Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να και ενας απο το amazon τι γράφει για το boyue.

 

June 28, 2015

Amazon Verified Purchase

Great concept. The software still needs work for those seeking an e-ink tablet instead of a reader, but I would buy one again.

 

Third party app sources like Amazon and Fdroid are great, but rooting is required to install Google services/framework which is necessary for using a Google account for calendar or Play store. Installing Google dramatically reduces battery life. Not having a hardware home-button removes the ability to double-tap/press-and-hold for easy app switching. You can easily customize the Screensaver images but cropping to the native 758x1024 (yes 758, not 768) and dithering to 16 grays is essential for screensaver image quality. Fbreader is one of the pre-installed reader apps, and it is customized for the up/down keys, but is based on an older version that doesn't support sync, and the app's full settings menu can only be accessed from the deault book that appears when the library is empty. Rooting the device to upgrade Fbreader allows easy access to the full menu and syncing, but requires setting the up/down keys to volume control mode if you want to use them for page turning. Not having a hardware menu button is annoying since the menu button does not appear on the status bar for a lot of third party apps that need it for configuration. For many apps that have a "full screen" mode, the status bar will blank, but still takes up valuable screen real estate, and while the status bar can be turned on and of in the system settings, it would be more vialbe if there were a homescreen widget for that. Needs a better solution for a lock-screen when waking from screen saver. In many third party apps, dark backgrounds are rendered white, making white text dissapear. The stock launcher may be okay for a reader, but ADW and Nova are better if using as a tablet. Would be better if it had USB OTG.

 

Ποιο ereader αγοράζουμε σήμερα και απο που?

Θα έλεγα ότι εάν θέλεις απλά μια e-reader συσκευή,δίχως πολλά πολλά, μείνε στα κλασσικά(kindle & Kobo),όχι για τίποτα άλλο,αλλά γιατί ξέρεις τι παίρνεις.

Το QC,ιδίως των kindle,τα κάνει ιδανικά για τέτοια χρήση.Δίχως κανένα κόλλημα,κανένα random κρασάρισμα(ακόμη και όταν είναι γεμάτα) και καμία νύχτα πειραματισμών με το γκομπιούτερ στο firmware για να δουλέψει(όπως πέρασα με το kobo glo).

Με όλους τους περιορισμούς βέβαια που έχουν οι "κλειστές" συσκευές.

 

Εάν πάλι γουστάρεις να "παίζεις" με την συσκευή και να έχεις πολλές επιλογές στο firmware-apps πάνε σε κάτι άλλο.

Επιλογές υπάρχουν πολλές, δεν είναι όπως πριν 5 χρόνια που είχες να διαλέξεις από 3 συσκευές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μπαταρία δεν φαίνεται και πολύ σόι, είσαι σίγουρη ότι είναι το φυσιολογικό της συσκευής αυτό και όχι απλά κάποιο πρόβλημα;

Δεν ξέρω, εδω http://www.ebookreadervs.com/en/pocketbook-ultra-battery-life/model-73-6 λέει ότι κρατάει 14 ώρες που κάπου τόσο κρατάει και το δικό μου, αλλού διαβασα για 30 ώρες και αλλού οτι κρατάει μια εβδόμαδα χωρις φωτεισμό αλλα δεν έλεγε με πόση χρήση την ημέρα..σήμερα το έβαλα να φορτισει στις 12 και 2 παρα δεκα που το ελεγξα είχε φορτισει..ειχα βαλει και το κινητο μου να φορτισει την ιδια ωρα και 2 παρα δεκα ηταν στο 80%( 1500 mah μπαταρια και κινητο και ereader,λιγο γρηγορα δε φορτισε το ereader?)

Από την εμπειρία σας με ereader ποσο είναι η φυσιολογική διαρκεια τους;

Επεξ/σία από maraki19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή aura,glo,amazon?

Πάνω κάτω αυτά προτείνω εάν είσαι απλός χρήστης δίχως πολλές απαιτήσεις ή ανάγκες.

Προσωπικά εκτίμησα πολύ περισσότερο την σταθερότητα,παρά οιαδήποτε άλλη "ποιότητα" κατασκευής-εμπειρία χρήσης.

