Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ιδού και ένα σχετικά νέο συγκριτικό βίντεο μεταξύ Pocketbook Inkpad και Kobo Aura H2O, με δοκιμή και των δύο σε αρχεία pdf.

Link.png Site:


Αρκετά αναλυτικό και κατατοπιστικό θα έλεγα. Όπως αναφέρουν και στα σχόλια κάτω από το βίντεο, το Inkpad υστερεί στην αντίθεση (contrast), λόγω παλαιότερης οθόνης Pearl, έναντι Carta του H2O. Υπερισχύει βέβαια λόγω μεγέθους οθόνης, στο ότι προβάλει περισσότερο κείμενο, άρα λιγότερα πατήματα για αλλαγή κειμένου.

 

 

 

Επεξ/σία από bill1987
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@Havic, τα διαβάζει καλύτερα από άποψη ταχύτητας και κολλάει λιγότερο. Πριν το patch κάθε 10 σελίδες από ένα μεγάλο pdf μου έκανε επανεκκινήσεις λόγω μειωμένης ram. Τώρα το πρόβλημα είναι ότι πάλι αυτό με το γύρισμα σελίδας, που πατάς και δεν γυρνάει ή πάει λίγες γραμμές κάτω αντί να εμφανίσει εξ ολοκλήρου καινούργιο κείμενο, έτσι κάνει το διάβασμα πολύ κουραστικό.

Με την μετατροπή html->mobi έχω βρει την ησυχία μου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα για HD vs H2O με την διαφορά αυτήν τη στιγμή που γράφω σε καταστήματα Ελλάδας να είναι στα 20€ (168€ vs 188€) δεν είναι τόσο μεγάλη αν πραγματικά χρειάζεσαι αυτό το χαρακτηριστικό, π.χ. εμένα μου είναι άχρηστο, αν όμως εσύ συνηθίζεις να κάνεις μπάνιο τις συσκευές σου…. Τότε ίσως σου χρειάζεται.

Είχα κάνει την σύγκριση Κobo HD vs H2O μονο που δεν είχα δει ότι το ένα είναι Pearl ενώ το H2O Carta  οπότε θεωρώ και μόνο γι'αυτό ότι την διαφορά τιμής την αξίζει! Δεν μπορώ να κάνω edit πλέον στο αρχικό μνμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ψάχνω για android tablet 6 ιντσών με e-ink οθόνη, κυρίως για διάβασμα λογοτεχνικών βιβλίων, βρήκα το ENERGY EREADER PRO. Από ότι τσέκαρα αυτό στην ουσία είναι το Boyue T62+ αλλά rebranded από την Ισπανική εταιρεία Energy Sistem με τη διαφορά πως προσφέρει 3 χρόνια εγγύηση (1 για την μπαταρία).

 

Μετά από ψάξιμο (http://blog.the-ebook-reader.com/2015/01/30/hacking-guides-and-roms-for-onyx-and-boyue-android-ereaders/) είδα πως τα Boyue έχουν γίνει rebranded αρκετές φορές, πχ Onyx Boox C67ML AfterGlow 2.

 

Είχε ποτέ κανείς από εσάς κάποιο Boyue ή άλλο rebranded για να μοιραστεί εντυπώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εχει ασχοληθει κανεις σας με Duokan σε Kindle? 

 

περασα το Duokan 2014 σε Kindle 3 κ ειμαι αρκετα ευχαριστημενος με την δυνατοτητα epub ,reflow σε pdf κ διαφορα αλλα καλουδια σε σχεση με το Kindle Os

 

http://www.miui.com/thread-1991341-1-1.html

 

επισης εχουμε κανενα link με ελληνικα scifi ebooks?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το είχα βάλει κάποτε (βλ. πριν 3 χρόνια) στο 3 αλλά να σου πω την αλήθεια μετά από λίγο το παράτησα. Πρακτικά με ενδιέφερε κυρίως η καλύτερη υποστήριξη PDF, το οποίο όμως ούτως ή άλλως αποφεύγω όσο μπορώ (τουλάχιστον σε ereader). Οπότε όλη αυτή η φασαρία reboot για Duokan, reboot για official OS κλπ, σε συνδυασμό με ορισμένα κουσούρια που τώρα πια έχω ξεχάσει, κάπου με κούρασε και το ξήλωσα. Φαντάζομαι όμως ότι τώρα πια το Duokan θα έχει εξελιχθεί περισσότερο και θα έχει περισσότερες δυνατότητες.

 

ps: scifi ebooks στα ελληνικά (ή ελληνικά scifi) πολύ αμφιβάλλω αν υπάρχουν ακόμα και για αγορά από ηλεκτρονικό κατάστημα, πόσω μάλλον για τζαμπέ εκδόσεις του θείου. Κάθε φορά που βλέπω πως κυκλοφόρησε ένα νέο ελληνικό βιβλίο αλλά εκδίδεται μόνο σε χάρτινη μορφή, πραγματικά στεναχωριέμαι. Δεν έχουμε καταλάβει ακόμα πως η αγορά αλλάζει.

 

pps: ωραίο avatar :)

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παίδες! Πλέον περήφανος κάτοχος Kindle paperwhite 2 και εγώ!

