Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα τα δοκιμασω ολα σιγα σιγα αφου το παρω,

η βασικη ερωτηση τωρα,

ποιο kindle διαλεγω;

βλεπω επιλογες απο 50ε εως 200ε.

σε θεματα χωρητικοτητας τι προτιμω;

Επεξ/σία από ravend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

θα τα δοκιμασω ολα σιγα σιγα αφου το παρω,

η βασικη ερωτηση τωρα,

ποιο kindle διαλεγω;

βλεπω επιλογες απο 50ε εως 200ε.

σε θεματα χωρητικοτητας τι προτιμω;

Όποιο σε βολεύει,βλέπεις τι προσφέρει το καθένα(τιμή-φως-οθόνη)και διαλέγεις.Το απλό γιατί δεν έχεις λεφτά για ξόδεμα, το PW3 για την ισορροπία τιμής/απόδοσης και το Voyager γιατί μπορείς να το πληρώσεις. 

Από ότι ξέρω όλα έχουν 4Gb χωρητικότητα,εφόσον μιλάμε για καινούργια συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα πρότεινα το καινούριο PW3. Είναι μια βελτιωμένη έκδοση της ήδη ώριμης και επιτυχημένης σειράς Paperwhite, έχει το hype του καινούριου αφού μόλις κυκλοφόρησε, πωλείται σε αρκετά ρεαλιστική τιμή (όχι όπως το Voyager) ενώ ακριβώς λόγω της τιμής αυτής δεν πρόκειται να μετανιώσεις για την αγορά του (αφού ακόμα να μην σου κάνει το ξαναπουλάς εύκολα).

 

Όπως είπε και ο LongTom, πρακτικά όλα τα σύγχρονα Kindle έχουν χωρητικότητα 4GB (δεν θυμάμαι πόση από αυτή διατίθεται στο χρήστη, νομίζω λίγο πάνω από 3GB). Το νούμερο είναι υπεραρκετό για αποθήκευση χιλιάδων βιβλίων, αφού τα περισσότερα από αυτά έχουν τυπικά μεγέθη 1 με 5ΜΒ.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την Τρίτη θα παω να τα δω απο κοντα στα saturn και θα διαλεξω,λογικα για paperwhite3 θα παω αφου το προτεινεται κιολας και μια χαρα τιμη εχει.

ευχαριστω πολυ κυριοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ενδιαφέρονται και εγώ για αυτό που λες. Γενικά είμαι φαν των αστυνομικών βιβλίων,οπότε είμαι μέσα.

 

 

Επειδή από τότε που αγόρασα το Kindle PaperWhite 1gen διαβάζω πολύ περισσότερο από το παρελθόν, μου έχει γίνει σχεδόν μανία η αναζήτηση καλών κανούργιων τίτλων βιβλίων.

Έχω φτιάξει με τα χεράκια μου καμια εκατοστή με διαδικασία PDF σε FineReader με αφαίρεση τίτλων και αριθμών σελίδας και φύλαξη των παραγράφων και κεφαλαίων και στη συνεχεια Calibre για μετατροπή σε MOBI.

Μιλάμε για τέλεια δουλειά, λες και είναι αγορασμένο.

 

Επίσης έχω αγοράσει κατά καιρούς epub που τα μετέτρεψα στη συνέχεια σε mobi.

Επειδή όμως το σπορ είναι αρκετά ακριβό και οι περισσότεροι τίτλοι που βρίσκει κάποιος συνήθως είναι αρκετά παλιοί σε κακοσκαναρισμένα pdf ή δευτεροκλασσάτοι τ΄τιλοι και χαζομπεστσελερς του παρελθόντος σκέφτηκα το έξης:

Είναι λίγο στα όρια της πειρατείας - παρανομίας αλλά και στο amazon επιτρέπεται επίσημα η ανταλλαγή τίτλων σε άτομα που είναι δηλωμένα σαν οικογένεια.

