Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν αγνοήσω το android τι επιλογές έχω;

Επιλογές όπως η Trekstor τι λένε;

Όσα έχω πιάσει στα χέρια μου ήταν να τα κλαιν οι ρέγγες.

Καλύτερα πάνε στα kindle-kobo εάν ρίξεις τις απαιτήσεις σου για πολλά φορμάτ-ευελιξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οι μετατροπές epub/mobi στο calibre πάντως είναι υπόθεση δύο κλικ και μισού λεπτού με ακρίβεια ~100%. Γι' αυτό και λέω πως η μη υποστήριξη epub δεν είναι σοβαρός λόγος για να αποφύγει κάποιος το Kindle. Δεν είναι mp3/flac που θα χρειαζόταν διαρκώς να τα μετατρέπουμε κατά εκατοντάδες, αλλά βιβλία που στη συνήθη περίπτωση διαβάζονται με ρυθμό 1 έως 3 το μήνα.

 

Υπάρχουν κάμποσοι λόγοι για να προτιμήσει κάποιος κάτι άλλο από Kindle, αλλά οι μετατροπές σίγουρα δεν είναι ο σπουδαιότερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καινούριο Kindle στο τέλος του μήνα:

 

http://www.amazon.com/dp/B00OQVZDJM

 

http://www.insomnia.gr/_/articles/internet/amazon/%CE%B7-amazon-%CE%BA%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B5%CE%AF-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%84%CF%81%CE%AF%CF%84%CE%B7-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%AC-%CF%84%CE%BF%CF%85-kindle-r9548

 

Σειρά έχει η τρίτη γενιά του Kindle Paperwhite, η οποία αποτελεί μια σημαντική αναβάθμιση έναντι της προηγούμενης έκδοσης, από τη στιγμή που η ανάλυση της οθόνης είναι στα 300 εικονοστοιχεία, διπλάσια δηλαδή από την προηγούμενη έκδοση. Μάλιστα η ανάλυση είναι ίδια μ' αυτή που υποστηρίζει το καλύτερο Kindle της Amazon, το Voyage, με την τιμή όμως να είναι σημαντικά καλύτερη στην περίπτωση του Paperwhite αφού κοστίζει $119 έναντι $199 του Voyage.

Η οθόνη αφής παραμένει στις 6 ίντσες, κάνοντας χρήστη της τεχνολογίας Carta της E Ink, με οπίσθιο φωτισμό ενώ η μεγαλύτερη ανάλυση κάνει τις γραμματοσειρές να φαίνονται πολύ πιο καθαρές, ειδικά όταν γίνεται χρήση μικρής γραμματοσειράς. Επιπλέον, το φετινό Kindle Paperwhite χρησιμοποιεί μια νέα αποκλειστική γραμματοσειρά, η οποία έχει δημιουργηθεί ειδικά για ανάγνωση κειμένου σε ψηφιακές οθόνες.

Το δυνατό χαρτί όλων των Kindle μοντέλων, η αυτονομία, δε θα μπορούσε να αποτελεί εξαίρεση στην τρίτη γενιά του Paperwhite αφού αυτή προσφέρει με μία μόνο φόρτιση, περίπου 8 εβδομάδες διάρκεια με συντηρητική χρήση.Ο επεξεργαστής είναι χρονισμένος στο 1 GHz, ο αποθηκευτικός χώρος στα 4 GB ενώ διπλασιάζεται η μνήμη στα 512MB από 256MB.

 

Η τελική τιμή για Ελλάδα βέβαια είναι πολύ παραπάνω από $119, αφού αυτά αναφέρονται στην έκδοση με τις διαφημίσεις η οποία δεν στέλνεται στα μέρη μας. Η πραγματική τιμή είναι $139.

