Προς το περιεχόμενο

Η Mozilla κυκλοφόρησε την έκδοση 3.5.4 για τον Firefox


Daimon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό πάλι πώς προέκυψε ως φλέγον ερώτημα από την έως τώρα ροή της κουβέντας;

 

Άντε, ας κάνω μια προσπάθεια για χάριν της συζήτησης: Οποιοσδήποτε χρήστης είναι επαρκώς πληροφορημένος, μπορεί φυσικά και να τεστάρει και να συγκρίνει και να κρίνει με τί κάνει τη δουλειά του καλύτερα. Παμ' παρακάτ'.

 

Να κάνω κι εγώ μια προσπάθεια για χάρη της κουβέντας.

 

Το φλέγον ερώτημα προέκυψε γιατί μου λες ότι μπορώ να καταλάβω ότι Firefox με 5 addons είναι γρηγορότερος απο Firefox με 35 addons.

 

Δλδ ο χρήστης έχει την επαρκή γνώση και εμπειρία να βγάλει το συμπέρασμα αυτό ώστε η mozilla να μην χρειάζεται να το αναφέρει.Σωστά;

 

Και ρώτησα,αυτές σου οι απόψεις ισχύουν σε όλα;

Γιατί εγώ στο ballot ή whatever screen είδα ότι είπες ότι η πιο δίκαιη σειρά να μπουν οι browsers είναι η τυχαία.

Κι ερωτώ εκεί ο χρήστης δεν έχει τη γνώση και την εμπειρία να κρίνει ότι η σειρά εμφάνισης δεν παίζει ρόλο για το ποιος είναι καλύτερος;

Στο ότι ο ΙΕ έρχεται προεγκατεστημένος υπάρχει πρόβλημα,εκεί ο χρήστης δεν μπορεί να τεστάρει και να συγκρίνει και να κρίνει με τί κάνει τη δουλειά του καλύτερα;

 

Αν ο χρήστης ήξερε τι του γίνεται δεν θα γινόντουσαν αυτές οι μάχες με το τι έρχεται προεγκατεστημένο,ποια θα είναι οι σειρά εμφάνισης και πολλά άπειρα παραδείγματα.

 

Απο τη στιγμή που δεν είναι υποχρεωμένος να τα ξέρει πρέπει να αναγράφονται.

 

Τελικά εξήγησε μου γιατί στο ένα ο χρήστης είναι ικανός και στο άλλο ανίκανος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μα τί ψευτοδιλλήματα είναι αυτά βρε elven; Δεν υπάρχει ένα μοναδικό προφίλ χρήστη με στάνταρ επίπεδο γνώσεων και εμπειρίας και θα πρέπει να σου απαντήσω είτε έτσι είτε γιουβέτσι. Είπα, αν ο χρήστης είναι επαρκώς πληροφορημένος μπλαμπλα κλπκλπ. Κάποιοι είναι, κάποιοι δεν είναι. Στο thread της ballot screen, η άποψή μου ήταν αυτή που ήταν γιατί υπάρχει και η μερίδα των χρηστών που δεν είναι. Είναι σαφές τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας χρηστης που ξερει τι ειναι add-on και ξερει να τα εγκαθιστα στον Firefox ξερει επιπλεον πως αν τον φορτωσει με 35 add ons τοτε θα σερνεται. Τα αυτονοητα θα λεμε τωρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
Ενας χρηστης που ξερει τι ειναι add-on και ξερει να τα εγκαθιστα στον Firefox ξερει επιπλεον πως αν τον φορτωσει με 35 add ons τοτε θα σερνεται. Τα αυτονοητα θα λεμε τωρα;

 

Αυτό πιστεύω κι εγώ. Οι άσχετοι χρήστες (αλλά καμιά φορά και οι πιο σχετικοί) συνήθως δεν έχουν κανένα addon στον Firefox τους.

 

Έχω πολλούς γνωστούς που δεν μπορείς να τους πεις άσχετους αλλά μάλλον μέσους χρήστες, που δεν έχουν addons, παρά μόνο αυτά που έχει τύχει να τους περάσω εγώ (εκεί είμαι πιο εγκρατής βέβαια, μη φανταστείτε ότι τα περνάω 10-10 :lol::P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί θα τον δοκιμάζουν πριν τον "απελευθερώσουν"... :-)

Ελαχιστα. Εγω να σου πω την αληθεια πρωτα ειδα την αναβαθμιση στο Arch Linux μου να κατεβαινει και επειτα ειδα την ανακοινωση της Mozilla.

