Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ένας λόγος θα ήταν κυρίως η τιμή, καθώς δεν διατίθεμαι να δώσω τόσα λεφτά για ereader. Όταν κυκλοφορήσει πόσο θα κοστίζει δηλαδή; 250 ευρώ; Για 6 ίντσες στα 300ppi; Κατά δεύτερον θα ήμουν γενικά επιφυλακτικός προς μια συσκευή που δεν έχει δοκιμαστεί, αφού δεν γνωρίζουμε καν τι υποστήριξη θα έχει όταν με το καλό βγει.

 

Το Android OS με βάζει σε πάρα πολλές σκέψεις, αφού δεν θα το εμπιστευόμουν τυφλά για ereader. Μπορεί σε κινητά να έχει πολλές περισσότερες εφαρμογές (αλλά φυσικά και bugs, lag, σκαλώματα κλπ λόγω της πολυπλοκότητάς του) όμως ένα ereader υποτίθεται ότι πρέπει να κάνει μόνο ένα πράγμα καλά: να λειτουργεί ως ηλεκτρονικός αναγνώστης. Δεν με ενδιαφέρει να έχει έξτρα εφαρμογές ή app store, δεν με ενδιαφέρει να έχει καλό email client ή να ανοίγει attachments, δεν με ενδιαφέρει να παίρνει εξωτερική SD κάρτα ή να αναπαράγει mp3 ή γενικά ήχο. Και φυσικά δεν τίθεται καμία σύγκριση με τα tablets, αφού είναι διαφορετικές συσκευές που προορίζονται για διαφορετική χρήση.

 

Απ' ότι βλέπω από τη σελίδα του indiegogo αν εξαιρέσουμε το διπλάσιο storage (αν και τα 4GB είναι γενικά επαρκή), τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του "Ultimate e-reader" δεν είναι τίποτα ground breaking σε σχέση με το σημερινό ανταγωνισμό. Και μέχρι να κυκλοφορήσει η συσκευή, ποιος μας λέει ότι η Amazon/Kobo/κλπ δεν θα έχει ρίξει μερικά εκατομμύρια παραπάνω για την ανάπτυξη νέου και πιο ισχυρού ereader;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ebook readers δεν υποτίθεται ότι είναι μόνο για διάβασμα, το γεγονός ότι είναι σαπακια με χάλια επεξεργαστή, ram και οθόνη τα καθιστά να κάνουν ισα ισα αυτό.. οι εταιρίες θέλουν να κρατήσουν χαμηλά το κόστος παραγωγής φουσκώνοντας την τιμή στα 150€ ή όσο κάνει το καθένα για να βγάλουν, αναβαθμίσεις με το σταγονόμετρο για να αρμέξουν καλά την αγελάδα, κτλ γνωστά πράγματα….  Μέχρι να βγάλουν ένα με έγχρωμη οθόνη που να μπορείς να διαβάσεις αξιοπρεπώς pdf χωρίς ζουμ (8”- 9”),  1gb ram και ένα καλό επεξεργαστή που να μην σέρνεται θα πάρει καιρό , φυσικά δεν θέλω να είναι τέρας, δεν έχω όρεξη να το φορτίζω ανά 6 ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως έχω αναφέρει σε αυτό το thread και παλιότερα, έχω αγοράσει το Kindle Paperwhite απο το Amazon

Πριν λίγο καιρό έλαβα το εξής mail:

 

Hello,

We're writing to let you know we processed your refund of EUR34.20 for your Order xxxxxxxxxx.

This refund is for the following item(s):

    Item: All-New Kindle Paperwhite, 6" High-Resolution Display (300 ppi) with Built-in Light, Wi-Fi
    Quantity: 1
    ASIN: B00QJDU3KY
    Reason for refund: Export fee reduced

    Here's the breakdown of your refund for this item:

        Import Fee Deposit Refund: EUR34.20

We'll apply your refund to the following payment method(s):

Visa Credit Card [expiring on 12/2018]: EUR34.20

We've processed a refund for the above order in the amount of EUR34.20. The refund should appear on your account in 2-3 days if issued to a credit card.
Refunds issued to a bank account typically take 7-10 days to reflect on the account balance.

