Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχεις καποιο τηλ απο αυτους? τι προμηθια κρατησαν για αυτους? σου ειχαν πει απο την αρχη τοσο θα πληρωσεις παραπανω τοσο φορο κλπ? η αφου ηρθε σου ειπαν τι θα πληρωσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εχεις καποιο τηλ απο αυτους? τι προμηθια κρατησαν για αυτους? σου ειχαν πει απο την αρχη τοσο θα πληρωσεις παραπανω τοσο φορο κλπ? η αφου ηρθε σου ειπαν τι θα πληρωσεις?

Εδώ είναι το site τους, έτσι έκανα την παραγγελία. Το συνολικό ποσό μου το είπαν από την αρχή πριν κάνω την παραγγελία και ήταν ακριβές μέχρι λεπτού. Τα υπόλοιπα μπορείς να ρωτήσεις και τους ίδιους, ήταν πολύ εξυπηρετικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μια ακομα χαρη θα σου ζητησω φιλε pretoriane ,αν σου ειναι ευκολο να βαλεις το pdf μιας εφημεριδας ,πχ ΤΑ ΝΕΑ που υπαρχουν στο σαιτ τους καθε μερα δωρεαν για κατεβασμα σε pdf , και να μου πεις πως τα παει ? σιγουρα μαλον θα θελει ζοομ για να διαβαστει αλλα θα θελα να το κανεις και να μου πεις πως το ειδες. και αν ειναι βολικο. Θα με βοηθησεις πολυ στο να αποφασισω αν τελικα θα παω σε 6 η 9 ιντσες.

 

τελος ηθελα να σε ρωτησω, βλεπω διαφορα βιντεο απο το σονυ στο youtube και βλεπω οτι η οθονη του καθρεφιζει πολυ. ενω στο kindle δειχνει σαν να ειναι χαρτι και οχι οθονη. Παρατηρησες κατι τετοιο εσυ? και ποσο εντονο ειναι?

 

σε ευχαρηστω πολυ

Επεξ/σία από ababapanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το σκέφτομαι για PRS-505 για λόγους τιμής. Πιστεύω πως θα είμαι μια χαρά.

 

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=k_ienWSPtcs[/ame]

 

και

 

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=6JLFw2MfGxI&feature=related[/ame]

 

και

 

 

Η οθόνη του PRS-505 είναι πιο καθαρή και έχει καλύτερη αντίθεση από την οθόνη του PRS-600. Η αιτία της "θολούρας" του PRS-600 είναι η touch screen.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 14:23 ----------

 

PRS-505 specifications

 

* Size: 175 x 122 x 8 mm (6.9" x 4.8" x 0.3")

* Weight: 250 g (9 oz)

* Display:

o size: 15.5 cm (6 in) diagonal (approx 1/4 area of letter-sized page)

o resolution: 170 dpi, 8-level gray scale

o portrait: 90.6 x 122.4 mm (3.57" x 4.82"), 600 x 800 pixels | effective 88.2 x 115.4 mm (3.47 x 4.54 in), 584 x 754 pixels | for the Pictures application effective resolution is 600 x 766 pixels

o minimum font size: 6 pt legible, 7 pt recommended

* Memory: 256 MB standard (200 MB Accessible), Sony Memory Stick Pro Duo 8 GB, SD card up to 2 GB (some non-SDHC 4GB cards may work), or up to 32 GB with SDHC cards and version 1.1 firmware

* Lithium-ion battery, up to 6800 "page turns" per charge

* PC interface: USB port 2.0

* Available case colors:

o PRS505/LC: Dark Blue

o PRS505/SC: Silver

o PRS505SC/JP: Custom Skin (James Patterson Special Edition)

o PRS505/RC: Sangria Red (introduced in August 2008)

 

 

 

PRS-600 specifications

 

* Display: 6 inch. touch-screen

* Resolution: 800 x 600 pixels

* Document Search Capability

* Gray scale: 8-levels gray scale

* Internal Memory: 512MB, 380MB accessible

* Expanded Memory: Support for Sony Memory Stick Pro DUO and SDHC

* Font Size: 5 adjustable font sizes

* Battery: Sealed internal, up to two weeks of reading on a single charge

* MSRP: US$299

* Available case colors:

o PRS-600BC: Black

o PRS-600SC: Silver

o PRS-600RC: Red

 

 