 

Στην πράξη πρέπει να συνυπολογίσουμε μεταφορικά και τελωνείο, οπότε πάμε στα 180 ευρώ (ίσως κάτι λιγότερο αν αφήσουμε τη μετατροπή συναλλάγματος στην τράπεζα και όχι στο ίδιο το Amazon). Ιδού το αναλυτικό breakdown του καλαθιού για αποστολή στην Αθήνα:

 

Items:     EUR 127,61
Shipping & handling:     EUR 19,26
    
Total before tax:     EUR 146,87
Estimated tax to be collected:     EUR 0,00
Import Fees Deposit     EUR 33,79
Order total:     EUR 180,66

 

Ημερομηνία αποστολής είναι η 30/6 (οπότε και κυκλοφορεί επίσημα το νέο PW), ενώ ως ημερομηνία παράδοσης ορίζεται το διάστημα μεταξύ 2 και 6 Ιουλίου. Μήπως τελικά είναι άμεσα διαθέσιμο στην Ελλάδα και δεν χρειάζεται να περιμένουμε μέχρι το φθινόπωρο;

 

Η συσκευή μπορεί να παραγγελθεί μόνο από το international store.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κινητό χρησιμοποιώ το FBreadeρ, το οποίο μου επιτρέπει να κάνω browse τη βιβλιοθήκη που έχω σε σέρβερ, χωρίς να κάνει sync όλα τα βιβλία.

Στο kobo της κοπέλας μου έχει μόνο sync.

Στο σέρβερ χρησιμοποιώ το cops

Τα υπόλοιπα reader μπορούν να προσπελάσουν μια βιβλιοθήκη χωρίς να την κατεβάσουν όλη;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδυασμός της υπηρεσίας http://www.borderlinx.com/+ amazon.co.uk για αγορά kindle προς Ελλάδα πώς σας φαίνεται ; Έτσι γλιτώνουμε τελωνεία και φόρους από το amazon us.

 

Y.Γ: Έχω ήδη kindle αλλά θέλω ένα ακόμα για την φίλη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδυασμός της υπηρεσίας http://www.borderlinx.com/+ amazon.co.uk για αγορά kindle προς Ελλάδα πώς σας φαίνεται ; Έτσι γλιτώνουμε τελωνεία και φόρους από το amazon us.

 

Y.Γ: Έχω ήδη kindle αλλά θέλω ένα ακόμα για την φίλη μου

Εάν το έχει κάνει άλλος με αυτόν τον τρόπο τότε ναι(και δεν υπάρχουν άλλα προβλήματα,όπως με την εγγύηση),ειδάλλως εάν έχεις κάποιον Γερμανία/Ιταλία/Ισπανία για σου το φέρει αυτός, η οποία είναι και η καλύτερη λύση κατ'εμέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή από τότε που αγόρασα το Kindle PaperWhite 1gen διαβάζω πολύ περισσότερο από το παρελθόν, μου έχει γίνει σχεδόν μανία η αναζήτηση καλών κανούργιων τίτλων βιβλίων.

Έχω φτιάξει με τα χεράκια μου καμια εκατοστή με διαδικασία PDF σε FineReader με αφαίρεση τίτλων και αριθμών σελίδας και φύλαξη των παραγράφων και κεφαλαίων και στη συνεχεια Calibre για μετατροπή σε MOBI.

Μιλάμε για τέλεια δουλειά, λες και είναι αγορασμένο.

 

Επίσης έχω αγοράσει κατά καιρούς epub που τα μετέτρεψα στη συνέχεια σε mobi.

Επειδή όμως το σπορ είναι αρκετά ακριβό και οι περισσότεροι τίτλοι που βρίσκει κάποιος συνήθως είναι αρκετά παλιοί σε κακοσκαναρισμένα pdf ή δευτεροκλασσάτοι τ΄τιλοι και χαζομπεστσελερς του παρελθόντος σκέφτηκα το έξης:

Είναι λίγο στα όρια της πειρατείας - παρανομίας αλλά και στο amazon επιτρέπεται επίσημα η ανταλλαγή τίτλων σε άτομα που είναι δηλωμένα σαν οικογένεια.