Αυτο που κανουν ειναι μερικες παραμετροποιησεις για να προσαρμοσουν την αποδοση του στο Arch.

Αλλα δεν ειναι εκει το θεμα. Το θεμα ειναι αυτο που ανεφερε και ενας αλλος χρηστης πιο πανω. Οτι παιζει και ρολο το συστημα που τρεχει ο Firefox.

Προσωπικα ποτε δεν ειχα προβλημα, παρα μονο σε Ununtu, δικαιολογημενα μεν γιατι τρεχει τοσες αχρειαστες βλακειες στο πρωτο boot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα μου θυμίζει λίγο τα σακουλάκια που χουν μέσα διάφορα ηλεκτρονικά (για προστασία από υγρασία) και γράφουν πάνω "DO NOT EAT".

 

Ναι κάπως έτσι,αλλά το θέμα είναι πρέπει να το λέει ή όχι;

 

Ντάξει,απλά στο θέμα addons μου την δίνει υπερβολικά η MOzilla,απο τη μία φουλ διαφήμιση για την πληθώρα addons και απο την άλλη δεν αναλαμβάνω καμία ευθύνη για κανέναν απο αυτα.

 

Τες πα,keep walking

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεος ρε παιδια, εννοηται οτι αμα βαλεις 30 add ons θα εχεις καποια

καθυστερηση, τι λεμε τωρα.

 

Οσο για αυτους που αργει το awesome bar: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/13878

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω ότι αφαιρώντας 6 πρόσθετα και κρατώντας μόνο 1, το hide menu bar , είδα ορατή διαφορά στην ταχύτητα και στην απόκριση του firefox. Τώρα τι σόι απαιτήσεις για σερφάρισμα μπορεί να έχει κάποιος έτσι ώστε να χρειάζεται 35 (!!!) ολόκληρα πρόσθετα........ σερφάρισμα θέλετε να κάνετε. Όχι να χειριστείτε διαστημόπλοιο...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για σας,αλλά μετά από αυτό το update ο ff μου είναι για πέταμα!!!Όλο κολάει και κρασάρει! fail.....ειδικά όταν ανοίγω tab εκεί χάνει την μπάλα,τον είχα αφήσει κανά 5λεπτο αλλά τίποτα,άντε πάμε στο επόμενο update γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 4 διαφορετικά συστήματα που χρησιμοποιώ με FF, δεν παρατήρησα κάποιο περίεργο κόλλημα. Μόνο συγκεκριμένο antivirus σε κάποιες περιπτώσεις δημιούργησε μικροπροβλήματα σχετικά με την απόδοση του FF.

 

Μπορείς να μας πείς ποιό ήταν το Antivirus;

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 09:54 ----------

 

Το θέμα μου θυμίζει λίγο τα σακουλάκια που χουν μέσα διάφορα ηλεκτρονικά (για προστασία από υγρασία) και γράφουν πάνω "DO NOT EAT".

 

Τα silica gel τα οποία έχουν υπέροχη γεύση αλλά είναι απαγορευμένος καρπός.:devil:

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 09:54 ----------

 

Δεν ξέρω για σας,αλλά μετά από αυτό το update ο ff μου είναι για πέταμα!!!Όλο κολάει και κρασάρει! fail.....ειδικά όταν ανοίγω tab εκεί χάνει την μπάλα,τον είχα αφήσει κανά 5λεπτο αλλά τίποτα,άντε πάμε στο επόμενο update γρήγορα.

 

Απεγκατάσταση κ πέταμα.:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβαλα σημερα το πρωι τον 3.6b1 αλλα μετα απο πολλες προσπαθειες να τον κανω να δουλεψει σωστα εστω και μονο με τα συμβατα addons,τον εβγαλα.

ειναι γεματος bugs και δεν μπορω να καταλαβω γιατι τον εβγαλαν για κατεβασμα πρωτου διορθωσουν τα αδιορθωτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μας πείς ποιό ήταν το Antivirus;[...]

Microsoft Security Essentials. Σε ένα netbook (περισσότερο) και σ ένα laptop (λιγότερο) κολλούσε στιγμιαία ο FF μόλις ολοκληρωνόταν ένα download, όταν έγραφα κάποιο post σε forum και σε διάφορες τυχαίες σελίδες όταν φόρτωναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι γεματος bugs και δεν μπορω να καταλαβω γιατι τον εβγαλαν για κατεβασμα πρωτου διορθωσουν τα αδιορθωτα.

Αν δεν εχουν feedback πως θα διορθωσουν τα bugs; :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...