σύντομα έρχεται και το PRS-900 με οθόνη 7 ιντσών

Επεξ/σία από Skylined
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ακομα χαρη θα σου ζητησω φιλε pretoriane ,αν σου ειναι ευκολο να βαλεις το pdf μιας εφημεριδας ,πχ ΤΑ ΝΕΑ που υπαρχουν στο σαιτ τους καθε μερα δωρεαν για κατεβασμα σε pdf , και να μου πεις πως τα παει ? σιγουρα μαλον θα θελει ζοομ για να διαβαστει αλλα θα θελα να το κανεις και να μου πεις πως το ειδες. και αν ειναι βολικο. Θα με βοηθησεις πολυ στο να αποφασισω αν τελικα θα παω σε 6 η 9 ιντσες.

 

τελος ηθελα να σε ρωτησω, βλεπω διαφορα βιντεο απο το σονυ στο youtube και βλεπω οτι η οθονη του καθρεφιζει πολυ. ενω στο kindle δειχνει σαν να ειναι χαρτι και οχι οθονη. Παρατηρησες κατι τετοιο εσυ? και ποσο εντονο ειναι?

 

σε ευχαρηστω πολυ

Τα ΝΕΑ τα έχουν περάσει σαν εικόνα-pdf οπότε το rescaling του reader δεν δουλεύει. Δηλαδή αντί να ζουμαρει στα γράμματα και να τα προσαρμόζει ώστε να είναι ακριβώς στο μέγεθος της οθόνης όπως κάνει σε πολλά βιβλία, στις εικόνες κάνει κανονικό ζουμ και πρέπει να πηγαίνεις δεξιά-αριστερά για να διαβάσεις. Εγώ το βρήκα αρκετά κουραστικό και σίγουρα δεν θα διάβαζα ποτέ μια εφημερίδα έτσι. Αν υπάρχουν εφημερίδες που γίνονται rescale τα γράμματα φαντάζομαι όμως ότι θα ήταν πολύ βολικό. Οπότε αν διαβάζεις καθημερινά τα ΝΕΑ για να μην πετάξεις το reader από το παράθυρο, οι 6 ίντσες δεν σου φτάνουν.

 

Το touch edition είναι η μοναδική οθόνη απ' όλα τα readers, όχι μόνο το kindle, που λόγω της touch screen που είπε και ο Skylined καθρεφτίζει ελαφρώς. Ήταν μια παραχώρηση που δεν με ενδιέφερε να κάνω, καθώς οι σημειώσεις στα βιβλία είναι αναγκαίο χαρακτηριστικό για μένα. Σε όλα τα υπόλοιπα readers λόγω του e-ink η οθόνη είναι όντως σαν χαρτί και δεν γυαλίζει καθόλου.

 

Εγώ δεν παρατήρησα κάποια ιδιαίτερη ενόχληση σε default καταστάσεις, αλλά αν πας να διαβάσεις με φως/ήλιο σε περίεργες γωνίες, ενδεχομένως να βρεις κάποιες μικρές αντανακλάσεις που προσωπικά τις συνήθισα και δεν βρίσκω τόσο ενοχλητικές, αλλά ίσως σε κάποιους φανούν κουραστικές.

 

Συνοψίζοντας αυτό το μεγάλο ποστ να σου πω ότι αν δεν σου είναι τόσο αναγκαίο η touch screen δεν υπάρχει άλλος λόγος να προτιμήσεις το συγκεκριμένο μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω το sony να μην υποστηριζει Ελληνικα. Τοτε ειναι αχρηστο και θα το ειχε αναφερει και ο πρετοριανος

 

 

Οσο για τα γραμματα στα ΝΕΑ που δεν τα κανει rescaling αλλα τα βλεπει σαν image , ετσι δεν γινεται και με τα περισσοτερα pdf? δηλαδη θελω να πω τα περισοτερα pdf που εχω κατεβασει απο βιβλια νομιζω σκαναρισμενες σελιδες ειναι σαν image, η κανω λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα ρώτησα στον Παπασωτηρίου. Μου είπαν ότι έχει στο The Mall αλλά δεν ρώτησα αν κάνουν επίδειξη. Δεν υποστηρίζει όμως ελληνικό κείμενο.

