Προς το περιεχόμενο

Στη κυκλοφορία από σήμερα τα Windows 7


hackerW32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ασχετο, αλλα τι υπολογιστης ειναι αυτος με 9600 καρτα γραφικων, που εχει ταυτοχρονα 1GB ram;

 

Ποιος μίλησε για 1GB μνήμη; 512MB έχει :P

Εν πάση περιπτώσει, δεν ήθελα Aero και διαφάνειες, να έχει κάποιο στοιχειώδη οδηγό ήθελα ώστε να παίζει στη σωστή ανάλυση 1280Χ800.

Από το Windows Update βρίσκω οδηγούς, τους βάζει, παίζει στη σωστή ανάλυση, αλλά μετά την επανεκκίνηση δεν αναγνωρίζει την κάρτα και έχει μόνο 4 προς 3 αναλύσεις.

Εντάξει δεν έχω πρόβλημα, δεν την έκανα στα σοβαρά την εγκατάσταση. Έχει Windows XP στο άλλο διαμέρισμα του δίσκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 271
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δυστυχώς inside joke μάλλον. Από University Of Ioannina κατέβασα κι εγώ τα 7άρια, να ναι καλά οι άνθρωποι που καθυστερούν να κάνουν disable τους λογαριασμούς παλιών φοιτητών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλο που και εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα windows 7, πιστεύω πως η microsoft έπαιξε το μεγαλύτερο παιχνίδι που έχει παίξει ποτέ. Παίζει να είναι τα windows vista μέσα σε άλλο περιτύλιγμα. Δεν παρατήρησα διαφορές από τα vista. Αλήθεια. Είχα τα vista με απενεργοποιημένο UAC, και τώρα έχω τα 7 με απενεργοποιημένο UAC και μου φαίνονται ακριβώς τα ίδια.

 

http://blogs.msdn.com/e7/default.aspx

καλο διαβασμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζόταν αυτό δεν θα του αλλάξει και γνώμη εξάλλου...

;)

 

απτο στομα μου το πηρες...τοσο καιρο τα λεμε για τις απο μεσα αλλαγες στα 7 σε σχεση με τα vista...εκει!Εφοσον εχει aero παει να πει οτι ειναι το ιδιο ....τελος..αν ειχαν την luna σαν θεμα θα ηταν ιδια με τα xp!!μονο και μονο που πλεον αυτο το ερημο το aero ειναι full gpu rendered MONO αυτο απο τα πολλα αλλα...επρεπε τουλαχιστον να βαζει σε σκεψεις μερικους...αν μη τι αλλο οι αλλαγες στον kernel

 

http://www.osnews.com/story/22501/Microsoft_Kernel_Engineers_Talk_About_Windows_7_s_Kernel

 

For Windows 7, Microsoft removed several locks that seriously hindered performance - all without breaking a single application. The global dispatcher lock, for instance, is gone completely, and replaced by fine-grained locking which provides 11 types of more specific locks as well as rules on how locks can be obtained so that you no longer run into deadlocks.

 

The pre-7 dispatcher spent 15% of the CPU time waiting to acquire contended locks. "If you think about it, 15% of the time on a 128-processor system is, more than 15 of these CPUs are pretty much full-time just waiting to acquire contended locks. So we're not getting the most out of this hardware," kernel engineer Arun Kishan explained.

 

n Windows 7, synchronisation on a global scale is gone, making many operations lock-free. "In its place is a kind of parallel wait path made possible by transactional semantics - a complex way for threads, and the LPs that execute them, to be negotiated symbolically."

 

Threads don't have to care about this stuff at all, and as such, it's all completely backwards compatible. "Everything works exactly as it did before," Kishan said, "and this is a totally under-the-covers transparent change to applications, except for the fact that things scale better now."

 

γιατι δεν μπορει...κααααπου θα οφειλεται αυτη η βελτιωση στην αποκρισιμοτητα του λειτουργικου...

 

αλλα ξεχασα....αυτα ειναι απο μεσα...δεν φαινονται..τι φαινεται?το aero...αρα ειναι ιδια με τα vista....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χαλια διαρκεια μπαταριας και οι υπερβολικες απαιτησεις σε μνημη, που ειναι ιδιες με των vista, φαινονται ομως μια χαρα, και ας ειναι under the hood.

 

Αλλα, τι να κανω, να παω πισω στα xp; Τα μισουσα τοσο που δεν πηγα σε εποχες vista. Οποτε, seven ολοταχως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χαλια διαρκεια μπαταριας και οι υπερβολικες απαιτησεις σε μνημη, που ειναι ιδιες με των vista, φαινονται ομως μια χαρα, και ας ειναι under the hood.

 

Αλλα, τι να κανω, να παω πισω στα xp; Τα μισουσα τοσο που δεν πηγα σε εποχες vista. Οποτε, seven ολοταχως...

 

Απο μπαταρια δεν ξερω γιατι δεν τα εχω στο laptop αλλα απο "υπερβολικες απαιτησεις σε μνημη" define it please..:P:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο μπαταρια δεν ξερω γιατι δεν τα εχω στο laptop αλλα απο "υπερβολικες απαιτησεις σε μνημη" define it please..:P:-)

Περισσοτερες απ οτι τα xp...

 

Ναι μεν εχουν καλυτερη αποκριση, αλλα το γεγονος οτι τρωνε μνημη ειναι γεγονος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσοτερες απ οτι τα xp...

 

Ναι μεν εχουν καλυτερη αποκριση, αλλα το γεγονος οτι τρωνε μνημη ειναι γεγονος...

 

μα πως ειναι δυνατον ενα λειτουργικο του 2009 να εχει ιδιες απαιτησεις με αυτες ενος λειτουργικου του 2001????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα πως ειναι δυνατον ενα λειτουργικο του 2009 να εχει ιδιες απαιτησεις με αυτες ενος λειτουργικου του 2001????????????

Καλή ερώτηση (και χιλιοειπωμένη παρατήρηση).

Τα 512MB που θέλαν τα XP το 2001 για μια smooth λειτουργία, πόσο στοιχίζαν τότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα πως ειναι δυνατον ενα λειτουργικο του 2009 να εχει ιδιες απαιτησεις με αυτες ενος λειτουργικου του 2001????????????

Αφαιρωντας bloat και βαζοντας λειτουργιες στη θεση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφαιρωντας bloat και βαζοντας λειτουργιες στη θεση του.

 

οι καινουργιες λειτουργιες δεν απαιτουν μνημη δηλαδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...