Have questions about our refund policy?
Visit our Help section for more information:

http://www.amazon.com/refunds

We look forward to seeing you again soon.

Sincerely,

Amazon.com
We're Building Earth's Most Customer-Centric Company   
http://www.amazon.com

 

 

Και όντως πίστωσαν το παραπάνω ποσό πίσω στον λογαριασμό μου! Από μόνοι τους...

Επεξ/σία από whirlwind
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Reader με android υπάρχει εδώ και μήνες (πάνω από χρόνο), είναι σε πολύ καλή τιμή και έχει ήδη αναφερθεί στο νήμα. Είναι το Boyue, το οποίο έχει παρόμοια χαρακτηριστικά με το υποτιθέμενο “Ultimate” της indiegogo. Το Boyue επιπλέον, αν θυμάμαι τη συζήτηση εδώ μέσα, το έχουν πάρει δύο τρεις σχετικά γνωστές εταιρίες στο χώρο των reader και το πουλάνε με τη δική τους φίρμα (φυσικά ακριβότερο).

Όλη η συζήτηση έχει νόημα από τη στιγμή που το κόστος της συσκευής είναι στα 115 ευρώ, με δωρεάν μεταφορικά για Ελλάδα. Δυστυχώς έχει εξαντληθεί στη σελίδα banggood.com, αλλιώς θα ήταν ένα εξαιρετικό δώρο Χριστουγέννων. Το πουλάει και η Amazon αλλά η τιμή ξεφεύγει στα 175 ευρά.

 

Όπως είχα γράψει και παλιότερα στο νήμα, αν αγόραζα τώρα reader θα έπαιρνα με βεβαιότητα το Boyue. Θα μου πεις, δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για κάτι που δεν έχεις δοκιμάσει. Από την άλλη όμως, όταν μιλάμε για αγορά reader στην Ελλάδα, οι δυνατότητα να δεις από κοντά τη συσκευή πριν την πληρώσεις είναι ανύπαρκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Reader με android υπάρχει εδώ και μήνες (πάνω από χρόνο), είναι σε πολύ καλή τιμή και έχει ήδη αναφερθεί στο νήμα. Είναι το Boyue, το οποίο έχει παρόμοια χαρακτηριστικά με το υποτιθέμενο “Ultimate” της indiegogo. Το Boyue επιπλέον, αν θυμάμαι τη συζήτηση εδώ μέσα, το έχουν πάρει δύο τρεις σχετικά γνωστές εταιρίες στο χώρο των reader και το πουλάνε με τη δική τους φίρμα (φυσικά ακριβότερο).

Όλη η συζήτηση έχει νόημα από τη στιγμή που το κόστος της συσκευής είναι στα 115 ευρώ, με δωρεάν μεταφορικά για Ελλάδα. Δυστυχώς έχει εξαντληθεί στη σελίδα banggood.com, αλλιώς θα ήταν ένα εξαιρετικό δώρο Χριστουγέννων. Το πουλάει και η Amazon αλλά η τιμή ξεφεύγει στα 175 ευρά.

 

Όπως είχα γράψει και παλιότερα στο νήμα, αν αγόραζα τώρα reader θα έπαιρνα με βεβαιότητα το Boyue. Θα μου πεις, δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για κάτι που δεν έχεις δοκιμάσει. Από την άλλη όμως, όταν μιλάμε για αγορά reader στην Ελλάδα, οι δυνατότητα να δεις από κοντά τη συσκευή πριν την πληρώσεις είναι ανύπαρκτη.