 

Αν βρισκόμασταν 15-20 άτομα με σχετικά κοινά γούστα και αντί να παιδευόμαστε με μετατροπές αγοράζαμε ο καθένας ένα τίτλο ανά ας πούμε εξάμηνο και στη συνέχεια γίνονταν οι αντίστοιχες αποστολές λήψεις, ίσως με κάποιο κοινό μοιρασμένο cloud θα είχαμε ο καθένας 40-50 καινούργια βιβλία το χρόνο από το πρώτο ράφι έχοντας δώσει 2Χ ~10ευρώ το χρόνο.

Πόσο μάλλον αν είμασταν 50 ή 100.

 

Κάτι αντίστοιχο αν αυτό φαίνεται δύσκολο θα ήταν να κάναμε ο καθένας μια λίστα με αυτά που έχει και να γίνονταν οι αντίστοιχες ανταλλαγές ένα προς ένα.

 

Εγώ π.χ έχω σε mobi όλη σχεδόν τη βιβλιογραφία του Jo Nesbo και των παρόμοιων αστυνομικών συγγραφέων των τελευταίων ετών και ψάχνω - τσιγκουνεύομαι να αγοράσω όλα του Philip Kerr (τριλογία του Βερολίνου, Μοιραία Πράγα κ.λ.π)

Στο σενάριο αυτό θα μπορούσαν βέβαια να συμμετέχουν και χρήστες iPad ή άλλων tablet που διαβάζουν σε αυτά epub ή γενικότερα τα χρησιμοποιούν για διάβασμα και όχι απαραίτητα μόνο χρήστε kindle ή e-readers.

Αν κάποιοι ενδιαφέρονται, μαζεύω αιτήσεις...

Επεξ/σία από ripper386
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σε δοκιμαστικό στάδιο ένα vps με owncloud + calibre + cops για να έχω online τα βιβλία μου.

Είναι παρόμοιο με αυτό που λες απλά έχει δύο βήματα.

 

1) Ανεβάζεις τα βιβλία με το owncloud

2) Τα αναζητείς με το cops.

 

Θέλει στρώσιμο ακόμα αλλά η βάση έχει μπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εντελως ασχετος με ebook reader σκέφτομαι να προβω στην αγορα ενός ετσι απο περιεργεια πιο πολυ.

Τι κοιταω λοιπον?kindle της amazon?κατι αλλο;

πως λειτουργεί το kindle;συνδρομη αγορα μεμονομενα;θελει συνεχομενη σύνδεση σε ιντερνετ;

Αλλης εταιρειας συσκευή ;

Μπορω να βαλω και βιβλια απτο θειο η ελευθερα η πρεπει ολα να ειναι αγορασμενα;

 

Μια εξηγηση του πως λειτουργουν ολα αυτα θα βοηθουσε πολυ για να καταλαβω τι με βολευει.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τα ereaders υπάρχουν μερικοί γενικοί κανόνες:

 

1) Θα τα χρησιμοποιήσεις μόνο για να διαβάζεις βιβλία. Αν και τα περισσότερα υποστηρίζουν browsing, γενικά οτιδήποτε άλλο εκτός από διάβασμα ebooks είναι ταλαιπωρία. Επίσης αν πάρεις συσκευή με οθόνη μικρότερη των 8-10 ιντσών καλό θα ήταν να ξεχάσεις τα PDF (ή έστω να μην έχεις πολλές απαιτήσεις από αυτά) γιατί σε μικρές οθόνες 6-7 ιντσών δεν βολεύουν καθόλου. Οι μορφές αρχείων που είναι δημοφιλείς στα ereaders πρακτικά είναι το mobi και κυρίως το epub (αν και το τελευταίο δεν υποστηρίζεται από το Kindle).

 

2) Τα ereaders απευθύνονται κυρίως σε όσους θέλουν να διαβάζουν βιβλία στα αγγλικά. Όχι ότι δεν υπάρχουν και ebooks στα ελληνικά αλλά αυτά είναι γύρω στις 6-7 χιλιάδες τίτλοι (στην συντριπτική πλειοψηφία τους πρόσφατες κυκλοφορίες), όταν οι αγγλικοί ανέρχονται στα εκατομμύρια.

