Προς το περιεχόμενο

Νευρωνικός υπολογιστής: Το μέλλον των computers;


Daimon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να υπενθυμισω οτι η μυστικη τεχνολογια ειναι παντα 30-40 ετοι πιο μπροστα απο την δημοσια... :)

 

Σε ένα μυθυστόρημα είχα διαβάσει ότι είναι περίπου 5-10 χρόνια,όχι παραπάνω.

 

Πάντως πολύ ενδιαφέρον όλα αυτά τα neurogrid,απ'ό,τι φαίνεται δεν θα τους πάρει πολύ χρόνο (αλλά κυρίως χρήμα) για να φτιάξουν κάτι πολύ εξελιγμένο..Αλλά δεν μας λένε ακριβώς τι μπορούν να κάνουν και αφήνουν το θέμα στην απροσδιόριστο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα μυθυστόρημα είχα διαβάσει ότι είναι περίπου 5-10 χρόνια,όχι παραπάνω.

 

Πάντως πολύ ενδιαφέρον όλα αυτά τα neurogrid,απ'ό,τι φαίνεται δεν θα τους πάρει πολύ χρόνο (αλλά κυρίως χρήμα) για να φτιάξουν κάτι πολύ εξελιγμένο..Αλλά δεν μας λένε ακριβώς τι μπορούν να κάνουν και αφήνουν το θέμα στην απροσδιόριστο...

 

Πες μου λοιπόν ενα όφελος που θα έχουν αν δώσουν πληροφορίες....??? και εγώ θα

ήθελα να μαθαίνω με κάθε λεπτομέρεια της εξελίξεις.... αλλά κάποιος λόγος υπάρχει

που δεν μας λένε... και δεν είναι απαραίτητα καλός ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υπενθυμισω οτι η μυστικη τεχνολογια ειναι παντα 30-40 ετοι πιο μπροστα απο την δημοσια... :)

 

αυτό το είχα ακούσει και εγώ από έναν καθηγητή μου στο λύκειο, όμως αυτός αναφερόταν για την NASA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υπενθυμισω οτι η μυστικη τεχνολογια ειναι παντα 30-40 ετοι πιο μπροστα απο την δημοσια... :)

 

Εγω είχα δει σε κάποιο ντοκιμαντέρ δεν θυμάμαι επακριβώς..... ένας αρχηγός του στρατού της Αμερικής η κάποιος ανώτερος σε βαθμό τέλος πάντων είπε : " είμαστε 50 χρόνια μπροστά απο αυτο που μπορείτε να φανταστείτε" :confused::confused::confused:υπερβολή μεν αλλά αποδεκτό εν μέρη.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι 50 χρόνια μπροστά ας κάνουν ένα καλό: Να κάνουν τη σημερινή τεχνολογία να δουλεύει σωστά.Και να καταργήσουν επιτέλους το να κάνουμε τα ίδια πράγματα τα ίδια λάθη εδώ και 20 χρόνια,απλά με διαφορετικό τρόπο και διαφορετικό επεξεργαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι η ανθρωπότητα δεν θα μάθει ποτέ από τα λάθη της,εκτός κι αν γίνει κάτι που θα αλλάξει εμάς τους ίδιους.Προς το παρόν δεν πιστεύω ότι είναι η τεχνολογία.Αλλά θα μου πεις τι περιμένεις,εξωγήινους?Μάλλον την ίδια την εξέλιξη του εγκεφάλου μας περιμένω,οπότε άστο για την επόμενη εκατομμυριαετία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γουστάρω με αυτήν την ιδέα που δινει το αρθρο απλα διοτι αλλάζει ριζικά τον σχεδιασμό ενος "υπολογιστή'

 

Αλλα εχω μερικά προβλήματα με το αρθρο. Τι εννοει ακριβως οτι ο υπολογιστης δουλευει με το συστημα Neurogrid ; Εννοει τον επεξεργαστη; Εννοει ολα τα κυκλωματα ενος υπολογιστη; Τι εννοει υπολογιστη στο κατω κατω; Απλα ενα CPU ή ενα ολοκληρο υπολογιστη που κάνει λογικές πραξεις κ.ο.κ ;

 

Αν εχει κανενας κανενα link με παραδειγμα τετοιου υπολογιστη ας το ριξει πανω, ειναι αρκετα ενδιαφερον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα κατι σε terminator μου θυμιζει. Μηχανες εναντιον ανθρωπων :fear:

 

Πάντως άμα πας με το μυαλό σου πολλά χρόνια μπροστά και λάβεις υπόψιν σου ότι

τέτοιου είδους τεχνολογίες θα αναπτυχθούν πολύ γρήγορα όπως για παράδειγμα η πληροφορική εκεί πάει το πράγμα... όχι απόλυτα σε πόλεμο.... αλλά σκέψου να έχεις μια μηχανή να σκέφτεται σαν άνθρωπος.... μπάχαλο....!!!! :confused::confused::confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως άμα πας με το μυαλό σου πολλά χρόνια μπροστά και λάβεις υπόψιν σου ότι

τέτοιου είδους τεχνολογίες θα αναπτυχθούν πολύ γρήγορα όπως για παράδειγμα η πληροφορική εκεί πάει το πράγμα... όχι απόλυτα σε πόλεμο.... αλλά σκέψου να έχεις μια μηχανή να σκέφτεται σαν άνθρωπος.... μπάχαλο....!!!! :confused::confused::confused:

 

Θα βάλουν περιορισμούς,όπως σε κάποια παιχνίδια επιστημονικής φαντασίας. π.χ. "freewill self-upgrading AI is illegal".Δηλαδή ότι φτάσει σε ελευθερία βούλησης και αυτοανάπτυξης όπως τον άνθρωπο θα θεωρείται παράνομο,άρα και πρέπει να το καταστείλουν...τώρα άλλο πάλυ αν θα το καταφέρουν :X

 

Edit: Ξέχασα να πω ότι το πιο ωραίο πράγμα στο Terminator κατά την ταπεινή μου γνώμη ήταν η αυτοαναβάθμιση του Skynet...αυτό ίσως είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα,ότι δηλαδή η μηχανή γίνεται σταδιακά καλύτερη απ'τον άνθρωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βάλουν περιορισμούς,όπως σε κάποια παιχνίδια επιστημονικής φαντασίας. π.χ. "freewill self-upgrading AI is illegal".Δηλαδή ότι φτάσει σε ελευθερία βούλησης και αυτοανάπτυξης όπως τον άνθρωπο θα θεωρείται παράνομο,άρα και πρέπει να το καταστείλουν...τώρα άλλο πάλυ αν θα το καταφέρουν :X

Εδώ έχουν βάλει στους ανθρώπους. Δεν τους δίνουν γνώση, πεδία και κατ' επέκταση δύναμη, δεν θα βάλουν στα robot?

 

Edit: Ξέχασα να πω ότι το πιο ωραίο πράγμα στο Terminator κατά την ταπεινή μου γνώμη ήταν η αυτοαναβάθμιση του Skynet...αυτό ίσως είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα,ότι δηλαδή η μηχανή γίνεται σταδιακά καλύτερη απ'τον άνθρωπο.

Μόνο έτσι ίσως θα μπορέσει να γίνει εξέγερση... Αν αναβαθμιστούν χωρίς να το καταλάβουμε.

 

Είναι από τις αγαπημένες μου ταινίες. Πολλοί στέκονται μόνο στο action κομμάτι της ταινίας και λένε "σιγά, terminator". Έχει τρομερό σενάριο... Έχει όμως και σκηνοθέτη γάτα... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...