Προς το περιεχόμενο

Τηλεοράσεις που παίζουν ταινίες από τη θύρα USB τους


george69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλοι μου, για εσάς που σκοπεύετε να προχωρήσετε στην αγορά καινούριας τηλεόρασης, σας συστήνω ανεπιφύλακτα την LG- σειρά SL (η 8000 είναι LCD με CCFL, ενώ η 9000 LCD με LED) και τη Samsung- σειρές B650, B750 και UE B7000,8000 και θα έχετε εκτός από τηλεόραση έναν ολοκληρωμένο Media Player, που από τη θύρα USB θα παίζει τα πάντα- μέχρι και αρχεία MKV (άρα για να δείς HD εικόνα δεν είναι απαραίτητο να έχεις ξεχωριστό Blu-Ray Player).

 

Με δική μου παρότρυνση, η μητέρα μου πήρε πρόσφατα την LG 32 SL 8000 (850Ε- MediaMarkt).

Βέβαια εγώ θα έπαιρνα την 47άρα, γιατί FullHD και 32άρα δεν συμβαδίζουν, αλλά η μητέρα μου ήθελε πιό μικρή.

 

Καταπληκτική εικόνα και ντιζάιν!!!

 

Έβαλα σε έναν εξωτερικό σκληρό 2.5 (χωρίς δικό του τροφοδοτικό και φορμαρισμένο κατά NTFS παρακαλώ!!!! και όχι FAT32, όπως είναι φορμαρισμένα τα USB-φλασάκια...) όλη τη σειρά του "Άρχοντα των Δαχτυλιδιών" σε MKV αρχεία, σύνδεσα το δίσκο στην τηλεόραση μέσω καλωδίου miniUSB-USB και έπαθα κυριολεκτικά ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ!!!

 

Επίσης να επισημάνω ότι υποστηρίζει- δηλαδή διαβάζει υπότιτλους όλων των γλωσσών (ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!) σε οτιδήποτε αρχείο θέλετε .srt, .sub, .ssa και άλλα, αρκεί να είναι στον ίδιο φάκελο με το αρχείο βίντεο και να έχουν ακριβώς το ίδιο όνομα με το αρχείο βίντεο.

 

Και μην ακούτε τις Κασσάνδρες που λένε περί εικόνας- αυτή είναι καλή, η άλλη όχι.......όλες πάνω κάτω (οι FullHD και άνω των 100Hz, έτσι?) το ίδιο είναι!!

Όμως το να έχετε ενσωματωμένο στην τηλεόραση σας έναν ολοκληρωμένο Media Player - Αυτό...πολύ λίγα μοντέλα το διαθέτουν!!!

 

Τα μόνα μοντέλα, τα οποία γνωρίζω, που όχι μόνο υποστηρίζουν βίντεο (DivX,Xvid,avi κλπ.) από τη θύρα USB- αλλά υποστηρίζουν ΚΑΙ αρχεία MKV, είναι σήμερα μόνον η LG σειρά SL 8000 και 9000 και η Samsung UExxB7000, 8000 και 9000 (η οποία δεν έχει έρθει ακόμη στην Ελλάδα), όπως και οι Β650 και Β750.

Το μόνο μείον για όλες τις παραπάνω τηλεοράσεις είναι η μη-υποστήριξη ήχου DTS παρά μόνον AC-3 κ.ά., αλλά αυτό δεν είναι σοβαρό μειονέκτημα, στο κάτω-κάτω τον μετατρέπεις τον ήχο.

 

 

Στην ουσία έχουμε μόνο αυτούς τους 3 παίχτες (με ενσωματωμένους multimedia players στην τηλεόραση) μέχρι εδώ:

1.Philips (όχι mkv)

2.Samsung

3.LG

 

Ας δούμε όλα τα μοντέλα και τι αρχεία υποστηρίζουν αναλυτικά:

 

 

LG

 

LCD

LG Mxx62D-PC LCD TV (με ξεκλείδωμα, όχι mkv)

32LF2500 (firmware 3.15) (όχι mkv)

xxLH2000 (με ξεκλείδωμα)

xxLH3000 (με ξεκλείδωμα)

32/37/42/47LH40xx

32/37/42/47LH50xx

32/37/42/47LH70xx

42/47LH90xx

32/42/47SL80

42/47SL90

Νέα σειρά 2010 LD, νέα LED μοντέλα

 

PLASMA

50/60PS70xx

50/60PS80xx

 

Τύπος Αρχείου: *.dat/, *.mpg/, *.mpeg/, *.ts/, *.trp/, *.tp/, *.vob/, *.mp4/, *.mkv/, *.avi/, *.divx

Κωδικοποίηση Video: DivX3.11, DivX4.12, DivX5.x, DivX6, Xvid1.00, Xvid1.01, Xvid1.02, Xvid1.03, Xvid 1.10-beta-1/beta-2, Mpeg-1, Mpeg-2, Mpeg-4, H.264/AVC

