Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Στο skroutz το pocketbook έχει 160 ευρώ. αν έχεις σκοπό να δώσεις τόσα πολλά, πάρε καλύτερα tablet"

 

Πάλι συγκρίνουμε LCD οθόνη με e-ink; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

"Στο skroutz το pocketbook έχει 160 ευρώ. αν έχεις σκοπό να δώσεις τόσα πολλά, πάρε καλύτερα tablet"

 

Πάλι συγκρίνουμε LCD οθόνη με e-ink; :P

 ούτε εγώ μπορώ να διαβάσω στην οθόνη του υπολογιστή. αλλά στο tablet (ή τουλάχιστον στο tablet που έχω)με εφαρμογή για διαβασμα δεν έχω θέμα, αν και θα προτιμούσα ένα ebook, τα οποία είναι και πιο ελαφριά. Απλώς λέω οτι 160 ευρώ είναι πολλά για ebook reader

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήσιμα όλα όσα είπατε, πιστεύω ότι τα kindle έχουν βελτιωθεί και είναι ποιοτικά (από review που είδα) αλλά δε μου άρεσαν οι περιόρισμοι που έχουν έτσι προτίμησα το pocketbook ultra που έχει και μερικά ευπρόσδεκτα επιπλέον χαρακτηριστικά( υποστήριξη ήχου,κάμερα) αλλά το κυριότερο υποστήριξη ελληνικών και ελληνοαγγλικού λεξικου(μακάρι να ισχύει το τελευταίο, και να είναι προεγκατεστημένο γιατί είναι ο κυριότερος λόγος που το αγοράζω-σκοπός μου ειναι να διαβάσω και αγγλικα βιβλία ώστε να βελτιώσω τα αγγλικα μου οποτε θα ειναι μεγαλη βοηθεια αν υπάρχει) το project gutenberg το ειχα ανακαλυψει σε μια αναζήτηση οπότε ειναι στα υπόψην μου.επίσης εχω βρει καποια ελληνικα βιβλία σε pdf σε epub δεν βρίσκω!ακόμα και το cosmotebooks έχει πολλά σε pdf απ' ότι είδα..καποιό καλό πρόγραμμα που να μετατρέπει τα pdf σε epub έχετε να μου προτείνετε; το καλύτερο βέβαια θα ήταν να τα έβρισκα έτοιμα,αλλά πολλα ζητάω ε;

Επίσης προτεινετε μου αγγλικά βιβλία..για αρχάριους ομως,μη χρησιμοποιω καθε τοσο το λεξικο..όλα τα είδη μου αρέσουν αλλά στο επίπεδο αγγλικών που είμαι(στο τσακ δεν πήρα το lower) με βλεπω να αρχίζω από παιδικά,χαχα

Για ανταμοιβή θα σας κάνω πληρης review του pocketbook ultra όταν το παραλάβω (από όσο έχω διαβάσει στο θέμα δεν το έχει κανείς σε αντίθεση με τα αντιπαθητικά για μένα kindle)

Για το pdf -> epub υπάρχουν μερικές σελίδες πίσω απαντήσεις.Αλλά είναι θέμα του pdf πάντα,τα σκαναρισμένα δεν βγαίνουν σωστά.

Δυστυχώς απλά βιβλία στα αγγλικά είναι συνήθως τα παιδικά-εφηβικά.Έτσι είτε θα αρχίσεις με κάτι απλό και θα πας έτσι,είτε θα πέσεις στα βαθιά με το λεξικό μέχρι να σου γίνει συνήθειο.Ίσως να έβλεπες τίποτα σε εφηβική λογοτεχνία;Που δεν είναι τελείως βαρετό το θέμα,αλλά είναι και αρκετά εύκολο; 

 

αν το pdf έχει τυπωμένους χαρακτήρες το calibre θα κάνει μια ανεκτή μετατροπή. Και λέω ανεκτή γιατί πού και πού έκανε κάτι ευτράπελα πχ 1-2 φορές έβαλε τον αριθμό της σελίδας μέσα στο κείμενο. Αν το pdf είναι σκαναρισμένο, θα σου λεγα να δεις κάποιο OCR(optical character recognition), για το οποίο όμως δεν έχω να σου προτείνω κάποιο