 

Αν βρισκόμασταν 15-20 άτομα με σχετικά κοινά γούστα και αντί να παιδευόμαστε με μετατροπές αγοράζαμε ο καθένας ένα τίτλο ανά ας πούμε εξάμηνο και στη συνέχεια γίνονταν οι αντίστοιχες αποστολές λήψεις, ίσως με κάποιο κοινό μοιρασμένο cloud θα είχαμε ο καθένας 40-50 καινούργια βιβλία το χρόνο από το πρώτο ράφι έχοντας δώσει 2Χ ~10ευρώ το χρόνο.

Πόσο μάλλον αν είμασταν 50 ή 100.

 

Κάτι αντίστοιχο αν αυτό φαίνεται δύσκολο θα ήταν να κάναμε ο καθένας μια λίστα με αυτά που έχει και να γίνονταν οι αντίστοιχες ανταλλαγές ένα προς ένα.

 

Εγώ π.χ έχω σε mobi όλη σχεδόν τη βιβλιογραφία του Jo Nesbo και των παρόμοιων αστυνομικών συγγραφέων των τελευταίων ετών και ψάχνω - τσιγκουνεύομαι να αγοράσω όλα του Philip Kerr (τριλογία του Βερολίνου, Μοιραία Πράγα κ.λ.π)

Στο σενάριο αυτό θα μπορούσαν βέβαια να συμμετέχουν και χρήστες iPad ή άλλων tablet που διαβάζουν σε αυτά epub ή γενικότερα τα χρησιμοποιούν για διάβασμα και όχι απαραίτητα μόνο χρήστε kindle ή e-readers.

Αν κάποιοι ενδιαφέρονται, μαζεύω αιτήσεις...

Επειδή από τότε που αγόρασα το Kindle PaperWhite 1gen διαβάζω πολύ περισσότερο από το παρελθόν, μου έχει γίνει σχεδόν μανία η αναζήτηση καλών κανούργιων τίτλων βιβλίων.

Έχω φτιάξει με τα χεράκια μου καμια εκατοστή με διαδικασία PDF σε FineReader με αφαίρεση τίτλων και αριθμών σελίδας και φύλαξη των παραγράφων και κεφαλαίων και στη συνεχεια Calibre για μετατροπή σε MOBI.

Μιλάμε για τέλεια δουλειά, λες και είναι αγορασμένο.

 

Επίσης έχω αγοράσει κατά καιρούς epub που τα μετέτρεψα στη συνέχεια σε mobi.

Επειδή όμως το σπορ είναι αρκετά ακριβό και οι περισσότεροι τίτλοι που βρίσκει κάποιος συνήθως είναι αρκετά παλιοί σε κακοσκαναρισμένα pdf ή δευτεροκλασσάτοι τ΄τιλοι και χαζομπεστσελερς του παρελθόντος σκέφτηκα το έξης:

Είναι λίγο στα όρια της πειρατείας - παρανομίας αλλά και στο amazon επιτρέπεται επίσημα η ανταλλαγή τίτλων σε άτομα που είναι δηλωμένα σαν οικογένεια.

 

Αν βρισκόμασταν 15-20 άτομα με σχετικά κοινά γούστα και αντί να παιδευόμαστε με μετατροπές αγοράζαμε ο καθένας ένα τίτλο ανά ας πούμε εξάμηνο και στη συνέχεια γίνονταν οι αντίστοιχες αποστολές λήψεις, ίσως με κάποιο κοινό μοιρασμένο cloud θα είχαμε ο καθένας 40-50 καινούργια βιβλία το χρόνο από το πρώτο ράφι έχοντας δώσει 2Χ ~10ευρώ το χρόνο.

Πόσο μάλλον αν είμασταν 50 ή 100.

 

Κάτι αντίστοιχο αν αυτό φαίνεται δύσκολο θα ήταν να κάναμε ο καθένας μια λίστα με αυτά που έχει και να γίνονταν οι αντίστοιχες ανταλλαγές ένα προς ένα.