 

Στο βίντεο της παρουσίασης (το παρακολούθησα σε 1080 ανάλυση) πάντως η οθόνη του φαίνεται πολύ-πολύ μέτρια και γενικά ακόμη και σε εργασίες εξειδικευμένες στη χρήση του φαίνεται να ζορίζεται...αν η Amazon πουλάει το δικό της κοντά στα 150€, τότε αυτό σίγουρα δεν αξίζει τα 115€ που κοστίζει, μόνο και μόνο για το Android...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ και μια έβδομαδα και λίγο παραπάνω εχω στα χέρια μου το pocketbook ultra και μπορώ να πω πως είναι αυτό που περίμενα αν και θα μπορούσε να είναι και καλύτερο..Σαν κατασκευή είναι πολύ καλό,ελαφρύ και προσεγμένο..μετά απο μια βδομάδα αποκλειστικής χρήσης και ενασχολησης με αυτο επιασα σήμερα το 7 ιντσών tablet και μου κακοφάνηκε!ενα που με χάλασε είναι η οθόνη, παρόλο που δεν είχα αλλη επαφη με ereaders θα μπορούσε να είναι πιο άσπρη..χωρίς φωτεισμό κάνει προς το γκρί και με φωτεισμό προς το μπεζ,η σύγκριση με αληθινό χαρτί ακόμη και με εφημερίδας είναι απογοητεύτικη..Επίσης στη μια πλευρά κανει κάτι εσωτερικές γραμμές αλλα ειναι εμφανές μόνο κατω απο έντονο φωτεισμό(αλλιώς θα το επεστρεφα)..Ενα άλλο είναι η μπαταρία, διάβαζα για καλή διάρκεια : ένα μήνα αλλά ούτε βδομάδα δε βγάζει..7000 σελιδες αλλα ουτε χιλιες!με τη πρώτη φόρτιση μου κράτησε μόλις μια μέρα κάτω βεβαία από πολυώρη χρήση,πειραματισμους,ρυθμισεις..το έχω απο την περασμένη πέμπτη και το εχω φορτίσει ήδη 4 φορές και έχω διαβάσει 3 βιβλία, 500-600 σελίδες τις μισές με χαμηλο φωτεισμό και τις άλλες χωρίς..Εφτασα λοιπόν στο συμπέρασμα ότι με μέτρια χρήση(3-4 ωρες την ημερα) κρατάει 3 ημέρες, ή αλλιώς κάπου 10 ωρες συνεχόμενα..καλύτερη διάρκεια πάντως από το τάμπλετ μου σίγουρα έχει..δεν εχω δοκιμάσει να το χρησιμοποιήσω απο μια φορτιση σε αλλη χωρίς να ανοιξω καθολου το φωτεισμο για να δω ποσο θα κρατησει αλλα δε νομιζω να εχει μεγαλη διαφορα γιατι εχω διαπιστωσει οτι και χωρις το φωτεισμο κατεβαινει γρηγορα η μπαταρια..Κατα τ'αλλα έχει υποστήριξη ελληνικών (στο μενου και στο πληκτρολόγιο),το προεγκτατεστημένο αγγλοελληνικό λεξικό φαίνεται καλο,η κάμερα καλή με καλή αποτύπωση κειμένων τα οποία μπορεί να τα μετατρέψει σε pdf(έχει και αναγνωριση κειμενων για επεξεργασια,δηλαδη μετατροπη φωτογραφιας σε κειμενο οπου μπορέις να το επεξεργαστεις και υποστηριζει και ελληνικο κειμενο αλλα κανει λαθακια )..Να πω επίσης ότι η αναγνωση pdf μου φαινεται ικανοποιητικη,εχει πολλες επιλογες μορφοποιησης: σε μερικα μπορείς να κανεις αναδίπλωση κειμενου τα υπόλοιπα,προφανως σκαναρισμενα, διαβαζονται ανετα στο πλαι και κραταει τη ρυθμιση που κανεις για ολες τις σελιδες..α ξέχασα να πω και για την φωνητικη αναγνωση κειμενου, πολύ καλή δυστυχώς όμως δεν υποστηριζει την ελληνική γλώσσα..Γενικά εμεινα ευχαριστημένη,μόνο την οθόνη θα ήθελα καλύτερη..screen protector δεν εβαλα τελικα, νομιζω δεν χρειαζεται..δεν φαινεται να χαράσσεται και ειναι ωραια στην αισθηση(θαμπη/ματ), απορω γιατι δεν βαζουν και σε κινητά και tablet τετοιου τυπου οθόνες, σε λαπτοπ εχω δει και ειναι ωραιο που δεν "καθρεφτιζουν" και δεν κανουν αντανακλάσεις..

