Προς το περιεχόμενο

Η Mozilla κυκλοφόρησε την έκδοση 3.5.4 για τον Firefox


Daimon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Σε ένα πολύπλοκο περιβάλλον όπως τα σύγχρονα desktop Λ/Σ, όπου τρέχουν ταυτόχρονα ένα σωρό διεργασίες, daemons, services, add-ons, plugins κλπ. με διαφορετικά δυνητικά configurations, αν η ίδια έκδοση ενός συγκεκριμένου software συμπεριφέρεται διαφορετικά από σύστημα σε σύστημα μου είναι πιο εύκολο να θεωρήσω ότι αυτό οφείλεται στο διαφορετικό (ίσως προβληματικό, αλλά όχι απαραίτητα) configuration παρά να εξάγω γενικό κανόνα για την προβληματικότητα του συγκεκριμένου software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Σε ένα πολύπλοκο περιβάλλον όπως τα σύγχρονα desktop Λ/Σ, όπου τρέχουν ταυτόχρονα ένα σωρό διεργασίες, daemons, services, add-ons, plugins κλπ. με διαφορετικά δυνητικά configurations, αν η ίδια έκδοση ενός συγκεκριμένου software συμπεριφέρεται διαφορετικά από σύστημα σε σύστημα μου είναι πιο εύκολο να θεωρήσω ότι αυτό οφείλεται στο διαφορετικό (ίσως προβληματικό, αλλά όχι απαραίτητα) configuration παρά να εξάγω γενικό κανόνα για την προβληματικότητα του συγκεκριμένου software.

 

 

Αυτό όμως δεν αλλάζει οτι σε μια πλειοψηφία συστημάτων σέρνεται.Ακόμα και σε φρέσκια εγκατάσταση σε Ci7.Είναι με τα κέφια του.Στο δικό μου σύστημα (4 ετών) έχω δοκιμάσει τα πάντα.Διαφορετικά προφίλ,καθόλου πρόσθετα,φορμάτ λειτουργικού. Οι μόνες περιπτώσεις να τον κάνω να τρέξει γρήγορα είναι να βγάλω την 3 έκδοση κ να βάλω καμία 2.0.0.15 ή να τον τρέξω σε άλλο λειτουργικό εκτός XP. Αυτό που είπε ο Thresh παραπάνω μου δίνει την εντύπωση πως τον έχουν tuned για πιο σύγχρονα λειτουργικά από τα απαρχαιωμένα πλέον XP. Tα μόνα που με κρατάνε από αναβάθμιση λειτουργικού σε 7 είναι : Παλιά περιφερειακά (εκτυπωτής,sony ericsson κινητό) και παλιό hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 4 διαφορετικά συστήματα που χρησιμοποιώ με FF, δεν παρατήρησα κάποιο περίεργο κόλλημα. Μόνο συγκεκριμένο antivirus σε κάποιες περιπτώσεις δημιούργησε μικροπροβλήματα σχετικά με την απόδοση του FF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το μόνο κόλλημα που παρατηρώ είναι στο netvibes. Όταν φορτώνει για πρώτη φορά, κολλάει όλος ο Firefox για αρκετά δευτερόλεπτα. Δεν ξέρω όμως αν φταίει το ότι έχω φορτώσει πολύ τη συγκεκριμένη σελίδα ή αν οφείλεται σε κάποιο από τα 32 addons που έχω εγκατεστημένα :o

 

32 addons ειναι παρα πολλα για να εχεις την απαιτηση να τρεχει γρηγορα ο firefox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 addons ειναι παρα πολλα για να εχεις την απαιτηση να τρεχει γρηγορα ο firefox.

 

Aπο τη στιγμή που δεν υπάρχει όριο στο πόσα θα βάλεις,οφείλει να τρέχει το ίδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο τη στιγμή που δεν υπάρχει όριο στο πόσα θα βάλεις,οφείλει να τρέχει το ίδιο

Φαντάζομαι αστειεύεσαι :P

Και στον startup folder των Windows δεν υπάρχει περιορισμός αλλά αν βάλεις όλο το program files μέσα, ξέρεις τι θα γίνει και θεωρείς λογικό να γεράσεις περιμένοντας να σταματήσουν να φορτώνουν τα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
32 addons ειναι παρα πολλα για να εχεις την απαιτηση να τρεχει γρηγορα ο firefox.