 

Εγώ π.χ έχω σε mobi όλη σχεδόν τη βιβλιογραφία του Jo Nesbo και των παρόμοιων αστυνομικών συγγραφέων των τελευταίων ετών και ψάχνω - τσιγκουνεύομαι να αγοράσω όλα του Philip Kerr (τριλογία του Βερολίνου, Μοιραία Πράγα κ.λ.π)

Στο σενάριο αυτό θα μπορούσαν βέβαια να συμμετέχουν και χρήστες iPad ή άλλων tablet που διαβάζουν σε αυτά epub ή γενικότερα τα χρησιμοποιούν για διάβασμα και όχι απαραίτητα μόνο χρήστε kindle ή e-readers.

Αν κάποιοι ενδιαφέρονται, μαζεύω αιτήσεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα παιδιά!

 

Ψάχνομαι για αγορά ebook reader. Το θέλω κυρίως για Ελληνικά βιβλία σε pdf (νομίζω κυκλοφορούν περισσότερα pdf ελληνικών βιβλίων - σκανναρισμένα κτλ, απ' ότι ebook formats τύπου mobi που λέτε κτλ).

 

Διάβασα ότι για pdf συνιστάται οθόνη 8 με 10 ιντσών. Γιατί αυτό;

 

Στην περίπτωση των Αγγλικών βιβλίων, θα ήθελα να υπάρχει και δυνατότητα Αγγλο-ελληνικού λεξικού.

- Ποιον ebook reader προτείνετε με καλή δυνατότητα λεξικών (Αγγλοελληνικό)

- Να υποθέσω ότι η δυνατότητα λεξικού υπάρχει μόνο στα ειδικά ebook formats (mobi κτλ; ) Σε αυτή την περίπτωση, είναι εφικτή η μετατροπή ενός pdf (προφανώς μη -σκανναρισμένου, αλλά με κανονικούς χαρακτήρες), σε format ebook;

 

Thanks :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρονται και εγώ για αυτό που λες. Γενικά είμαι φαν των αστυνομικών βιβλίων,οπότε είμαι μέσα.

 

 

Επειδή από τότε που αγόρασα το Kindle PaperWhite 1gen διαβάζω πολύ περισσότερο από το παρελθόν, μου έχει γίνει σχεδόν μανία η αναζήτηση καλών κανούργιων τίτλων βιβλίων.

Έχω φτιάξει με τα χεράκια μου καμια εκατοστή με διαδικασία PDF σε FineReader με αφαίρεση τίτλων και αριθμών σελίδας και φύλαξη των παραγράφων και κεφαλαίων και στη συνεχεια Calibre για μετατροπή σε MOBI.

Μιλάμε για τέλεια δουλειά, λες και είναι αγορασμένο.

 

Επίσης έχω αγοράσει κατά καιρούς epub που τα μετέτρεψα στη συνέχεια σε mobi.

Επειδή όμως το σπορ είναι αρκετά ακριβό και οι περισσότεροι τίτλοι που βρίσκει κάποιος συνήθως είναι αρκετά παλιοί σε κακοσκαναρισμένα pdf ή δευτεροκλασσάτοι τ΄τιλοι και χαζομπεστσελερς του παρελθόντος σκέφτηκα το έξης:

Είναι λίγο στα όρια της πειρατείας - παρανομίας αλλά και στο amazon επιτρέπεται επίσημα η ανταλλαγή τίτλων σε άτομα που είναι δηλωμένα σαν οικογένεια.

 

Αν βρισκόμασταν 15-20 άτομα με σχετικά κοινά γούστα και αντί να παιδευόμαστε με μετατροπές αγοράζαμε ο καθένας ένα τίτλο ανά ας πούμε εξάμηνο και στη συνέχεια γίνονταν οι αντίστοιχες αποστολές λήψεις, ίσως με κάποιο κοινό μοιρασμένο cloud θα είχαμε ο καθένας 40-50 καινούργια βιβλία το χρόνο από το πρώτο ράφι έχοντας δώσει 2Χ ~10ευρώ το χρόνο.