 

Προχθές δανείστηκα από τον Θείο το metro 2033 του Dmitry Glukhovsky εις την Αγγλική. Το βιβλίο είναι σε .mobi μορφή και για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να καταλάβω, ενώ το vocabulary builder είναι ενεργοποιημένο στην συσκευή, ΔΕΝ μου αποθηκεύει τις επιλεγμένες λέξεις του κειμένου σε αυτό.

 

Το ίδιο πράγμα το δοκίμασα στο manual του kindle και βλέπω ότι δουλεύει κανονικότατα.

 

Τι μπορεί να φταίει;

 

Μετά από μια αναζήτηση εντόπισα τα εξής:

1. For pdf converted to mobi (with calibre): under calibre, the only thing you have to do is to set the field language, both dictionnary and Vocabulary Builder will work if you transfer via cable. 
2. For .txt files you have to convert it to mobi book as well (and also set language with calibre I guess) to send it via cable (but then I have a pb with the font with ß). Or you can send it directly as txt file through kindle email, works well, no font pb. 
3. For mobi books without ASIN, the only solution I found was to send it through kindle email or reconvert it to mobi under calibre as you said. 
 
Επίσης αναφέρεται ότι υπάρχει το Quality Check plugin στο Calibre, το οποίο:
The Quality Check plugin has an option under the "Fix" submenu to embed an ASIN, using the following identifiers in descending order of importance:
- mobi-asin
- asin
- calibre's UUID

Υπάρχει και μια άλλη απόψη που λέει ότι αντι του .mobi, είναι προτιμότερο να χρησιμοποιείται .azw3 που είναι και πιο σύγχρονη.

 

 

Δεκτή η οποιαδήποτε γνώμη από τα πιο έμπειρα μέλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kobo Stuff feedback

 

Χτες βρήκα ένα άγγλο-ελληνικό λεξικό και βασίζετε σε αυτό http://translation.babylon.com/ την μετατροπή την έκανε μάλλον ο embryo και την postare στο mobileread, να πω ότι δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα και θα το κάνω στο επόμενο φόρτισμα της συσκευής μου, μπορείτε είτε να περιμένετε feedback (είναι στο 67% η μπαταρία) είτε αν βιάζεστε να το βάλετε, τα άλλα λεξικά που έχω βάλει δεν είχαν κανένα πρόβλημα.

 

attachicon.gifdicthtml-en-el.zip

 

Έβαλα σήμερα το Babylon Dictionary φαίνεται να λειτουργεί μια χαρά, οπότε αυτή τη στιγμή έχω τα παρακάτω λεξικά στην συσκευή, φυσικά άλλαξα τα ονόματα γιατί αλλίως δεν τα δέχεται αλλά who cares αυτό που μετράει είναι ότι λειτουργούν.

English to Greek Babylon Dictionary
English  Websters1913
English  Wordnet 3.0
English Kobo Default
English  Chambers1908

 

Mερικές photo.

 

 

54ff19d74165c.jpg

 

54ff187393112.png

 

9QWq6.jpg

 

 

 

Επεξ/σία από Havik
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω τι παίζει με mobi και kindle, έχω δει ένα λεξικό ελληνικό για kindle δεν ξέρω αν λειτουργεί, αν είναι καλό κτλ, φυσικά το χρησιμοποιείς με δική σου ευθύνη.

 

https://freeeneldict.wordpress.com/

 

 

edit

Από τα δυο screenshot μόλις συνειδητοποίησα πόσο φτηνό και gay φαίνετε το βιβλίο που διάβαζα.. A Memory of Fire (The Dragon War Book 3), αλλά γενικά δεν. Είναι τριλογία σχετικά μικρή και τα δυο πρώτα βιβλία είναι καλά, το τρίτο λίγο πιο μέτριο.

Επεξ/σία από Havik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτό το χρησιμοποιώ από καταβολής του αλλά η αλήθεια είναι πως έχει ακόμα ελλείψεις οπότε προτιμώ το ενσωματωμένο oxford. Απλώς ψάχνω μπας και βρω τίποτα καλύτερο για ελληνικά. Θα δοκιμάσω να δω αν μπορώ να μετατρέψω αυτό του embryo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Havic δοκίμασα το λεξικό και ομολογώ ότι μου άρεσε!  :-D

 

Να κάνεις account και να ευχαριστήσεις τον embryo που το έφτιαξε, εγώ απλά το «έκλεψα» :P , χτες το δοκίμασα λίγο δεν με απογοήτευσε, βέβαια συμπέρασμα θα βγάλω αν διαβάσω κάνα ολόκληρο βιβλίο και όχι σελίδες but so far so good.

 

Tip αν έχετε πολλά λεξικά (όπως εγώ 5) να μετονομάσετε το Babylon σε dicthtml.zip (δλδ το default όνομα που έχει το KOBO για το άθλιο Merriam-Webster) ώστε με το που ψάχνετε μια λέξη να την βγάζει αυτόματα μεταφρασμένη χωρίς να χρειάζεται να αλλάξετε λεξικό από το drop down*, τα υπόλοιπα λεξικά βάλτε τα με κατάληξη –fr –de κτλ.

 

*Εκτός αν υπάρχει τρόπος να αποθηκεύσεις πιο λεξικό θα εμφανίζει πρώτο από τις ρυθμίσεις του kobo και εγώ δεν τον έχω βρει….

 

-------

Τον ΚΟreader τον έχει βάλει κανένας?

Επεξ/σία από Havik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...