Επεξ/σία από maraki19
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με την μπαταρία δεν ακούγεται καθόλου φυσιολογικό. Έκανες καλή πρώτη φόρτιση πριν το χρησιμοποιήσεις; Συνήθως, πριν την πρώτη χρήση, οι οδηγίες σου λένε να το αφήσεις να φορτίσει κανένα 12ώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η πρώην κανονική μου ταμπλέτα Teclast x98 Air II 9.7" με υπερυψηλή ανάλυση έβγαζε αρκετά παραπάνω από 9-10 ώρες σε απλή ανάγνωση κειμένου (και πάνω από 6-7 ώρες σε συνεχή αναπαραγωγή 720p video)...Δεν ακούγεται διόλου φυσιολογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε τι να πω,λέτε να έχει θέμα;για την πρωτη φόρτιση έλεγαν οι οδηγίες 8 ώρες και το φορτισα τόσες..μου ήρθε τελείως ξεφορτιστο...Πάντως κάπου διάβασα οτι ο ένας μήνας που λένε οτι κρατάνε τα ereaders ισχύει αν κάνεις χρήση μισή ώρα την ημέρα..ε έτσι κρατάει σιγουρα και το δικό μου...

Επεξ/σία από maraki19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και μια έβδομαδα και λίγο παραπάνω εχω στα χέρια μου το pocketbook ultra και μπορώ να πω πως είναι αυτό που περίμενα αν και θα μπορούσε να είναι και καλύτερο..Σαν κατασκευή είναι πολύ καλό,ελαφρύ και προσεγμένο..μετά απο μια βδομάδα αποκλειστικής χρήσης και ενασχολησης με αυτο επιασα σήμερα το 7 ιντσών tablet και μου κακοφάνηκε!ενα που με χάλασε είναι η οθόνη, παρόλο που δεν είχα αλλη επαφη με ereaders θα μπορούσε να είναι πιο άσπρη..χωρίς φωτεισμό κάνει προς το γκρί και με φωτεισμό προς το μπεζ,η σύγκριση με αληθινό χαρτί ακόμη και με εφημερίδας είναι απογοητεύτικη..Επίσης στη μια πλευρά κανει κάτι εσωτερικές γραμμές αλλα ειναι εμφανές μόνο κατω απο έντονο φωτεισμό(αλλιώς θα το επεστρεφα)..Ενα άλλο είναι η μπαταρία, διάβαζα για καλή διάρκεια : ένα μήνα αλλά ούτε βδομάδα δε βγάζει..7000 σελιδες αλλα ουτε χιλιες!με τη πρώτη φόρτιση μου κράτησε μόλις μια μέρα κάτω βεβαία από πολυώρη χρήση,πειραματισμους,ρυθμισεις..το έχω απο την περασμένη πέμπτη και το εχω φορτίσει ήδη 4 φορές και έχω διαβάσει 3 βιβλία, 500-600 σελίδες τις μισές με χαμηλο φωτεισμό και τις άλλες χωρίς..Εφτασα λοιπόν στο συμπέρασμα ότι με μέτρια χρήση(3-4 ωρες την ημερα) κρατάει 3 ημέρες, ή αλλιώς κάπου 10 ωρες συνεχόμενα..καλύτερη διάρκεια πάντως από το τάμπλετ μου σίγουρα έχει..δεν εχω δοκιμάσει να το χρησιμοποιήσω απο μια φορτιση σε αλλη χωρίς να ανοιξω καθολου το φωτεισμο για να δω ποσο θα κρατησει αλλα δε νομιζω να εχει μεγαλη διαφορα γιατι εχω διαπιστωσει οτι και χωρις το φωτεισμο κατεβαινει γρηγορα η μπαταρια..Κατα τ'αλλα έχει υποστήριξη ελληνικών (στο μενου και στο πληκτρολόγιο),το προεγκτατεστημένο αγγλοελληνικό λεξικό φαίνεται καλο,η κάμερα καλή με καλή αποτύπωση κειμένων τα οποία μπορεί να τα μετατρέψει σε pdf(έχει και αναγνωριση κειμενων για επεξεργασια,δηλαδη μετατροπη φωτογραφιας σε κειμενο οπου μπορέις να το επεξεργαστεις και υποστηριζει και ελληνικο κειμενο αλλα κανει λαθακια )..