 

3) Για τζάμπα βιβλία (βλ. θείος) γενικά ψάχνεις στα γνωστά μεγάλα τορεντάδικα. Καλύτερα η αναζήτηση να γίνει μέσω duckduckgo.com και όχι από google, γιατί το τελευταίο κόβει πολλά αποτελέσματα. Οτιδήποτε κατεβασμένο είναι και ξεκλειδωμένο άρα διαβάζεται από οποιοδήποτε ereader. Πρακτικά ΟΛΑ τα γνωστά βιβλία, είτε παλιά, είτε κλασικά, είτε bestsellers κλπ μπορούν να βρεθούν από το θείο.

 

4) Υπάρχουν ελάχιστα ελληνικά βιβλία που προσφέρονται από το θείο. Στη συντριπτική τους πλειοψηφία είναι είτε σκαναρισμένα, είτε απλά PDF. Και για τις δύο αυτές κατηγορίες ισχύει ό,τι έγραψα στο (1). Από την άλλη αν ψάχνεις για κάποιο κλασικό ελληνικό βιβλίο (πχ. του Καζαντζάκη) είναι πιθανότερο να το βρεις μόνο σε σκαναρισμένο PDF παρά να καταφέρεις να το αγοράσεις αφού γενικά δεν διατίθενται παλιά ελληνικά βιβλία σε ηλεκτρονική μορφή.

 

5) Καλό είναι η συσκευή να έχει ενσωματωμένο φως (backlight), για να μπορείς να διαβάζεις και τη νύχτα χωρίς εξωτερικό φωτισμό. Δεν είναι απολύτως απαραίτητο αλλά τα περισσότερα μοντέλα το υποστηρίζουν πλέον, οπότε γιατί να πάρεις κάτι υποδεέστερο;

 

Τώρα συγκεκριμένα για το Kindle και τις ιδιαιτερότητές του:

 

1) Λόγω Amazon είναι το πλέον δημοφιλές ereader χωρίς να είναι και το καλύτερο από τεχνικής άποψης. Γενικά έχει λιγότερες δυνατότητες από τις ανταγωνιστικές συσκευές παραπλήσιας τιμής (πχ. χειρότερο browsing), αλλά ό,τι κάνει το κάνει ΠΑΡΑ πολύ καλά, συνήθως καλύτερα από το μέσο όρο. Δεν κολλάει, δεν κρασάρει, έχει μπαταρία που πλέον κρατάει πάνω από μήνα, έχει ίσως το καλύτερο αγγλοαγγλικό λεξικό κλπ.

 

2) Διαβάζει ebooks αγορασμένα μόνο από το Amazon ή οποιοδήποτε άλλο ξεκλείδωτο βιβλίο (αρκεί να μην είναι σε μορφή epub). Αν αγοράσεις ebook από άλλο πωλητή (πχ. kobobooks ή ελληνικό site όπως το cosmotebooks.gr) τότε θα πρέπει πρώτα να το ξεκλειδώσεις και, αν χρειάζεται, να το μετατρέψεις από epub σε μορφή mobi/azw/azw3. Όλα αυτά γίνονται πανεύκολα (βλ. 2 κλικ υπόθεση) μέσω του προγράμματος Calibre, το οποίο μπορείς να κατεβάσεις δωρεάν.

 

3) Το Kindle δεν έχει συνδρομή, ούτε και απαιτεί συνεχόμενη σύνδεση με το Internet. Για την ακρίβεια αν του φορτώνεις τα βιβλία μέσω USB καλωδίου, θεωρητικά δεν χρειάζεται να το συνδέσεις ποτέ στο Internet, παρά μόνο ίσως για να πάρει καμιά αναβάθμιση (μιλάω για βιβλία του θείου, αφού τα "κανονικά" βιβλία από Amazon γενικά μπορείς να τα αγοράσεις/κατεβάσεις απευθείας από την ίδια τη συσκευή και είναι τεράστια ευκολία).