 

Δεν ξέρω, εδω http://www.ebookreadervs.com/en/pocketbook-ultra-battery-life/model-73-6 λέει ότι κρατάει 14 ώρες που κάπου τόσο κρατάει και το δικό μου, αλλού διαβασα για 30 ώρες και αλλού οτι κρατάει μια εβδόμαδα χωρις φωτεισμό αλλα δεν έλεγε με πόση χρήση την ημέρα..σήμερα το έβαλα να φορτισει στις 12 και 2 παρα δεκα που το ελεγξα είχε φορτισει..ειχα βαλει και το κινητο μου να φορτισει την ιδια ωρα και 2 παρα δεκα ηταν στο 80%( 1500 mah μπαταρια και κινητο και ereader,λιγο γρηγορα δε φορτισε το ereader?)

Από την εμπειρία σας με ereader ποσο είναι η φυσιολογική διαρκεια τους;

To kindle & glo κρατάνε περίπου 2-3 εβδομάδες με πολύωρη καθημερινή χρήση και χαμηλό φωτισμό.

Μόνο το orizon είχε μπαταρία που κρατούσε λίγες μέρες...

Εάν το λέει ο κατασκευαστής τότε δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις πολλά.Θα πρέπει να το φορτίζεις συχνά.

Το πόσο γρήγορα φορτίζει έχει μεν να κάνει με την χωρητικότητα της μπαταρίας,με την παροχή ενέργειας/χρόνο(δηλαδή τον φορτιστή σου),αλλά και με το firmware που έχει πάνω η συσκευή.Έτσι δεν μπορείς άμεσα να τα συγκρίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή aura,glo,amazon?

 

Δηλώνω ευχαριστημένος αναγνώστης στο kobo aura το οποίο και προτείνω ανεπιφύλακτα.

Ξεκούραστη ανάγνωση μέρα - νύχτα (κυρίως νύχτα διαβάζω και το εσωτερικό του φως με έχει βολέψει), σταθερότητα, βολικότητα στο κράτημα κατα την ανάγνωση αλλά και στην τσέπη, λόγω μικρού μεγέθους, τις λίγες φορές που το κουβαλάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Μπορεί να προτείνετε κάποιο μαγαζί εντός Ε. Ε να αγοράσω θήκη σε νορμάλ τιμή για το paperwhite? Προσπάθησα από ebay αλλά μάταια λόγω cc και τώρα τρέχω και δεν φτάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Μπορεί να προτείνετε κάποιο μαγαζί εντός Ε. Ε να αγοράσω θήκη σε νορμάλ τιμή για το paperwhite? Προσπάθησα από ebay αλλά μάταια λόγω cc και τώρα τρέχω και δεν φτάνω.

 

Πριν λίγο καιρό παρήγγειλα μια ωραιότατη θήκη για pw3 από ebay. Ρίξε μια ματιά εδώ και εδώ αν θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα πως ορίζεις τη νορμάλ τιμή. Αυτή εδώ πχ. σου κάνει;

 

http://www.amazon.co.uk/Swees-Paperwhite-Magnetic-Including-Protector/dp/B00CGVY7F0/

η τιμή είναι καλή αλλά μαζί με τα μεταφορικά γίνεται πολύ για μια θήκη. Θα δοκιμάσω αυτό με το revolt και βλέπουμε. Ευχαριστώ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ο σκοπός είναι να πάρεις και τίποτα άλλο για να μοιραστούν τα μεταφορικά. Μάλλον θα πρέπει να επιμείνεις στο ebay.co.uk, σε πωλητές εντός Ε.Ε. Στη χειρότερη κάνε το κόλπο με το request paypal funds για να βάλεις λεφτά στο balance από πιστωτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Επειδή τα έχω ταλαιπωρήσει πολύ τα μάτια μου σκέφτομαι καιρό να πάρω ένα e-book reader , αυτό που με ενδιαφέρει είναι να διαβάζει αξιοπρεπώς pdf αρχεία δηλαδή να μπορώ να του περάσω αρχεία που κατεβάζω στον υπολογιστή ..καμία δοκιμασμένη πρόταση εως 100 ευρώ ;΄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τα έχω ταλαιπωρήσει πολύ τα μάτια μου σκέφτομαι καιρό να πάρω ένα e-book reader , αυτό που με ενδιαφέρει είναι να διαβάζει αξιοπρεπώς pdf αρχεία δηλαδή να μπορώ να του περάσω αρχεία που κατεβάζω στον υπολογιστή ..καμία δοκιμασμένη πρόταση εως 100 ευρώ ;΄

Με αυτά τα λεφτά και τις απαιτήσεις πας σε tablet.