Κωδικοποίηση Audio: Dolby Digital, AAC, Mpeg, MP3, LPCM, HEAAC

Τύποι Υποτίτλων: *.smi/, *.srt/, *.sub, *.ass/, *.ssa/, *.txt/, *.psb

Υποστηρίζονται Ελληνικοί Υπότιτλοι

 

SAMSUNG

 

LED

UE B6000 (μόνο μετά από ξεκλείδωμα)

UE32/40/46/55 B7000

UE40/46 B8000

UE40/46 B9000

 

 

LCD

LE32/37/40/46/55 B650

LE40/46/52 B750

 

PLASMA

PS50B650

PS50B850

PS58B850

 

Τύπος Αρχείου: *.avi, *.mkv, *.asf, *.mp4, *.3gp, *.vro, *.mpg, *.mpeg,

Κωδικοποίηση Video: Divx 3.11, Divx 4.x, Divx 5.1, Divx 6.0, XviD, H.264 BP, H.264 MP, H.264 HP, MPEG-4 SP, MPEG-4 ASP, Motion JPEG, WMA9, MPEG1, MPEG2,

Κωδικοποίηση Audio: MP3, AC3, LPCM, ADPCM, (HE)-AAC, Dolby Digital

Τύποι Υποτίτλων: *.ttxt, *.smi, *.srt, *.sub, *.sub, *.txt

Υποστηρίζονται Ελληνικοί Υπότιτλοι

 

PHILIPS

(δεν υποστηρίζουν *.mkv αρχεία)

 

LCD

32/37/42/47/52PFL56xx

32/37/42/47/52PFL74xx

32/37/42/47PFL84xx

32/37/42/46PFL96xx

56PFL9954H

 

Τύποι Αρχείων: *.avi, *.mpg, *.mpeg, *.vob, *.mp4, *.wmv

Κωδικοποίηση Video: MPEG1, MPEG2, H.264/MPEG-4 AVC, WMV 9

Κωδικοποίηση Audio: Dolby Digital, AAC, Mpeg, MP3, LPCM, HEAAC, WMA

Τύποι Υποτίτλων: *.smi/, *.srt/, *.sub

Υποστηρίζονται Ελληνικοί Υπότιτλοι

(Για κάποια μοντέλα της PHILIPS διάβασα ότι δεν διαβάζουν ελληνικούς υπότιτλους, αλλά με δεδομένο ότι η Philips φτιάχνει συνεχώς αναβαθμίσεις στο firmware σχεδόν όλων της των προιόντων, ενδεχομένως με μιά αναβάθμιση το πρόβλημα να λύνεται.)

 

 

Υ.Γ (1) Για να εμφανιστεί ο υπότιτλος πρέπει να βρίσκεται στον ίδιο φάκελο με το αρχείο βίντεο και να έχει το ίδιο όνομα με αυτό.

 

Υ.Γ (2) Οι SONY τηλεοράσεις υποστηρίζουν μόνο MPEG1 και γι'αυτό δεν περιλαμβάνονται στη λίστα.

 

Αυτά φίλοι μου, πιστεύω να βοήθησα……;););)

Επεξ/σία από george69
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτο βεβαια σε καμια περιπτωση δεν ειναι οδηγος αγορας αλλα review. Καλη η σκεψη σου παντως ενα review παντα χρειαζεται.

 

Βεβαια το ολες πανω κατω το ιδιο ειναι δεν αρμοζει σε εναν οδηγο αγορας οπως λες :P για να δεις ναι ολες πανω κατω το ιδιο ειναι αλλα τι γινεται στην περιπτωση που αγοραζεις μια 32αρα στην οποια ομως οι γωνιες ειναι αθλιες και καθε φορα που αλλαζεις θεση βλεπεις και αλλα χρωματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο βεβαια δεν ειναι οδηγος αγορας αλλα review. Καλη η σκεψη σου παντως ενα review παντα χρειαζεται.

 

Βεβαια το ολες πανω κατω το ιδιο ειναι δεν αρμοζει σε εναν οδηγο αγορας οπως λες :P για να δεις ναι ολες πανω κατω το ιδιο ειναι αλλα τι γινεται στην περιπτωση που αγοραζεις μια 32αρα στην οποια ομως οι γωνιες ειναι αθλιες και καθε φορα που αλλαζεις θεση βλεπεις και αλλα χρωματα;

 

Ωραία, πέστο συμβουλή αγοράς και όχι οδηγό.....;););)

Εγώ πάντως αρχίζω να λοξοκοιτάζω προς LG 47 SL 9000 (LED) μεριά....Αρχίζει να με φαγουρίζει η τσέπη μου:lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
εχμμμ,αν εδωσες 800 ευρω για την LG 32 SL 8000 μαλλον σε επιασαν κωτσο...http://www.skroutz.gr/s/89907/LG-32SL8000.html

 

Ναι ρε φίλε μου, αλλά αυτοί δεν κάνουν τις δόσεις που κάνουν οι ...μεγάλες αλυσίδες!!

Ή ντούκου ή φαντάζομαι πολύ έντοκες...