Να πω επίσης ότι η αναγνωση pdf μου φαινεται ικανοποιητικη,εχει πολλες επιλογες μορφοποιησης: σε μερικα μπορείς να κανεις αναδίπλωση κειμενου τα υπόλοιπα,προφανως σκαναρισμενα, διαβαζονται ανετα στο πλαι και κραταει τη ρυθμιση που κανεις για ολες τις σελιδες..α ξέχασα να πω και για την φωνητικη αναγνωση κειμενου, πολύ καλή δυστυχώς όμως δεν υποστηριζει την ελληνική γλώσσα..Γενικά εμεινα ευχαριστημένη,μόνο την οθόνη θα ήθελα καλύτερη..screen protector δεν εβαλα τελικα, νομιζω δεν χρειαζεται..δεν φαινεται να χαράσσεται και ειναι ωραια στην αισθηση(θαμπη/ματ), απορω γιατι δεν βαζουν και σε κινητά και tablet τετοιου τυπου οθόνες, σε λαπτοπ εχω δει και ειναι ωραιο που δεν "καθρεφτιζουν" και δεν κανουν αντανακλάσεις..

Η μπαταρία δεν φαίνεται και πολύ σόι, είσαι σίγουρη ότι είναι το φυσιολογικό της συσκευής αυτό και όχι απλά κάποιο πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να και ενας απο το amazon τι γράφει για το boyue.

 

June 28, 2015

Amazon Verified Purchase

Great concept. The software still needs work for those seeking an e-ink tablet instead of a reader, but I would buy one again.

 

Third party app sources like Amazon and Fdroid are great, but rooting is required to install Google services/framework which is necessary for using a Google account for calendar or Play store. Installing Google dramatically reduces battery life. Not having a hardware home-button removes the ability to double-tap/press-and-hold for easy app switching. You can easily customize the Screensaver images but cropping to the native 758x1024 (yes 758, not 768) and dithering to 16 grays is essential for screensaver image quality. Fbreader is one of the pre-installed reader apps, and it is customized for the up/down keys, but is based on an older version that doesn't support sync, and the app's full settings menu can only be accessed from the deault book that appears when the library is empty. Rooting the device to upgrade Fbreader allows easy access to the full menu and syncing, but requires setting the up/down keys to volume control mode if you want to use them for page turning. Not having a hardware menu button is annoying since the menu button does not appear on the status bar for a lot of third party apps that need it for configuration. For many apps that have a "full screen" mode, the status bar will blank, but still takes up valuable screen real estate, and while the status bar can be turned on and of in the system settings, it would be more vialbe if there were a homescreen widget for that. Needs a better solution for a lock-screen when waking from screen saver. In many third party apps, dark backgrounds are rendered white, making white text dissapear. The stock launcher may be okay for a reader, but ADW and Nova are better if using as a tablet. Would be better if it had USB OTG.

 

Ποιο ereader αγοράζουμε σήμερα και απο που?

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...