Τα e-book reader,όπως έχουμε αναλύσει πολλάκις, είναι κακές συσκευές ανάγνωσης PDF.

Περισσότερα στις προηγούμενες σελίδες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέει ο LongTom. Όποιος παίρνει e-reader με οθόνη e-ink για να διαβάζει pdf, μάλλον ταλαιπωρεί τον εαυτό του αδίκως. Αυτές οι συσκευές προορίζονται κυρίως για ανάγνωση epub/mobi/azw και συναφείς μορφές ηλεκτρονικών βιβλίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

επειδή είμαι εντελώς νέος στη φάση των ebook readers, θα σας περιγράψω λίγο την κατάστασή μου για να με κατευθύνετε στην επιλογή. Λόγω οικονομικών δυσκολιών για βιβλία και θεμάτων με τα μάτια μου από το pc, είπα να ασχοληθώ με τα ebooks. Γενικά το χρειάζομαι για σοβαρή (μπορείτε να το πείτε και επαγγελματική) χρήση οπότε έρχομαι και ρωτάω

1) μάλλον χρειάζομαι μπαταρία που να διαρκεί πολύ ( έχω διαβάσει ότι όντως διαρκεί πολύ ) ποια είναι τα μοντέλα με την περισσότερη ώρα ;

2) έχω περίπου 10 gb με αρχεία pdf & djvu. είδα ότι αυτού του είδους τα αρχεία δεν είναι τα καλύτερα για readers. η μετατροπή τους σε ePub πχ είναι διαδικασία που παίρνει χρόνο και αξίζει ή όχι

3) το ποσό που θέλω να διαθέσω είναι μεταξύ 120 - 160 € (πήγα να παραγγείλω το kindle paperback και μου το έβγαλε 200+ €). τα readers που υπάρχουν στο skroutz ( δηλ kobo, pocketbook )είναι αξιόπιστα ;

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

επειδή είμαι εντελώς νέος στη φάση των ebook readers, θα σας περιγράψω λίγο την κατάστασή μου για να με κατευθύνετε στην επιλογή. Λόγω οικονομικών δυσκολιών για βιβλία και θεμάτων με τα μάτια μου από το pc, είπα να ασχοληθώ με τα ebooks. Γενικά το χρειάζομαι για σοβαρή (μπορείτε να το πείτε και επαγγελματική) χρήση οπότε έρχομαι και ρωτάω

1) μάλλον χρειάζομαι μπαταρία που να διαρκεί πολύ ( έχω διαβάσει ότι όντως διαρκεί πολύ ) ποια είναι τα μοντέλα με την περισσότερη ώρα ;

2) έχω περίπου 10 gb με αρχεία pdf & djvu. είδα ότι αυτού του είδους τα αρχεία δεν είναι τα καλύτερα για readers. η μετατροπή τους σε ePub πχ είναι διαδικασία που παίρνει χρόνο και αξίζει ή όχι

3) το ποσό που θέλω να διαθέσω είναι μεταξύ 120 - 160 € (πήγα να παραγγείλω το kindle paperback και μου το έβγαλε 200+ €). τα readers που υπάρχουν στο skroutz ( δηλ kobo, pocketbook )είναι αξιόπιστα ;

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Για τα pdf που λες, δεν ειναι για ebook reader. Το λενε και απο πανω... Μπορεις να διαβασεις αλλα καλυτερα να παρεις ενα ταμπλετ 8αρι με 60 ευρω.... Το ebook το παιρνεις για να αγοραζεις ebooks και να τα βαζεις σε μορφη mobi/epub. Μπορεις να βρεις και πειρατικα καποια αλλα μονο τα γνωστα. Τα περισσοτερα ομως ειναι σε pdf, που ειναι αθλια μορφη, και τοτε καλυτερα να παρεις ενα ταμπλετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...