Προς το περιεχόμενο

Στη κυκλοφορία από σήμερα τα Windows 7


hackerW32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως θεωρώ απαράδεκτο να μην μπορεί να γίνει δωρεάν η έστω με μειωμένο κόστος αναβάθμιση σε Windows 7 σε υπολογιστές που αγοράστηκαν μέσα στο 2009, παρά μόνο σε αυτούς που αγοράστηκαν από το καλοκαίρι και μετά:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 271
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παρόλο που και εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα windows 7, πιστεύω πως η microsoft έπαιξε το μεγαλύτερο παιχνίδι που έχει παίξει ποτέ. Παίζει να είναι τα windows vista μέσα σε άλλο περιτύλιγμα. Δεν παρατήρησα διαφορές από τα vista. Αλήθεια. Είχα τα vista με απενεργοποιημένο UAC, και τώρα έχω τα 7 με απενεργοποιημένο UAC και μου φαίνονται ακριβώς τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Μια ερώτηση, έχω Vista Ultimate 64 bit μπορώ να κάνω downgrade σε Windows 7 Home premium;

Υπο νορμαλ συνθηκες οχι,δεν ξερω αν υπαρχει κανενα τεχνασμα.Κανε τον κοπο να το googlαρεις αν δεν απαντησει κανεις που να ξερει,ολο και κατι μπορει να βρεις.

α και κάτι ακόμα υπάρχουν Home Premium 64 bit;

Υeap.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Από μια πιο γνωστή ενημέρωση ίσως υπάρξει beta γύρω στον Μαϊο-Ιούνιο και μια RC τέλος Αυγούστου με γενικό schedule γύρω στον Οκτώβρη Νοέμβρη.

Επίσης είναι πολύ πιθανό να περιλαμβάνει αρκετές αλλαγές σε ορισμένα API και στοιχεία του πυρήνα.

 

Έχουμε καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Epic fail. Η διαρκεια μπαταριας ειναι το ιδιο χαλια οσο με τα vista, δηλ 40-55 λεπτα μειον σε σχεση με τα XP. Την αργη ταχυτητα των vista μπορω να την συνηθίσω, αλλα τη μειωμενη διαρκεια μπαταριας οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Epic fail. Η διαρκεια μπαταριας ειναι το ιδιο χαλια οσο με τα vista, δηλ 40-55 λεπτα μειον σε σχεση με τα XP. Την αργη ταχυτητα των vista μπορω να την συνηθίσω, αλλα τη μειωμενη διαρκεια μπαταριας οχι.

 

:lol::lol::lol::P ρε φιλαρακι εδω ακουγόταν για 15 λεπτα το πολυ διαφορά vista - xp κάποτε και τα 7αρια μας λες οτι σου τρωνε 45 λεπτα μπαταρια? :cry: τι αλλο θα ακούσουμε για τα windows omg!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την αργη ταχυτητα των vista μπορω να την συνηθίσω, αλλα τη μειωμενη διαρκεια μπαταριας οχι.

 

http://rs37.rapidshare.com/files/298202586/videoscreen.AVI

 

αστα να πανε στα Vista μεχρι να ανοιξει ενα προγραμμα φτιαχνω γιουβετσι, η μειωμενη ταχυτητα δεν εχει προηγουμενο

 

η μαυρη οθονη ειναι το stellarium το οποιο δεν εμφανιζεται στο record

 

ελπιζω τα 7 να ειναι ακομα πιο γρηγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ WINDOWS7 ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ jbuilder ΤΗΣ borland.ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΝΑ ΒΑΛΩ:rolleyes:ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΜΕ ΠΟΙΑ WINDOWS ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΑ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ?ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΜΕΣΑ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ:shifty:ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε μια GeForce4 Ti4200 (128MB τουλάχιστον... :Ρ) θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα απεικόνισης του aero ή/και ότι άλλου eye candy? Το υπόλοιπο σύστημα είναι Ρ4 2.8GHz και 2GB DDR μνήμη.

 

Btw, ένα partition 20GB είναι επαρκές για το OS installation?

 

Πάει πολύς καιρός απ' όταν ασχολήθηκα με το εν λόγω PCάκι και δεν ξέρω πώς ανταποκρίνεται με τα τωρινά δεδομένα, εντούτοις θα ήθελα να δεί και κάτι όμορφο στο desktop το μάτι της αδερφής μου. Πλέον τα ΧΡ τα έχει σιχαθεί το μάτι όλων.

