάθειες του μικρού. ΑΛΛΑ!

 

Η ποιότητα μιας μελέτης είναι αντιστρόφως ανάλογη των πηγών της. Το να κάνεις όπως λές εσύ 130 αναφορές είναι για εμένα λάθος αν όχι ντροπή.

 

Έίσαι μαγκάς? Τότε γράψε μου ένα 50σέλιδο με ΔΙΚΕΣ σου ιδέες, απόψεις και συλογισμούς.

΄

Τί ποιο εύκολο απο το να κάνεις copy-paste στις σκέψεις αλονών, να τις πακετάρεις όμορφα και να πετάξεις το όνομα σου απ'έξω σάν μελετητής.

 

Αλλά δυστηχώς σήμερα έτσι δουλεύουμε στην Ελλάδα, γιαυτό δεν ακολούθησα ακαδημαϊκή καριέρα, για να μην γίνω και εγώ ένα ακόμη λαμόγιο που θεωρεί τον εαυτό του επιστήμονα προσφέροντας ξαναζεσταμένο φαγητό. Αυτούς δυστηχώς ταίζουμε με και συντηρούμε στα πανεπιστήμια σήμερα. Οι πρωτοπόροι και πραγματικοί επιστήμονες με το δίκιο τους την κάνουν απο το μπουρδέλο μας με την πρώτη ευκαιρία.

 

Με βάση το ύφος σου και αυτλα που λες, αμφιβάλλω για τον αλτρουισμό σου που σε "γλίτωσε" από την ακαδημαϊκή καριέρα. Είναι φανερό ότι δεν έχεις την παραμικρή ιδέα περί μεθοδολογίας επιστημονικής έρευνας. Οπότε καλύτερα να μασάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μη λέμε ό,τι να ναι, το αν ένα παιδί έχει όνειρο το x factor ή το δημόσιο είναι αποτέλεσμα κατά ένα μεγάλο ποσοστό της ανατροφής απ' τους γονείς. Γιατί ο γονιός είναι αυτός που θα πει "μπες παιδάκι μου στο δημόσιο να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο" (true story) και θα τρέξει στον τάδε υπεύθυνο για ρουσφέτι ή θα του πει "γιόκα μου, κάνε καμιά δουλειά με πολλά φράγκα και άσε τους άλλους". Αυτοί δίνουν τα πρώτα ερεθίσματα στα παιδιά τους. Όλα τα άλλα είναι για να χαιρόμαστε. Δε λέω, καλά τα παραδείγματα απ' τη στιγμή που δε μπορούν οι γονείς να τα δώσουν. Κρατήστε το παιδί εδώ, κρατήστε και τους άλλους άξιους όμως γιατί δεν έχουν όλοι το όνειρο να γίνουν επιστήμονες ή δεν έχουν όλοι οι γονείς το ίδιο κόλλημα να δούνε το παιδάκι τους επιστήμονα αν προτιμάτε.

 

To θέμα είναι να υπάρχουν γενικά παραδείγματα ανθρώπων που αγωνίζονται ανεξάρτητα με το αν είναι επιστήμονες, αγρότες ή απλοί εργάτες. Και δεν συμφωνώ απόλυτα με το επιχείρημα ότι τα όνειρα των παιδιών έχουν να κάνουν κατά μεγάλο ποσοστό με την ανατροφή τους. Σίγουρα παίζει ένα ρόλο, αλλά άντε και η μανούλα δεν λέει στο παιδί της τα παραπάνω, αλλά του λέει να ανοίξει το μυαλό του, να καλλιεργήσει τις κλίσεις του και να γίνει σωστός στον τομέα που θα επιλέξει. Άμα το παιδί έχει πρότυπα αλά Πετρούλα/Καλομοίρα/Ρουβά κλπ - ατέρμονος κατάλογος - θα γυρίσει και θα της απαντήσει "Ναι, μανούλα καλά όλα αυτά, αλλά δείξε μου κάποιον στη χώρα μας που να ζει έτσι να δω κι εγώ" και η μανούλα θα πρέπει να ψάξει στο Γούγλη για του απαντήσει :-).

Τα συγκεκριμένα παιδιά δεν ξέρω τι και πώς θα κάνουν στη ζωή τους, αλλά και μόνο που μπήκαν στη διαδικασία της έρευνας πέρα από το να καταπιούν αμάσητη την τροφή που τους προσφέρεται - που θα ήταν και το πιο εύκολο - μου δίνουν μια ελπίδα για το μέλλον. Μια ελπίδα ότι δεν έχουμε προβατοποιηθεί τελείως (συγχωρείστε τον νεωτερισμό, αλλά νομίζω ότι είναι κατάλληλος)...

Αυτό μου αρκεί εμένα σαν παράδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να έχουμε σοβαρές παραπομπές θα έπρεπε να πάρουμε εργασίες απο την AIAA που κάνουν 25 ευρώ η μία.

 

ξαναγραφω οτι το προβλημα μου δεν ειναι με τα παιδια. ειδα και τον δευτερο και πρωτο. ο δευτερος εχει 15 παραπομπες απο wikipedia μονο.

 

το προβλημα μου ειναι με τη νασα που αυτη χαρακτηριζει τις εργασιες ως research papers και ως scientific and technically valid information το οποιο ειναι ακυρο.

 

εξου και ειπα σαρκαστικα για τα χαμηλα κριτηρια που βαζει η νασα σε αυτους τους ορους (κατι που ειναι τελειως αντιεπιστημονικο)

 

αν θέλουν να ελένξουν την ποιότητα των παραπομπών να μάθουν ελληνικα. :-P

 

δε χρειαζεται να ξερουν ελληνικα γιαυτο :P. επισης ολοι οι καθηγητες στην ελλαδα γραφουν στα αγγλικα research papers. δε ξερω κανενα ελληνικο journal. να μου πεις γερμανια, κινα, κλπ να πω οκ αλλα οχι ελλαδα :P

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 02:36 ----------

 

Έχεις φάει κόλλημα. Ξεκόλλα λοιπόν με τους τύπους και τους δηθενισμούς, διότι δεν είναι αυτή η ουσία καμιάς επιστήμης.

 

φανταζομαι οτι δε θεωρεις τα μαθηματικα επιστημη...:P

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 02:41 ----------

 

btw από πότε μπαίνουν ειδήσεις στο main page που δεν έχουν σχέση με την πληροφορική? :o

 

 

αρχικα καποιος το κλειδωσε αλλα μετα καποιος αλλος το ανοιξε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...