Προς το περιεχόμενο

Τηλεοράσεις που παίζουν ταινίες από τη θύρα USB τους


george69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

χρονια πολλα και καλ σε ολους

μηπως ξερετε αν μπορω να "χακεψω" το usb της philips 32 pfl 9603d ωστε να παιζει και ματροσκες?

ευχαριστω

 

Σου παίζει avi ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Philips 9803 έχω καταφέρει μόνο να παίζει μέσω δικτύου με DLNA server.

Όχι όμως MKV. Άλλοι το έχουν καταφέρει.

Δεν είχα πολύ χρόνο τότε και το παράτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.

Ενδιαφέρομαι και εγώ για τηλ. Εάν αγοράσω μια τηλ χωρίς αυτή την λειτουργιά και βάλω ένα σκληρό εξωτερικό με multimedia θα παίζει ταινίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.

Ενδιαφέρομαι και εγώ για τηλ. Εάν αγοράσω μια τηλ χωρίς αυτή την λειτουργιά και βάλω ένα σκληρό εξωτερικό με multimedia θα παίζει ταινίες?

 

Ποια τηλεόραση λες να αγοράσεις?

Κάποιες παίζουν απευθείας και άλλες θέλουν ξεκλείδωμα.

Αν μας πείς ποια τηλεόραση θες θα σου πούμε. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφερομαι για αυτη την οθονη http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Monitors/Monitors/LG-M2362D-PC-LCD-TV-Monitor-M2362D-PC.htm υπαρχει περιπτωση να παιζει avi h hd video απο τη usb θυρα????

 

Ναί, αλλά με "ξεκλείδωμα".;);)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια τηλεόραση λες να αγοράσεις?

Κάποιες παίζουν απευθείας και άλλες θέλουν ξεκλείδωμα.

Αν μας πείς ποια τηλεόραση θες θα σου πούμε. :-)

 

Έχω δει αρκετά μοντέλα αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα.

Μου αρέσει η Β650

http://www.samsung.com/uk/consumer/tv-audio-video/television/lcd-tv/LE40B650T2WXXC/index.idx?pagetype=prd_detail

της Samsung σε 40’’ αλλά νομίζω είναι λίγο ακριβή (για εμένα) και λέω να πάω για την Β530

http://www.samsung.com/baltic/consumer/tv-audio-video/television/lcd-tv/LE46B530P7WXBT/index.idx?pagetype=prd_detail&tab=features

Έχετε καμιά άλλη πρόταση?

Πάνω από όλα με ενδιαφέρει η ποιότητα των χρωμάτων της τηλεόρασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι μου, για εσάς που σκοπεύετε να προχωρήσετε στην αγορά καινούριας τηλεόρασης, σας συστήνω ανεπιφύλακτα την LG- σειρά SL (η 8000 είναι LCD με CCFL, ενώ η 9000 LCD με LED) και τη Samsung- σειρές B650, B750 και UE B7000,8000 και θα έχετε εκτός από τηλεόραση έναν ολοκληρωμένο Media Player, που από τη θύρα USB θα παίζει τα πάντα- μέχρι και αρχεία MKV (άρα για να δείς HD εικόνα δεν είναι απαραίτητο να έχεις ξεχωριστό Blu-Ray Player).

 

Με δική μου παρότρυνση, η μητέρα μου πήρε πρόσφατα την LG 32 SL 8000 (850Ε- MediaMarkt).

Βέβαια εγώ θα έπαιρνα την 47άρα, γιατί FullHD και 32άρα δεν συμβαδίζουν, αλλά η μητέρα μου ήθελε πιό μικρή.

 

Καταπληκτική εικόνα και ντιζάιν!!!

 

Έβαλα σε έναν εξωτερικό σκληρό 2.5 (χωρίς δικό του τροφοδοτικό και φορμαρισμένο κατά NTFS παρακαλώ!!!! και όχι FAT32, όπως είναι φορμαρισμένα τα USB-φλασάκια...) όλη τη σειρά του "Άρχοντα των Δαχτυλιδιών" σε MKV αρχεία, σύνδεσα το δίσκο στην τηλεόραση μέσω καλωδίου miniUSB-USB και έπαθα κυριολεκτικά ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ!!!