Πόσο μάλλον αν είμασταν 50 ή 100.

 

Κάτι αντίστοιχο αν αυτό φαίνεται δύσκολο θα ήταν να κάναμε ο καθένας μια λίστα με αυτά που έχει και να γίνονταν οι αντίστοιχες ανταλλαγές ένα προς ένα.

 

Εγώ π.χ έχω σε mobi όλη σχεδόν τη βιβλιογραφία του Jo Nesbo και των παρόμοιων αστυνομικών συγγραφέων των τελευταίων ετών και ψάχνω - τσιγκουνεύομαι να αγοράσω όλα του Philip Kerr (τριλογία του Βερολίνου, Μοιραία Πράγα κ.λ.π)

Στο σενάριο αυτό θα μπορούσαν βέβαια να συμμετέχουν και χρήστες iPad ή άλλων tablet που διαβάζουν σε αυτά epub ή γενικότερα τα χρησιμοποιούν για διάβασμα και όχι απαραίτητα μόνο χρήστε kindle ή e-readers.

Αν κάποιοι ενδιαφέρονται, μαζεύω αιτήσεις...

Αυτό που περιγράφεις είναι όντως στα όρια της πειρατείας (άλλωστε και τα P2P δίκτυα με αυτή τη λογική λειτουργούν) και δεν μπορεί να υποστηριχθεί από το insomnia. Φαντάζομαι ότι αν κάποιος moderator δει το μήνυμά σου θα το διαγράψει. Μπορείς να το κάνεις πραγματικά (και δεν έχω κανένα ενδοιασμό προσωπικά) με φιλικά σου άτομα ή με την οικογένειά σου, αλλά σε αυτή την κλίμακα που περιγράφεις και μεταξύ εντελώς αγνώστων θα κατηγορηθείς για πειρατεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που περιγράφεις είναι όντως στα όρια της πειρατείας (άλλωστε και τα P2P δίκτυα με αυτή τη λογική λειτουργούν) και δεν μπορεί να υποστηριχθεί από το insomnia. Φαντάζομαι ότι αν κάποιος moderator δει το μήνυμά σου θα το διαγράψει. Μπορείς να το κάνεις πραγματικά (και δεν έχω κανένα ενδοιασμό προσωπικά) με φιλικά σου άτομα ή με την οικογένειά σου, αλλά σε αυτή την κλίμακα που περιγράφεις και μεταξύ εντελώς αγνώστων θα κατηγορηθείς για πειρατεία.

Φίλε το έγραψα από μόνος μου ότι είναι στα όρια της πειρατείας και εννοείται ότι δε ζήτησα, ούτε θα περίμενα από το insomnia να υποστηρίξει κάτι τέτοιο μέσα από τη σελιδα του.

Αυτό που λέω είναι ότι επειδή υπάρχουν πολλά αντίστοιχα projects επίσημα, όπως το να μοιράζεσαι με την οικογένεια (που κανείς δεν τσεκάρει αν είναι η πραγματική σου, αλλά κάποιοι λογαριασμοί) εφαρμογές και μουσική αγορασμένα από το iTunes, ή να δανείζεσαι βιβλία στο Amazon, θα μπορούσαμε να μπούμε με κάποιους σε μια ανάλογα διαδικασία εννοείται με προσωπική επικοινωνία.

Πάντα με την προϋπόθεση ότι θα γίνουν κάποιες αγορές βιβλίων, στις οποίες το ζητούμενο είναι να μοιραστούμε πει της ουσίας το κόστος.

Με λίγα λόγια δεν είναι βρήκα κατεβασμένα MP3, βρήκες κι εσύ και τα αλλάζουμε, είναι κάτι λίγο διαφορετικό προσαρμοσμένο στη σημερινή κατάσταση.