Για τα kindle επέτρεψε μου να επαναδιατυπώσω. Η σύγκριση έγινε ανάμεσα στο nook και το kindle. το nook είχε καλό case με καμπύλες που ταίριαζαν στο χέρι μου και (μαλακό/ενάντια στην τριβή/δεν είμαι σίγουρος ;) πλαστικό για να μην γλιστράει. Το kindle είχε απλώς ένα ορθογώνιο πλαστικό. Δεν θέλω να πω οτι ήταν κακής ποιότητας η κατασκευή, απλώς του nook ήταν ανώτερη. 

Στο skroutz το pocketbook έχει 160 ευρώ. αν έχεις σκοπό να δώσεις τόσα πολλά, πάρε καλύτερα tablet. θα έχεις πιο δυναμική προβολή αρχείων, θα μπορείς να βλέπεις εικόνες, κλπ, Με το moon+ reader η ανάγνωση είναι μια χαρά και το μόνο μειονέκτημα θα είναι η μικρότερη διάρκεια μπαταρίας

Για βιβλία δεν ξέρω να σου προτείνω, όταν πρωτοάρχισα τα αγγλικά είχα ήδη proficiencyΑν. είσαι fan του scifi θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με asimov. Προσωπικά μου άρεσε , τον βρήκα εύκολο στην κατανόηση και γενικότερα τα ολιγοσέλιδα διηγήματα είναι πιο απλά από ολόκληρα βιβλία

Τα είπαμε αυτά με το tablet vs ebook reader,δεν είναι η ίδια τεχνολογία και δεν συγκρίνονται.

Ο Asimov είναι αρκετά δύσκολος,διότι όχι μόνο περιέχει αρκετή ορολογία(λόγω θέματος),αλλά δημιουργεί και δικές του λέξεις σε πολλά βιβλία του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ούτε εγώ μπορώ να διαβάσω στην οθόνη του υπολογιστή. αλλά στο tablet (ή τουλάχιστον στο tablet που έχω)με εφαρμογή για διαβασμα δεν έχω θέμα, αν και θα προτιμούσα ένα ebook, τα οποία είναι και πιο ελαφριά. Απλώς λέω οτι 160 ευρώ είναι πολλά για ebook reader

Το ξέρω ότι τα 160 είναι πολλα για ebook reader αλλα τα γνωστά πλεονεκτήματα με έκαναν να το πάρω απόφαση..Eχω χρησιμοποιήσει και τάμπλετ για κάποιο διάστημα σαν ebook reader και διάβαζα άνετα μπορώ να πω (χρησιμοποιούσα την εφαρμογη ebookdroid και μία άλλη για να χαμηλώνει η φωτεινότητα της οθόνης) αλλά μου την έσπαγε η διάρκεια της μπαταρίας, μόνο μισή μέρα έβγαζε με συνεχόμενη χρήση έτσι το διάστημα που το χρειαζόμουν(για εργασία) χρησιμοποιούσα και δεύτερο τάμπλετ,όταν τέλειωνε η μπαταρία το έβαζα να φορτίσει και έπιανα το άλλο..αν το είχα δηλαδή κι αυτο φορτισμένο..οπότε η διάρκεια μπαταρίας για μένα είναι από τα μεγαλύτερα συν..Bέβαια τα αρχεία που χρησιμοποιούσα στο ταμπλετ ήταν pdf, στο ereader με όσα έχω διαβάσει δύσκολα τα χειρίζεσαι..θα δείξει.7 ιντσών τάμπλετ χρησιμοποιούσα οπότε πάλι μικρό το μέγεθος..