 

Εγώ τα έβαλα σε Athlon XP 3200+ με 1GB RAM και μια nvidia 5200. Μια χαρά είναι, μόνο στα γραφικά θα βγάλεις το Aero ή τη διαφάνεια, ανάλογα πως θα πηγαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Εγώ τα έβαλα σε Athlon XP 3200+ με 1GB RAM και μια nvidia 5200. Μια χαρά είναι, μόνο στα γραφικά θα βγάλεις το Aero ή τη διαφάνεια, ανάλογα πως θα πηγαίνει.

 

Το aero δεν παίζει σε Ti4200. Θέλει τουλάχιστο DirectX 9 κάρτα γραφικών. Ενώ η Ti4200 είναι σαφώς πιο δυνατή κάρτα από την 5200, είναι DirectX 8 μόνο.

Όχι ότι είναι σίγουρο ότι θα δουλεύει το aero άμα έχουμε DirectX 9 κάρτα :cry: Στο φορητό μου έχω Radeon 9600 αλλά ακόμα δεν είδα aero.

Κατά τα άλλα, αφού έχει μπόλικη μνήμη. θα τρέχει αξιοπρεπώς μάλλον.

Α ναι... 20GB δεν είναι αρκετά άμα σκοπεύουμε να δουλέψουμε σοβαρά και να τα κρατήσουμε για καιρό. Στην αρχή δεν θέλει πάνω από 10GB, αλλά ότι και να κάνουμε η κατάσταση επιβαρύνεται. Αυτή τη στιγμή, μετά από μερικούς μήνες χρήσης, ο φάκελος Windows σε μένα έχει μέγεθος 16GB και αν βάλουμε και τον φάκελο του χρήστη ξεπερνάει άνετα τα 20GB.

Επεξ/σία από ahristos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το aero δεν παίζει σε Ti4200. Θέλει τουλάχιστο DirectX 9 κάρτα γραφικών. Ενώ η Ti4200 είναι σαφώς πιο δυνατή κάρτα από την 5200, είναι DirectX 8 μόνο.

Όχι ότι είναι σίγουρο ότι θα δουλεύει το aero άμα έχουμε DirectX 9 κάρτα :cry: Στο φορητό μου έχω Radeon 9600 αλλά ακόμα δεν είδα aero.

Κατά τα άλλα, αφού έχει μπόλικη μνήμη. θα τρέχει αξιοπρεπώς μάλλον.

Οσον αφορα την Ti4200, αμα η καρτα δεν υποστηριζει εστω τα εφε του DirectX 9 (σκιάσεις, διαφανειες και αλλα τετοια), κυριως δηλαδη τα εφε του ShaderModel 2.0, τοτε ολα αυτα τα εφε πρέπει να δημιουργηθουν (rendered) απο την CPU και να δωθουν ετοιμα στην GPU, πραγμα που αυξανει τις απαιτησεις σε CPU. Γι αυτο το WDDM εβαλε ως οριο τα Shaders 2.0. Αμα δεν εχεις Shaders 2.0, δεν εχεις τα σχετικα εφε (διαφανειες και φωτεινα κουμπακια), αρα το WDDM και το aero το οποιο βασιζεται στο WDDM δεν εχει λογο υπαρξης.

 

Οσον αφορα την Radeon 9600, πραγματικα περιεργο. Βαλε τους πιο προσφατους drivers απο το Windows Update (οχι site κατασκευαστη), και τρεξε dxdiag. Εχεις τουλαχιστον DirectX 9.0c στον dxdiag; Αλλιως, μαλλον η καρτα δεν εχει μνημη, τι αλλο να πω (η μνημη που θες παει αναλογα με την αναλυση της οθονης). Για δοκιμασε να "ριξεις" την αναλυση της οθονης, ετσι για δοκιμη.

 

Ασχετο, αλλα τι υπολογιστης ειναι αυτος με 9600 καρτα γραφικων, που εχει ταυτοχρονα 1GB ram; Εκτος και αν προσπαθεις να τρεξεις Seven με τιποτα 256/512ΜΒ ram. Σε αυτην την περιπτωση, αμα η χρηση Ram ανεβει πανω απο το 90% ή καπου εκει κοντα, τα Windows κλεινουν αυτοματα το aero, οποτε λογικο να μην το εχεις...

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 20:14 ----------

 

Τωρα, που τα ειδαμε και μας αρεσαν (των περισσοτερων), για πειτε και σε ποιο site παμε για να τα τσιμπησουμε μεσω MSDNAA χωρις να πλερώσουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα, που τα ειδαμε και μας αρεσαν (των περισσοτερων), για πειτε και σε ποιο site παμε για να τα τσιμπησουμε μεσω MSDNAA χωρις να πλερώσουμε;

 

Εσύ ειδικά, εδώ... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...