 

Δεν έχω την απαίτηση να τρέχει γρήγορα, γι' αυτό και δεν πολυγκρινιάζω :P

 

Ξέρω ότι το τίμημα του να έχω όλα αυτά τα addons είναι μια κάποια καθυστέρηση κυρίως στο άνοιγμα της εφαρμογής, αλλά αν ήταν να χρησιμοποιώ τον browser χωρίς addons ή έστω και με τα μισά από όσα έχω, θα προτιμούσα Opera (που σε σύγκριση με τον "γυμνό" Firefox πιστεύω πως είναι πολύ καλύτερος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι αστειεύεσαι :P

Και στον startup folder των Windows δεν υπάρχει περιορισμός αλλά αν βάλεις όλο το program files μέσα, ξέρεις τι θα γίνει και θεωρείς λογικό να γεράσεις περιμένοντας να σταματήσουν να φορτώνουν τα windows.

 

Αν δεν υπάρχει sugestion ή warning ναι δεν αστειεύομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δηλαδή είναι ότι δεν υπάρχει σχετικό suggestion/warning; Παρότι εσύ προσωπικά κατανοείς ότι δεν είναι λογικό αυτό που ζητάς; Ή όντως δεν το κατανοείς και το πρόβλημα είναι ότι ένας Firefox με π.χ. 50 add-ons δεν έχει τελικά τις ίδιες επιδόσεις με έναν Firefox των 5 addons;

 

Double standards και σοφιστείες, elven...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δηλαδή είναι ότι δεν υπάρχει σχετικό suggestion/warning; Παρότι εσύ προσωπικά κατανοείς ότι δεν είναι λογικό αυτό που ζητάς; Ή όντως δεν το κατανοείς και το πρόβλημα είναι ότι ένας Firefox με π.χ. 50 add-ons δεν έχει τελικά τις ίδιες επιδόσεις με έναν Firefox των 5 addons;

 

Double standards και σοφιστείες, elven...

 

Τελικά ο χρήστης μπορεί να αποφασίσει και να κρίνει μόνος του;

Έπρεπε ή δεν έπρεπε να αναφέρεται στα addons ότι η εγκατάσταση πολλών επιβραδύνει τη λειτουργία του;Αντί για αυτό αναφέρεται μόνο το διαφημιστικό:Firefox με εκατομύρια addons,βάλε ότι σ' αρέσει

 

Αν είναι έτσι τότε σε όλα τα θέματα θα πρεπε να έχουμε την ίδια άποψη,έτσι δεν είναι;

Έχουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δει σε κανένα αυτοκίνητο να αναφέρετε ότι αν του βάλεις βάρος θα έχει λιγότερη επιτάχυνση; Ή ότι σε μεγαλύτερη του 10% ανηφόρα θα έχει μικρότερη τελική ταχύτητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δει στην αγορά αυτοκινήτων να ισχύουν οι ίδιοι κανόνες με τα pcs;

 

Ξαναρωτάω λοιπόν;

 

Τελικά ο χρήστης έχει την ικανότητα να κρίνει και να αποφασίζει μόνος του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναρωτάω λοιπόν;

 

Τελικά ο χρήστης έχει την ικανότητα να κρίνει και να αποφασίζει μόνος του;

 

Αυτό πάλι πώς προέκυψε ως φλέγον ερώτημα από την έως τώρα ροή της κουβέντας;

 

Άντε, ας κάνω μια προσπάθεια για χάριν της συζήτησης: Οποιοσδήποτε χρήστης είναι επαρκώς πληροφορημένος, μπορεί φυσικά και να τεστάρει και να συγκρίνει και να κρίνει με τί κάνει τη δουλειά του καλύτερα. Παμ' παρακάτ'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...