Δηλαδή είμαστε κάποιοι που μας αρέσει το διάβασμα, θα θέλαμε να διαβάζουμε νέες κυκλοφορίες και λόγω της οικονομικής κατάστασης δε μας βγαίνει να πληρώνουμε 2-3 βιβλία το μήνα οπότε βρίσκουμε μια λύση τύπου ανταλλακτικής βιβλιοθήκης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φίλε το έγραψα από μόνος μου ότι είναι στα όρια της πειρατείας και εννοείται ότι δε ζήτησα, ούτε θα περίμενα από το insomnia να υποστηρίξει κάτι τέτοιο μέσα από τη σελιδα του.

Αυτό που λέω είναι ότι επειδή υπάρχουν πολλά αντίστοιχα projects επίσημα, όπως το να μοιράζεσαι με την οικογένεια (που κανείς δεν τσεκάρει αν είναι η πραγματική σου, αλλά κάποιοι λογαριασμοί) εφαρμογές και μουσική αγορασμένα από το iTunes, ή να δανείζεσαι βιβλία στο Amazon, θα μπορούσαμε να μπούμε με κάποιους σε μια ανάλογα διαδικασία εννοείται με προσωπική επικοινωνία.

Πάντα με την προϋπόθεση ότι θα γίνουν κάποιες αγορές βιβλίων, στις οποίες το ζητούμενο είναι να μοιραστούμε πει της ουσίας το κόστος.

Με λίγα λόγια δεν είναι βρήκα κατεβασμένα MP3, βρήκες κι εσύ και τα αλλάζουμε, είναι κάτι λίγο διαφορετικό προσαρμοσμένο στη σημερινή κατάσταση.

Δηλαδή είμαστε κάποιοι που μας αρέσει το διάβασμα, θα θέλαμε να διαβάζουμε νέες κυκλοφορίες και λόγω της οικονομικής κατάστασης δε μας βγαίνει να πληρώνουμε 2-3 βιβλία το μήνα οπότε βρίσκουμε μια λύση τύπου ανταλλακτικής βιβλιοθήκης.

Εγω ειμαι μεσα και το ειχα γραψει και πιο παλια νομιζω αν και δεν ειμαι και πολυ συχνος επισκεπτης του φορουμ. Εχω αρκετα του nesbo , της Lackberg και καποια ακομα . Οποιος θελει ας μου στειλει pm το μειλ του και τα στελνω. Ειτε εχει να μου στειλει κατι ειτε οχι δεν εχω τετοια κοληματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παίδες αξίζει τελικά το e-book reader σε σχέση με το κόστος του, όταν οι "καλές" κινέζικες ταμπλέτες κοστίζουν γύρω στα 150€ κι είναι πληρέστερες σε λειτουργίες κι αρτιότερες σε προδιαγραφές;

 

κατανοώ ασφαλώς πως αυτός που επιλέγει Kindle το θέλει αποκλειστικα για διάβασμα κι εκτιμα τη σχετική οθόνη και την αυτονομία, αλλά έχω τις αμφιβολίες μου.

 

 

επίσης διάβασα ότι το  browsing δεν είναι δυνατό με σύνδεση 3g, αλλά μόνο με Wifi...ισχύει;

 

Αν ισχύει δεν αξίζει, νομίζω να πάρει κανείς την 3G έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η διαφορά είναι πως σε ταμπλέτα δεν μπορείς να διαβάσεις βιβλίο 200+ σελίδων, αφού η οθόνη LCD είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα από την e-ink των ebook readers. Πρέπει να το δεις για να το καταλάβεις.