Έχω μπροστά μου ένα ελληνικό κείμενο από το ΒΗΜΑ και κάνω ζουμ. Κανένα πρόβλημα με κανένα γράμμα, κάνει ακόμα και rescale τους χαρακτήρες για να τους βλέπω όσο μεγάλους θέλω, οπότε δεν είναι σκέτη εικόνα (λογικά). Οι ελληνικοί τίτλοι εμφανίζονται λίγο παράξενα (μερικά γράμματα όπως πχ το α φαίνεται σαν τετράγωνο) αλλά μόνο στο κεντρικό μενού εκεί που φαίνονται όλα τα βιβλία σε λίστα.

 

Εκτός αυτού η πλειοψηφία των ελληνικών βιβλίων είναι images οπότε δεν έχεις πρόβλημα μη αναγνώρισης των ελληνικών χαρακτήρων. Αν δεν σου κάνει κόπο, ρώτα τους την επόμενη φορά τι ακριβώς εννοούν για να το δοκιμάσω.

 

Οσο για τα γραμματα στα ΝΕΑ που δεν τα κανει rescaling αλλα τα βλεπει σαν image , ετσι δεν γινεται και με τα περισσοτερα pdf? δηλαδη θελω να πω τα περισοτερα pdf που εχω κατεβασει απο βιβλια νομιζω σκαναρισμενες σελιδες ειναι σαν image, η κανω λαθος?

Πολλά βιβλία είναι σκαναρισμένα-περασμένα ως images αλλά μερικά άλλα είναι πχ αποθηκευμένα κείμενα word σε μορφή pdf. Oπότε με κάποιο τρόπο φαντάζομαι το reader καταλαβαίνει ότι είναι ξεχωριστές λέξεις και τις πάει από κάτω όταν ζουμάρεις για να μην χρειάζεται να πας δεξιά-αριστερά να διαβάσεις. Ελπίζω να βγάλατε νόημα τι θέλω να πω :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ομως που το θελω κυριως για Ελληνικα εβοοκ και εφημεριδες, τι θα με συμβουλευες να κανω ? να το παρω η τα στραφω σε kindle2 η DX ( τιμη δεν με απασχολει. αρκει να παρω κατι καλο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μου λέτε... Ας μην ανοίξω καινούριο νήμα, κάπου είχα διαβάσει για συσκευή gps που λειτουργεί και σαν αναγνώστης κειμένων. Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό; Βέβαια θα το ψάξω και γω λιγουλάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μπροστά μου ένα ελληνικό κείμενο από το ΒΗΜΑ και κάνω ζουμ. Κανένα πρόβλημα με κανένα γράμμα, κάνει ακόμα και rescale τους χαρακτήρες για να τους βλέπω όσο μεγάλους θέλω, οπότε δεν είναι σκέτη εικόνα (λογικά). Οι ελληνικοί τίτλοι εμφανίζονται λίγο παράξενα (μερικά γράμματα όπως πχ το α φαίνεται σαν τετράγωνο) αλλά μόνο στο κεντρικό μενού εκεί που φαίνονται όλα τα βιβλία σε λίστα.

 

Εκτός αυτού η πλειοψηφία των ελληνικών βιβλίων είναι images οπότε δεν έχεις πρόβλημα μη αναγνώρισης των ελληνικών χαρακτήρων. Αν δεν σου κάνει κόπο, ρώτα τους την επόμενη φορά τι ακριβώς εννοούν για να το δοκιμάσω.

 

 

Πολλά βιβλία είναι σκαναρισμένα-περασμένα ως images αλλά μερικά άλλα είναι πχ αποθηκευμένα κείμενα word σε μορφή pdf. Oπότε με κάποιο τρόπο φαντάζομαι το reader καταλαβαίνει ότι είναι ξεχωριστές λέξεις και τις πάει από κάτω όταν ζουμάρεις για να μην χρειάζεται να πας δεξιά-αριστερά να διαβάσεις. Ελπίζω να βγάλατε νόημα τι θέλω να πω :-D

 

δηλαδη εχεις βαλει ελληνικο βιβλιο η κατι σε word με Ελληνικους χαρακτηρες και αναγνωριζει ολα τα γραμματα κανονικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη εχεις βαλει ελληνικο βιβλιο η κατι σε word με Ελληνικους χαρακτηρες και αναγνωριζει ολα τα γραμματα κανονικα?

Word δεν έχω δοκιμάσει ποτέ μου, τα pdf είναι υπερβολικά πολλά και με καλύπτουν προς το παρόν.