 

Επίσης να επισημάνω ότι υποστηρίζει- δηλαδή διαβάζει υπότιτλους όλων των γλωσσών (ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!) σε οτιδήποτε αρχείο θέλετε .srt, .sub, .ssa και άλλα, αρκεί να είναι στον ίδιο φάκελο με το αρχείο βίντεο και να έχουν ακριβώς το ίδιο όνομα με το αρχείο βίντεο.

 

Και μην ακούτε τις Κασσάνδρες που λένε περί εικόνας- αυτή είναι καλή, η άλλη όχι.......όλες πάνω κάτω (οι FullHD και άνω των 100Hz, έτσι?) το ίδιο είναι!!

Όμως το να έχετε ενσωματωμένο στην τηλεόραση σας έναν ολοκληρωμένο Media Player - Αυτό...πολύ λίγα μοντέλα το διαθέτουν!!!

 

Τα μόνα μοντέλα, τα οποία γνωρίζω, που όχι μόνο υποστηρίζουν βίντεο (DivX,Xvid,avi κλπ.) από τη θύρα USB- αλλά υποστηρίζουν ΚΑΙ αρχεία MKV, είναι σήμερα μόνον η LG σειρά SL 8000 και 9000 και η Samsung UExxB7000, 8000 και 9000 (η οποία δεν έχει έρθει ακόμη στην Ελλάδα), όπως και οι Β650 και Β750.

Το μόνο μείον για όλες τις παραπάνω τηλεοράσεις είναι η μη-υποστήριξη ήχου DTS παρά μόνον AC-3 κ.ά., αλλά αυτό δεν είναι σοβαρό μειονέκτημα, στο κάτω-κάτω τον μετατρέπεις τον ήχο.

 

 

Στην ουσία έχουμε μόνο αυτούς τους 3 παίχτες (με ενσωματωμένους multimedia players στην τηλεόραση) μέχρι εδώ:

1.Philips (όχι mkv)

2.Samsung

3.LG

 

Ας δούμε όλα τα μοντέλα και τι αρχεία υποστηρίζουν αναλυτικά:

 

 

LG

 

LCD

32LF2500 (firmware 3.15) (όχι mkv)

32LH3000 (με πείραγμα στις ρυθμίσεις)

32/37/42/47LH40xx

32/37/42/47LH50xx

32/37/42/47LH70xx

42/47LH90xx

32/42/47SL80

42/47SL90

 

PLASMA

50/60PS70xx

50/60PS80xx

 

Τύπος Αρχείου: *.dat/, *.mpg/, *.mpeg/, *.ts/, *.trp/, *.tp/, *.vob/, *.mp4/, *.mkv/, *.avi/, *.divx

Κωδικοποίηση Video: DivX3.11, DivX4.12, DivX5.x, DivX6, Xvid1.00, Xvid1.01, Xvid1.02, Xvid1.03, Xvid 1.10-beta-1/beta-2, Mpeg-1, Mpeg-2, Mpeg-4, H.264/AVC

Κωδικοποίηση Audio: Dolby Digital, AAC, Mpeg, MP3, LPCM, HEAAC

Τύποι Υποτίτλων: *.smi/, *.srt/, *.sub, *.ass/, *.ssa/, *.txt/, *.psb

Υποστηρίζονται Ελληνικοί Υπότιτλοι

 

SAMSUNG

 

LED

UE B6000 (μόνο μετά από ξεκλείδωμα)

UE32/40/46/55 B7000

UE40/46 B8000

UE40/46 B9000

 

 

LCD

LE32/37/40/46/55 B650

LE40/46/52 B750

 

PLASMA

PS50B650

PS50B850

PS58B850

 

Τύπος Αρχείου: *.avi, *.mkv, *.asf, *.mp4, *.3gp, *.vro, *.mpg, *.mpeg,

Κωδικοποίηση Video: Divx 3.11, Divx 4.x, Divx 5.1, Divx 6.0, XviD, H.264 BP, H.264 MP, H.264 HP, MPEG-4 SP, MPEG-4 ASP, Motion JPEG, WMA9, MPEG1, MPEG2,