Για μένα τα συν του ereader που επέλεξα είναι διάρκεια μπαταρίας,υποστήριξη ακουστικών,αγγλοελληνικό λεξικό,στυλ(πιο κομψό πχ.απο το pockerbook lux),επίσης γνωριμία με την e-ink τεχνολογία: το βρίσκω ωραίο να μπορείς να διαβάσεις άνετα σε εξωτερικούς χώρους..οπότε για όλους αυτούς τους λόγους πιστεύω αξίζει η αγορά του,να αναφέρω ότι ενδιαφερόμουν μόνο απο Ελλάδα..θα μπορούσα να επιλέξω το pocketbook lux 3 που θα μου έβγαινε κάπου 40€ λιγότερα αλλά δε ξέρω τι με έκανε κι επέλεξα το ultra,ας ελπίσουμε να έκανα καλά..είδα και κάτι review που δε λένε καλά λόγια για την οθόνη του ultra(δεν είναι τόσο άσπρη σε σχέση με άλλα) και ψιλοαπογοητεύτηκα.Σε μια δυο μέρες που θα το έχω στα χέρια μου θα ξέρω..

Ευχαριστώ για τα προγράμματα που αναφέρατε και θα το ψάξω για τον Asimov.αλλά και η ιδέα να ξεκινήσω από εφηβική λογοτεχνία που είπε ένα φίλος δεν ήταν κακή..

Επεξ/σία από maraki19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες

 

ξέρει κανείς αν υπάρχει εβοοκ που να τρέχει ανδροιδ καθαρό??

Δεν γνωριζω σχετικα αλλα τέλειο θα είναι αν υπάρχει..

Εγω θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο σε ebook reader βάζετε screen protector?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες

 

ξέρει κανείς αν υπάρχει εβοοκ που να τρέχει ανδροιδ καθαρό??

 

Νομίζω ότι είχε πάρει το μάτι μου κάπου στο mobileread, οδηγό για να περαστεί android σε kobo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είχε πάρει το μάτι μου κάπου στο mobileread, οδηγό για να περαστεί android σε kobo.

αυτό γίνεται, και σε kindle και σε nook, αλλά ακυρώνει την εγγυηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο σε ebook reader βάζετε screen protector?

 

Εγώ όχι αλλά δεν το βγάζω από το σπίτι :P, γενικά διαβάζω το βράδυ οπότε… αν έχεις σκοπό να το παίρνεις μαζί σε τσάντα με άλλα αντικείμενα μάλλον θα χρειαστείς είτε θήκη είτε  Tempered Glass Screen Protector, οι πλαστικές ζελατίνες είναι ανοησίες.

παίδες

 

ξέρει κανείς αν υπάρχει εβοοκ που να τρέχει ανδροιδ καθαρό??

https://www.indiegogo.com/projects/the-ultimate-e-reader#/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωριζω σχετικα αλλα τέλειο θα είναι αν υπάρχει..

Εγω θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο σε ebook reader βάζετε screen protector?

 

Ούτε εγώ έχω βάλει κάτι στην οθόνη για προστασία στο kobo aura. Βέβαια και εγώ ως επι το πλείστον διαβάζω στο σπίτι.

Όταν το παίρνω έξω το έχω πάντα σε θήκη τύπου βιβλίο, ακριβώς αυτήν στις εικόνες. Πολύ ποιοτική θήκη και το προστατεύει εξαιρετικά!

 

kobo2.png

 

kobo1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Δεν κατάλαβα μπορώ να το αγοράσω 189$ και να περιμένω να βγει?

Αν δεν βγει χάνω τα χρήματα?

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα μπορώ να το αγοράσω 189$ και να περιμένω να βγει?

Αν δεν βγει χάνω τα χρήματα?

 

Αν το project δεν πιάσει τις 220 χιλιάδες δολάρια του στόχου, ούτε πληρώνεις ούτε χάνεις τίποτα. Αν τα πιάσει και η συσκευή κυκλοφορήσει (όοοταν κυκλοφορήσει) και είναι μάπα, τότε μάλλον έχασες 189 δολάρια. Προσωπικά δεν θα έκανα crowd funding σε τέτοια συσκευή με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο λόγος?

Σαν ιδέα είναι καλή, φαντάζομαι θα προσπερνάς όλα τα προβλήματα που έχουν τα σημερινά reader.

Πόσο χάλια μπορεί να είναι?

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...