 

Έκανα καινούρια δοκιμή (έχω περάσει τη μισή βιβλιοθήκη στο ebook για πάρτη σου μέχρι τώρα :P) τώρα με μια εργασία μου σε pdf και όχι μόνο εμφανίζει πλήρως όλα τα ελληνικά γράμματα, αλλά τα κάνει και rescale και στα 5 επίπεδα ζουμ χωρίς πρόβλημα. Στο μενού και πάλι δεν εμφανίζονται 1-2 γράμματα αλλά το κείμενο κομπλέ. Ας ρωτήσει κάποιος που θα πάει στου Παπασωτηρίου τι εννοούν με την μη υποστήριξη ελληνικών για να το δοκιμάσω.

 

εγω ομως που το θελω κυριως για Ελληνικα εβοοκ και εφημεριδες, τι θα με συμβουλευες να κανω ? να το παρω η τα στραφω σε kindle2 η DX ( τιμη δεν με απασχολει. αρκει να παρω κατι καλο)

Με τα ελληνικά δεν ξέρω τι ακριβώς εννοούν, προς το παρόν ό,τι ελληνικό έχω δοκιμάσει να διαβάσω δεν είχα πρόβλημα. Για να μην σε πάρω στο λαιμό μου, καλύτερα ρώτα για να μην βρεθείς προ εκπλήξεως.

 

Στα υπόλοιπα μόνο εσύ μπορείς να απαντήσεις ανάλογα με τις ανάγκες σου. Θες touch screen, θες wifi, θες αυστηρά e-ink, θες ακριβό/φτηνό, θες μεγάλη οθόνη, υπάρχουν διαφορετικά readers για διαφορετικές ανάγκες. Έχω πει ότι χωρίς touch screen θεωρώ ένα reader άχρηστο, οπότε αν συνυπολογίσεις και την σχέση τιμής/απόδοσης των υπόλοιπων είναι για τα μπάζα.

 

Προσωπικά δεν θα έδινα $259.00 για το kindle όταν με άλλα 40 παίρνω το touch edition. Ούτε φυσικά θα έδινα $489.00 για ένα ebook reader με ασπρόμαυρη οθόνη όταν σε λίγο καιρό έρχονται τόσα καινούρια μοντέλα που θα ρίξουν κατακόρυφα τις τιμές.

 

Επίσης καθώς έψαχνα πριν λίγο για το DX βρήκα αυτό που οι λόγοι not to buy είναι πιο δικαιολογημένοι αντί των buy. Νομίζω ότι ο Hal έχει το Kindle οπότε περίμενε, ίσως μπει για λεπτομέρειες μην ακούς μόνο την μια άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, όποιος έχει το sony ereader touch μπορεί να μου πει αν η οθόνη είναι πολύ glossy κι ενοχλεί το διάβασμα; Σκεφτομαι να το πάρω αλλά θέλω να είναι απόλυτα ξεκούραστο στα μάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, όποιος έχει το sony ereader touch μπορεί να μου πει αν η οθόνη είναι πολύ glossy κι ενοχλεί το διάβασμα; Σκεφτομαι να το πάρω αλλά θέλω να είναι απόλυτα ξεκούραστο στα μάτια.

Έγραψα και πιο πάνω ότι η οθόνη όταν βρίσκεται σε περίεργες γωνίες με το φως, αντανακλά, μέχρι και την φάτσα μου θαμπή μπορώ να δω. Είναι η μοναδική συσκευή που έχει αυτό το πρόβλημα. Αν κάποιος δεν ενδιαφέρεται για touch screen δεν υπάρχει λόγος να πάρει το συγκεκριμένο μοντέλο, υπάρχουν άλλα της sony με καλύτερη ευκρίνεια και φτηνότερα. Αν πάλι χρειάζεται να σημειώνει στα βιβλία του, το sony touch είναι μονόδρομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα τα ereaders με touch screen έχουν αυτό το θέμα της αντανάκλασης (π.χ. και το iLiad) ή μόνο το sony; Γιατί αν είναι κάτι, που συμβαίνει με όλα τα touch screen models ok.

 

Μου είναι απαραίτητη η σημείωση πάνω στα βιβλία,

αλλά

 

όταν θέλω να διαβάσω ένα λογοτεχνικό βιβλίο, θέλω ένα άνετο τρίωρο. Αυτή είναι η ερώτηση. Δε θα διαβάζω κάτω από λάμπα, βέβαια, απλά δε θέλω σε καμία περίπτωση να επιβαρύνω τα μάτια μου :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...