Κωδικοποίηση Audio: MP3, AC3, LPCM, ADPCM, (HE)-AAC, Dolby Digital

Τύποι Υποτίτλων: *.ttxt, *.smi, *.srt, *.sub, *.sub, *.txt

Υποστηρίζονται Ελληνικοί Υπότιτλοι

 

PHILIPS

(δεν υποστηρίζουν *.mkv αρχεία)

 

LCD

32/37/42/47/52PFL56xx

32/37/42/47/52PFL74xx

32/37/42/47PFL84xx

32/37/42/46PFL96xx

56PFL9954H

 

Τύποι Αρχείων: *.avi, *.mpg, *.mpeg, *.vob, *.mp4, *.wmv

Κωδικοποίηση Video: MPEG1, MPEG2, H.264/MPEG-4 AVC, WMV 9

Κωδικοποίηση Audio: Dolby Digital, AAC, Mpeg, MP3, LPCM, HEAAC, WMA

Τύποι Υποτίτλων: *.smi/, *.srt/, *.sub

Υποστηρίζονται Ελληνικοί Υπότιτλοι

(Για κάποια μοντέλα της PHILIPS διάβασα ότι δεν διαβάζουν ελληνικούς υπότιτλους, αλλά με δεδομένο ότι η Philips φτιάχνει συνεχώς αναβαθμίσεις στο firmware σχεδόν όλων της των προιόντων, ενδεχομένως με μιά αναβάθμιση το πρόβλημα να λύνεται.)

 

 

Υ.Γ (1) Για να εμφανιστεί ο υπότιτλος πρέπει να βρίσκεται στον ίδιο φάκελο με το αρχείο βίντεο και να έχει το ίδιο όνομα με αυτό.

 

Υ.Γ (2) Οι SONY τηλεοράσεις υποστηρίζουν μόνο MPEG1 και γι'αυτό δεν περιλαμβάνονται στη λίστα.

 

Αυτά φίλοι μου, πιστεύω να βοήθησα……;););)

 

Φίλος καλημέρα!!

 

Μου εξηγείς λίγο αυτό: "UE B6000 (μόνο μετά από ξεκλείδωμα)"

Μόλις το διάβασα κόντεψα να πέσω από τη καρέκλα..!! :confused:

 

Έχω τη συγκεκριμένη Tv αλλά μόνο music και φώτος δείχνει ο player. Έτσι αναγκαστικά βλέπω ταινίες με Western Digital Media Player μέσω HDMI.

 

Που, πως κτλ. αν έχεις τη καλοσύνη σε παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος καλημέρα!!

 

Μου εξηγείς λίγο αυτό: "UE B6000 (μόνο μετά από ξεκλείδωμα)"

Μόλις το διάβασα κόντεψα να πέσω από τη καρέκλα..!! :confused:

 

Έχω τη συγκεκριμένη Tv αλλά μόνο music και φώτος δείχνει ο player. Έτσι αναγκαστικά βλέπω ταινίες με Western Digital Media Player μέσω HDMI.

 

Που, πως κτλ. αν έχεις τη καλοσύνη σε παρακαλώ.

Παναγίτσα μου!!!!

 

Δουλεύει!!!!! :shock::shock::lol::lol::lol:

 

@Loser BIG TNX!!!

post-99475-12906308027_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετα από λιγο ψαξιμο και μια μικρη "τρίπλα" πλεον MKV με ήχο! τουλαχιστον σε LG (LH3000) χωρις κατάργηση του αρχικου ήχου αλλά με επισυναψη του νεου ηχου συμβατού με την ΤV.

Χρειαζεστε: mkv2**b και mkv****GUI

Χρόνος εξαγωγης-μετατροπης ηχου και επισυναψη συμβατου ηχου στο/σε mkv αρχειο (2.17GB) περιπου 4 λεπτα!!

Επεξ/σία από ofalifetime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...