Προς το περιεχόμενο

Πρωταθλητής "ανασφάλειας" ο Firefox


Daimon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αξιολόγηση επιχειρήματος - Μάθημα 1ο

 

των κενών ασφαλείας που έχουν αναφερθεί για τους browsers

 

1. Αυτό δεν σημαίνει ότι αυτοί οι browsers έχουν περισσότερα κενά. π.χ.

Για τον Firefox έχουν αναφερθεί 100 bugs και για των ΙΕ 10 bugs. Στον Firefox διορθώθηκαν και τα 100 στον ΙΕ κανένα. Αποτέλεσμα ο Firefox να είναι πιο ασφαλής.

 

2. O ΙΕ δεν έχει σωστό μηχανισμό να καταγράφει bugs ενώ ο Firefox έχει. Αποτέλεσμα, ενώ ο IE έχει περισσότερα bugs αυτά δεν αναφέρονται και άρα δεν διορθώντονται.

 

3. κ.τ.λ.

 

ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

 

Ότι αναφέρονται περισσότερα bugs ------ΔΕΝ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ--------> ότι έχει και περισσότερα bugs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αξιολόγηση επιχειρήματος - Μάθημα 1ο

 

των κενών ασφαλείας που έχουν αναφερθεί για τους browsers

 

1. Αυτό δεν σημαίνει ότι αυτοί οι browsers έχουν περισσότερα κενά. π.χ.

Για τον Firefox έχουν αναφερθεί 100 bugs και για των ΙΕ 10 bugs. Στον Firefox διορθώθηκαν και τα 100 στον ΙΕ κανένα. Αποτέλεσμα ο Firefox να είναι πιο ασφαλής.

 

2. O ΙΕ δεν έχει σωστό μηχανισμό να καταγράφει bugs ενώ ο Firefox έχει. Αποτέλεσμα, ενώ ο IE έχει περισσότερα bugs αυτά δεν αναφέρονται και άρα δεν διορθώντονται.

 

3. κ.τ.λ.

 

ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

 

Ότι αναφέρονται περισσότερα bugs ------ΔΕΝ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ--------> ότι έχει και περισσότερα bugs.

 

Σωστός... Τόσα χρόνια με την αλεπουδίτσα πάντως πρόβλημα δεν είχα, οπότε θα συνεχίζω να την εμπιστεύομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Ο Firefox έχει αποκτήσει μια δυναμική. Κι όταν αποκτάς δυναμική, εκτίθεσαι σε μεγάλο αριθμό αναλυτών και hackers"

 

αυτό είναι το μόνο που πρέπει να κρατήσουμε από την παραπάνω είδηση!

 

και την επόμενη φορά που κάποιος θα πει ότι τα windows/ΙΕ/Ffox/Opera/msn-clients/κτλ είναι τρύπια να το θυμηθούμε

 

και φυσικά δεν πρόκειται να αλλάξω τον Opera :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εταιρεία Cenzic, γνωστή για τις έρευνές της σχετικά με το διαδίκτυο, δημοσιοποίησε πρόσφατα μια μελέτη σχετικά με τα επίπεδα ασφαλείας των browsers. Σύμφωνα με την έρευνα, το 44% των κενών ασφαλείας που έχουν αναφερθεί για τους browsers αφορούν τον Firefox της Mozilla, ενώ δεύτερος στη λίστα των ευάλωτων browsres είναι ο Safari της Apple με ποσοστό 35% [συμπεριλαμβανομένης και της έκδοσης για iPhone]. Εντύπωση προκαλεί το γεγονός ότι ο "παραδοσιακός ύποπτος" Internet Explorer είναι στην τρίτη θέση με μόλις 15% των κενών ασφαλείας.

Ο CTO της Cenzic, Lars Ewe, είπε ότι η εταιρεία συνέλεξε τα δεδομένα από διάφορες βάσεις δεδομένων, όπως η CVE [common vulnerabilities and exposures]. Έσπευσε, πάντως, να δηλώσει ότι ο απόλυτος αριθμός των κενών είναι μονάχα ένας από τους τρόπους για να μετρήσει κανείς την ασφάλεια ενός browser. "Δεν καταδικάζουμε κανέναν browser. Προσωπικά, δεν πρόκειται να εγκαταλείψω τον Firefox λόγω αυτών των αριθμών", είπε χαρακτηριστικά.

 

Η Mozilla υποστηρίζει ότι μεγάλος αριθμός αδυναμιών του Firefox οφείλεται στη μεγάλη δημοτικότητά του στο κοινό των hackers. "Ο Firefox έχει αποκτήσει μια δυναμική. Κι όταν αποκτάς δυναμική, εκτίθεσαι σε μεγάλο αριθμό αναλυτών και hackers", δήλωσε εκπρόσωπος Τύπου της Mozilla.