 

4) Αγοράζεις τη συσκευή μόνο από το αμερικάνικο Amazon, εκτός κι αν έχεις κάποιον να στο φέρει από Αγγλία ή χρησιμοποιήσεις υπηρεσίες ενδιάμεσων (φυσικά όλα αυτά όοοταν απελευθερωθούν οι συναλλαγές προς το εξωτερικό). Το παραπάνω link είναι για το τελευταίο μοντέλο, μπορείς όμως να αγοράσεις και κάποιο προηγούμενο Kindle Paperwhite που θα σου έρθει φθηνότερα.

 

Για συσκευές άλλων εταιρειών, καλύτερα ρίξε μια γρήγορη ματιά στις τελευταίες 20-30 σελίδες της συζήτησης. Δεν θα σου πάρει πάνω από 10 λεπτά και θα πάρεις μια καλή ιδέα για την παρούσα κατάσταση της αγοράς.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιος,κατατοπιστικοτατος,

αγγλικα γερμανικα θα ειναι το διαβασμα οποτε μικρο το κακο,

οποτε το kindle θεωρητικα συμφερει αφου μπορω να βαλω και του θειου βιβλια ετσι;

ειμαι κατοικος γερμανιας οποτε και το βρισκω ανετα.

 

η μεταφορα βιβλιων απτο θειο γινεται οπως πχ η μουσικη σε ενα κινητο;

 

βρισκω αρχειο-συνδεω usb διαβαζεται σαν δισκος-drag n drop στον καταλληλο φακελο;

 

 

σε macbook θα το συνδεω αν παιζει καποιο ρολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

- Όπως είπα και πριν όλα τα βιβλία του θείου είναι ξεκλείδωτα, οπότε βάζεις ό,τι θέλεις. Αρκεί να είναι σε μορφή mobi, azw ή azw3 (συνηθέστερο το πρώτο). Αν τυχόν βρεις το ebook που ψάχνεις μόνο σε μορφή epub, τότε το μετατρέπεις σε mobi μέσω calibre.

 

- Ναι, η μεταφορά γίνεται ακριβώς όπως σε κινητό. Συνδέοντας το Kindle σε PC ή Mac, αυτό φαίνεται σαν εξωτερικός δίσκος, πετάς το βιβλίο μέσα και τελείωσες.

 

Εναλλακτικά μπορείς να το στείλεις και μέσω email στη συσκευή, αν θέλεις να γλυτώσεις τα καλώδια. Κάθε Kindle έχει ένα μοναδικό email address και μέσα από το site της Amazon μπορείς να ορίσεις ποιες διευθύνσεις επιτρέπεται να στέλνουν στο Kindle (κάτι σαν white list). Στέλνεις το email βάζοντας το ebook σαν attachment και όταν το Kindle συνδεθεί στο Internet (πχ. μετά από ένα λεπτό ή ένα μήνα), τότε το βιβλίο θα κατέβει αυτόματα. Προσωπικά προτιμώ τον τελευταίο τρόπο από το να συνδέω καλώδια κλπ.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιος,κατατοπιστικοτατος,

αγγλικα γερμανικα θα ειναι το διαβασμα οποτε μικρο το κακο,

οποτε το kindle θεωρητικα συμφερει αφου μπορω να βαλω και του θειου βιβλια ετσι;

ειμαι κατοικος γερμανιας οποτε και το βρισκω ανετα.

 

η μεταφορα βιβλιων απτο θειο γινεται οπως πχ η μουσικη σε ενα κινητο;

 

βρισκω αρχειο-συνδεω usb διαβαζεται σαν δισκος-drag n drop στον καταλληλο φακελο;

 

 

σε macbook θα το συνδεω αν παιζει καποιο ρολο.

 

Προσωπικά θα σε πρότεινα να μάθεις να βάζεις με το calibre βιβλία διότι είναι πολύ λιγότερο "μπακαλίστικο" και γλυτώνεις μακροπρόθεσμα αρκετή ώρα λόγω οργάνωσης της βιβλιοθήκης σου.

Βέβαια εάν θέλεις το e-reader για 1 βιβλίο την φορά και διαβάζεις γενικά ελάχιστα ή/και δεν ενδιαφέρεσαι για δημιουργία βιβλιοθήκης τότε το drag&drop βολεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...