Επεξ/σία από george69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ουσιαστικά έντοκες είναι και οι δόσεις που πληρώνεις αν σκεφτείς ότι η τιμή είναι αρκετά αυξημένη σε σχέση με αυτά που βλέπουμε στο skroutz

 

(η 8000 είναι LCD, ενώ η 9000 LED)

 

και οι 2 LCD είναι απλά η 2η (η LH9000 όχη η SL9000) έχει Lec Backlit...

 

επίσης να αναφέρουμε ότι μόνο οι Sony & Samsung έχουν πραγματικά 200hz

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουσιαστικά έντοκες είναι και οι δόσεις που πληρώνεις αν σκεφτείς ότι η τιμή είναι αρκετά αυξημένη σε σχέση με αυτά που βλέπουμε στο skroutz

 

 

 

τι σου ειναι το Marketing ομως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα είναι θέμα επιλογής! Αν έχεις τα λεφτά στο χέρι παίρνεις από σκρουτζ, αν δεν τάχεις- δόσεις...Πολύ απλό. Γι'αυτό πουλάνε οι μεγάλες αλυσίδες!;);)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
μηπως μπορεις να το αναλυσεις αυτο ??? τι ενοεις ?

 

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=44629&highlight=200hz

 

αναλυτικά :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Eχουν καποιο περιορισμο στο ποια mkv μπορουν να αναπαραγουν οπως πχ με τα reference frames στο wdtv?

 

 

 

Απ' όσο κατάλαβα (δεν την πολυέπαιξα και τόσο την τηλεόραση, γιατί ζω χώρια από τη μητέρα μου...), παίζει όλα τα mkv μέχρι 30GB (!!), αρκεί όμως ο ήχος τους να μην είναι DTS όπως προανέφερα, αλλά AC-3 ή άλλος....Και αυτό μάλλον γιατί οι κατασκευαστές τηλεοράσεων έκριναν ότι δεν τους συμφέρει να πληρώνουν για δικαιώματα στην DTS.

Εάν το αρχείο είναι mkv με DTS ήχο- πολύ απλά θα έχετε εικόνα, αλλά όχι ήχο!!!

Υπάρχουν όμως εφαρμογές που μετατρέπουν ένα mkv με DTS ήχο σε mkv με AC-3 ήχο και μάλιστα απ' ότι διάβασα σχετικά γρήγορα- σε μόλις 20 λεπτά η μετατροπή είναι έτοιμη!!

Τώρα για όσους λένε για 100 και 200Hz πραγματικά ή μη θα ήθελα να πω, ότι αυτή είναι σκόπιμα παραπλανητική συζήτηση για λόγους μάρκετινγκ των εταιρειών που προσπαθούν να μας πείσουν ότι υπάρχουν τεράστιες διφορές ανάμεσα στα μοντέλα:lol::lol:

Εγώ πάντως Sony δεν θά'παιρνα ποτέ, γιατί τις θεωρώ υπερεκτιμημένες και επίσης θεωρώ ότι κοροιδεύουν τον κόσμο!! (για να πουλάνε τα players τους πιστεύω..)

Σου λένε ότι από το USB μπορείς να δεις πέρα από φωτογραφίες και μουσική ΚΑΙ βίντεο, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΟΥΝ (οι αθεόφοβοι..) ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΟΡΦΗΣ Mpeg-1 (ούτε καν DivX δεν υποστηρίζει!!), δηλαδή Α Χ Ρ Η Σ Τ Ο!!!!

Samsung θα έπαιρνα ευχαρίστως, γιατί είναι καλές τηλεοράσεις, αλλά μόνο τα μοντέλα αυτά που παίζουν mkv από το USB δηλαδή UExxB8000 & UExxB9000.

Τώρα όσον αφορά τις νέες Philips (από τη θύρα USB τους), αυτές παίζουν πράγματι τα πάντα από βίντεο- DivX,Xvid, mp4,WMV κλπ. αλλά όχι και mkv, δυστυχώς!;););)

Επεξ/σία από george69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Samsung θα έπαιρνα ευχαρίστως, γιατί είναι καλές τηλεοράσεις, αλλά μόνο τα μοντέλα αυτά που παίζουν mkv από το USB δηλαδή UExxB8000 & UExxB9000.

 

Συγνώμη αλλά κάνεις λάθος! Έχω τηλεόραση Samsung κανονική (όχι σειράς UE, δηλ. τεχνολογίας LED) και παίζει μια χαρά τα πάντα από USB και mkv με Ελληνικά! Επίσης συνδέεται στο Internet και στο YouTube!!!

 

Η τηλεόρασή μου είναι σειράς B650 (συγκεκριμένα η LE37B650) και απ' ό,τι ξέρω όλες της σειράς B τα υποστηρίζουν αυτά (αν και δεν κόβω το κεφάλι μου γι' αυτό). Πάντως τη συνιστώ ανεπιφύλακτα για την τέλεια εικόνα (κυρίως στα χρώματα), ενώ κάνει απιστευτο upscaling!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...