 

Το Kindle υποστήριζει browsing με απλό wifi αλλά είναι γενικός κανόνας ότι δεν πρόκειται σχεδόν ποτέ να ασχοληθείς με browsing σε e-reader γιατί είναι αργό και έχει πάρα πολλούς περιορισμούς. Οι συγκεκριμενες συσκευές προορίζονται αποκλειστικά για ανάγνωση και τίποτα άλλο. Δεν είναι ανταγωνιστικες των tablets.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έχω διαβάσει βιβλία 200+ σελίδων σε ταμπλέτα 9.7" (είχα τέτοια ταμπλέτα δλδ και την έδωσα πρόσφατα είτε για να αναβαθμίσω τώρα σε κάτι με ssd δίσκο είτε για να την αντικαταστήσω με kindle)

 

...δεν έχεις την ευκολία του πολύ μικρού βάρους και της ξεκούραστης οθόνης, αλλά έχεις

- μεγαλύτερη οθόνη,

- χρώματα,

- δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις διαφορετικούς χρωματισμούς στην σήμανση του κειμένου,

- αλλά και διαβάζεις και τα pdf (συντριπτική πλειοψηφία των κειμένων που έχω) με μεγαλύτερη ευκολία.

 

Θα προτιμούσα να είχε η ταμπλέτα βέβαια την ξεκούραστη οθόνη ενός ebook reader, αλλά και τα πλεονεκτήματα της αυτονομίας του,

 

Όσον αφορά το Kindle Paperwhite με απασχολεί

- το μικρό μέγεθος της οθόνης

- η έλλειψη επιλογής διαφορετικών χρωματισμών στην σήμανση κειμένου

- η ανάγκη μετατροπής των pdf που έχω σε άλλο φορμάτ, ώστε να διαβάζονται άνετα στη μικρή οθόνη

- και ασφαλώς το κόστος σε σχέση με τη λειτουργικότητα και τους περιορισμούς της...

 

θα έδινα εύκολα 80-90€ για τέτοια εξειδικευμένη συσκευή, παρά τους περιορισμούς, αλλά για τα 150€ που μου βγαίνει με μεταφορικά, δεν ξέρω αν αξίζει.

 

Ενώ είναι εξειδικευμένη συσκευή για διάβασμα (μικρό μεγεθος, ευκολία μεταφοράς, οθόνη που δεν κουράζει σε πολύωρη χρήση), εντούτοις φαίνεται φτιαγμένη για πιο "χαλαρή"/casual χρήση (δύσκολα θα διαβάσεις εκεί τα μορφοποιημένα pdf άρθρων κι επιστημονικών βιβλίων με τις πολλές υποσημειώσεις κτλ)

 

A ρε πότε θα βγάλουν οι Ρώσοι κανά YOTA-TABLET με διπλή οθόνη, να λήξει επιτέλους η αναζήτηση και το δίλημμα;

 

ΕΠ, νάμαστε...

http://www.themoscowtimes.com/business/article/russian-tech-firm-yota-working-on-dual-screen-tablet/522845.html

 

Τα σχέδια υπάρχουν, αλλά η υλοποίηση μάλλον θα αργήσει αρκετά...η τιμή δε, ενδέχεται να είναι απλησίαστη.

Επεξ/σία από vgiozo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάλι σε LCD οθόνη δεν μπορώ να διαβάσω πάνω από 10 σελίδες, ενώ άλλοι (ήρωες κατ' εμέ) διαβάζουν ολόκληρους τόμους σε κινητά 4 ιντσών. Θέμα προσωπικού γούστου και συνήθειας.

 

Προφανώς αν το φέρει η ανάγκη, θα διαβάσω και σε ταμπλέτα (πχ. αν έχω ένα μεγάλο PDF για τη δουλειά). Όταν όμως μιλάμε για "κανονικά" βιβλία, που συνήθως δεν έχουν εικόνες, δεν χρειάζονται τα χρώματα, δεν ενδιαφέρει το μέγεθος οθόνης (αφού δεν είναι μικρότερο από ένα βιβλίο τσέπης), τότε τα readers με οθόνη e-ink είναι μονόδρομος.

 

Για απειροστή φορά θα το τονίσω:

 

Τα e-readers με οθόνη ηλεκτρονικής μελάνης ΔΕΝ είναι ανταγωνιστικά προς τα tablets, αλλά οι συσκευές αλληλοσυμπληρώνονται.