 

Η Cenzic λέει ότι όλοι οι browsers έχουν περιθώρια βελτίωσης στο θέμα της ασφάλειας. "Πρέπει να διαλέξουν ανάμεσα στη χρηστικότητα και την ασφάλεια. Οι users θέλουν χρηστικότητα, οπότε οι εταιρείες διαλέγουν αυτή την κατεύθυνση. Υπάρχουν σημαντικά περιθώρια για βελτιώσεις στην ασφάλεια", ανέφερε ο Ewe.

 

Source.png Πηγή: e-pcmag.gr

 

 

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

τίποτα άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, σιγά τη.. γνωστή εταιρεία.

 

Πάντως ο ιδρυτής της είναι ο Greg Hoglund που δεν είναι και κανένας "ανύπαρκτος". Στο black hat 2009 είχε μάθημα που η εγγραφή κόστιζε 3000...

 

http://www.blackhat.com/html/bh-usa-09/train-bh-usa-09-hbgary-rootkit3.html

 

Greg Hoglund has been a pioneer in the area of software security. After writing one of the first network vulnerability scanners (installed in over half of all Fortune 500 companies), he created and documented the first Windows NT-based rootkit, founding http://www.rootkit.com in the process. Greg went on to co-found Cenzic, Inc. (formerly known as ClickToSecure, Inc.) through which he orchestrated numerous innovations in the area of software fault injection. Greg is a frequent speaker at Black Hat, RSA and other security conferences. He is co-author of "Rootkits: Subverting the Windows Kernel" (Addison Wesley 2005) and "Exploiting Software: How to Break Code" (Addison Wesley 2004).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμιά καπότα και πολλά λέω :P

 

Κατι σαν αυτο??? :P:p:p virus.jpg

 

Πλακιτσα πλακιτσα.....:mrgreen:

 

 

 

 

Στο θεμα μας......ο chek2fire και ο _DiMoN_ τα ειπαν σωστα!!!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το OPERA βλεπω δεν αναφερθηκε καθολου :-( πιστευω οτι ειναι ο ποιο γρηγορος απο τους προαναφερθεντες...Οσο για google chrome θελει δουλιτσα ακομα B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω χου.. Παλι μας χακαρουνε.. μια με τα κινητα μια με το facebook.... Το βλεπω να εφαρμοσω τη λυση του andreas_g.

 

Υγ: Στο κινητο που θα βαλω το προφυλακτικο, στη sim ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει πολυ πλακα τις τελευταιες μερες...

Μαζικη επιθεση στον firefox... πρεπει να εχει μπει δακτυλο σε πολλες μυτες (ή κwλους) το ποσοστο του που εχει φτασει το 25% και ανεβαινει ασταματητα τρωγοντας το 64% που εχει πεσει ηδη ο explorer... Και αν δειτε αναλυτικα τα νουμερα, ο firefox 3.5 εχει το 14% ενω ο IE 8.0 ειναι μολις 18%...!!!

Αυτο πρεπει να τσουζει αρκετα... οποτε... κοπανατε αλυπητα... δε μασαει η αλεπου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ αμιφιβαλω αν όλα αυτά είναι αξιόπιστα , πρέπει να μας πουν με πιο τρόπο γίνονται αυτές οι έρευνες , μην ξεχνάμε και τα άπειρα add ons του mozzila που μπορεί είτε να κλείνουν είτε να ανοίγουν τρύπες , εγώ πάντως που έχω δοκιμασει σχεδόν ότι browser υπαρχει, πολυ δυσκολα θα αλλαξω τον firefox .

Επεξ/σία από AmaRant0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από προσωπική εμπειρία - από πολλές δεκάδες pc - έχω παρατηρήσει πως όπου τρέχει IE τρέχουν και worm-ο-τζάνια. Όπου μπαίνει firefox δεν πλησιάζει μύγα. Τώρα, πως και γιατί και πιθανόν και μετρήσαμε δε μου λέει απολύτως τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως η αλεπου βελτιωνεται συχνα πυκνα με αναβαθμισεις ακομα και στην φορητη της εκδοση που εχω στο φλασακι μου και την χρησιμοποιω καπου καπου...απο εκει και περα μπαλωνει αρκετα σημεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι όντος καλό το Google Chrome? τον έχω εγκαταστήσει στον υπολογιστή αλλά δεν τον έχω χρησιμοποιήσει αρκετά να πω την αλήθεια...

 

Απο θέμα ασφάλειας? Εγώ φοβάμαι επειδή είναι καινούριο να έχει και μερικά bugs όσον αφορά την ασφάλειά του και μέχρι να το κάνουν update..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι όντος καλό το Google Chrome? τον έχω εγκαταστήσει στον υπολογιστή αλλά δεν τον έχω χρησιμοποιήσει αρκετά να πω την αλήθεια...

 

Απο θέμα ασφάλειας? Εγώ φοβάμαι επειδή είναι καινούριο να έχει και μερικά bugs όσον αφορά την ασφάλειά του και μέχρι να το κάνουν update..

 

Αρκετα ανωτερος απο firefox και explorer. Και πιο γρηγορος και πιο ασφαλης. Εχω δοκιμασει και τους 3 και πραγματικα ο chrome απεχει χμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...