 

Η ιδανική περίπτωση δεν είναι να έχεις ένα καλό e-reader ή ένα tablet αλλά και τα δύο.

 

Είναι σαν να συγκρίνουμε ένα εξειδικευμένο mp3 player, εξαιρετικά υψηλής ποιότητας στην πιστότητα αναπαραγωγής ήχου, με ένα οποιοδήποτε κινητό τηλέφωνο. Προφανώς το δεύτερο κάνει περισσότερα, αλλά αυτό το ένα πράγμα που ενδιαφέρει συγκεκριμένα τον μουσικόφιλο το κάνει καλύτερα το εν λόγω mp3 player.

 

Στα συνηθισμένα e-readers των 6 ιντσών η ανάγνωση pdf είναι χαμένη υπόθεση, το έχουμε αναφέρει πολλές φορές. Αν κάποιος θέλει να διαβάζει κυρίως pdf (ή έστω και pdf), τότε δεν χρειάζεται να αγοράσει τέτοια συσκευή. Ομοίως αν ενδιαφέρεται για browsing.

 

Δυστυχώς με 80-90 ευρώ δύσκολα βρίσκεις e-reader της προκοπής, τουλάχιστον σε ό,τι αφορά στα καινούρια μοντέλα. Μπορείς όμως να βρεις παλιότερα με μεγάλη έκπτωση που κάνουν την ίδια δουλειά εξίσου καλά (έστω και μεταχειρισμένα ενός ή δύο ετών, γιατί για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα υπάρχει και το θέμα της μπαταρίας που γενικά δεν αντικαθίσταται και μετά από 3-4 χρόνια έχει χάσει μέρος της διάρκειάς της).

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τη χρήση ταμπλέτες και ebook-readers δεν είναι ανταγωνιστικά...ΑΛΛΑ αν έχεις να ξοδέψεις ένα συγκεκριμένο ποσό, τότε το τί παίρνεις για τα λεφτά που δίνεις είναι κριτήριο σύγκρισης.

 

ακόμη και την ταμπλέτα τη πήρα περισσότερο για διάβασμα...τα αρχεία δε που έχω είναι κυρίως μορφοποιημένα pdf...

 

...εκεί το μέγεθος της οθόνης και η έλλειψη άλλων περιορισμών (πχ σε φορμάτ) στη ταμπλέτα κάνει τη διαφορά...

 

Όπως είπα παρά την εξειδίκευσή του το Kindle είναι περισσότερο για πιο "casual" χρήση, κι όχι τόσο για κάποιον που πρέπει να διαβάζει επιστημονικά άρθρα και βιβλία.

 

Αλλά αναγνωρίζω οπωσδήποτε τα πλεονεκτήματα της e-ink οθόνης και της επακόλουθης αυτονομίας...

 

...το δίλημμα προέρχεται από το αυξημένο κόστος...αν ήταν κάτω από 100€ το Kindle τότε θα το "χτύπαγα" άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το θέμα του κόστους έχει συζητηθεί και εξαντληθεί, με το εξής σκεπτικό:

Αν σκοπεύεις να πας σε ένα βιβλιοπωλείο για να αγοράσεις 5-6 βιβλία (τα οποία υπάρχουν και σε μορφή ebook) θα διαπιστώσεις ότι το κόστος αγοράς των τυπωμένων είναι περίπου ίσο με το κόστος αγοράς των ηλεκτρονικών μαζί με e-reader.
Δηλαδή με την αγορά έξι βιβλίων κάνεις απόσβεσης της συσκευής και στη συνέχεια μπορείς να κάνεις οικονομία αγοράζοντας ηλεκτρονικά βιβλία

 

PS. και για να προλάβω ενδεχόμενες ενστάσεις, ίσως σε ορισμένες περιπτώσεις η απόσβεση της συσκευής γίνεται με την αγορά 10 ή 12 βιβλίων. Πάντως γίνεται πολύ γρήγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...